Skocz do zawartości

[Corsa C] Jaki zalać olej


kisielkartuzy

Rekomendowane odpowiedzi

Opel Corsa C 2002r. 1.2 Pb/LPG

Przebieg: 168 tys. km

Witam,

planuje niedługo zmienić olej w mojej corsie, ze wględu na przebieg i dosyć już głośniejszą pracę silnika - myślę o zalaniu go półsyntetykiem. Wcześniej zalewałem go olejem syntetycznym - GM 5W30. Jaki olej polecacie? Zostać przy GM? Czy jest gdzieś tabela jaki olej najlepiej przyswaja taki silnik?

Znajomy słysząc odgłos silnika polecił mi zmianę oleju na półsyntetyczny, twierdząc, że wtedy silnik zacznie trochę ciszej pracować.

Dlatego postanowiłem Was o to zapytać, proszę o poradę grinser006.gif

pzdr

krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli nie był wymieniany to i tak dużo nalatałes:-)

Wymieniałem ostatnio pompę wody bo ona to ostatnio "nieźle hałasowała", ale po wymianie tej pompy silnik o wiele ciszej chodzi, ale mam pod kontrolą jego odgłos, bo pewnie nie obejdzie się bez wymiany tego nieszczęsnego łańcucha...

A co do oleju... to co lać dalej 5W30 czy myśleć o jakimś półsyntetyku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co do oleju... to co lać dalej 5W30 czy myśleć o jakimś półsyntetyku?

Lać to samo co do tej pory ja mam przebieg ponad 200kkm i leje syntetyk.

Ktoś kto twierdzi że po wlaniu półsyntetyku silnik będzie ciszej pracował nie ma o tym zielonego pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja leje 5w40 jakos nie mam przekonania do 5w30 gdzies to wyczytalem: chcesz dbac o ekologie lej w30

> jesli dbasz o silnik w40 ile w tym prawdy nie wiem nie robilem testow, ale wole dmuchać na

> zimne

Skoro do mojego silnika producent zaleca Dexos2 5W30 to czego mam się obawiać???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_w

Corsa C 1.2 (Z12XEP), 2006 r, benzyna bez LPG. Przejechane ok 60kkm - mało. Od 3 lat zalewam silnik Repsolem 5W40 Elite Competition.

W Twoim przypadku, jeśli silnik pracuje jak powinien i nie spala oleju to pozostałbym przy tym co było lane do tej pory. Gorszego oleju zawsze zdążysz nalać wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie widzę powodów by mu nie zależało ??????

wiecej problemów z silnikiem klientów, - większy zysk dla producenta (może nie w PL, gdzie mało kto robi w ASO) ale w innych krajach producenci zarabiają na obsłudze po sprzedażowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie widzę powodów by mu nie zależało ??????

Samochód ma być niezawodny tylko w okresie gwarancji. Potem, to już może (a nawet powinien) się sypać. Producenci zarabiają głównie na serwisie pogwarancyjnym i na częściach zapasowych. Stosuje się olej 5-w30, by spalanie choć troszeczkę spadło - klienta przy zakupie przeważnie nie interesuje, jaki jest zalany olej, ale ile samochód pali (inna sprawa, że spalanie podawane przez producenta jest raczej fikcją). A że ubocznym skutkiem jest szybsze niszczenie elementów silnika, to producenta tylko cieszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A że ubocznym skutkiem jest szybsze niszczenie elementów silnika, to producenta tylko cieszy...

Myślisz, że gdy klientom Opla padną silnik zaraz po gwarancji to kupią drugiego Opla?

Czy Opel jest jedynym producentem, który stosuje olej 5W30?

Czy się różnią od siebie i jakie ma zalety lanie oleju 5W40 zamiast 5W30?

Jak stosowanie oleju 5W40 wpływa na zmniejszenie zużycia silnika?

Proszę o fakty, nie domysły, zważywszy, że piszemy na kąciku technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślisz, że gdy klientom Opla padną silnik zaraz po gwarancji to kupią drugiego Opla?

Myślę, że zaraz po gwarancji nie padną, ale uzyskanie takiego przebiegu jak w dawniejszych samochodach staje się coraz mniej realne.

> Czy Opel jest jedynym producentem, który stosuje olej 5W30?

No nie jest, ale wg mnie to jest taki trend. Wszyscy producenci dążą do zmniejszenia zużycia paliwa...

> Czy się różnią od siebie i jakie ma zalety lanie oleju 5W40 zamiast 5W30?

Nie jestem specjalistą, ale olej ten jest trochę gęstszy i zostawia grubszy filtr olejowy.

> Jak stosowanie oleju 5W40 wpływa na zmniejszenie zużycia silnika?

Patrz punkt wyżej

> Proszę o fakty, nie domysły, zważywszy, że piszemy na kąciku technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Samochód ma być niezawodny tylko w okresie gwarancji. Potem, to już może (a nawet powinien) się

> sypać.

Piszesz to z doświadczenia i możesz to poprzeć konkretnymi dowodami czy tylko się Tobie tak wydaje

> Producenci zarabiają głównie na serwisie pogwarancyjnym i na częściach zapasowych.

