Skocz do zawartości

olmar

użytkownik
  • Liczba zawartości

    118
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez olmar

  1. Witam, przerabiałem ten temat. Konstrukcja bębnów to nieporozumienie. Tarcza z cienkiej blachy oblana żeliwem. Blacha pod dociskiem felgi do piasty wygina się robiąc z części ciernej żeliwnej cuda: owal, przesunięcie z osi, zwichrowanie itp. Kupiłem kpl. bębnów TRW - jeden był prosty, drugi miał bicie 0,25mm. A ponieważ pomalowałem go nie uznano reklamacji. Podjechałem pod sklep motoryzacyjny, gdzie sprzedawali bębny pojedynczo. Pod sklepem wypróbowałem 5 szt. bębnów - wszystkie miały bicie! Oczywiście po przykręceniu koła. Dowiedziałem się, że Mikoda robi bębny z jednego kawałka - bez oblewania blachy żeliwem. Zaryzykowałem i zakupiłem 1 szt. miał bicie 0,06mm. (telefonicznie wymówiłem że wymienię w razie bicia) I tak jeżdżę z dwoma różnymi bębnami. Bicie bębna uniemozliwia ustawienie się luzu samoregulatora, nie mówiąc już o wibracjach Aby zgłębić temat bicia bębnów specjalnie do tego celu zdobyłem piastę aby dokonać pomiarów w warunkach rzeczywistych tzn. bęben+piasta + felga. Do piasty przymocowałem czujnik zegarowy i obracając piastą w bębnie wykonałem pomiary. Zaznaczam, że bęben wadliwy odkształca się po dociśnięciu felgą do piasty! Dopiero taki pomiar wykazuje owalizację, zwichrowanie lub bicie osiowe bębna, który będzie ocierał o szczękę w jednym miejscu najmniej wychylonym z osi. Poniżej przedstawiam sposób pomiarów. https://www.youtube.com/watch?v=_FGpZo4gvc8 https://youtu.be/bK4_EJ6qy_0
  2. olmar

    Co to za wtyczka?

    Pewnie potrzebna do tempomatu? Zakładałem tempomat i nie znalazłem ani wtyczki do manetki ani do sprzęgła - mam ten sam silnik. Wtyczki zaadoptowałem z akcesoriów komputerowych, Przewody ciągnąłem od wtyku sterownika silnika - do kabiny i manetki oraz czujnika sprzęgła.
  3. Podepnę się pod temat, mam problem z tą śrubą:(może autorowi postu chodzi również o tą) Jest na torks nr.20, który obrócił się w śrubie. Żadnego dojścia do blaszki/nakrętki z gwintem, która znajduje się w blaszanej części błotnika. Nie jest to blachowkręt tylko śruba z gwintem chyba M5(nie mierzyłem) - taką udało się wykręcić z drugiej strony. Aby to rozłączyć trzeba pewnie rozwiercić łeb śruby! Koledzy pewnie piszą o tej blaszce: Do tej blaszki dostęp jest bezproblemowy.
  4. Robiłem to u siebie, ale nie wiertłem, które może "rozsadzić" i zniszczyć plastik, w który wciska się tulejki. Zastosowałem rozwiertak nastawny, można wówczas zrobić idealny otwór z ciasnym pasowaniem. Z jednej strony wcisnąłem 3 tulejki, ponieważ bardzo zużyta była ośka. I do tego nowe simeringi, podkładki, pirścien segera - jeżeli zjedzone przez rudą. Aktualnie 5 lat po regeneracji - jest OK.
  5. U mnie za mojego użytkowania od 2010r. jest płyn Opel koncentrat, oleju w plynie nie ma. Węże wymienione na oryginalne GM używki. Analiza wymontowanego węża głowica/termostat wykazuje, że złuszczanie się gumy występuje do ok. 5cm w głąb węża, dalej jest OK. Płyn przefiltrowany, zanieczyszczen niewiele. Temat zakonczony.
  6. Witam, wymieniałem termostat, po zsunięciu tego grubego węża z głowicy termostatu, zauważyłem na króćcu czarne farfocle. Okazało się, że po włożeniu palca do węża wygarnąłem mnóstwo złuszczających się czarnych kawałków gumy! Co się stało z wężem, rozpad gumy ? nie sprawdzałem drugiego - powrotnego z magistrali do chłodnicy, czy też "obłazi" wewnątrz ? Kroi się duża sprawa: wymiana węży, płukanie układu. Na wiosnę wymieniłem płyn na oryginał koncentrat OPLA. Plyn jest czysty, różowy. Czy spotkał się ktoś z takim przypadkiem?
  7. olmar

