Skocz do zawartości

Civic VI gen 1.5 114KM - proszę o opinie


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądając się za jakimś niedrogim tyłkowozem, który będzie w stanie połączyć w miarę rozsądne spalanie i jako takie osiągi wpadł mi do głowy Civic VI generacji z silnikiem 1.5 114KM VTEC.

Z tego co widzę po statystykach jest to dość ekonomiczna jednostka (nawet bardziej ekonomiczna od popularnego 1.4 16V 90KM).

Jak podejść do sprawdzenia takiego auta, na co zwrócić uwagę? Jak sprawdzić czy VTEC chce jeszcze żyć czy też jest bliski zgonu...

Reszta to pewnie jak w Civach z tych lat, rdza na tylnych nadkolach.

Coś jeszcze?

Czy są jakieś części eksploatacyjne (sprzęgło, elementy zawieszenia itp.), których koszt może zaboleć i o czym lepiej byłoby wiedzieć (chcąc być świadomym w co się czlowiek pcha)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> VTEC nie zalicza zgonu W tym aucie raczej nie sprawdzisz nic poza kontrolka eco na desce. To nie

> jest klasyczny VTEC.

Zaciekawiłeś mnie, muszę zgłębić ten temat pod kątem różnic które zasugerowałeś ok.gif

Jeżeli możesz to streść proszę o co dokładnie chodzi.

EDIT: ok, chyba mam. Z tego co wyguglałem chodzi o to, że klasyczny VTEC oparty jest o ostrą krzywkę. VTEC-E (a więc praktycznie każdy d15 na rynku EU) w trybie econo (do iluś tam obrotów) pracuje na 12V, powyżej zadanego poziomu obrotów na 16V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> silnik pali tyle co nic, na trasie okolice 5l to nie problem za sprawą vtec eco i najdłuższej

> skrzyni w historii hondy

> na 5 biegu do 120km/h świeci się kontrolka econo

> sprawdź czy silnik nie pobiera oleju bo lubią brać

Czyli do moich zastosowań (przeloty 2x50km do fabryki głównie dwupasmówką) skrzynia ideał zlosnik.gif

Zaś jak coś to redukcja i ognia uzbroj_zlo.gif

Sprawdzenie spalania oleju przy zakupie może być problematyczne, pozostaje jedynie sprawdzenie na wysokich obrotach czy silnik nie dymi niebezpiecznie na niebiesko i weryfikacja stanu świec... no i oczywiście słowo sprzedającego hehe.gif

Jakie spalanie oleju na 1kkm można uznać za rozsądne?

Ceny części - coś szczególnie kosztownego o czym warto wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaciekawiłeś mnie, muszę zgłębić ten temat pod kątem różnic które zasugerowałeś

> Jeżeli możesz to streść proszę o co dokładnie chodzi.

> EDIT: ok, chyba mam. Z tego co wyguglałem chodzi o to, że klasyczny VTEC oparty jest o ostrą

> krzywkę. VTEC-E (a więc praktycznie każdy d15 na rynku EU) w trybie econo (do iluś tam

> obrotów) pracuje na 12V, powyżej zadanego poziomu obrotów na 16V.

Dokladnie tak. Dlatego nie ma zmiany dzwieku, naglego kopa mocy ani niczego takiego. Tylko zielona kontrolka na desce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie spalanie oleju na 1kkm można uznać za rozsądne?

0.2l jesli cisniesz i krecisz do odciecia to nic nadzwyczajnego. Czyli 2l na 10kkm. Przy spokojnej jezdzie nie powinien brac w zasadzie nic.

> Ceny części - coś szczególnie kosztownego o czym warto wiedzieć?

Do tego modelu w zasadzie wszystko co trzeba jest dostepne w zamienniku, a w razie potrzeby czegos grubego jest masa sprowadzonych z UK na czesci. Takze zadnych niespodzianek byc nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 0.2l jesli cisniesz i krecisz do odciecia to nic nadzwyczajnego. Czyli 2l na 10kkm. Przy spokojnej

> jezdzie nie powinien brac w zasadzie nic.

ok.gif

> Do tego modelu w zasadzie wszystko co trzeba jest dostepne w zamienniku, a w razie potrzeby czegos

> grubego jest masa sprowadzonych z UK na czesci. Takze zadnych niespodzianek byc nie powinno.

Dzięki.

Wychodzi na to, że najtrudniejsze może być znalezienie odpowiedniej sztuki... wśród sitowia i przystanków hahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam i zaprzeczam.

> 2 auta, cif 1,8 i vb 2,5 V6, srednio 130-150kmh 1800km, 1,8 lykalo minimalna ilosc paliwka wiecej.

> Za to przy upalaniu "polowe" mniej.

Ale tu kolega chyba chce dojezdzac spory dystans dwupasmowka do roboty codziennie a nie upalac. Wiec chyba VTI raczej slabe do takich zastosowan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam i zaprzeczam.

> 2 auta, cif 1,8 i vb 2,5 V6, srednio 130-150kmh 1800km, 1,8 lykalo minimalna ilosc paliwka wiecej.

> Za to przy upalaniu "polowe" mniej.

1.8 pali chore ilości w trasie, bo ma bardzo krótką skrzynie. Przy 120 na 5tym biegu jest 4tys obrotów.

Ostatnio liczyłem, ze w trasie spalanie civem aero mam wyższe niż miałem CTRem po hondacie.