> Stosuje się olej 5-w30, by spalanie choć troszeczkę spadło

Patrz a ja głupi cały czas byłem przekonany że taki olej szybciej dociera w wszystkie najdalsze zakątki silnika

> klienta przy zakupie przeważnie

> nie interesuje, jaki jest zalany olej,

Bo i po co nie ma to większego znaczenia

> A że ubocznym skutkiem jest szybsze niszczenie

> elementów silnika, to producenta tylko cieszy...

A to niby czemu ?????możesz wyjaśnić i przedstawić dowody.

Ciekawe co powiesz na to:

Quote:

Oleje syntetyczne - to oleje, których podstawowym składnikiem są substancje nie będące produktami bezpośredniego przetwórstwa ropy naftowej. Najczęściej są to syntetyczne węglowodory jak alkilowane aromaty lub inne substancje jak dwuestry, poliglikole lub silikony. Właściwości takich olejów poprawiane są przez różnego rodzaju dodatki (więcej o dodatkach - click) uszlachetniające. Oleje te są znacznie stabilniejsze termicznie i mogą pracować w podwyższonej temperaturze i dużych naciskach na smarowane powierzchnie.

Korzyści płynące ze stosowania oleju syntetycznego zamiast mineralnego to:

zmniejszenie oporów tarcia

zmniejszenie zużycia części silnika

zmniejszenie zużycia paliwa

zwiększony okres pomiędzy wymianami oleju

mniej nagarów i osadów w silniku

łatwiejszy rozruch w niskiej temperaturze;


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślę, że zaraz po gwarancji nie padną, ale uzyskanie takiego przebiegu jak w dawniejszych

> samochodach staje się coraz mniej realne.

> No nie jest, ale wg mnie to jest taki trend. Wszyscy producenci dążą do zmniejszenia zużycia

> paliwa...

> Nie jestem specjalistą, ale olej ten jest trochę gęstszy i zostawia grubszy filtr olejowy.

tez sie z tym zgodze, lepiej chroni przy wysokich obrotach, przy wiekszym obciążeniu silnika

> Patrz punkt wyżej

> > Proszę o fakty, nie domysły, zważywszy, że piszemy na kąciku technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:

Rozumiem, że nie ma co zmieniać oleju z syntetyka na półsyntetyk bo to nie będzie miało wpływu na głośność pracy silnika. Mój silnik nie bierze oleju, także to na pewno nie jest powodem, abym zmienił olej.

Tak jak wspominałem jakiś czas temu wymieniłem pompę wody, gdyż jej łożysko głośno pracowało, ale wcześniej mechanicy podejrzewali, że należy wymienić łańcuch. Po wymianie pompy wody - silnik pracuje ciszej, ale w dalszym ciągu silnik chodzi "trochę" głośniej. Planuje podjechać do innego mechanika, który obsłucha silnik, ab wykluczyć ten rozrząd, chociaż z tego co czytałem - nie obejdzie się bez wymiany w przyszłości...

> tez sie z tym zgodze, lepiej chroni przy wysokich obrotach, przy wiekszym obciążeniu silnika

> > > Proszę o fakty, nie domysły, zważywszy, że piszemy na kąciku technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli nie był wymieniany to i tak dużo nalatałes:-)

W firmie w której obecnie pracuje jest na sprzedaż 3 corsy 1.2xep z 2006r z przebiegami 260tys-300tys km i w żadnej nie był zmianiany rozrząd; słowo daję. Cały czas jeżdzone na 5W30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W firmie w której obecnie pracuje jest na sprzedaż 3 corsy 1.2xep z 2006r z przebiegami

> 260tys-300tys km i w żadnej nie był zmianiany rozrząd; słowo daję. Cały czas jeżdzone na 5W30.

Bo w przypadku tego rozrządu nie zmiana oleju na W40 oszczędza łańcuch a utrzymywanie wysokiego poziomu oleju, najlepiej między 3/4 stanu a max. Dodatkowo wymiana co 15 tys km zamiast 30 tys również podnosi trwałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Opel Corsa C 2002r. 1.2 Pb/LPG

> Przebieg: 168 tys. km

> Witam,

> planuje niedługo zmienić olej w mojej corsie, ze wględu na przebieg i dosyć już głośniejszą pracę

> silnika - myślę o zalaniu go półsyntetykiem. Wcześniej zalewałem go olejem syntetycznym - GM

> 5W30. Jaki olej polecacie? Zostać przy GM? Czy jest gdzieś tabela jaki olej najlepiej

> przyswaja taki silnik?

> Znajomy słysząc odgłos silnika polecił mi zmianę oleju na półsyntetyczny, twierdząc, że wtedy

> silnik zacznie trochę ciszej pracować.

> Dlatego postanowiłem Was o to zapytać, proszę o poradę

> pzdr

> krzysiek

Ja jezdze od poczatkuna 10W40 ze wzgledu na łańcuch. Nauka jeszcze z czasów pracy w serwisie Samochody jezdzace na krotkich odcinakch zalewane 10W40 nie wracały nigdy do nas z problemami łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja jezdze od poczatkuna 10W40 ze wzgledu na łańcuch. Nauka jeszcze z czasów pracy w serwisie

> Samochody jezdzace na krotkich odcinakch zalewane 10W40 nie wracały nigdy do nas z problemami

> łańcucha.

na jedno pomoże na drugie zaszkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.