Skocz do zawartości

Jaki aku żelowy ?


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję dobrego, sprawdzonego aku do alarmu 12V pojemność ok 18Ah. Pierwszy noname wytrzymał 2 lata. Obecny 3 lata 8-), a miał być dobry o żywotności kilku lat.

Miałem coś takiego:

pobrane.jpg.7575a170f9fe4ab4aa193d5bd1932be6.jpg

 

Przy ładowaniu strasznie się grzeje i śmierdzi. Po odłączeniu trzyma ok 10.5V, czyli raczej trup.

Mam gdzieś jeszcze starą Yuasę 30 lat - nadal trzyma 12V.

 

Czym warto się zainteresować ? Może ktoś ma pozytywne doświadczenie z aku takiej wielkości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sherif napisał:

Czym warto się zainteresować ? Może ktoś ma pozytywne doświadczenie z aku takiej wielkości ?

 

Nie udało mi się znaleźć sensownych żelówek, APC do UPSów wkłada dość dobre (wytrzymały u mnie 9 lat), ale generalnie po 2-3 latach wszystkie się degradują. Ogniwa strasznie nie lubią stale wisieć na poziomie pełnego naładowania / pełnego rozładowania. Są BMSy które regularnie rozładowują akumulatory do poziomu 80%, po czym podładowują je znowu do pojemności nominalnej, to im trochę ułatwia życie, ale tylko trochę. W moim służbowym Eatonie wygląda to tak:

 

K7PTSDg.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, format napisał:

Nie udało mi się znaleźć sensownych żelówek, APC do UPSów wkłada dość dobre (wytrzymały u mnie 9 lat), ale generalnie po 2-3 latach wszystkie się degradują. Ogniwa strasznie nie lubią stale wisieć na poziomie pełnego naładowania / pełnego rozładowania. Są BMSy które regularnie rozładowują akumulatory do poziomu 80%, po czym podładowują je znowu do pojemności nominalnej, to im trochę ułatwia życie, ale tylko trochę. W moim służbowym Eatonie wygląda to tak:

 

W Satelu chyba nie ma takiej funkcji. Sam od siebie w ramach testów zasilania awaryjnego odpinam zasilanie raz na jakiś czas :) .

Czyli co nie ma się co rozwodzić nad tym tylko kupować najtańsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj pod hasłem Europower, żywotność w alarmówce 6-9 lat -sprawdzone w praktyce na wielu egzemplarzach.

Jeżeli cena odstraszy to możesz spróbować Alarmteca, montuję od 3 lat i jeszcze żaden nie padł.

Edytowane przez alster
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, alster napisał:

Szukaj pod hasłem Europower, żywotność w alarmówce 6-9 lat -sprawdzone w praktyce na wielu egzemplarzach.

Jeżeli cena odstraszy to możesz spróbować Alarmteca, montuję od 3 lat i jeszcze żaden nie padł.

Ok 250zł. Może być. Lepsze to niż Yuasa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam porównania do Yuasy w alarmówce (mam tylko w motocyklu), ale mam instalację oparte na Europowerach które chodzą powyżej 10 lat.

Ogólnie to te akumulatory bardzo nie lubią podwyższonej temperatury (powyżej 24-25 stopni), masakrycznie skraca si e ich żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, alster napisał:

Nie mam porównania do Yuasy w alarmówce (mam tylko w motocyklu), ale mam instalację oparte na Europowerach które chodzą powyżej 10 lat.

Ogólnie to te akumulatory bardzo nie lubią podwyższonej temperatury (powyżej 24-25 stopni), masakrycznie skraca si e ich żywotność.

Temp stabilną mam w kotłowni 20-23C cały rok. Dzięki za info, poszukam tych aku lokalnie.

Nazwa trochę sugerowała mi tanią chińszczyznę :), dlatego nigdy nie brałem pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam porównania do Yuasy w alarmówce (mam tylko w motocyklu), ale mam instalację oparte na Europowerach które chodzą powyżej 10 lat.
Ogólnie to te akumulatory bardzo nie lubią podwyższonej temperatury (powyżej 24-25 stopni), masakrycznie skraca si e ich żywotność.
A większość instalatorow umieszcza centrale na strychu - fakt, ciężko się tam dostać, ale latem poniżej 30st też ciężko...

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z ulotki producenta akumulatorow:

"Temperatura pracy Znamionowa temperatura pracy akumulatorów żelowych wynosi 20 [°C]. Praca akumulatorów bezobsługowych w podwyższonych temperaturach powoduje dramatyczne skrócenie ich żywotności. Żywotność zmniejsza się o połowę na każdy wzrost temperatury o 8 [°C] powyżej znamionowej temperatury pracy. Oznacza to, że akumulator eksploatowany w 28 [°C] zachowa 50 [%] a w 36 [°C] tylko 25 [%] projektowanej żywotności. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, alster napisał:

Cytat z ulotki producenta akumulatorow:

Mnie trochę zastanowiło odprowadzenie ciepła z obudowy alarmowej (takiej std na ścianie) a właściwie jej brak.

Nie wiem czy mi tak zasilacz się grzał czy aku ale było wyraźnie ciepło. Potem jak ładowałem aku na stole to ok 2h był mega gorący. Muszę sprawdzić jak będzie bez aku. 

Trochę dziwnie padł alarm wywalił bład brak aku płyty głównej i przestał trzymać (reset po wyłączeniu zasilania).

 

10 minut temu, luccass napisał:

A większość instalatorow umieszcza centrale na strychu - fakt, ciężko się tam dostać, ale latem poniżej 30st też ciężko...

Pytanie czy to pomysł instalatora od początku czy stan zastany po pomysłach developera. Ja przynajmniej spotkałem się z tym drugim, mimo dużego domu wszelkie kable i instalacje sprowadzone na strych o h=1.2m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja obudowy jest wymuszona normami, zawsze staram się montować obudowę większą niż potrzeba, więcej luzu - lepsze chłodzenie, niestety nie zawsze klient to akceptuje.

Co do central na strychach to też w większości wymysł klientów i  trochę przepisów (centrala ma być umieszczona w miejscu trudno dostępnym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.