Skocz do zawartości

Blacha w stilo , konserwacja podwozia .


kamilkce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich .

Rok temu byłem właścicielem Fiata Uno 99r. Autko mechanicznie było bardzo zadbane , nic tylko jezdzic . W pewnym momencie zacząłem zauważać korodujące elementy , słaby stan podłogi , problemy z podniesiem auta na lewarku. Z czasem było jeszcze gorzej, a jak wiadomo naprawy blacharskie są nieopłacalne.

Teraz mam Stilo i chciałbym żeby sytuacja się nie powtórzyła.

Zamierzam walczyć z tym problemem zanim się pojawi.

Wiem że porównanie uno a stilo w tym kontekście jest śmieszne , ale fiat to fiat a stilo nie jezdzi po świecie tak długo jak inne fiaty , i niewiadomo czy w niedalekiej przyszłości te auta nie zaczną seryjnie stwarzać "blacharskich" problemów.

Chciałbym się poradzić czym najlepiej konserwować podwozie/blachy jak to robić by nie pluć sobie w brodę, że nie działałem w porę.

Z góry dzięki za pomoc.

Jak wiadomo Polak mądry po szkodzie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam wszystkich .

> Rok temu byłem właścicielem Fiata Uno 99r. Autko mechanicznie było bardzo zadbane , nic tylko

> jezdzic . W pewnym momencie zacząłem zauważać korodujące elementy , słaby stan podłogi ,

> problemy z podniesiem auta na lewarku. Z czasem było jeszcze gorzej, a jak wiadomo naprawy

> blacharskie są nieopłacalne.

....

niczym - może zabrzmi to śmiesznie ale tka jest prawda.

Stilo ma ocynk i fabryczny baranek (cienka warstwa) polakierowana dodatkowo.

Jeśli nigdzie nie powiesiłeś Stilona i nie zadarłeś zabezpieczenia to zostaw. Jedynie w przypadku zarysowania spodu możesz kombinować (biteks, baranek itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyny fail konstruktorski w przypadku stilo to progi. I to nie gdzies od spodu tylko na widoku.Przy tylnych kolach. Jest taka piekna fala ktora obrywa kamieniami spod przednich kol. Mozesz zalozyc chlapacze na przod , mozesz kupic specjalna folie samoprzylepna o odpowiednim ksztalcie , mozesz olac . Jedynie wizualnie autko moze stracic bo u mnie jest kilka odpryskow do golej blachy i nic temu sie nie dzieje od kilku lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu, to będzie tak:

Podwozie (czyli auto od spodu) - tam gdzie baranek jest ok zostawić bez ruszania, tam gdzie jest spękany lub zachaczone jakąś koleiną, odarte lewarkiem itp. ładnie oczyścić, pomalować podkładem, potem lakierem, a na wierzch nałożyć nową warstwę baranka.

Karoseria, tam gdzie pojawiają sie odpryski lakieru, albo i nawet rdza (czyt. koło klamki bagaznika w MW), tylne błotniki jak some1 wspomniał, przednie błotniki przy dolnej krawędzi od drzwi... ładnie oczyścić, podkład, lakier, klar (wbrew pozorą usługa taka u lakiernika pod nazwą 'pędzelkowe zaprawki lakiernicze' jest tania, może nie wygląda to idealnie, ale na pewno o niebo lepiej niż rdza czy pęcherz z lakieru.

Profile zamknięte - czyli głownie progi i drzwi.... dowolny 'środek do konserwacji profili zamkniętych' pełno tego na allegro.

.... i może faktycznie stilo to już trochę inna klasa i ocynk i jest to lekka przesadą... ale na pewno nie zaszkodzi wink.gif Czy było warto poświęcić 3-4dni (bo tyle zajęła mi cała konserwacja stilona, a robiłem praktycznie wszystko, każdy zakamarek biglaugh.gif okaże się za 10lat smile.gif Z doświadczenia tylko dodam że zakonserwowany przeszło 20lat temu fiat 125p przez mojego tatę do dziś ma ori lakier i ani jednego najmniejszego ogniska rdzy smile.gif

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w Stilo 5D zauważyłem problemy lakiernicze z:

1) okolice klamki drzwi przednich, głównie kierowcy, tam gdzie plastki od klamki dobija do blachy

2) tylna klapa bagażnika, okolice tej plastikowej nakładki nad tablicą rejestracyjną - nie wiem, czy to obciera o blache, czy co, ale tam też jest problem

3) oczywiście progi przód/tył tam, gdzie można zakupić dodatkową, wyciętą folię ochronną (swoją drogą można ją kupić nawet w ASO).

