Skocz do zawartości

Olej a krzywki wałka rozrządu


Lisek

Rekomendowane odpowiedzi

Tak dzisiaj sprawdzałem na bagnecie stan oleju w aucie i mnie cos zaciekawiło....

Po odkrecenniu korka oleju zobaczyłem yikes.gif barwe krzywek na wałku rozrządu .. yikes.gif ..sa czarne yikes.gif myslałem,że to olej ale nie one zrobiły sie czarne icon_eek.gif

Mam olej Mobil 1 0w40 Turbo disel ale o ile pamientam to zawsze krzywki były czyste... niklowe itp a tu czarne

Jaki macie olej i jaki kolor krzywek ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam olej Mobil 1 0w40 Turbo disel ale o ile pamientam to zawsze

> krzywki były czyste... niklowe itp a tu czarne

> Jaki macie olej i jaki kolor krzywek ???

Mam Selenie i wydaje mi się że krzywki były żółtawe, połyskujące... Czarne - pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Kiedy wlewałeś tego Mobila i jaki to dokładnie jest, Z jakiego źródła? Wiesz, że ten olej jest często podrabiany ?

Próbowałeś czymś zeskrobać z wierzchu tą czarną warstwę?

Generalnie 0w40 to co 10 tyś trzeba by wymieniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak dzisiaj sprawdzałem na bagnecie stan oleju w aucie i mnie cos

> zaciekawiło....

> Po odkrecenniu korka oleju zobaczyłem barwe krzywek na wałku

> rozrządu .. ..sa czarne myslałem,że to olej ale nie one

> zrobiły sie czarne

> Mam olej Mobil 1 0w40 Turbo disel ale o ile pamientam to zawsze

> krzywki były czyste... niklowe itp a tu czarne

> Jaki macie olej i jaki kolor krzywek ???

W Stilo JTD mam teraz zalany M1 5w50, od ponad roku, krzywki sa lśniące. W innym aucie zasilanym PB+LPG od poczatku lałem M1 0w40 i po przeiegu ponad 120 tyś wszystkie części silnika sa bardzo czyste i lśniace. Olej zawsze kupuje w Selgrosie i staram się kupowac w trakcie akcji promocyjnych z dodatkowymi gadżetami producenta, uwazam, że daje to 100% pewności co do pochodzenia oleju. Przy następnej wymianie zaleje Stilona olejem, który uzywa i chwali zdecydowana wiekszość ludzi majacych podkręcone auta z TD na pokładzie, czyli Motulem. W przypadku Stilo jest to 8100 X-cess 5w40. Zmienę na Motula ponieważ radykalnie staniał przez ostatni rok i mozna go dostac poniżej 200 zł za 5l i także dlatego, że nigdzie i nigdy nie słyszałem złego słowa o tej oliwie. Dodatkowy atut Motula to produkcja i konfekcja w jednej rafinerii, niestety Mobil, Shell, Castrol i inni wielcy producenci mają licznych podwykonawców na całym świecie a co za tym idzie rozrzut własciwości takich smarowideł jest spory.

PS

Nie zalewałeś Stilona jakimś olejem z MOS2 lub czyms podobnym? Może dodawałeś jakis dodatek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PS

> Nie zalewałeś Stilona jakimś olejem z MOS2 lub czyms podobnym? Może

> dodawałeś jakis dodatek?

A te dodatki oparte na MOS2 dają efekt czernidła ? smile.gif Przyznam że miałoby to sens nawet...

Pytam bo właśnie mam przed sobą dwa produkty MolySlip, jeden do silnika a drugi do skrzyni biegów.

A w drugim aucie leży Ceramizer...

Mam zamiar zalać owe specyfiki przy najbliższej wymianie oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Moly

> Wynika z powyższego że faktycznie MOS2 tworzy czarne kryształki.

Cały silnik ( tyle co widze przez korek ) jest czysty... lśni ale krzywki czarne jak smoła.. olej wymieniony został z miesiąc temu kupiony w serwisie BOSCHA a na poprzednim zrobiłem 15.000 km

To tak jakby sie jakaś powłoka zrobiła... nigdy przedtem nie widziałem czarnych krzywek... oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sie nie martw, też mam czarne i to nie od wczoraj tylko od początku jak mam Stilona klekota, olej Selenia 2 wymiany, potem już tylko Castrol magnatec wymiana co cirka 15 tys.

jak pamietam czarne były od zawsze.

