Skocz do zawartości

Dobór grotu do lutownicy.


Sapphire

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Mam taką lutownicę https://allegro.pl/oferta/lutownica-dedra-ded7531-60w-8660901074 grot w niej zastosowany jest tego typu, tylko o innych wymiarach https://allegro.pl/oferta/grot-do-lutownicy-kolbowej-40w-10512432023?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Acategory&bi_c=ODk1ZDQ3NTQtNGU1MS00NmJiLWE0NGEtZGM3Y2FmMzUzNjMxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=fdf1304e-e4df-452e-95e3-7cfe2291aa6d

 

Pytanie brzmi: Czy mogę w takiej lutownicy użyć grotów tego typu, jeśli średnica pasuje https://allegro.pl/oferta/seria-ultimo-rs-groty-900m-silver-zestaw-10-szt-11464551069 Czy długość grotu ma tutaj znaczenie? Muszę szukać koniecznie tej samej długości jak ten co mam? Lutownicy używam okazjonalnie, dlatego póki co stacja z prawdziwego zdarzenia jest tylko w planach i taka "zabawka" w zupełności mi wystarcza. Chciałbym po prostu dołożyć do niej groty z innymi końcówkami niż fabryczny, ale nie znam się na tyle, żeby mieć pewność czy samo to, że średnica pasuje jest wystarczającym parametrem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

E ta lutownica to zwykły szajs. Grzałka jest w trzonku, wiec co byś tam nie wsadził o pasującej średnicy i długości będzie działać.

Oczywiście lepiej lub gorzej... bo ciepło musi się przetransportować z grzałki na koniec grotu.

 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byś polecił do domowego sporadycznego lutowania drobnych elementów.Z małym grotem gdzie wszędzie dojdę i nie przegrzeje np. druku .Mam lutole ale nie wszędzie podejdzie i daje za dużą temperaturę dla drobnych rzeczy.

Może być ciut droższa aby nie był to całkowity szajs .Stacja to przerost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jakubek napisał:

Co byś polecił do domowego sporadycznego lutowania drobnych elementów.Z małym grotem gdzie wszędzie dojdę i nie przegrzeje np. druku .Mam lutole ale nie wszędzie podejdzie i daje za dużą temperaturę dla drobnych rzeczy.

Może być ciut droższa aby nie był to całkowity szajs .Stacja to przerost.

ja do sporadycznego lutowania kupiłem lutownicę gazową Dremel  ... brak kabli, szybko się nagrzewa i wszędzie możesz ją zabrać ( nie ogranicza cię 220V ) osobiście polecam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

E ta lutownica to zwykły szajs. Grzałka jest w trzonku, wiec co byś tam nie wsadził o pasującej średnicy i długości będzie działać.

Oczywiście lepiej lub gorzej... bo ciepło musi się przetransportować z grzałki na koniec grotu.

 

 

Krawiec

 

Tak jak pisałem na razie mi to wystarcza. Za mało jej używam, żeby inwestować w lepszy sprzęt, a ta akurat była dostępna od ręki w sklepie u mnie na wsi ;] 

Za jakiś czas pewnie kupię coś lepszego. Może od razu jakąś fajną stację lutowniczą z regulacją mocy itd. a na razie wystarczy taka plus dodatkowe groty. Dzięki za podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jakubek napisał:

Co byś polecił do domowego sporadycznego lutowania drobnych elementów.Z małym grotem gdzie wszędzie dojdę i nie przegrzeje np. druku .Mam lutole ale nie wszędzie podejdzie i daje za dużą temperaturę dla drobnych rzeczy.

Może być ciut droższa aby nie był to całkowity szajs .Stacja to przerost.

 

A jednak popatrz na stacje, wpisz sobie w allegro ZD8906 i masz do wyboru do koloru. Ja mam tą wersję z LCD ale zakładam że z potencjometrem działa tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, goldixll napisał:

ja do sporadycznego lutowania kupiłem lutownicę gazową Dremel  ... brak kabli, szybko się nagrzewa i wszędzie możesz ją zabrać ( nie ogranicza cię 220V ) osobiście polecam  

Też mam tego dremela - dodatkowa zaleta, że jednym urządzeniem mogę od razu koszulki termokurczliwe obsługiwać ;)

Natomiast wada jest taka, że w grocie jest dziura, którą wydostaje się gorące powietrze/spalony gaz - jak się nieszczęśliwie skieruje w stronę ciała lub jakiegoś wrażliwego urządzenia to można trochę szkody narobić...

