Skocz do zawartości

Klimatronik


Lisek

Rekomendowane odpowiedzi

No i po kilku miesiącach poprawnego działania znowu na strone kierowcy .. czyli moja dmuchnoł goracym powietrzem. angryfire.gif strona prawa zimnym screwy.gif

Wiec wyrwałem chwasta: ( wytypowałem jeden z 4-rech silniczków " mieszacz powietrza strona lewa" i rozebrałem go... to co zobaczyłem

280730491-bez%A0tytu%B3u2.JPG

Jest to część BOSCH o numerze: 0 132 801 312 ale co ciekawe nizej znaczek Magneti marelli i symbol A.211.001.00 screwy.gif

W srodku silniczek Boscha 1397 220 343 oraz potencjometr niewiadomego pochodzenia o numerze: B4 1117 173

Musze gdzieś znaleść takie cudo ale w EPR-e nie ma niewiem.gif

Na bank pada ten potencjometr..wyciera sie i podobnie jak w reflektorach przestaje działać... buu.gif

280730491-Zdj%EAcie070.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem.gif Nigdzie nie mogę znaleźć tego siłowniczka.... w Audi A-4 jest podobny ale różni sie jedną cyfrą na końcu... 304 może to mocowanie niewiem.gif

Może ktoś trafił w EPR-e na to ??? ja nie mogę znaleść klimatronika... tylko manualne .... nawet jak abarta wezmę 2,4 ... angryfire.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze ale zrobiłeś wiwisekcję smile.gif Próbowałeś czyścić potencjometr dokładnie? Nie powinien się wycierać do końca i na maksa, raczej to kwestia brudu albo problemu ze stykami... Można zresztą go sprawdzić miernikiem czy działa bez przerw. Wątpię że dostaniesz coś ze środka, raczej cały silnik z obudową a koszt jest odstraszający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem część o nazwie AKTYWATOR i wygląda na to że to właśnie o to chodzi, numer 71736006 (to akurat do mojej wersji). Cena o dziwo całkiem w porządku bo niecałe 101 zł brutto.

Jeszcze takie znalazłem:

46723329 DISTRIBUZIONE 2 sztuki

46723328 MISCELAZIONE

To już będą 4 silniki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moze tu nie dostane po łapkach od moda.. 033102bebe_1_prv.gif

Siłownik zamówiłem w ASO i jutro odbieram ale nie moge znaleźć procedury adaptacji klimatronika.... sam to kiedyś pisałem i poszło .... niewiem.gif

Moze ktos natrafił i może przypomni co i jak... niewiem.gif

Musze nowy siłownik zaprogramować hmm.gif

PS.

Już znalazłem wink.gif

PROCEDURA AUTODOSTOSOWANIA

Aby aktywować tą procedurę konieczne jest naciśnięcie równoczesne przycisków AUTO i MONO w ciągu 40 sekund od ustawienia kluczyka w Mar. Po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawi się cyfra (w miejsce temperatury ustawionej po stronie kierowcy) która określa malejąco (Count Down) czas pozostały do rozpoczęcia procedury. Równocześnie (tj podczas odliczania Count Down) na wyświetlaczu w miejsce temperatury ustawionej po stronie pasażera lato zasygnalizowany zostanie stan poprzedniego autodostosowania:

'1' pulsowanie jeżeli poprzednia procedura autodostosowania jest nieważna

'0' jeżeli poprzednia procedura autodostosowania jest ważna

Ta procedura nie zostanie wykonana gdy zwolni się przynajmniej jeden z powyżej wymienionych natomiast cyfra po lewej stronie będzie różna od zera (ta procedura uaktualna się dla sprawdzenia wykonania autodostosowania).

Wyjście z procedury określa wyzerowanie zawartości po czasie 40 sekund od ustawienia kluczyka w Mar, aby następnie powtórzyć procedurę bez przejscia z + Chiave Off

Za każdym razem po zainstalowaniu nowej centralki, należy przeprowadzić test autodostosowania siłowników przysłon za pomocą przyrządów diagnostycznych i dokonać dostosowania do wymagań indywidualnych poprzez zaprogramowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak wymieniasz panel klimy to tez trzeba robić adaptację? Ja nie

> robiłem, ale moze trzeba?

Dokłądnie tak.... koniecznie !!! old.gif

Z tego co do tej pory sie dowiedziałem to autoadaptacja polega na zapamiętaniu przez centralkę między innymi maksymalnych i minimalnych wychyleń łopatek - siłowników ( inaczej mówiąc sterownik zapamiętuje max i min rezystancję tego potencjometra dla max i min położeń ) swiety.gif

Czemu wymieniałeś? niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz to zrobić sam... masz opis.

