Skocz do zawartości

Kanalize chcą mi zrobić- bać się?


Fili_P

Rekomendowane odpowiedzi

Na jeden z działek na obrzeżach którą mamy inwestycyjne ( rolna ale z MPZP - prąd, gaz, woda w drodze przy działce jest, ale my na razie żadnych przyłączy nie mamy) chcą nam zrobić kanalizacje.

 

 

Ktoś tam wygrał przetarg na projekt i realizacje.

 

 

 

Na działce nie ma nic. Nie mamy też żadnych dokumentów, projektu, planów budowy jak na razie na niej, ale kiedyś przy odsprzedaży komuś może zależeć na tym żeby dostęp do kanalizy mieć ( albo nam jakbyśmy stwierdzili że jednak chcemy się wybudować). Domy dookoła aktualnie mają szamba.

 

Są tu jacyś projektanci/ instalatorzy.

Czego przypilnować w związku z otrzymanym pismem?

 

(Kwestie opłat za przyłącze czy późniejszej opłaty adjenacjiej w tym wątku pomińmy.)

 

 

ed0a29af38e1a278b594d36d8347d850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie zastanawiał, jak jeszcze gmina płaci, to brać. U mnie koszty opróżnienia szamba to ponad 6 krotność ceny za wodę.
Czego dopilnować? Żeby kanaliza nie szła przez środek działki tylko jak najbliżej granicy. Jak ma być przepompownia to jak najdalej od ciebie. Chyba tyle.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale ja nie pytam CZY
Działka była kupiona m.in. w związku z pewnymi informacjami że będzie
( To czy gmina płaci to się jeszcze okaże w jakim zakresie itd- pomińmy to w ogóle w tym watku

Tylko pytam czego przypilnować
Zwłaszcza na granicy dzialki- przyłącza - na razie nawet nie wiem co zasugerować projektantom bo mi to rybka... Bo albo działka pójdzie na sprzedaż za jakiś czas albo jakby nam odbiło się tam budować to dopiero będę kombinował co i jak

Przepompownie robi się raczej na górce, albo na dole wzniesień prawda? więc działaczka pośrodku ;-) gorki- nie grozi ;-)

Ponieważ reszta sieci leci w drodze zakładam że kanalize puszcza w drodze tez

Pytam głównie o przylacze bo pewnie na to mogę mieć jakiś wpływ jak projektanci będą rzeźbic kreski w CADzie teraz..... Działka prostokatna- wjazd węższy bok; po bokach podobne dzialeczki CA 1000m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie zastanawiał, jak jeszcze gmina płaci, to brać. U mnie koszty opróżnienia szamba to ponad 6 krotność ceny za wodę.
Czego dopilnować? Żeby kanaliza nie szła przez środek działki tylko jak najbliżej granicy. Jak ma być przepompownia to jak najdalej od ciebie. Chyba tyle.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


Zastanawia mnie to co napisałeś
Wydawało mi się że poproszenie żeby zrobili przyłącze na środku ( działka prostokatna- wjazd od węższego boku) spowoduje że będzie w razie WU pod podjazdem do garazu i bliżej jakiegoś pionu w potencjalnym domu....ale możesz mieć rację bo łatwiej w razie czego będzie kopać w trawniku i odtworzyć niz rozkuwać podjazd. Dzieki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie to co napisałeś
Wydawało mi się że poproszenie żeby zrobili przyłącze na środku ( działka prostokatna- wjazd od węższego boku) spowoduje że będzie w razie WU pod podjazdem do garazu i bliżej jakiegoś pionu w potencjalnym domu....ale możesz mieć rację bo łatwiej w razie czego będzie kopać w trawniku i odtworzyć niz rozkuwać podjazd. Dzieki
Co prawda myślałem raczej o tym, którędy będzie szła rura pomiędzy działkami Nie wszędzie da się mieć luksus w postaci kanalizy w drodze. Bo to jak Tobie będzie pasować to się dowiesz w dniu w którym zdecydujesz się na projekt domu.
Ja raczej dawalbym studnię nie przed ewentualnym wjazdem tylko bardziej po bokach.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fili_P napisał(a):

Pytam głównie o przylacze bo pewnie na to mogę mieć jakiś wpływ jak projektanci będą rzeźbic kreski w CADzie teraz..... Działka prostokatna- wjazd węższy bok; po bokach podobne dzialeczki CA 1000m

Pytanie czy w ogóle będą wyciągać przyłącza w kierunku pustych działek, więc tego się dowiedz.

