Skocz do zawartości

Syntetyk czy full syntetyk - oleje do silnika 1.4 16V


macius

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie znacie różnicę między:

- syntetycznym olejem, który tak naprawdę najczęściej jest olejem hydrokrakowanym - czyli mocno podpicowanym olejem mineralnym + dodatki

- pełnym sytetykiem - tworzonym z estrów i PAO

Dla laika różnica jest głównie w cenie - chyba dobrze wiecie ile kosztuje np. Selenia K Pure Energy 5W40 ACEA C3 za 1 litr.

Otóż w instrukcji do Bravo jest mowa o "w pełni syntetycznym" oleju. Żeby rozwiąć wątpliwości czy rzeczywiście chodzi im o 100 % syntetyka, wyslałem zapytanie do FAP.

Odpowiedź - używać Selenii.

Odpowiedzi merytorycznej brak - więc wychodzi na to, że nie wiedzą, czy 1.4 16V nie toleruje olejów HC - Quazara czy tańszych Castroli, które jednak są 5W40 ACEA C3, ale nie full syntetyk.

Rozwiązanie - kupiłem Selenię na Allegro za ok. 60% ceny ASO smile.gif

Na szczęście 1.4 16V łyka tylko 2,9 litra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego silnika też możesz lać Fuchs Titan GT1 5W-40 palacz.gif

* ACEA A3 / ACEA B4

* ACEA C3

* API SM/CF

* BMW Longlife-04 / BMW LL04 / BMW LL-04

* FORD M2C917-A

* MB-APPROVAL 229.31

* Porsche

* VW 502 00 / VW 505 00 / VW 505 01

* FIAT 9.55535-S2

* Renault

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jaka cena ?

Opakowanie 2l - 77 zł

Opakowanie 1l - 35 zł

Czyli za 3l - 112 zł

Nie potrzebuję na dolewki, od nowości zrobiłem na razie 2000 km i dzięki starannemu docieraniu silnik nie spala oleju.

Cena Selenii w ASO - ok. 60 zł za litr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ta norma fiata to dla ozdoby?

Norma FIAT 9.55535-S2 nie mówi o technologii produkcji oleju. Ma następujące brzmienie: "Klasyfikacja olejów do silników benzynowych z systemem recyrkulacji gazów spalinowych, z oraz wydłużonym okresem wymiany oleju". LINK

Wedle strony producenta LINK

TITAN GT1 SAE 5W-40 syntetyczny, a np. TITAN Supersyn Longlife Plus SAE 0W-30 jest w pełni syntetyczny.

Fiat zatem przyznał normę, ale instrukcja mówi o oleju w pełni syntetycznym, którym ten Fuchs nie jest.

Selenia K PE jest całkowicie synetyczna. LINK

Z innych to jest np. Motul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Norma FIAT 9.55535-S2 nie mówi o technologii produkcji oleju. Ma następujące brzmienie:

> "Klasyfikacja olejów do silników benzynowych z systemem recyrkulacji gazów spalinowych, z

> oraz wydłużonym okresem wymiany oleju". LINK

żeby niepotrzebnie dalej nie brnąć zacytuję zawartość linka, który podałeś...

Quote:

Specyfikacje te określają szczególne cechy jakimi musi charakteryzować się dany olej, aby mógł idealnie nadawać się do danego typu silnika.
Jest to pozwolenie na stosowanie oleju udzielone przez producenta, z czym wiąże się wyrażenie zgody na zastosowanie w samochodzie danej marki.

Najbardziej znane są specyfikacje opracowane i opublikowane przez producentów takich jak: Volkswagen, Mercedes Benz, BMW, FIAT, GM.


Nie ma sensu dalsze pochylanie się nad tą sprawą...

