Skocz do zawartości

Podgrzewane dysze spryskiwaczy


l_a_w_o_k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pierwszą zimę spędzam z moim Stilo MW i tak obserwuje co upierdliwego może w nim zamarznąć wink.gif

Mimo że często czytam o zamarzających klamkach czy drzwiach to u mnie to nie występuje - owszem uszczelki itd były psikane silikonem ale ogólnie nie ma z tym problemu.

Problem stanowią zamarzające dysze przedniego spryskiwacza. I nie chodzi tu o płyn - bo płyn jest cały czas płynny i nie zamarza zamarzają same dysze - podgrzanie ich suszarką powoduje że spokojnie działają.

Znalazłem kilka tematów na forum o podgrzewanych dyszach - bardzo mi się to spodobało i zakupiłem sobie już komplet takowych - teraz pytanie o podłączenie ich - znaczy o samą elektrykę bo wężyk z płynem to wiem jak wink.gif

W moim Stilonie są podgrzewane lusterka które działają razem z podgrzewaniem tylnej szyby. Chciałbym właśnie aby do tego tandemu szyba + lusterka doszły dysze spryskiwaczy.

Pomyślałem żeby zrobić prostą instalację z przekaźnikiem - zasilanie przez bezpieczniki oczywiście z aku i do przekaźnika wziąć sygnał z instalacji szyby albo lusterek.

I tutaj właśnie dochodzę po moim wykładzie do pytania właściwego?

Skąd najwygodniej wziąć sygnał o włączonym ogrzewaniu tylnej szyby albo lusterek?

Chyba że ktoś ma jakiś inny patent na podłączenie tych dyszy spryskiwaczy? smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... Chyba że ktoś ma jakiś inny patent na podłączenie tych dyszy spryskiwaczy?

Witam,

Aby dużo nie ingerować w elektrykę auta proponuję zastosować specjalny przekaźnik czasowy, np.:

http://ase.hoste.pl/sklep/index.php?p63,przekaznik-czasowy-2tp150

Działać to będzie tak: każde załączenie zapłonu włączy na określony (nastawiony przez Ciebie) czas podgrzewanie dysz.

Zalety:

- nie ingerujesz w elektrykę Stilona

- działa automatycznie;

- na okres letni wystarczy wyjąć przekaźnik z gniazda, zimą ponownie go wstawić.

Można sprawdzić czy w skrzynce z przekaźnikami jest wolne miejsce do wykorzystania na w/w przekaźnik. Ale i bez tego układ będzie bardzo prosty do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Aby dużo nie ingerować w elektrykę auta proponuję zastosować specjalny przekaźnik czasowy, np.:

> http://ase.hoste.pl/sklep/index.php?p63,przekaznik-czasowy-2tp150

> Działać to będzie tak: każde załączenie zapłonu włączy na określony (nastawiony przez Ciebie) czas

> podgrzewanie dysz.

> Zalety:

> - nie ingerujesz w elektrykę Stilona

> - działa automatycznie;

> - na okres letni wystarczy wyjąć przekaźnik z gniazda, zimą ponownie go wstawić.

> Można sprawdzić czy w skrzynce z przekaźnikami jest wolne miejsce do wykorzystania na w/w

> przekaźnik. Ale i bez tego układ będzie bardzo prosty do zrobienia.

Ciekawy pomysł jednak wolałbym aby można było układem sterować z kabiny a nie tylko po kluczyku bo jak np w czasie jazdy w duży mróz zobaczę że dysze zamarzły to muszę zjechać zgasić silnik i od nowa odpalić smile.gif

Co nie zmienia faktu że pomysł ciekawy

Ale tak wracając do mojego pytania to skąd najwygodniej wziąć sygnał że ogrzewanie tylnej szyby pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaglądałem nie ma tam żadnych kabli - pod wygłuszenie oprócz wężyka z płynem też nie wchodzą żadne

> kable

Pewnie jest to na takiej samej zasadzie jak wiązka do tempomatu. Ja mam zarówno wtyczkę do tempomatu jak i wtyczki do podgrzewania spryskiwaczy mimo, że żadne z nich nie było fabrycznie zamontowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolego k_o_w_a_l mógłbyś podać jakiś namiar na sklep gdzie kupiłeś te dysze?

Normalnie w serwisie Fiata w sklepie u siebie w mieście. Są sprowadzane na zamówienie. Podałem nr 735316329 - to jest nr jednej sztuki czyli trzeba zamówić dwa - cena za sztukę 64 zł - tyle zapłaciłem chociaż na fakturze odebranej za kilka dni (bo była jakaś Pani na zastępstwo i nie wiedziała jak fvat wystawić) mam wpisane brutto za 2 szt. 133,88 wink.gif

Ogólnie u mnie w Środzie byłem chyba pierwszą osobą, która te spryski zamawiała bo zdziwo było wielkie że coś takiego do Stilo występuje.

Na dniach montaż - bo już większość części do instalacji zgromadziłem 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że instalacja jest banalnie prosta. Wpinamy się w masę oraz z plusem bezpośrednio w skrzynkę bezpieczników pod dedykowany dla podgrzewanych dysz pin. Uwaga jedynie taka, że występują różne wersje skrzynek bezpieczników i może okazać się, że będzie nieuzbrojona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kiedy odpalę na mrozie padakę a na masce snieg lub mróz i włączę nawiew na przednią szybę (albo i nie włączę icon_rolleyes.gif-to muszę sprawdzić icon_rolleyes.gif) to w pierwszej kolejności topnieje wokół dysz !?