W moim przypadku chcieli olać puste działki, ale pogadałem z projektantem tej kanalizacji (jako dodatkowy argument miałem nierozpoczęty od lat projekt na budowę), ten zarzucił temat w gminie i zrobili przyłącza do granic wszystkich działek.

Dla mnie było to ważne, bo rurę miałbym po 2 stronie drogi powiatowej, potem musiałbym się bujać z formalnościami i większe koszty ponosić.

Co do lokalizacji, to co nie wybierzesz i tak kiedyś okaże się złym rozwiązaniem. Wybierz któryś bok działki, który Twoim zdaniem bardziej by odpowiadał do wizji przyszłej budowy i tyle.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZUBERTO napisał(a):

Pytanie czy w ogóle będą wyciągać przyłącza w kierunku pustych działek, więc tego się dowiedz.

W moim przypadku chcieli olać puste działki, ale pogadałem z projektantem tej kanalizacji (jako dodatkowy argument miałem nierozpoczęty od lat projekt na budowę), ten zarzucił temat w gminie i zrobili przyłącza do granic wszystkich działek.

Dla mnie było to ważne, bo rurę miałbym po 2 stronie drogi powiatowej, potem musiałbym się bujać z formalnościami i większe koszty ponosić.

Co do lokalizacji, to co nie wybierzesz i tak kiedyś okaże się złym rozwiązaniem. Wybierz któryś bok działki, który Twoim zdaniem bardziej by odpowiadał do wizji przyszłej budowy i tyle.

Zakładam, że jeśli ten krótszy bok działki (wjazdowy) ma jakis lekki spadek w lewo lub w prawo to lepiej miec przyłacze do kanalizy w niższym rogu niż potem rzeźbić z pompowaniem ścieków do rury głównej w drodze pod górkę 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Fili_P napisał(a):

Zakładam, że jeśli ten krótszy bok działki (wjazdowy) ma jakis lekki spadek w lewo lub w prawo to lepiej miec przyłacze do kanalizy w niższym rogu niż potem rzeźbić z pompowaniem ścieków do rury głównej w drodze pod górkę 😉

Najlepszym dla Ciebie jest by wyszły spadki do grawitacyjnej, a nie tłocznej.

Jak nie pobudujesz się kilometr od drogi i nie będziesz miał spadków gruntu od drogi do domu liczonych w metrach to prawdopodobnie jeden pies będzie.

Działka na skarpie, jakimś uskoku leży, że się tak boisz? Ile ma ten krótki bok przylegający do drogi, 20, 30, 40, 50m? Jaka jest różnica między rzędnymi narożników, 10-30cm?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2023 o 18:57, Fili_P napisał(a):

(Kwestie opłat za przyłącze czy późniejszej opłaty adjenacjiej w tym wątku pomińmy.)

 

Idź za ciosem i zorganizuj sobie też przyłącze wody i prądu. Uwierz mi ewentualne odsprzedaż z tak uzbrojoną działką będzie o wiele łatwiejsza i będziesz mógł więcej kasiorki odzyskać... Z punktu widzenia przyszłego inwestora to są zaje...e atuty :) a może też zostawisz dla siebie...

Z samą kanalizacją już działka zyska na wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Idź za ciosem i zorganizuj sobie też przyłącze wody i prądu. Uwierz mi ewentualne odsprzedaż z tak uzbrojoną działką będzie o wiele łatwiejsza i będziesz mógł więcej kasiorki odzyskać... Z punktu widzenia przyszłego inwestora to są zaje...e atuty  a może też zostawisz dla siebie...
Z samą kanalizacją już działka zyska na wartości.
Po wuj mi to
Zaraz dojdą abonamenty stenty
A teraz dzialeczki jako rolna kosztuje mnie rocznie aż podatek = jakiś ułamek kwoty za kwintal zboża...25zl?
Jak będę się szykował do sprzedaży to w rok się ogarnie te przyłącza
( Gaz też jest btw ;-)))
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fili_P napisał(a):

Po wuj mi to
Zaraz dojdą abonamenty stenty

 

Też mam taką działkę. I dokładnie tak myślę. 