 

Mam też klasycznego Wellera, a od myfriendów kiedyś kupiłem fajny zestaw z hotairem:

image.png.bab3fe140e25ea928c653f0609f07d09.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotrus napisał:

 

A jednak popatrz na stacje, wpisz sobie w allegro ZD8906 i masz do wyboru do koloru. Ja mam tą wersję z LCD ale zakładam że z potencjometrem działa tak samo.

Patrzę i głupieje.Niby wszystkie takie same a ceny różne.mialem podobna od Parksida z Lidla i to szajs był straszny.

Czy jest coś do 250 zł co naprawdę jest choć ze średniej jakościowej półki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jakubek napisał:

Patrzę i głupieje.Niby wszystkie takie same a ceny różne.mialem podobna od Parksida z Lidla i to szajs był straszny.

Czy jest coś do 250 zł co naprawdę jest choć ze średniej jakościowej półki ?

Szukaj czegoś na groty T12, to jest inny wymiar lutowania, grzałka i czujnik temperatury jest w grocie, od 0 do 350C nagrzewa się w około 5 - 6 sekund.

Ja osobiście mam stację KSGER na groty T12, w zeszłym roku na aliexpres zapłaciłem 170 pln.

Na allegro widzę podobne stacje KALIWEL po 299 pln, wyglądają jak klony mojej.

Co do grotów T12 to jest ich mnóstwo rodzajów i w śmiesznych cenach.

 

Groty T12.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Godzinę temu, alster napisał:

Szukaj czegoś na groty T12, to jest inny wymiar lutowania, grzałka i czujnik temperatury jest w grocie, od 0 do 350C nagrzewa się w około 5 - 6 sekund.

Ja osobiście mam stację KSGER na groty T12, w zeszłym roku na aliexpres zapłaciłem 170 pln.

Na allegro widzę podobne stacje KALIWEL po 299 pln, wyglądają jak klony mojej.

Co do grotów T12 to jest ich mnóstwo rodzajów i w śmiesznych cenach.

 

 

Ceny na allegro tych T12 to za przeproszeniem ocipiały ostatnio i tylko jeden sprzedawca to ma.... Chciałem kupić sobie ale kogoś porąbało.... Trzeba będzie od chińczyka zamówić.

 

krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, krawiec napisał:
1 godzinę temu, alster napisał:

 

Ceny na allegro tych T12 to za przeproszeniem ocipiały ostatnio

Chińczycy też mocno podnieśli ceny, moja stacja teraz kosztuje na aliexpres 270 pln, a jeszcze może wpaść na cło i vat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
1 minutę temu, alster napisał:

Chińczycy też mocno podnieśli ceny, moja stacja teraz kosztuje na aliexpres 270 pln, a jeszcze może wpaść na cło i vat.

O to juz z VAT jest...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 3.01.2022 o 12:59, Sapphire napisał:

Cześć.

 

Mam taką lutownicę https://allegro.pl/oferta/lutownica-dedra-ded7531-60w-8660901074 grot w niej zastosowany jest tego typu, tylko o innych wymiarach https://allegro.pl/oferta/grot-do-lutownicy-kolbowej-40w-10512432023?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Acategory&bi_c=ODk1ZDQ3NTQtNGU1MS00NmJiLWE0NGEtZGM3Y2FmMzUzNjMxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=fdf1304e-e4df-452e-95e3-7cfe2291aa6d

 

Pytanie brzmi: Czy mogę w takiej lutownicy użyć grotów tego typu, jeśli średnica pasuje https://allegro.pl/oferta/seria-ultimo-rs-groty-900m-silver-zestaw-10-szt-11464551069 Czy długość grotu ma tutaj znaczenie? Muszę szukać koniecznie tej samej długości jak ten co mam? Lutownicy używam okazjonalnie, dlatego póki co stacja z prawdziwego zdarzenia jest tylko w planach i taka "zabawka" w zupełności mi wystarcza. Chciałbym po prostu dołożyć do niej groty z innymi końcówkami niż fabryczny, ale nie znam się na tyle, żeby mieć pewność czy samo to, że średnica pasuje jest wystarczającym parametrem. 