Klekot miesza z olejem sadze ze spalania oleju napedowego, ta płynie z oliwą na krzywki itd metal wałków nie jest idealnie gładki i sadza sie wciera w chropowatą jakby nie było powierzchnię, stąd efekt zaczernienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 2-giej strony skoro krzywki są pokryte czarnym czymś to znaczy,że metal nie ma kontaktu z metalem tylko to czarne coś stanowi rodzaj powłoki ochronnej....

tak jakby sie rodzaj jakieś warstwy stworzył i ochrania krzywki hmm.gif tak myśle ale moge być w błędzie niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi o MOS2 nie wiadomo... nie wiem czy nawet jest w skłądzie Mobila 1 0w40 - turbo disel niewiem.gif

Z tego co wyczytałem / link Irka / to ta substancja ma takie własności... ale czy ona wchodzi w skłąd tego oleju.... ja nic nie dodawałem niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

sie nie martw, też mam czarne i to nie od wczoraj tylko od początku jak mam Stilona klekota, olej Selenia 2 wymiany, potem już tylko Castrol magnatec wymiana co cirka 15 tys.

jak pamietam czarne były od zawsze.

Klekot miesza z olejem sadze ze spalania oleju napedowego, ta płynie z oliwą na krzywki itd metal wałków nie jest idealnie gładki i sadza sie wciera w chropowatą jakby nie było powierzchnię, stąd efekt zaczernienia.

 

Po raz kolejny odgrzebię temat, bo myślę, że sprawa dość ważna. Mam u siebie podobnie, mimo że rok wcześniej takich problemów nie miałem. Mam pewność, ponieważ dokładnie i systematycznie kontrolowałem stan i jakość oleju (Motul X-Clean 5W40) ze względu na obecność filtra cząstek stałych. Tymczasem w tym roku po niespełna 8 tys. km od wymiany oleju, po otwarciu korka wlewu krzywki sprawiają wrażenie brudnych. Olej odparowuje z nich bardzo szybko, pozostawiając suchą, matową powierzchnię. Nie zauważyłem uszkodzeń powierzchni, ale na wszelki wypadek podjechałem z tym do serwisu. Mechanik, który na co dzień dłubie przy włoskich autach stwierdził, że to nie jest normalne aby krzywki miały taki kolor. Dla przykładu otworzył mi wlew oleju starej Multipli w JTD. Krzywki były czyste, błyszczące. Wg niego mam problem ze smarowaniem - prawdopodobnie z winy rozrzedzonego oleju (krótkie odcinki, wypalania DPF w niezbyt sprzyjających warunkach). Nie wykluczył również kiepskiego jakościowo oleju lub podróbki. To ostatnie raczej wykluczam. Olej kupiłem z pewnego źródła. Na butelce jest podwójna naklejka stosowana przez firmę Motul - podróbki mają pojedynczą. Niezwłocznie zmieniłem olej na świeży - tym razem Motul X-cess 5W40 - kupiony w oficjalnym sklepie Motul na Allegro. Po tygodniu od wymiany olej i tak odparowuje dość szybko i krzywki w kilka godzin od zgaszenia silnika robią się suche. Wierzchołki krzywek błyszczące, pozostała część matowa-szara. Sprawdziłem korekty wtrysków. Na rozgrzanym silniku wg Multiecuscan korekty nie przekraczają 0,7mm3/w. Spalanie wg komputera w normie - 4,6÷5L na trasie. Nie ma problemów z odpalaniem. Silnik zapala od przysłowiowego strzała - więc to chyba nie to. Zweryfikuję to jeszcze na dystrybutorze. Czy ktoś wyjaśniał ten temat u siebie?

Edytowane przez bochumil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w JTD'kach krzywki nie maja styku cały czas z szklanką popychacza, same wierzchołki tak, reszta nie. dlatego nie są błyszczące na całej powierzchni. w Kijance mam popychacze hudrauliczne i tam krzywka jest błyszcząca, olej tej samej marki we Fiacie i w Sportku (motul co prawda różny ale producent ten sam) w Stilo krzywki czarne, wierzchołki błyszczące, kiedyś dawno dodałem Ceramix'u i jak pamiętam to się takie zrobiły, podobnie było w Brava 1,2, też poczerniały po Militec'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.