Skocz do zawartości

światła dalekosiężne a wysokość ich montażu?


badmojo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie - czy zasięg/użyteczność świateł dalekosiężnych dużo ucierpi przy montażu w zderzaku (~20-30cm nad ziemią) w stosunku do montażu na wysokości fabrycznych świateł ~1m?

z góry dzięki za odpowiedź smile.gif

P.s. żeby nie było niepotrzebnych dywagacji - światła do użytku na drogach zamkniętych nie w ruchu publicznym. pomijamy kwestie oślepiania, użytkowania itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> mam pytanie - czy zasięg/użyteczność świateł dalekosiężnych dużo ucierpi przy montażu w zderzaku

> (~20-30cm nad ziemią) w stosunku do montażu na wysokości fabrycznych świateł ~1m?

> z góry dzięki za odpowiedź

> P.s. żeby nie było niepotrzebnych dywagacji - światła do użytku na drogach zamkniętych nie w ruchu

> publicznym. pomijamy kwestie oślepiania, użytkowania itp. itd.

A czy mozesz zainstalować? IMHO max 6 szt moze być z przodu pojazdu, ale moze coś się zmieniło hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy mozesz zainstalować? IMHO max 6 szt moze być z przodu pojazdu, ale moze coś się zmieniło

zgodnie z rozporządzeniem to nawet po publice mógłbym śmigać bo jedyny przepis który przekraczam to maksymalna światłość lamp 270751858-jezyk.gif

Praktycznie nie do sprawdzenia na drodze - w prosty sposób do rozwiązania - odłączam wtyczki od lamp/zakładam dekle.

fakt: 2x mijania, 4x drogowe, 2x p-mglowe, a co najlepsze wszystko zgodnie ze sztuką. Lampy homologowane (wesem) nawet na żarówki 100W więc...

Zgodnie z rozporządzeniem pojazd może mieć:

1) 2 lub 4 światła drogowe (w przypadku chowanych świateł mozna zainstalować jeszcze 2 do sygnalizacji ostrzegawczej)

(barwa biała lub żółta selektywna)

2) 2 światła mijania (barwa biała lub żółta selektywna)

3) 2 przeciwmgłowe przednie (barwa biała lub żółta selektywna)

no i ogólnie w ten sposób wyczerpuję możliwości bo mam maksimum tego co można mieć pod względem ilości 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem w jednym z poprzednich aut (Ford Probe) fabryczne halogeny dalekosieżne, ktore byly zamontowane w zderzaku mniej wiecej wlasnie 20-30 cm nad ziemia. Instalacje byla fabrycznie zrobiona tak, ze te halogeny dalekosiezne zapalaly sie tylko i i wylacznie razem ze swiatlami drogowymi (tzw. dlugimi). Dawalo to super efekt- w nocy przy nieoswietlonych drogach i rzecz jasna braku samochodow z przeciwka jechalo sie super ok.gif

Uwazam w zwiazku z tym, ze skoro inzynierowie w polowie lat 90-tych montowali je w Probe w miare nisko nad ziemia to nie ma przeciwwskazan, zebys Ty je tak zamontowal. Powinny przy dobrym ustawieniu spelniac swoje zadanie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja zapytam dodatkowo, co jeżeli chce mieć taki zestaw, iż do obecnie posiadanych świateł (mijania/drogowe w jednej lampie) chcę dołożyć dzienne, p. mgłowe oraz dalekosiężne... jak się to ma w świetle prawa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> mam pytanie - czy zasięg/użyteczność świateł dalekosiężnych dużo ucierpi przy montażu w zderzaku

> (~20-30cm nad ziemią) w stosunku do montażu na wysokości fabrycznych świateł ~1m?

> z góry dzięki za odpowiedź

> P.s. żeby nie było niepotrzebnych dywagacji - światła do użytku na drogach zamkniętych nie w ruchu

> publicznym. pomijamy kwestie oślepiania, użytkowania itp. itd.

Otworz, przeczytaj, zapamietaj, zastosuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie żebym się czepiał, ale jeżeli cytujesz stosowne rozporządzenie,

> to niech ono będzie aktualne (a nie historyczne).