Dlugosc ma znaczenie bo poprzez wysuwanie grota z grzalki regulujesz teperature na koncowce. Tzn nie moze byc za krotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, 2000_mc napisał:

Dlugosc ma znaczenie bo poprzez wysuwanie grota z grzalki regulujesz teperature na koncowce. Tzn nie moze byc za krotki.

 

Oooo, tego nie wiedziałem. Czyli lepiej porządnie oczyścić oryginalny grot, niż kupować zbyt krótkie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem przegląd swojego sprzętu do lutowania. Trzy pistoletowe, dwie kolbowe, jeden hot się. Wszystko sprawne. I jeszcze palnik propan-tlen do lutowania na twardo "chamskich" połączeń. :bzik:

Edytowane przez Cinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Cinek napisał:

Zrobiłem przegląd swojego sprzętu do lutowania. Trzy pistoletowe, dwie kołnierz, jeden hot się. Wszystko sprawne. I jeszcze palnik propan-tlen do lutowania na twardo "chamskich" połączeń. :bzik:

 

Ja poczekam aż postawię własne "4 ściany" i dopiero wtedy zacznę "zbierać sprzęt" ;] na razie staram się ograniczać tylko do najważniejszych narzędzi, ale i to jest dość trudne :hehe: to raczej nie jest narzędzie pierwszej potrzeby, ale nie było drogie, więc leży na półce, bo "kiedyś się przyda" ;];];] 

 

https://www.lidl.pl/p/kwb-szablon-do-polaczen-kolkowych/p100339625?mktc=shopping&gclid=CjwKCAiA0KmPBhBqEiwAJqKK4weBpl-wwTSLXEFRQfa0k96wXqjhuVZ2nHhS-N80Fss10tSVBIO08BoCgRMQAvD_BwE 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sapphire napisał:

 

Ja poczekam aż postawię własne "4 ściany" i dopiero wtedy zacznę "zbierać sprzęt" ;] na razie staram się ograniczać tylko do najważniejszych narzędzi, ale i to jest dość trudne :hehe: to raczej nie jest narzędzie pierwszej potrzeby, ale nie było drogie, więc leży na półce, bo "kiedyś się przyda" ;];];] 

 

https://www.lidl.pl/p/kwb-szablon-do-polaczen-kolkowych/p100339625?mktc=shopping&gclid=CjwKCAiA0KmPBhBqEiwAJqKK4weBpl-wwTSLXEFRQfa0k96wXqjhuVZ2nHhS-N80Fss10tSVBIO08BoCgRMQAvD_BwE 

Bardzo fajna rzecz, kupię gdy wezmę się za drewno choć nie wiem kiedy :hehe:

Ja mam nieco narzędzi do mechaniki - wciskacz do tłoczków hamulca, miernik poziomu kompresji, klucz dynamometryczny i takie tam. I trochę do elektroniki bo lutować po prostu lubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna rzecz, kupię gdy wezmę się za drewno choć nie wiem kiedy :hehe:
Ja mam nieco narzędzi do mechaniki - wciskacz do tłoczków hamulca, miernik poziomu kompresji, klucz dynamometryczny i takie tam. I trochę do elektroniki bo lutować po prostu lubię.
Mam podobny plan, tylko samo narzedzie kupiłem "na zaś" ;] ja dynamometr też mam, ale muszę jakoś go skalibrować, bo to taka taniocha z biedry. Na lepszy na razie funduszy nie było :hehe:

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy lutujecie, ze takich fikuśnych lutownic i grotów trzeba?

Ja prawie wszystko obsługuje starą transformatorową PRL'ską Lutolą -nie ma lepszego sprzętu, który pozwala na tak dużo za tak niewiele:ok:

Wiadomo, ze BGA tym nie zrobię ale i grotową się nie zrobi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2022 o 12:43, volf6 napisał:

Co Wy lutujecie, ze takich fikuśnych lutownic i grotów trzeba?

Ja prawie wszystko obsługuje starą transformatorową PRL'ską Lutolą -nie ma lepszego sprzętu, który pozwala na tak dużo za tak niewiele:ok:

Wiadomo, ze BGA tym nie zrobię ale i grotową się nie zrobi:)

Junior ma jakąś stację lutownicą od Chińczyka. Trzy razy nią robiłem i do precyzyjnych robót jest wygodniejsza od transformatorowej. Poza tym robiąc transformatorową trzeba uważać bo pęknięty grot to napięcie podane w układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.