Skocz do zawartości

Nowa instalacja elektryczna - jak zacząc?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Z uwagi że AK wie i pomaga – temat:

Jest duży garaż(9x6x5) doklejony jednym bokiem do domu mieszkalnego, i teraz chcę zrobić prąd i mieć całkiem oddzielny licznik.

Jak po kolei to załatwiać, na bank będzie spawarka -więc siła – o jaki przydział wystąpić do elektrowni?

Gdzie ma być obecnie licznik w płocie? Czy może wisieć skrzynka na garażu? Przyłacze do domu jest powietrzne i z tego samego słupa też było by tutaj – powietrznie – czy teraz trza kopać i kłaść w ziemi.

Jaki uziom – szpilkowy?

Ktoś mi również doradzał żeby zrobić zgłoszenie na altanę – ale chyba nie przejdzie mocowo😊- tańsze opłaty za licznik.

Następnie w garażu jakie przekroje zrobić jakim drutem jakie bezpieczniki, zakładam że również będzie mały bojler lub podgrzewacza wody aby po pracy się umyć/prysznic.

Ze sprzętów pewnie wjedzie również kompresor – taki „zwykły” reszta to standardowo wiertarka, kątówka – wszystko na prąd – dlatego ważne jakie przekroje stosować.

Myślę że na tą chwilę tyle – pewnie reszta pytań pojawi się na podstawie odpowiedzi bądź w trakcie realizacji.

Dzięki za pomoc i odpowiedzi/rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mstanclik napisał(a):

Jak po kolei to załatwiać

 

Składasz wniosek o przyłączenie do dostawcy prądu (PGE/Tauron czy co tam u Ciebie jest). Szczegóły do znalezienia na stronie internetowej, w PGE możesz to zrobić online, u innych pewnie też. Dostawca w oparciu o to wystawia Ci warunki przyłączenia gdzie będziesz miał opisane co i jak masz zrobić: gdzie skrzynka i licznik, czy przyłącze w ziemi czy napowietrzne, co masz zbudować Ty a co zrobi energetyka. Później masz chyba 2 lata żeby zbudować swoje i zgłosić instalację do przyłączenia - musi się pod nią podpisać elektryk z uprawnieniami. Po zgłoszeniu czekasz aż energetyka wykona przyłącze, później podpisujesz umowę, płacisz fakturę za przyłączenie, montują licznik i już.

 

Godzinę temu, mstanclik napisał(a):

na bank będzie spawarka -więc siła – o jaki przydział wystąpić do elektrowni?

Przy 17kW jest zabezpieczenie 3x32A (przynajmniej w PGE). Przy mniejszym może być problem ze spawarką więc to chyba minimum. Możesz więcej jeśli chcesz, ale generalnie patrz nie tyle na moc co wartość zabezpieczenia przed licznikiem żeby było tyle ile potrzebujesz. Za każdy kW zapłacisz później opłatę przyłączeniową wg cennika.

 

Godzinę temu, mstanclik napisał(a):

Następnie w garażu jakie przekroje zrobić jakim drutem jakie bezpieczniki, zakładam że również będzie mały bojler lub podgrzewacza wody aby po pracy się umyć/prysznic.

Jeśli nie wiesz takich rzeczy to polecam znaleźć elektryka żeby Ci to zaprojektował a najlepiej wykonał, przynajmniej część przyłącze-rozdzielnica. Po pierwsze i tak będziesz musiał znaleźć kogoś kto się pod Twoją instalacją podpisze. Po drugie elektryk wie również jak to prawidłowo wykonać żeby później zakład energetyczny nie marudził przy przyłączeniu. Pomijam już kwestie bezpieczeństwa instalacji bo to jest mam nadzieję oczywiste.

 

 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 4thelement napisał(a):

6 lat temu dałem 20kW i dostałem 3x50A😁co dawało już całkiem spory zapas mocy 

Nieźle ;]

Ja miałem ogrzewanie elektryczne w domu i przydział 14 kW oraz zabezpieczenia 3x25 A

Na gniado siłowe miałem zabezpieczenie 3x20 A.

Więcej mocy, to już chyba wtedy, gdy ktoś coś zawodowo robi, bądź ładuje samochody szybką ładowarką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 4thelement napisał(a):

6 lat temu dałem 20kW i dostałem 3x50A😁co dawało już całkiem spory zapas mocy 

W 2022 PGE podłączył prąd do skrzynki w ogrodzeniu. Na działce był tylko budynek magazynowy - moc przyłączeniowa 20 KW, PGE dowalił taryfę C11, rachunki są nie małe. Od skrzynki do budynku koparką wykopał mi rowek i rzuciłem ok 100m kabla.

Do podłączenia do istniejącej instalacji w budynku brałem elektryka co pracuje w PGE, musi podstęplować kwit o gotowości przyłącza (uprawnienia elektryczne i budowlane) inaczej PGE nie włączy napięcia na skrzynkę. Za 4-5 h pracy z kwitem płaciłem mu  2,5 tyś.