> zobaczysz czy była "strojona"

Nic z tego nie rozumiemiem

Quote:

Ta procedura nie zostanie wykonana gdy zwolni się przynajmniej jeden z powyżej wymienionych natomiast cyfra po lewej stronie będzie różna od zera (ta procedura uaktualna się dla sprawdzenia wykonania autodostosowania).

Wyjście z procedury określa wyzerowanie zawartości po czasie 40 sekund od ustawienia kluczyka w Mar, aby następnie powtórzyć procedurę bez przejscia z + Chiave Off

Za każdym razem po zainstalowaniu nowej centralki, należy przeprowadzić test autodostosowania siłowników przysłon za pomocą przyrządów diagnostycznych i dokonać dostosowania do wymagań indywidualnych poprzez zaprogramowanie


Czyli co mam zrobić? jak mi sie pokażą cyferki na wyświetlaczu? Nie mam również przyrządów diagnostycznych niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam już nie wiem niewiem.gif tak jest napisane w instrukcji ...

Naciskasz Auto oraz MONO ..... trzymasz..... następnie jak skączy sie odliczanie z lewej strony 3/2/1/0 to puszczasz i czekasz az pokaze sie normalne wskazania centralki.... ok.gif

Tak myślę hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kilka zdjęć .... ( silniczek od strony kierowcy - mieszacz strona lewa ) odpowiedzialny za sterowanie temperatura ( gorąco <-> zimno ) na lewa stronę autka

2c287294ddbcdb90m.jpg

Wtyczka do silniczka - koniecznie popryskac dobrym preparatem do złacz elektrycznych !!!

26a86e32c28ad4e0m.jpg

Między to ciegno a silniczek wchodzi mała redukcja. Rodzaj prowadzenia - tulejki. O ile w samo cięgno nie mozna go inaczej założyć - bolec centrujacy / o tyle wkładając w silniczek można go przestawić o 180 Stopni !!! Nalezy uważać aby tego nie zrobic !!!

c06c65e7fbc2e94am.jpg

Silniczek moze pracować w przedziale 180 stopni. ( rezystancja 4,8 K ...tak naprawde może nawet przekrecic sie w koło ) Natomiast to cięgno jest ograniczone - skok 90 stopni. Wazne jest aby to ciegno pracowało luźno... czasami moze coś wpaść do srodka i zablokować je. Isotne jest równierz zaprogramowanie ( zgodnie z opisem ) w przeciwnym razie sterownik nie zna połozenia MAX i MIN i silnik pracuje cały czas ... do momentu zablokowania - przeciążenia i wtedy klima daje na maxa goracym lub chłodnym powietrzem... old.gif

2634bd4dd5b6530bm.jpg

Miejsce mocowania silniczka - 3 x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Czy ktoś wie może jaka jest różnica pomiędzy aktywatoram od temperatury 46723328 a tymi od kierunku nadmuchu 46723329 ? Wygląd taki sam, jak czyściłem i rozebrałem je nie spojrzałem na opis potencjometru tego od nadmuchu, miał czarny kolor tego środka plastikowego co na skanie jest biały, nie chce tego jeszcze raz wyciągać bo trochę gimnastyki jest. Wymieniłem jeden aktywator na nowy a stary potencjometr wykąpałem w kontakcie do czyszczenia styków i przy pomiarach miernikiem ładnie się sprawuje, chciałbym go włożyć do tego aktywatora od nadmuchu, ale nie wiem czy to są takie same potencjometry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem ale bym sprawdził omomierzem na skrajnych zaczepach ile Ohm i sprawdził czy liniowy

> jest....

Tak zrobię, tylko muszę go wyciągać. Ten od temperatury ma około 4.5 - 4.6 kilo. Zastanawia mnie jeszcze coś, minimalna rezystancja jaką uzyskałem na tym potencjometrze to 200 omów, chyba tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No więc dobrałem się do tego aktywatora. Zacząłem od tego, który steruje temperaturą. Wyciągnąłem go na wierzch i zacząłem patrzeć jak pracuje. Ustawienie temperatury na najwyższą powodowało jego maksymalne otwarcie. Czyli jest ok. Ustawienie temperatury minimalnej maksymalnie go zamykało więc też jest super. Reaguje na zmianę ustawień temperatury np 23 stopnie ustawiał się gdzieś w połowie. Więc myślę o co tu chodzi. Zrobiłem ostatni test. Ustawiłem min temp. Zamknięty. Ustawiłem 16 stopni i o to moje zdziwienie zamiast zostać maksymalnie zamknięty (wczoraj miałem w powietrzu 27 stopni) on mi się otwiera na 1/4. No to teraz jest jasne że grzeje ciepłym powietrzem. Pytanie tylko dlaczego się otwiera skoro czujnik temp. powinien wykryć że w środku jest 27 stopni i nie należy dodatkowo dogrzewać z silnika !!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie min nie rowna sie 16'C.