4) okolice anteny na dachu oraz spryskiwacza tylnej szyby.

I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o problemy z blachą. Moim zdaniem ocynk sprawuje się rewelacyjnie, żadne auto nie przetrwałoby w takim stanie stojąc pod chmurką 10 lat bez żadnego łatania i lakierowania. No, chyba, że trabant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- w wszystkie profile zamknięte w tym w drzwi i koniecznie klapę tylną prysnąć wosk

- udrożnić odpływy wody z drzwi i klapy

- na podwozie całe w tym profile zamknięte prysnąć dodatkową warstwą ochronną ... ja polecam środki NOXUDOL 900 czy jakoś tak... sprawdzę i poprawie nazwę

- koniecznie folie na progi tylne i chlapacze na przód ...

- Koniecznie zapryskać instalacje hamulcową - przewody

- Tłumik i rury pomalować srebrzanką do wysokich temp.

No i można już czekać na zimę smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - Koniecznie zapryskać instalacje hamulcową - przewody

Gdzieś obiło mi się o uszy (chyba program w TVN Turbo), że obecnie nie wolno przewodów hamulcowych pokrywać powłokami zabezpieczającymi... - tłumaczono to tym, że każda oznaka korozji takiego przewodu kwalifikuje go do wymiany - pod warstwami bitexu itp nie widać korozji i trudno ocenić stan przewodów hamulcowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdzieś obiło mi się o uszy (chyba program w TVN Turbo), że obecnie nie wolno przewodów hamulcowych

> pokrywać powłokami zabezpieczającymi... - tłumaczono to tym, że każda oznaka korozji takiego

> przewodu kwalifikuje go do wymiany - pod warstwami bitexu itp nie widać korozji i trudno

> ocenić stan przewodów hamulcowych...

Zapewne jest tak jak piszesz.... Rurki sa wykonane z stali i sa pokryte cienką warstwą ochronna - pierwsze korodują i pękają ... ale zawsze można je pokryć dobrym smarem... sa naprawdę delikatne. Ja wole zapobiegać niz leczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki wosk?

Jest tego masa ale polecam dobre środki, które nie śmierdzą przez miesiąc... Ja do wszystkich moich Fiatów ( po przegranej walce z rudą w UNO) Brava, Stilo i do obecnej Cromy do progów, drzwi, i klapy tylnej stosowałem i stosuje...

Środki firmy NOXUDOL nie sa tanie ( ale bez przesady za około 100 zł kupicie pakiet dla całego auta i sami to zrobicie z kanału lub nawet bez - są w aerozolu jak i w pojemnikach do pistoletów ) ale naprawdę nic lepszego nie znajdziecie... Auto nie będzie wam śmierdzieć po zastosowaniu ich... To nie wysycha tylko pozostaje w formie ciekłej - żelowatej nawet 6 miesięcy ładnie penetrując wszystkie zakamarki a inhibitory korozji zabezpieczają blachę na wiele lat...

Odradzam wszystkie Bitexy i im podobne.... szybko twardnieją i odpadają - no i przez miesiąc nie wsiądziecie do auta wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - w wszystkie profile zamknięte w tym w drzwi i koniecznie klapę tylną prysnąć wosk

> - udrożnić odpływy wody z drzwi i klapy

Zrobiłem to dzisiaj, może niezbyt dokładnie i dużo (w puszce Bolla jeszcze zostało) ale będę spokojniejszy smile.gif Wszystko od dołu otworami odpływowymi a progi przez korki gumowe. Dowiedziałem się przy okazji że progi też mają szczeliny odpływowe. Natomiast nie wiem czy nie mam korków zatykających czy tak ma być - o tutaj:

http://imageshack.us/a/img7/3424/tyl1v.jpg

Z przodu też jest podobny otwór ale tam raczej nie było korka, bo tam podstawiam żabę.

Natomiast zauważyłem oznaki rudej na krawędzi drzwi kierowcy:

http://imageshack.us/a/img839/3931/drzwi1d.jpg

Farba prawie się nie trzyma, można zeskrobywać dalej (tu jeszcze przed skrobaniem) ale pod nią jest ocynk z białym nalotem. Trzeba będzie to szybko zabezpieczyć frown.gif

EDIT W_BB: nieregulaminowy rozmiar zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a w aso sprzedają tylko całe opakowanie, które zawiera 5 sztuk po 10zł każda lekka przegina

Wiem, sprawdzałem. Olać ASO, zrobię korki z innego materiału.

Innym przegięciem jest cena korka spustu oleju, chyba 40zł. Plus uszczelka (podkładka miedziana) kilkanaście. Na szczęście są na allegro zamienniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.