Jeśli na posesji jest już przyłącze napowietrzne to bym zrobił podlicznik, dużo taniej wyjdzie, tylko jest się zależnym od właściciela licznika głównego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dom jest twój, lub bliskich wybij sobie z głowy nowe przyłącze, koszt będzie spory, jeśli nie rozważ podpiąć się z  tego domu na zasadzie podlicznika. Jeśli nic tam nie będziesz produkował wystarczy ci 10kW z dużą górką, przewody standardowo czyli gniazda 3x2.5, siła 5x2.5mm², oświetlenie 3x1.5mm². Gniazda podziel na obwody tak 2-4 szt na obwód w zależności od przewidywanego obciążenia, uziemienie może być i pionowe byle by pomiary wychodziły, rozdzielnia wyposażona w rozłącznik, ochronnik, różnicówki i nadprądówki i chyba tyle 😉

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2024 o 09:40, mstanclik napisał(a):

Jest duży garaż(9x6x5) doklejony jednym bokiem do domu mieszkalnego, i teraz chcę zrobić prąd i mieć całkiem oddzielny licznik.

najlepiej pociągnąć prąd z tego domu, przecież to najprostsze. Potrzebujesz oddzielny licznik do rozliczeń? Bo jeśli tak to załóż pod licznik, koszt to około 300 zł i jest to legalne rozwiązanie. Pytanie czy tam jest 3F i jakie zabezpieczenie.

 

Przekrój kabli dobierz:

tabelka_dobor_przewodu_do_mocy3.jpg

 

Ja podchodzę tak, że jak jest instalacja do gniazdek to zawsze daje min 2,5mm2. Nigdy nie wiadomo co kto podłączy w przyszłości. Twoja instalacja jest na tyle prosta (z tego co piszesz), że lepiej wziąć elektryka, majątku nie zapłacisz, a będziesz spokojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2024 o 20:33, bergerac napisał(a):

do gniazdek to zawsze daje min 2,5mm2

minimum powiadasz 🤔

A powiedz mi proszę, a jaki zatem dajesz standardowy?A jeszcze jak dajesz powiedzmy na max. bogato, to wówczas jaki? 6, 10 mm²?

Strasznie mnie to ciekawi, a że akurat "robię domek", to powiedz mi proszę, chętnie wyszedłbym z tego kłamstwa, co mi licząc szkołę w branży powtarzają od 24 lat 😔

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, technix napisał(a):

minimum powiadasz 🤔

A powiedz mi proszę, a jaki zatem dajesz standardowy?A jeszcze jak dajesz powiedzmy na max. bogato, to wówczas jaki? 6, 10 mm²?

Strasznie mnie to ciekawi, a że akurat "robię domek", to powiedz mi proszę, chętnie wyszedłbym z tego kłamstwa, co mi licząc szkołę w branży powtarzają od 24 lat 😔

Da 4mm i zabezpieczy heblem 16A🤣

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2024 o 21:23, technix napisał(a):

minimum powiadasz 🤔

A powiedz mi proszę, a jaki zatem dajesz standardowy?A jeszcze jak dajesz powiedzmy na max. bogato, to wówczas jaki? 6, 10 mm²?

Strasznie mnie to ciekawi, a że akurat "robię domek", to powiedz mi proszę, chętnie wyszedłbym z tego kłamstwa, co mi licząc szkołę w branży powtarzają od 24 lat 😔

Być może nieprecyzyjnie się wyraziłem, po prostu nigdy do gniazdek nie daję mniej niż 2,5 mm2.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2024 o 08:47, technix napisał(a):

Wiesz, "dać" to można, bardziej ciekawi mnie, jak podepnie grubszy niż 2,5mm² przewód, pod zacisk?

Nie napisał do jaki gniazdek. :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się odniosę tylko do spawarki w garażu ;]  Gdyż spawam prawie zawodowo w takim ;]  

Zależy co tam chcesz włożyć, jak to jakiś 500A potwór którym będziesz orał to faktycznie te 32A minimum.  Ja mam 320A i 20A zabezpieczenie... 

Ze spawarkami problemem (zwłaszcza z chińskimi wynalazkami) nie jest jej pobór w czasie spawania a prąd startu. dlatego zabezpieczenia musiałem zmienić  z klasy B na C.

Co ciekawe 320A tig pracował bez problemu na pełnej mocy a 250A mag walił bezpieczniki nawet na połowie mocy i tylko przy pierwszym włączeniu.

Teraz elektrycy AK wyjaśnią czym się różnią bo wiem, ale to będzie zbyt mało fachowo wyjaśnione jak na AK ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, cumel napisał(a):

Zależy co tam chcesz włożyć, jak to jakiś 500A potwór którym będziesz orał to faktycznie te 32A minimum.  Ja mam 320A i 20A zabezpieczenie... 

 

Moim zdaniem jeśli robić to przyszłościowo, poza spawarką mogą być inne urządzenia choćby ogrzewanie czy za parę lat ładowarka do EV. Przy taryfach "dla ludzi" G za moc umowną płaci się tylko raz przy podłączeniu i to stosunkowo niewiele w porównaniu do samych kosztów budowy instalacji, więc jeśli nie będzie przeszkód po stronie dostawcy energii to można zaszaleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.