    [G] tempomat

    Montowałem u siebie, nie znalazłem wtyczki do manetki i do sprzęgła. Do komory silnika wprowadziłem kabelek 4 przewodowy i podpiąłem go do wiązki przy wtyczce X-71(górna) sterownika silnika. Trzy przewody idą do manetki, czwarty do wył.sprzęgła. Wtyk do manetki i wyl. sprzęgła przypasowałem od elektroniki komputerowej. Później aktywacja OP-Comem,
  8. > Witam > Jestem już po wymianie popychaczy ale niestety coś tak dalej lekko stuka . Jest trochę lepiej niż > przed wymianą ale jednak coś jeszcze słychać. Jeździlem wcześniej Corsą C12NZ -8V - na początek wyczyściłem je, nie pomoglo więc wymieniłem kpl. popychaczy, nawet założyłem nowe dźwignie Nie pomogło nic, dalej stukały. Wyczytałem w necie, że luz na panewkach głównych (chyba pierwsza od rozrządu) powoduje spadek ciśnienia oleju i na głowicy dla popychaczy jest za mały. Nawet nowe popychacze bez ciśnienia nie będą dobrze pracować. Auto sprzedane, został mi przyrząd do wyjmowania popychaczy, dzieki niemu wymianę robiłem własnoręcznie.
  9. Przyszedł zamówiony "tłumik". Z wcześniej zamieszczonych zdjęć nie wynikało, że jest on taki duży i ciężki. Mam nadzieję, że nie występują o różnych rozmiarach.
  10. olmar

    hak astra g

    > Nie ma potrzeby wpinania się w lampę. Pod plastikiem z tyłu między lampami jest fabryczna kostka > pod hak. Tylko gdzie dostać taką wtyczkę?
  11. > Szukam i nie umiem znalezc na uzywkach. W ASO 211 zl na zamowienie. Witaj, trzeba wpisać odpowiednią nazwę. jakiś tekst , jakiś tekst
  12. bratPit - prześledziłem wszystkie strony tego tematu, jestem pełen podziwu dla Twojej pracy. Mój silnik to Z16XE Ale u mnie najciekawsze zjawisko akustyczne boruczenia silnika (niezalezne od obrotów) zalezne jest od temperatury otoczenia! Temp. zewnetrzna: od mrozu do +15st.C - boruczenia nie ma. Kiedy temp. zewn. 25 st.C i wyżej, karoseria nagrzana - pojawia się upierdliwe glośne boruczenie - od uchylenia przepustnicy, tzw. "szmery ssania". Na forach Astray G ludzie pisali o braku spinek pokrywy filtra, ja mam wszystkie 4. Ale na rogu porywy(błotnik/reflektor) jest przesunieta spinka i tam brak docisnięcia i szczelności, tam dołożyłem piątą spinkę. Jak również opaskę zaciskową na łącznik: łapacz powietrza - obudowa filtra. Po tych zabiegach jest lepiej. Sprawdziłem temperaturę plastiku obudowy filtra: jak jest zimno plasik zimny- nie buczy, jak jest gorąco plastik gorący buczy. Wygląda na to że kiedy jest zimny i sztywny nie drga, po nagrzaniu i zmięknięciu robi się z niego membrana emitujaca boruczenie z czestotliwością pulsacji ssania. Myslę o obklejeniu obudowy filtra którąś z tych mat głuszących, może jest to własciwy kierunek na likwidację tego zjawiska.
  13. > witam, urwał mi się przewód od czujnika abs przy kole i chciałem zdemontowac zwrotnicę i spróbować > polutować to. A nie myślałeś o zakupie samego czujnika ABS, na aukcjach KLIK są w cenie od 30 do 40zł. Wcześniej nie były dostępne i ludzie wymieniali całe piasty.
  14. olmar

    kontrolka CHECK astra g

    > X12XE 65km próbowałem też metodą stykową Pozostaje podłączenie interfejsu diagnostycznego: OP-Coma, OpelScannera, Techa i odczytanie błędów.
  15. olmar