8 godzin temu, Fili_P napisał(a):


Jak będę się szykował do sprzedaży to w rok się ogarnie te przyłącza

Ja na razie tylko ogrodziłem i mam miejscówkę na piknik. Ale sąsiad kilka działek dalej postawił dom letniskowy i złożył papiery na prąd. Wstępnie na "za 3 lata" 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Fili_P napisał(a):

Po wuj mi to
Zaraz dojdą abonamenty stenty
A teraz dzialeczki jako rolna kosztuje mnie rocznie aż podatek = jakiś ułamek kwoty za kwintal zboża...25zl?
Jak będę się szykował do sprzedaży to w rok się ogarnie te przyłącza
( Gaz też jest btw ;-)))

w rok powiadasz... :)  sam prund to półtora ;)   woda może mniej, gaz też ma odległe terminy... ;)  

 

Na prąd dostałem termin realizacji maj 2025, oczywiście może być wcześniej, ale może też być i później :)   (jak u Glapińskiego w szklanej kuli) :P

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kanu napisał(a):

w rok powiadasz... :)  sam prund to półtora ;)   woda może mniej, gaz też ma odległe terminy... ;)  

 

Na prąd dostałem termin realizacji maj 2025, oczywiście może być wcześniej, ale może też być i później :)   (jak u Glapińskiego w szklanej kuli) :P

który region?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Fili_P napisał(a):

który region?

Standardowa umowa o przyłączenie do sieci elektroeneregetycznej opiewa na 1,5 roku.

 

2 godziny temu, kanu napisał(a):

woda może mniej

Wodę ogarniasz sam (przyłącza), więc dużo więcej "od Ciebie" zależy.

Z gazem i nowymi przyłączami to ciekawie może być, skoro ma on nie spełniać przepisów do ogrzewania budynków.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ZUBERTO napisał(a):

Standardowa umowa o przyłączenie do sieci elektroeneregetycznej opiewa na 1,5 roku.

To od siebie dodam, że w rzeczywistości w te 1.5 roku się nie wyrabiają. U mnie mieli 3 miesiące obsuwy (PGE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, iwik napisał(a):

To od siebie dodam, że w rzeczywistości w te 1.5 roku się nie wyrabiają. U mnie mieli 3 miesiące obsuwy (PGE).

Z tym różnie bywa, powiedziałbym 50:50, ale tylko 3 miechy to i tak dobrze. :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i aktywność

 

NO dobra to przechodzimy do KWESTII KOSZTÓW

 

znalazłem 2 artykuły"

1. https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1448976,oplaty-przylaczeniowe-gminy-wodociag-kanalizacja-media.html

2.https://www.rp.pl/nieruchomosci/art13593491-oplata-adiacencka-tylko-wtedy-gdy-siec-ma-przykanaliki

najwazniejsze moim zdanime cytaty

--

Samorządy nie mogą pobierać od swoich mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. To opłaty dodatkowe, które nie mają podstawy prawnej w przepisach. Takiego zdania są sądy administracyjne oraz prokuratura. Mieszkaniec budując przyłącze i tak musi sfinansować (czasem tylko w części) jego budowę.

Niektóre sądy stają również na stanowisku, że obywatele, nawet za swoją zgodą, nie mają także obowiązku wybudowania urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych z własnych środków, bo to leży w gestii samej gminy. Natomiast samo podłączenie do kanalizacji nie może być uzależnione od wcześniejszego zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków.

 

 

--....ale za część rur (zwłaszcza za odcinek, który ciągnie się już za nieruchomością) musi zapłacić konsument. Odbiorcy zaś deklarowali pokrycie kosztów położenia rur w granicach ich posesji.

 

--Wreszcie 22 czerwca 2017 r. Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie rozstrzygnął, że za całość przyłączenia do wodociągu i kanalizacji powinien zapłacić mieszkaniec. Według SN za przyłącze kanalizacyjne należy uznać przewód, łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej (czyli obejmujący także przewód poza granicą nieruchomości).

