Skocz do zawartości

Manualny wybór trybów pracy w elektronicznie sterowanej pompie obiegowej CO


bez

Rekomendowane odpowiedzi

taka pompa:

 

image.png.f7c8578d6a5e16e3ea7cb60db2b27f0d.png

 

można sobie wybrać ręcznie albo z lewej kreski albo z prawej jedną z 4 opcji na potencjometrze.

 

Ktoś przystępnie wyjaśni czemu służą poszczególne opcje? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bez napisał(a):

taka pompa:

 

image.png.f7c8578d6a5e16e3ea7cb60db2b27f0d.png

 

można sobie wybrać ręcznie albo z lewej kreski albo z prawej jedną z 4 opcji na potencjometrze.

 

Ktoś przystępnie wyjaśni czemu służą poszczególne opcje? ;]

Mam akurat inne pompy, ale obstawiam, że 1,2,3 to praca ze stałą mocą. Do wykorzystania tam, gdzie przepływ się nie zmienia. Np. ładowanie CWU czy też podłogówka.

Skala po lewej określa moc max., a pompa będzie pracowała w trybie adaptacyjnym czyli dopasowując się do przepływu. Stosujesz tam, gdzie masz np. zawory termostatyczne, które się zamykają i otwierają zmieniając przepływ.

Szczegóły pewnie znajdziesz w instrukcji, a instrukcję w necie;]

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomkowski napisał(a):

Szczegóły pewnie znajdziesz w instrukcji, a instrukcję w necie;]

mam instrukcję ale jest tak lakoniczna, że niewiele z tego wynika jak się nie jest instalatorem ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bez napisał(a):

mam instrukcję ale jest tak lakoniczna, że niewiele z tego wynika jak się nie jest instalatorem ;]

E no bez przesady....

Tryby od I do III to tryb pracy jak starych pomp sterowanych przełącznikiem.

Domyślny tryb pracy to tryb autoadaptacyjny i pompa ma się jakoś tam dopasować do przepływu cieczy i poziomu otwarcia termostatów...

Jak podmieniasz starą pompę pracującą w układzie ogrzewania to uruchamiasz tryb od I do III zgodnie z tym co miałeś dotychczas. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, bez napisał(a):

taka pompa:

 

image.png.f7c8578d6a5e16e3ea7cb60db2b27f0d.png

 

można sobie wybrać ręcznie albo z lewej kreski albo z prawej jedną z 4 opcji na potencjometrze.

 

Ktoś przystępnie wyjaśni czemu służą poszczególne opcje? ;]

Nie mam LFP a Grundfos

image.png.4b5bbd9b32f21c6b5e41a71c37a6214a.png+

 

i znalazłem na YT taki materiał o ciut nowszym modelu niż mój, sens trybów będzie raczej podobny

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rudobrody napisał(a):

E no bez przesady....

Tryby od I do III to tryb pracy jak starych pomp sterowanych przełącznikiem.

Domyślny tryb pracy to tryb autoadaptacyjny i pompa ma się jakoś tam dopasować do przepływu cieczy i poziomu otwarcia termostatów...

Jak podmieniasz starą pompę pracującą w układzie ogrzewania to uruchamiasz tryb od I do III zgodnie z tym co miałeś dotychczas. :)

 

 

Bardziej mi chodzi o roznice w ustawieniach 4pozycji na potencjometrze,  to z prawej. 

Dom piętrowy,  zasobnik cwu i bufor. Mam wrażenie że w pel ym automacie,  pierwszy poziom na potencjometrze z prawej, po.pa pracuje za mało wydajnie a zbyt wolny przepływ ,oglupia' resztę automatyki ;]

Edytowane przez bez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2023 o 18:17, bez napisał(a):

Ktoś przystępnie wyjaśni czemu służą poszczególne opcje?

W największym skrócie: ustawiasz pierwszą opcję i sprawdzasz, cz jest ok. Jak nie, to ustawiasz następną opcję i sprawdzasz, czy jest ok. Itd.

 

który program się sprawdzi - zależy od instalacji, sposobu sterowania itp.

 

ostatnio po zmianie kotła wymieniłem pompe 40 na 60, aby obniżyć temperaturę w grzejnikach, a w podłogówce z 40 na 60 aby zwiększyć przepływ i moc.

 

I najlepiej działa wszystko, jak pompy chodzą na swoim III biegu, czyli na maksa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, maras77 napisał(a):

W największym skrócie: ustawiasz pierwszą opcję i sprawdzasz, cz jest ok. Jak nie, to ustawiasz następną opcję i sprawdzasz, czy jest ok. Itd.