I nie ma znaczenia czy jest 2mm czy 5 cm. śniegu na masce to po ok.2 minutach mam wkoło dysz pięknie czysty okrąg o średnicy ok.5cm. z widokiem na kolor maski.I tak się zastanawiam -mam podgrzewane dysze czy to taki urok(pozytywny oczywiście) Stilona ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja tylko dodam, że instalacja jest banalnie prosta. Wpinamy się w masę oraz z plusem bezpośrednio w

> skrzynkę bezpieczników pod dedykowany dla podgrzewanych dysz pin. Uwaga jedynie taka, że

> występują różne wersje skrzynek bezpieczników i może okazać się, że będzie nieuzbrojona.

A kiedy podgrzewacze grzeją? Razem z szybami/lusterkami, czy razem z szybami/lusterkami ale podczas spryskiwania szyby?

Z tego co widziałem to tam jest bezpiecznik 7,5A. Licząc z zapasem grzalki biorą ok 5A co daje jakies 60-70W, czyli całkiem sporo jak na trochę wody. Jaka jest temp. wody ktora z nich wylatuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja kiedy odpalę na mrozie padakę a na masce snieg lub mróz i włączę nawiew na przednią szybę

rozumiem, że mówisz o przycisku na klimatroniku, tzw odszranianie szyby? Jeśli tak, to ten przycisk aktywuje oprócz wichury podgrzewanie szyb, lusterek, a i pewnie spryskiwaczy jak masz w std. - stąd wynika, że masz wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A kiedy podgrzewacze grzeją? Razem z szybami/lusterkami, czy razem z szybami/lusterkami ale podczas

> spryskiwania szyby?

to nie przepływowy podgrzewacz wody biglaugh.gif

tylko w momencie zał. podgrzewania szyby i lusterek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozumiem, że mówisz o przycisku na klimatroniku, tzw odszranianie szyby? Jeśli tak, to ten

> przycisk aktywuje oprócz wichury podgrzewanie szyb, lusterek, a i pewnie spryskiwaczy jak masz

> w std. - stąd wynika, że masz

No właśnie nie frown.gif Regulacja temp, gdzieś na 1/3 czerwonego (czyli raczej letnie),nadmuch na 4 i ustawiony nawiew na przednią szybę-i nic więcej 270751858-jezyk.gif Może kiedyś ktoś przy tym ustrojstwie grzebał i wyręczył fabrykę icon_rolleyes.gif

Tak czy inaczej mnie się podoba smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście gratki ok.gif Do zasilania podgrzewanych spryskiwaczy wystarczy wykorzystać dedykowany przekaźnik T11 i pobrać napięcie zasilające ze złącza D pin 31 po bezpieczniku F41 ze skrzynki B2. Tak jest w oryginalne. Masę z dowolnego punktu. Tu kolega nieco przekombinował z tym dodatkowym przekaźnikiem, nie mniej jednak słowa uznania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście gratki Do zasilania podgrzewanych spryskiwaczy wystarczy wykorzystać dedykowany

> przekaźnik T11 i pobrać napięcie zasilające ze złącza D pin 31 po bezpieczniku F41 ze skrzynki

> B2. Tak jest w oryginalne. Masę z dowolnego punktu. Tu kolega nieco przekombinował z tym

> dodatkowym przekaźnikiem, nie mniej jednak słowa uznania..

Wiem, jednakże grzebanie w tych wszystkich skrzynkach w stilo lekko mnie przerażało a ponieważ ze mnie taki elektronik i elektryk w skali od 1 do 10 na 3- alien.gif to wolałem zmontować coś co bardziej ogarnę sam smile.gif

Ale polecam bo zapewne będzie to bardzo przydatne jak tylko mrozy przyjdą smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście gratki Do zasilania podgrzewanych spryskiwaczy wystarczy wykorzystać dedykowany

> przekaźnik T11 i pobrać napięcie zasilające ze złącza D pin 31 po bezpieczniku F41 ze skrzynki

> B2. Tak jest w oryginalne. Masę z dowolnego punktu. Tu kolega nieco przekombinował z tym

> dodatkowym przekaźnikiem, nie mniej jednak słowa uznania..

Jesteś w stanie wskazać dokładnie palcem konkretne piny?

W połączeniu z manualem będzie komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jesteś w stanie wskazać dokładnie palcem konkretne piny?

> W połączeniu z manualem będzie komplet.

Tą czarną kostkę należy rozebrać tak by móc uzbrajać piny. Oznaczenia/numery pinów skrajnych będą widoczne. Uzbrajamy pin 31. Profilaktycznie można dać 2,5mm2 a minimum 1,5mm2.

Zaznaczę tylko, że należy sprawdzić wersję skrzynki bezpieczników bo są takie bez części uzbrojonych bezpieczników m.in. bezpiecznika F41, wtedy niestety czeka nas podmiana samej skrzynki, BC nie ruszamy. Oczywiście przed ostatecznym montażem upewniamy czy Fiat nie namieszał i czy na pin31 jest podawane +12V w momencie włączenia grzania lusterek/szyby tylnej.

286552719-b2d.jpg

post-26440-14352518306227_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> te podgrzewane dysze troszkę drogie i tak sobie myslę czy by zamiast nich zastosowac zwykle dysze

> ale miejsce ich montażu podkleić matą grzejną jak do lusterek. jest szansa, że zda to egzamin?

Nie Ty jeden masz taki pomysł.

OT: jakiś tekst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.