[edyta]

> Z innych to jest np. Motul

nie widzę aby miał normę FIAT 9.55535-S2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> masz rację norma jest norma - tylko że sam Fiat w nowej instrukcji sprecyzował, że chodzi o full

> syntetyka - w załączeniu stare zalecenie

a mógł nawet napisać, żeby lać tylko z żółtych butelek... spełnia normę? spełnia... można lać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie potrzebuję na dolewki, od nowości zrobiłem na razie 2000 km i dzięki starannemu docieraniu

> silnik nie spala oleju.

Mi zalewają ok. 3l i pozostały 1l służy na dolewki zlosnik.gif

Przebieg ok. 40kkm, ale silnik często osiąga 5kprm wink.gif

Na początku, czyli przez pierwsze 15kkm też mi "nie brał" hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na początku, czyli przez pierwsze 15kkm też mi "nie brał"

Mi bierze 0,065L na 1000km... Tak wynika z obliczeń, bo aktualny przebieg to 76 800 km a na dolewki zużyłem 5L. Ale ja też dość wysoko go muszę kręcić...

Pozostaje się z tym pogodzić, bo tragedii nie ma jeśli chodzi o to branie oleju!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze?

Do 1.4 90km brałbym:

a) podczas gwarancji Selenie z ksiązki od auta, ew. tę tańszą z puli jakie możesz stosować (pod warunkiem że to będzie 5WXX)

b) po gwarancji coś popularnego trzymającego przyzwoite normy olewając normę Fiatowską.

C) wymiana po max 15000kmów zrobionych na oleju.

Ludzie, po kiego tak kombinować i przepłacać za olej do tej jednostki? Która w dodatku dużemu odsetkowi właścicieli żre jednak trochę tego oleju. Wydaje mi się ,że mamy tu do czynienia z przejętym świeżym użytkownikiem nowego salonowego auta

palacz.gifzlosnik.gif

Przy 2gim aucie już przechodzi.. sprawdzone na sobie zlosnik.gifwaytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> szczerze?

Ja kupuję Selenię K (nie PE) w ASO po 45 PLN za 1 litr... co daje 135 PLN.

Potrzebuję tego raptem trzy butelki. Ile będzie kosztował 4 litrowy baniak przyzwoitego oleju? Podobnie? Taniej? Jeśli taniej to o ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> imho 9.55535-Z2 to nie 9.55535-S2

A wiesz na czym polega różnica? Podam przykład na oleju Platinum. Orlen wysłał swój produkt 5W40 do sprawdzenia przez VW. Niemiecki producent dał aprobatę na ten olej i teraz Orlen sprzedaje w innym opakowaniu produkt z normą 505.01, natomiast w tańszej bańce zwykłego 5W40 jest dokładnie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A wiesz na czym polega różnica? Podam przykład na oleju Platinum. Orlen wysłał swój produkt 5W40 do

> sprawdzenia przez VW. Niemiecki producent dał aprobatę na ten olej i teraz Orlen sprzedaje w

> innym opakowaniu produkt z normą 505.01, natomiast w tańszej bańce zwykłego 5W40 jest

> dokładnie to samo.

no różnica polega na tym, że jak coś się spierdzieli to mnie zapytają jaki olej leję zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

nikt mi nie uwierzy w te teorie o tym samym oleju w różnych pojemnikach zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wydaje mi się ,że mamy tu do czynienia z przejętym świeżym użytkownikiem nowego salonowego auta

Nie ma to jak merytoryczny argument.

Ja wiem co robię, a zadałem proste pytanie o charakterze technicznym.

Dlaczego Fiat wymaga tak zaawansowanego oleju do dosyć prostego konstrukcyjnie silnika. Nikt nie zna odpowiedzi, za to do wycieczek osobistych zawsze ktoś się znajdzie.

Aha - znam już odpowiedź smile.gif

Selenia K Pure Energy jest olejem stworzonym specjalnie, aby podnieść do maksimum właściwości tzw. fuel economy, zagwarantować wypełnianie norm ochrony środowiska , chronić silniki przeznaczone do pracy w coraz to wyższych temperaturach i podkreślać typowo sportowy charakter w wersjach zaopatrzonych w turbosprężarkę.