 

który program się sprawdzi - zależy od instalacji, sposobu sterowania itp.

 

ostatnio po zmianie kotła wymieniłem pompe 40 na 60, aby obniżyć temperaturę w grzejnikach, a w podłogówce z 40 na 60 aby zwiększyć przepływ i moc.

 

I najlepiej działa wszystko, jak pompy chodzą na swoim III biegu, czyli na maksa.

dzieki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest na szczęście tryb auto. Wtedy wyświetla moc około 7 W. Klikając po tych opcjach można ustawić ręcznie mniej (opcje jak w Twojej po prawo) lub sporo więcej (opcje jak w Twojej po lewo). Gdy wrócę do domu, mogę zrobić zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rwIcIk napisał(a):

U mnie jest na szczęście tryb auto. Wtedy wyświetla moc około 7 W. Klikając po tych opcjach można ustawić ręcznie mniej (opcje jak w Twojej po prawo) lub sporo więcej (opcje jak w Twojej po lewo). Gdy wrócę do domu, mogę zrobić zdjęcia.

Tryb auto jest dobry, jak pompa chodzi 24h, a najlepiej, jak jest kocioł na węgiel.

Jak Ci ciągle wyświetla 7W to znaczy, że tego auto to niewiele wykorzystujesz i równie dobrze możesz ustawić bieg 1.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, maras77 napisał(a):

Tryb auto jest dobry, jak pompa chodzi 24h, a najlepiej, jak jest kocioł na węgiel.

Jak Ci ciągle wyświetla 7W to znaczy, że tego auto to niewiele wykorzystujesz i równie dobrze możesz ustawić bieg 1.

 

 

 

U mnie właśnie pompa chodzi na auto i mam kocioł na ekogroszek, jak wszędzie temperatura na sterownikach stabilna to wyświetla 5W, a jak zacznie temp. spadać poniżej zadanej albo zacznę wietrzyć parę pomieszczeń zimą naraz to czasem i max 20W się zrobi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Fryzuryn napisał(a):

U mnie właśnie pompa chodzi na auto i mam kocioł na ekogroszek, jak wszędzie temperatura na sterownikach stabilna to wyświetla 5W, a jak zacznie temp. spadać poniżej zadanej albo zacznę wietrzyć parę pomieszczeń zimą naraz to czasem i max 20W się zrobi.

I właśnie od tego jest tryb AUTO w pompie. :ok:

 

Wykrywa kiedy kocioł grzeje i wtedy mocniej pompuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, maras77 napisał(a):

Tryb auto jest dobry, jak pompa chodzi 24h, a najlepiej, jak jest kocioł na węgiel.

Jak Ci ciągle wyświetla 7W to znaczy, że tego auto to niewiele wykorzystujesz i równie dobrze możesz ustawić bieg 1.

 

 

 

No na pierwszym jest mniej 😁 

Może źle się wyraziłem. Gdy akurat kilka razy zetknąłem na pompę, świeciła 7 W. 

Ze dwa razy poklikalem i ustawiłem na chwilę inne moce ręcznie.

Wniosek - zbyt krótka obserwacje opisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, rwIcIk napisał(a):

No na pierwszym jest mniej 😁 

Może źle się wyraziłem. Gdy akurat kilka razy zetknąłem na pompę, świeciła 7 W. 

Ze dwa razy poklikalem i ustawiłem na chwilę inne moce ręcznie.

Wniosek - zbyt krótka obserwacje opisałem.

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie można też przełączyć wyświetlanie z W na m³/h o ile ta wiedza jest komuś potrzebna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rwIcIk napisał(a):

U mnie mam jeszcze sterownik. Jest pokrętło. Gdy wyłączę tryb pracy ciągłej, pompa załącza się  gdy temp. spada.

Tak powinno być?

IMG_20231209_115339.jpg

W tej pompie  taki sterownik jest wbudowany w pompę i jest to właśnie tryb Auto.

 

Inne tryby automatyczne to tryb proporcjonalnego lub stałego ciśnienia. Jednak żadnych czujników ciśnienia tam nie ma, badane są obroty i prąd silnika pompy i na tej podstawie sterownik zna opory i ciśnienie.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maras77 napisał(a):

W tej pompie  taki sterownik jest wbudowany w pompę i jest to właśnie tryb Auto.

 

Inne tryby automatyczne to tryb proporcjonalnego lub stałego ciśnienia. Jednak żadnych czujników ciśnienia tam nie ma, badane są obroty i prąd silnika pompy i na tej podstawie sterownik zna opory i ciśnienie.

 

No to u mnie niepotrzebnie zainstalowany 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.