 

 

--ale żądają również opłat za przyłączenie do sieci. ...Sądy stwierdzają ich nieważność......żadna ustawa tak naprawdę nie zezwala gminie na wprowadzenie opłat za przyłączanie się do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej (np. wyrok WSA w Krakowie sygn. akt II SA/Kr 851/10).......udostępnienie przyłącza nie może być obciążone dodatkowymi kosztami pokrywanymi przez mieszkańców (sygn. akt III CZP 79/07).

 

-- i jakieś kuriozum ktorego nie rozumiem de facto........Gmina nie może również przerzucać kosztów budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej na mieszkańca, nawet jeśli ten wyraził już na to zgodę (sygn. akt II SA/Ke 675/07, sygn. akt II SA/Go 432/06).

 

2.

---Do naliczenia opłaty adiacenckiej nie wystarczy, że gmina wybuduje kanalizację. Musi też stworzyć warunki pozwalające mieszkańcom podłączyć do niej swoje nieruchomości. To zaś nie będzie spełnione, jeśli gmina pożałuje pieniędzy na budowę tzw. przykanalików.????????

 

---Jeśli właściciel  nieruchomości też poczynił jakieś nakłady na rzecz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, to ich wartość jest odejmowana od wzrostu wartości jego działki.

 

---Gmina nie wykonała bowiem tzw. przykanalików na odcinku od kanału sanitarnego do nieruchomości, a tym samym nie stworzyła warunków do podłączenia nieruchomości do sieci. Nie została więc spełniona przesłanka do naliczenia opłaty adiacenckiej.....Powołał się na uchwałę 5 sędziów NSA z  5 czerwca 2000 r. (sygn. akt OPK 4/00). 

 

 

 

 

I bądź tu człowieku mądry. jak dla mnie dwa wykluczające się artykuły i pewnie trochę wyroki sądów też jakby człowiek wlazł w szczegóły....

 

Jak to wyglądało u was w praktyce?

 

(u nas ze 20  lat temu nie dość, że robiliśy ściepe na główna rure to jeszcze przyłacze do nieruchomości de facto każdy dam zbudował i na końcu jeszcze coś tam przekazywaliśmy wręcz spółce wod-kan gminnej) coś się zmieniło w tej materi w ostatnim czasie w praktyce?

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fili_P napisał(a):

Jak to wyglądało u was w praktyce?

U mnie w gminie leci jakiś projekt EU i mają osiedle domów 'kanalizować' i podłączać do wodociągu. Ale toczy się jak wszystko ze sporym poślizgiem, miały być w tym roku podłączane pierwsze ulice, a jest projekt na etapie kartki papieru. Umowy podpisywaliśmy wiosną 2021, podłączenie za symboliczną 'złotówkę' (w tym wykonanie studzienek wod. i kan. na mojej działce) więc cieszyłem się jak dziecko, ale z racji opóźnień i tak musiałem wpakować prawie 30k w studnię i szambo w tym roku :oslabiony:.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitu pitu
Ta zła unia sypnęła groszem ale tylko na rurę główna .....cały przykanalik do granicy dzialki na ulicy sam się mam martwić od wydania warunków w spółce wodnej do dogadania się z projektantem i wykonawca który wygrał przetarg na rurę glowna

A ich pan w stryj 20 lat minęło a nic się nie zmieniło ;-))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O qrde
Macie rację z tym pradem
" przypadku Stoenu w 2022 roku na przyłączenie w grupie V średnio czekano aż 417 dni, Enea (dane z I połowy 2022 r.) potrzebowała 248 dni, żeby sfinalizować przyłącze, PGE – 174 dni (operator jednak nie sprecyzował, w której grupie), a w Enerdze (dane z 2021 r.) – 301 dni. W zależności od operatora czas oczekiwania wydłużał się lub skracał w ostatnich latach, jednak nieznacznie. Są to czasy średnie, a więc niektórzy właściciele domów mogą czekać na podłączenie prądu znacznie dłużej"
Za: https://www.green-news.pl/3228-przylaczenie-prad-budowlany-cena-maksymalna-opoznienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2023 o 01:12, Fili_P napisał(a):

PGE – 174 dni

Tia... W umowę wpisują 1.5 roku standardowo, czekałem prawie 2.