Spokojna trasa gierkowka z dystansami ok 300 km nie schodzi poniżej 8,5 litra. Ek3 (czyli omawiany w wątku) przy takiej samej jeździe palił poniżej 6 a często nawet niskie 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D15Z6 pali na prawdę rozsądne ilości paliwa. Co do długości skrzyni, nie wypowiem się, bo kupiłem auto ze skrzynią z 1,6. Poza tym mam zmieniony cały wydech na przelot, dolot ze stożkiem i tą krótsza skrzynia. W mieście z "ciężką nogą" i częstym kręceniem do czerwonego pola ciężko spalić powyżej 9l/100 km. Ile pali przy eko jeździe nie wiem, bo najmniej spaliła mi ok 7,5l/100 km w cyklu mieszanym - nie umiem jeździć cały czas polekku, musze od czasu do czasu przycisnąc zlosnik.gif

Co do vtec'a w tym silniku, to faktycznie, nie jest w sumie zauważalny, ale jeśli chodzi o osiągi, to by żwawo się rozpędzić trzeba mieć minimum 3k rpm, poniżej może i mało pali, ale w ogóle nie jedzie. I też nie warto jeździć cały czas na niziutkich obrotach, bo przy przyśpieszaniu bez redukcji spali paradoksalnie więcej, niż jakby się przeciągnęło go czasem do 3-3,5 k.

Części nie są jakoś nadzwyczajnie drogie. Jest dużo zamienników które i tak są dobrej jakości (ja najczęściej kupuje te made in Japan, nie najtańsze).

Grunt żeby przy zakupie nie kopciła na niebiesko, choć i tak trzeba się liczyć z tym, że od czasu do czasu trzeba będzie dolać oliwy.

Rdza - błotniki z tyłu - najczęściej te hondy są albo zardzewiałe, albo już pospawane z tyłu - najważniejsze żeby nie było świeżo po robocie, bo nie wiadomo czy nie było robione to byle jak, byle sprzedać i zaraz wyjdzie ruda.

Podłoga w bagażniku - leci przez lampy i odpowietrzenia - wystarczy uszczelnić sylikonem i jest cacy, nie ma się co tym przejmować.

Ja jestem z mojej EK3 zadowolony smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

I kupiłeś coś?

Sprawdzić: przekładnia kierownicza - w praktyce nienaprawialne stuki, regeneracja to kłamstwo; skrzynia biegów - wycie na 1 i 2 w większości, rzężenie łożysk po puszczeniu sprzęgła w większości; rdza - tylne nadkola, progi po plastikową listwą, przewody hamulcowe i paliwowe (!!). Komfort jazdy co najwyżej średni, na nierównościach poprzecznych żaden, za to ładnie poprawnie i przewidywalnie się zachowuje. Inne typowe usterki - "cukierki" czyli silentblocki z tyłu (tam jest po 4 wahacze na koło, ale ja przez 2 lata nic tam nie musiałem naprawiać).

Auto w którym mechanicy lubią naprawiać rzeczy których tam nie ma, głównie silniczki krokowe i łożyska McPhersona hehe.gif

D15Z6/Z8 mają niższą żywotność, tzn. obliczone są na 300-400kkm. Potem zaczyna się głośna i nierówna praca. Znalezienie egzemplarza z niekręconym przebiegiem albo chociaż w sensownym stanie - niemal niemożliwe. Zwłaszcza 3D/Coupe bez tony szpachli. Kręcone są nawet egzemplarze z Anglii na części.

Szukać tylko wśród najdroższych egzemplarzy, ale szczególnie unikać czegoś takiego:

http://allegro.pl/civic-1-4-16v-klima-123-tys-km-1-wlasiciel-i2772019747.html

Ten akurat ma bardzo kręcony licznik (moja po 320kkm wyglądała ZNACZNIE lepiej w środku), wymienioną kierownicę od VTi i prawdopodobnie brak/niedziałające poduszki jako że pas przedni był wymieniony (nawet nie ma na nim naklejki z rodzajem czynnika do klimy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I kupiłeś coś?

Do tej pory oglądałem 3 sztuki, w tym jedną 1.4 90KM...

Nie kupiłem :-)

> Sprawdzić: przekładnia kierownicza - w praktyce nienaprawialne stuki, regeneracja to kłamstwo;

> skrzynia biegów - wycie na 1 i 2 w większości, rzężenie łożysk po puszczeniu sprzęgła w

> większości; rdza - tylne nadkola, progi po plastikową listwą, przewody hamulcowe i paliwowe

> (!!). Komfort jazdy co najwyżej średni, na nierównościach poprzecznych żaden, za to ładnie

> poprawnie i przewidywalnie się zachowuje. Inne typowe usterki - "cukierki" czyli silentblocki

> z tyłu (tam jest po 4 wahacze na koło, ale ja przez 2 lata nic tam nie musiałem naprawiać).

> Auto w którym mechanicy lubią naprawiać rzeczy których tam nie ma, głównie silniczki krokowe i

> łożyska McPhersona

> D15Z6/Z8 mają niższą żywotność, tzn. obliczone są na 300-400kkm. Potem zaczyna się głośna i

> nierówna praca. Znalezienie egzemplarza z niekręconym przebiegiem albo chociaż w sensownym

> stanie - niemal niemożliwe. Zwłaszcza 3D/Coupe bez tony szpachli. Kręcone są nawet egzemplarze

> z Anglii na części.

> Szukać tylko wśród najdroższych egzemplarzy, ale szczególnie unikać czegoś takiego:

> http://allegro.pl/civic-1-4-16v-klima-123-tys-km-1-wlasiciel-i2772019747.html

> Ten akurat ma bardzo kręcony licznik (moja po 320kkm wyglądała ZNACZNIE lepiej w środku),

> wymienioną kierownicę od VTi i prawdopodobnie brak/niedziałające poduszki jako że pas przedni

> był wymieniony (nawet nie ma na nim naklejki z rodzajem czynnika do klimy).

Dzięki za rzeczową odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.