Skocz do zawartości

[J 1.4 T 140KM 2013 r.] Zimny termostat / pracujący wentylator


tomeq77

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu pomimo niezbyt wysokich temperatur bardzo często włączał mi się wentylator chłodnicy. Objawy: wąż między termostatem a chłodnicą zimny, wąż po drugiej stronie chłodnicy gorący, nagrzewnica grzeje, płynu raczej nie ubywa.

 

Zacząłem od wymiany termostatu, ale nie pomogło. Na kompie temperatura płynu wacha się między 100-110 st. C. Co to może być? Tylko UPG czy może jeszcze coś innego/tańszego?

 

A może TTTM?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, tomeq77 napisał(a):

Od jakiegoś czasu pomimo niezbyt wysokich temperatur bardzo często włączał mi się wentylator chłodnicy. Objawy: wąż między termostatem a chłodnicą zimny, wąż po drugiej stronie chłodnicy gorący, nagrzewnica grzeje, płynu raczej nie ubywa.

 

Zacząłem od wymiany termostatu, ale nie pomogło. Na kompie temperatura płynu wacha się między 100-110 st. C. Co to może być? Tylko UPG czy może jeszcze coś innego/tańszego?

 

A może TTTM?

 

 

 

Nie masz ustawionego nawiewu na szybe? ;)

Wtedy z automatu odpala klime i ruszaja wiatraki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura otwarcia termostatu to 105 stopni, więc w temperaturze 110 stopni powinien być już uchylony. Jeżeli nie ma obiegu przez chłodnicę to termostat jest wciąż zamknięty lub nie ma obiegu wody (zapowietrzony układ lub uszkodzona pompa wody). Czy obudowa termostatu jest gorąca - ma te 110 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, SAS44 napisał(a):

Czy obudowa termostatu jest gorąca - ma te 110 stopni?

Obudowa termostatu jest lekko ciepła, na pewno nie ma 110 st. C.

 

Gorący jest wąż po prawej.

 

Gdzieś wyczytałem, że duży obieg cieczy chłodzącej jest w tej kolejności: silnik - chłodnica - termostat - silnik -. Czy tak jest? Ja zawsze myślałem, że odwrotnie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimnym silniku obieg omija tylko chłodnicę. Po nagrzaniu płynu do temperatury otwarcia termostatu zaczyna powoli puszczać obieg przez chłodnicę na tyle by ustabilizować temperaturę.

Jeżeli w twoim nie nagrzewa się termostat to nie ma prawa puścić wody przez chłodnicę. Poszukaj jak prawidłowo odpowietrzyć układ w twoim silniku. Może ktoś tu pomoże - ja jestem w pracy i za chwilę ubędę z netu...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, SAS44 napisał(a):

Po nagrzaniu płynu do temperatury otwarcia termostatu zaczyna powoli puszczać obieg przez chłodnicę

Jaki jest kierunek przepływu cieczy? Od chłodnicy prze termostat i dalej do silnika, czy przez termostat do chłodnicy i dalej do silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w tym silniku jest lekko skopany układ chłodzenia. 

U konkurencji jest wątek o tym jak obniżyć temperaturę otwarcia termostatu. 

https://astraklub.pl/viewtopic.php?f=172&t=847336

 

Oczywiście podstawą prawidłowego działania układu chłodzenia jest jego prawidłowe odpowietrzenie. Co już zostało tutaj napisane. 

 

Edytowane przez ochkarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 10.11.2023 o 20:42, ochkarol napisał(a):

Chyba w tym silniku jest lekko skopany układ chłodzenia. 

U konkurencji jest wątek o tym jak obniżyć temperaturę otwarcia termostatu. 

https://astraklub.pl/viewtopic.php?f=172&t=847336

 

Oczywiście podstawą prawidłowego działania układu chłodzenia jest jego prawidłowe odpowietrzenie. Co już zostało tutaj napisane. 

 

termostat od ampery powoduje błedy.

Jak ktoś sie chce pobawić to mozna wyciagnałwkład z orygninału i  pobawić sie  z termostatem z renault 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.