Prawdopodobnie uszkodzenie potencjometru powoduje przesuniecie, co moze konczyc sie tym, ze elektronika rozpoznaje zapamietana wartosc, a fizycznie ten punkt jest gdzies indziej.

Sprobuj zrobic jeszcze autokalibracje, jesli to nie pomoze, niestety wymiana.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...

> Sam już nie wiem tak jest napisane w instrukcji ...

> Naciskasz Auto oraz MONO ..... trzymasz..... następnie jak skączy sie odliczanie z lewej strony

> 3/2/1/0 to puszczasz i czekasz az pokaze sie normalne wskazania centralki....

> Tak myślę

Ja tak robię, ale po odliczeniu z lewej strony do 0 po prawej stronie pozostaje 02 czy to prawidłowo??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli rozumiem że mam trzymac aż się wyzeruje z obu stron??

> Pzd

Jeśli dobrze pamiętam to inicjujesz kalibrację a później czekasz aż skończy machać klapami i odliczać aż wróci do normalnego trybu pracy.

Jeśli zostaje na 00-02 to oznacza jakiś błąd.

Na jakimś anglojęzycznym forum było to opisane.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Strona kierowcy się zacina , po prostu zostaje ostatnie ustawienie po wyłączeniu silnika, albo ciepłe albo zimne sciana.gif

Aktywator odpowiedzialny za temperaturę wymieniony , kalibracja zrobiona i lipa sick.gif

Ma ktoś pomysła , a klapkę mogłem normalnie palcem przestawić ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. No dobra załóżmy że się blokuje co dalej

Może będziesz musiał wszystko rozebrać... mogło coś wpaść do środka... ostatnio koledze w Fieście wyciągałem pęk kluczt z wnętrza nawiewu za nagrzewnicą bo go synek 2 letni załatwił

Proponuje sprawdzić po odkręceniu czy pracuje luźno cięgno... wiem że od strony kierowcy to czacha.gif ale dasz rade... ja dałem... a nastepnie wymienić aktywator...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cięgno ??

tam gdzie się wkłada dzinks od aktywatora , to to pokrętło działa normalnie bardzo luźno ok.gif

jeśli ręką dam na max ciepło to samo spadnie do obiegu zimnego chyba że dam nadmuch max to wtedy siłą powietrza trzyma się tego ustawienia hehe.gif

zatem sama klapa działa bardzo luźno ok.gif

natomiast o jakim cięgle rozmawiamy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> cięgno ??

Dokładnie tak jak napisałeś... tam gzie wchodzi ten element z aktywatora...

Więc kup aktywator... ja wymieniałem dwa i za kazdym razem było to samo - potencjometr padnięty... płyn do czyszczenia potencjometrów który ja stosowałem pomagał na max 3 miesiące sick.gif i czacha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale kupiłem nowy aktywator i nadal to samo , sugerujesz że nie działa

A włożyłeś poprawnie? Tam jest taka gwiazdka która ustawia max i min położenia aktywatora - moze odpaliłeś klime ( podałeś zasilanie ) przed włożeniem aktywatora i rozwaliłeś potencjometr? przekręciłeś go ?

Powinno się :

1> Zamocować aktywator

2> właczyć zasilanie

3 > przeprowadzić odrazu kalibracje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Oj panowie.

00 - nauka wynik OK

01 błyska - wynik NOK, czyli że ŹLE.

02 - w trakcie wykonywania

03 błyska - nauka niedokończona

A mnie padł w Bravo właśnie jeden z tych klamotów. Na lewą stronę wieje cały czas gorące powietrze, a siłownik od ok. pół roku robił jakieś bzz bzz bzz. Nie zwracałem na to uwagi do dziś, kiedy włączyłem klimatyzację, a w aucie był ukrop... Na szczęście jechałem po klamoty do Bravo do gościa, to przy okazji zdemontowałem wszystkie 4 sztuki siłowników z jego nagrzewnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.