A w moim przypadku podłączenie było do skrzynki / rozdzielnicy po tej samej stronie drogi gruntowej oddalonej o całe 20 metrów od granicy działki. Koparce zajęło aż godzinę zrobienie wykopu jak już się za to zabrali po 1.5 roku. Potem jedynie pół roku "odbiorów", licznik i już mogłem zapalić światło w domu 😉

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę złożyć taki dokumencik

teproponowane wartości godzinowe i dobowe to jakieś od czapy jak dla  mnie

jakiś kącikowy instalator się wypowie?

 

https://www.ecoprobe.pl/images/Dokumenty/wniosek-o-okreslenie-warunkow-przylaczenia.pdf

 

-zapotrzebowanie na wodę bytowe w ilości 0,6 m3 /dobę (średnie zużycie wody dla 1 osoby wynosi 0,1m3 /dobę),

-a) średniodobowy w ilości 0,66 m3 /dobę,

b) maksymalny godzinowy w ilości 2,5 m3 /h.  (dla budynku jednorodzinnego jednolokalowego przepływ godzinowy wynosi 2,0 – 2,5 m3 )

- a) śceiki bytowe w ilości 0,6 m3 /dobę (średnia ilość ścieków odprowadzonych przez 1 osobę wynosi 0,1m3 /dobę),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę złożyć taki dokumencik
teproponowane wartości godzinowe i dobowe to jakieś od czapy jak dla  mnie
jakiś kącikowy instalator się wypowie?
 
https://www.ecoprobe.pl/images/Dokumenty/wniosek-o-okreslenie-warunkow-przylaczenia.pdf
 
-zapotrzebowanie na wodę bytowe w ilości 0,6 m3 /dobę (średnie zużycie wody dla 1 osoby wynosi 0,1m3 /dobę),
-a) średniodobowy w ilości 0,66 m3 /dobę,
b) maksymalny godzinowy w ilości 2,5 m3 /h.  (dla budynku jednorodzinnego jednolokalowego przepływ godzinowy wynosi 2,0 – 2,5 m3 )
- a) śceiki bytowe w ilości 0,6 m3 /dobę (średnia ilość ścieków odprowadzonych przez 1 osobę wynosi 0,1m3 /dobę),


My w domu dla 3 osób zużywamy średnio 280-330 l /dobe wody. Te 2,5 m3/godz jest teoretycznie mozliwe (np. napełnianie basenu).

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Koledzy branżowcy

Jak oferta kwotowo?

Działka jeszcze pusta nic nie ma

droga gruntowa utwardzona- rurociągi po drugiej stronie drogi

 

BTW nie kumam gmina robi główną sieć a przykanaliki ja pokrywam koszt? - czy gmina robi do granicy działki...? a ja ...?

Znając życie pewnie całe 10,5m+2m u mnie na działce (2m bo takie warunki techniczne przyłącza wydała spółka gminna wodociagowa)

 

image.png.fb3556c0cb2565bfc4b5c07bd4557e06.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Zakładam, że jeśli ten krótszy bok działki (wjazdowy) ma jakis lekki spadek w lewo lub w prawo to lepiej miec przyłacze do kanalizy w niższym rogu niż potem rzeźbić z pompowaniem ścieków do rury głównej w drodze pod górkę
To zależy, ja mam pod górkę i magistrala jest w drodze, ale ta jest chyba z 1.5m pod drogą, więc spad jest i od 10 lat rury czyste jak nówki, przynajmniej studienka w środku jak nówka wygląda.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Idź za ciosem i zorganizuj sobie też przyłącze wody i prądu. Uwierz mi ewentualne odsprzedaż z tak uzbrojoną działką będzie o wiele łatwiejsza i będziesz mógł więcej kasiorki odzyskać... Z punktu widzenia przyszłego inwestora to są zaje...e atuty  a może też zostawisz dla siebie...
Z samą kanalizacją już działka zyska na wartości.
Oj tak, media to mam wrażenie 50% ceny gruntu, przynajmniej w moich okolicach, gdzie grunt jest stosunkowo tani, także jak jest okazja, trzeba stanąć na głowie i zrobić to jak najtańszym kosztem przy okazji.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.