Właśnie tutaj jest ciekawostka bo niedawno, miałem okazję porozmawiać z policjantem na temat barwy żółtej selektywnej (bo domyślam się że o to Ci chodzi).

Wnioski z rozmowy są następujące:

1) Prawo nie działa wstecz

2) Ogólnie ma to niby dotyczyć noworejestrowanych pojazdów. Głownie chodzi o to żeby skuteczne zmusić do zmiany świateł na europejskie w samochodach sprowadzanych z USA.

Ja mam długie w samochodzie które są żółte selektywne - tu teoretycznie nie ma problemu bo przepis odnosi się od świateł pozycyjnych/mijania (z tego co się orientuję).

U mnie np. światła żółte selektywne są wyposażeniem samochodu - "panie władzo - wkładam białe żarówki a świeci na żółto!!:O"

Jeżeli ustawodawca jest mi w stanie zasponsorować nowe lampy (bardzo rzadkie i drogie) to spoko 270751858-jezyk.gif

Będę musial pogadać z diagnostą jak to jest dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak policmajster będzie wiedział co to takiego liczba cechowania?

No to wtedy odłączam wtyczkę, albo zakładam dekiel, a jak jedno i drugie nie jest ok, to na halogen zakładam skarpete i koniec dyskusji smile.gif

właśnie po to są m.in. dekle na halogeny smile.gif jak go zakryjesz to go nie ma w świetle biglaugh.gif prawa 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Otworz, przeczytaj, zapamietaj, zastosuj

Quote:

Dwa światła lub więcej takie same lub różne, lecz o jednakowym przeznaczeniu i jednakowej barwy uważa się za jedno światło, jeżeli rzutach powierzchni świetlnych na płaszczyznę poprzeczną zajmuje co najmniej 60% powierzchni najmniejszego prostokąta opisanego na rzutach tych powierzchni świetlnych oraz pod warunkiem, że światła te zostały homologowane jako jedno światło; nie dotyczy to świateł drogowych, świateł mijania i świateł przeciwmgłowych przednich.


O co tu w ogóle chodzi? spineyes.gificon_eek.gifhmm.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam na aucie 2 światła fabryczne H4, na zderzaku mam dołożone 2 prostokątne lampy dalekosiężne/halogeny i pytanie czy mogę dołożyć kolejne 2 lampy żarówkowe prostokątne dzienne bez zasłaniania którychkolwiek? łącznie byłoby to 6 lamp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Dwa światła lub więcej takie same lub różne, lecz o jednakowym przeznaczeniu i jednakowej barwy

> uważa się za jedno światło, jeżeli rzutach powierzchni świetlnych na płaszczyznę poprzeczną

> zajmuje co najmniej 60% powierzchni najmniejszego prostokąta opisanego na rzutach tych

> powierzchni świetlnych oraz pod warunkiem, że światła te zostały homologowane jako jedno

> światło; nie dotyczy to świateł drogowych, świateł mijania i świateł przeciwmgłowych

> przednich.

> O co tu w ogóle chodzi?

To znaczy, że jak masz z tyłu wynalazki typu bravo, mondeo i inne okrągłe, trójkątne lub jak w marei weekend - podwójne - to jeśli spełniają te geometryczne warunki to liczy się je jako jedno światło a nie każdą część osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> mam pytanie - czy zasięg/użyteczność świateł dalekosiężnych dużo ucierpi przy montażu w zderzaku

> (~20-30cm nad ziemią) w stosunku do montażu na wysokości fabrycznych świateł ~1m?

> z góry dzięki za odpowiedź

> P.s. żeby nie było niepotrzebnych dywagacji - światła do użytku na drogach zamkniętych nie w ruchu

> publicznym. pomijamy kwestie oślepiania, użytkowania itp. itd.

podaj linka do tych świateł.

Co to znaczy dalekosiężne? Bo czytajac opisy lamp na allegro to lampa daleksiezna:

to zwykły halogen przeciwmgielny

swiatła drogowe - czyli długie

drogowe z postojówkami

i jakieś daleksiezne które "świecą do 300m..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.