Także podwyższenie wymagań dot. oleju wiąże się z koniecznością spełnienia normy EURO 5 - którą to Bravo MY 2010 90KM 16V spełnia.

Z tego wynika, źe olej nie w pełni syntetyczny nie zapewnia odpowiedniej czystości spalin, zatem kto kupił autko z nową homologacją (EURO 5) powinien używać full syntetyka.

Niech się może ktoś mądrzejszy wypowie, ale:

- norma EURO5 w przypadku silników benzynowych dot. tlenków azotu

- sposobem zmniejszenia NO w spalinach jest zubożenie mieszanki

- zubożenie mieszanki prowadzi do wzrostu temperatury silnika

- konieczny jest zatem full syntetyk, choćby dlatego:

Oleje wielosezonowe uzyskiwane są przez dodanie polimerów do lekkiej bazy /5W, 10W, 20W/ co zabezpiecza olej przed rozrzedzeniem wraz ze wzrostem temperatury. W niskiej temperaturze polimery związane są ze sobą ściśle pozwalając zachować płynność oleju zgodną z wybraną bazą. Wraz ze wzrostem temperatury polimery rozwijają się w długie łańcuchy uniemożliwiając rozrzedzenie oleju w stopniu w jakim rozrzedził by się bez ich zawartości. W uproszczeniu olej 20W-50 to olej 20, który nie rozrzedzi się bardziej niż olej 50 w temperaturze 100 stopni C. Wbrew powszechnym opiniom i reklamom należy używać olejów o najwęższym zakresie ponieważ część polimerów w trakcie eksploatacji ulega zerwaniu lub spaleniu tworząc osady i szlamy powodujące wiele problemów. Uwaga ta dotyczy w zasadzie olejów mineralnych i półsyntetycznych, ponieważ zawartość polimerów w olejach syntetycznych jest dużo mniejsza.\

Chcąc zachować długie okresy między wymianą oleju, nie można dopuścić to wytwarzania się ww. osadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wracając do tematu w kwestii dolewek mi sie jeszcze nie zdarzyło dolewać, 34 tys przebiegu.

Bo dolewki dotyczą w zasadzie tylko silnika 1.4 90KM... Już w Stilo ten silnik dał się poznać z tej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko dodam, że reakcję na skokowe zwiększenie temperatury silnika 1.4 16V opisał AutoBild w teście długodystansowym Fiata 500.

Tam wzrost temperatury wynikał ze zbyt dużej dawki paliwa (błąd układu zapłonowo-wtryskowego, nie zaś jak przy EURO 5 z dłuższego czasu spalania ubogiej mieszanki), nie mniej jednak silnik się zatarł - uszkodzeniu uległ tłok - czyli innymi słowy pod tłokiem spalił się olej. I Luigi (jak nazwali Fiata 500) umarł smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo dolewki dotyczą w zasadzie tylko silnika 1.4 90KM... Już w Stilo ten silnik dał się poznać z tej

> strony.

ja tam jeżdżę na Shellu i sobie go 1.4 16V w Grande Punto spokojnie popija hehe.gif,więc rzeczywiście te silniki są bardzo udane hehe.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja Selenie K PE kupiłem po 55zł za 2litry klik

o! dobra cena i to jeszcze w Krakowie. To już wiem, gdzie kupię olej przed następną wymianą zlosnik.gif Tylko czy Selenia K P.E. MultiAir to to samo co "zwykła" Selenia K P.E.? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o! dobra cena i to jeszcze w Krakowie. To już wiem, gdzie kupię olej przed następną wymianą Tylko

> czy Selenia K P.E. MultiAir to to samo co "zwykła" Selenia K P.E.?

Specyfikacja taka sama, najważniejsze ACEA C3 Ja kupiłem do GP 1,4 8v

MultiAir to chyba tylko dopisek na puszce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.