    kontrolka CHECK astra g

    > niestety nic trzymałem chyba 10 min. i nic Nie wszystkie Astry (silnik+sterownik) mają mozliwość "wybłyskania" błędów metodą gaz/hamulec! Mój silnik Z16XE ma taką możliwość. Wg. info z netu silniki z literą "Z" mają te mozliwości. A kolega pytający nie wie jaki ma symbol silnika, zna tylko rocznik.
  16. Mój kabel i aplikacja do niego to: Opel Scanner. Różnica to: czarny kabel i plastik. Może być inny procesor we wtyczce?
  17. Elm327 Bluetooth używam z aplikacją na Androida: ScanMyOpel.(twórcy Opel Scannera) Rozszerzona płatana ma przycisk do kasowania błędów, pokazuje b.dużo parametrów, można wybrać parametry, które przedstawia jako wykres np. oscylacje sondy lambda.
  18. > Tak właśnie robiłem. Ale w folderze ze sterownikami nie ma pliku *.inf który jest wymagany (windows > tak podpowiada). A sprzedawca twierdzi, że jest. Ściągałem inne instalki i też nie ma takiego > pliku. > Może na Win 7 nie chodzi Na aukcjach znowu jest napisane, że działa bezproblemowo. Mój system operacyjny Windows 8.1- 32bit.. Ja używam Opel Scanner, na płycie CD od sprzedawcy są dwa foldery: Driver Windows 7 64bit. Driver Windows XP, Vista,Windows 7 32bit. Instalację robiłem przez Menadżer Urzadzeń- aktualizuj sterownik wskazując oba foldery. Dopiero po zainstalowaniu obu sterowników system widzi kabel.
  19. > Innym razem szyba do połowy zaparowana. Włączam nawiew - na początku leci zimne powietrze - szyba > momentalnie cała zaparowana. > Dopiero, kiedy zaczyna lecieć ciepłe powietrze, szyba się osusza. > Czy Wy też macie lub mieliście takie problemy? Miałem identyczny problem, jak zacytowany wyżej. Moja Astra G, klimatyzacja manualna. Po uruchomieniu silnika i dmuchawy, kiedy wcześniej używana była klimatyzacja, wilgoć z parownika powoduje nagłe zaparowanie szyb przedniej i bocznych. Czy to jest przyczyną? zależy czy masz klimatronika? czy działa sprężarka w niskich temperaturach? czy jest drożny odpływ spod parownika. Ja w zimie nie uzywam klimy, ale klimatronik może włączać sprężarkę w celu osuszania powietrza.
  20. > Witam. > Mam Astrę z silnikiem Z14XEP z 20y 05 roku z prawdziwym przebiegiem 97 000 km. > Silnik pracuje pięknie, równo, cicho - bez zastrzeżeń. > Jest jeden problem: po odpaleniu zimnego silnika z okolic rozrządu, paska klinowego, dochodzi > specyficzny metaliczny dźwięk. Coś jakby łożysko, lub ocierający się o coś terkoczący metal). > Dźwięk cichnie po "rozruszaniu" się silnika. Gdy odpali się go np. po godzinie jest cicho - mimo, > że wystygł. Gdy jednak zapalam go po ok. 7 godzinach problem powtarza się. > Czy ktoś miał taki problem lub wie co może być przyczyną? > Szukając na forum znalazłem wiele informacji wskazujących na rozrząd ale ten w większości > przypadków hałasuje po rozgrzaniu silnika - u mnie jest odwrotnie, dlatego zakładam nowy > wątek. Miałem podobny problem, winowajcą okazało się łożysko napinacza paska alternatora.
  21. > A czy z ta sytuacja ktora teraz jest moze miec cos wspolnego to ze niecale 3 miesiace temu okazalo > sie ze swiece zaplonowe ngk po przejechaniu na nich 5 tys km okazaly sie do wymiany ? Jedna > swieca nie miala wogole porcelanki a druga miala peknieta porcelanke a pozostale dwie > normalne. Czy moze poprostu przypadek ? Myslę, że chodzi o porcelanę na centralnej elektrodzie. Jeżeli pękła i została "zmielona" w cylindrze, to warto sprawdzić ciśnienie sprężania - mogło uszkodzić zawór lub gniazdo. Zwłaszcza, że pisałeś o pracy na 3 garach.
  22. > z tego co pamietam, jest to bimetal Jak bęben sie rozgrzeje bardzo mocno to i jego średnica będzie większa. I jeżeli wtedy samoregulator rozsunie szczęki a bęben ostygnie to może blokować koło. A tak przy gorącym bębnie samoregulator będzie wyłączony.
  23. > jeżeli to pochodzi od samego silnika to nadal do sprawdzenia moim zdaniem jest kolektor ssący ze > szczególnym uwzględnieniem wspornika do bloku, sprawdzę jeszcze kolektor wydechowy - owijając > go wraz z katalizatorem testowo wełną mineralną, zobaczę jaki będzie efekt, Panowie śledzę ten temat , ponieważ nie mogę znaleźć przyczyny powstawania "buczenia rezonansowego" jak to określiliście - dokładnie jakby warczenie z małej beczki, puszki!? Gdy jest zimno poniżej 12, 15 st.C jest cisza - np. jak rano jadę do pracy. Jak wracam po godz. 15 kiedy auto się nagrzeje i temp. powietrza jest ponad 20 kilka st.C - występuje to buczenie - jakby dźwięk rezonował z puszki. Czyżby to było z kolektora dolotowego? jak i czym sterowana jest długość jego kanału ? i czy zależy od temperatury? I jeszcze jedno, na postoju po "przygazówce"to nie występuje, tylko w czasie obciążenia silnika i zmiana uchylenia przepustnicy zmienia ton i głosniść tego dźwięku.
  24. > witam, > mam pytanko jak w temacie > pacient to 5hb da sie na tyle opuscic belke ze wsadze sprezyne czy kombinowac sciagacz ? > z pobieznych ogledzin 2 sruby od amortyzatorow+zdjecie koła i wszystko powinno sie udac ale czy sie > uda ?? Wymianę sprężyn przerabiałem w AG. Podniesiony cały tył, zdjęte oba koła, odkręcone śruby obu amortyzatorów. Belka wychyla się na tyle aby wyjąć i włożyć sprężyny i podkładki gumowe.
  25. olmar

    mech. zmiany biegów

    Podepnę się pod temat. Na aukcjach są dostępne zestawy napr. do Astry F, Corsy B-C, Tigry, Merivy. Nie znalazłem nigdzie do Astry G Czy ktoś próbował w/w zestaw dostosować do AG
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.