Skocz do zawartości

Wilgotny dom - osuszacz kondensacyjny czy absorpcyjny?


Mr_Harry

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym osuszyć dom rodziców - okna zbyt szczelne, ocieplony ale nie dogrzany i pojawia się nieciekawy zapach, wilgoć oraz skrapal się woda na oknach.

Postanowiłem zakupić osuszacz, raczej nowy chyba, że upoluje cos na aukcjach. Są dwa typy - kondensacyjne ze sprężarką i absorpcyjne. Kondensacyjne mniej żrą prądu, ale wydajność spada wraz z temperaturą. W domu jest temperatura około 18 stopni - co wybrać, żeby osuszyć dom (pomieszczenie po pomieszczeniu). Szukać czegoś firmowego (Zibro, DeLonghi) czy cokolwiek w dobrej cenie? Jakie macie doświadczenia z oszuszaczami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chciałbym osuszyć dom rodziców - okna zbyt szczelne, ocieplony ale nie dogrzany i pojawia się

> nieciekawy zapach, wilgoć oraz skrapal się woda na oknach.

> Postanowiłem zakupić osuszacz, raczej nowy chyba, że upoluje cos na aukcjach. Są dwa typy -

> kondensacyjne ze sprężarką i absorpcyjne. Kondensacyjne mniej żrą prądu, ale wydajność spada

> wraz z temperaturą. W domu jest temperatura około 18 stopni - co wybrać, żeby osuszyć dom

> (pomieszczenie po pomieszczeniu). Szukać czegoś firmowego (Zibro, DeLonghi) czy cokolwiek w

> dobrej cenie? Jakie macie doświadczenia z oszuszaczami?

A może na jakiś czas podkręcić ogrzewanie do 22*C?

Z doświadczenia wiem (osuszałem po tynkowaniu), że elektryczne grzejniki strasznie żrą prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie w łazience jest i wentylacja i ciepło a jednak maszyna miała co zbierać.

u siebie utrzymuje cieplo caly czas z tym ze wietrzenie jest przez kilka godzin dziennie (wszystkie mozliwe okna porozszczelniane przez te 10 godzin) i w domu sucho na przyslowiowy pieprz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wilgoć i para na oknach to efekt braku wentylacji. Podnieś temperaturę we wnętrzu domu i zapewnij

> odpowiednią wentylację.

Nie ma opcji podniesienia temperatury w domu ani wentylacji (wietrzenia) jeżeli na zewnątrz jest -5 stopni. Dom nie jest mój, emeryci, którzy go zamieszkują nie wyrabiają na ogrzewanie, dlatego temperatura jest niska.

Chodzi o wybór między osuszaczem kondensacyjnym a absorpcyjnym. Kasa na to 300-600 zł, więcej niechętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ogólnie to ja bym się wstrzymał aż na dworze będzie cieplej...

Błąd. Należy włączyć grzanie i zapewnić wietrzenie gdy na dworze jest ujemna temperatura - wtedy na zewnątrz jest bardzo suche powietrze i po podgrzaniu wyciągnie wodę z budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ma opcji podniesienia temperatury w domu ani wentylacji (wietrzenia) jeżeli na zewnątrz jest -5

> stopni. Dom nie jest mój, emeryci, którzy go zamieszkują nie wyrabiają na ogrzewanie, dlatego

> temperatura jest niska.

> Chodzi o wybór między osuszaczem kondensacyjnym a absorpcyjnym. Kasa na to 300-600 zł, więcej

> niechętnie.

A kto im za prąd do tego osuszacza zapłaci?

Trzeba liczyć 12 zł / dzień, jeśli ma 1 KW mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A kto im za prąd do tego osuszacza zapłaci?

> Trzeba liczyć 12 zł / dzień, jeśli ma 1 KW mocy.

Ma to średnio 0,25 do 0,6 KW mocy. Podniesienie temperatury o 5 stopni w domu oznacza rachunek za gaz wyższy o kilkaset zlotych miesięcznie. Zresztą samym grzaniem nie da się tego chyba osuszyć przed nastaniem lata... trzeba użyć osuszacza.

A jak Ci to 12 zł dziennie wyszło to nie wiem, 1 KWh to jakieś 38 gr, urządzenie zwykle nie pracuje cały czas, zakładam 10-12 godzin na dobę. Nie powinno przekroczyć 5 złotych/doba przez miesiąc do dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ma to średnio 0,25 do 0,6 KW mocy. Podniesienie temperatury o 5 stopni w domu oznacza rachunek za

> gaz wyższy o kilkaset zlotych miesięcznie. Zresztą samym grzaniem nie da się tego chyba

> osuszyć przed nastaniem lata... trzeba użyć osuszacza.

> A jak Ci to 12 zł dziennie wyszło to nie wiem, 1 KWh to jakieś 38 gr, urządzenie zwykle nie pracuje

> cały czas, zakładam 10-12 godzin na dobę. Nie powinno przekroczyć 5 złotych/doba przez miesiąc

> do dwóch.

Ja nie widze w tym watku kluczowego pytania, choc wydaje mi sie, ze odpowiedz mozna wywnioskowac. Mianowicie chodzi o to, skad sie ta wilgoc tam wziela? I przypuszczalna odpowiedz - ze slabej wentylacji. Osuszacz nie jest rozwiazaniem tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno przekroczyć 5 złotych/doba przez miesiąc

> do dwóch.

To już masz 5 zł na dobę za prąd, dolicz do tego ok. 5 zł za przesył prądu i wychodzi 10 zł na dobę, czyli 300 zł na miesiąc.

Chyba nie płacisz sam rachunków, bo wiedziałbyś, że cena za kilowat to nie wszystko.

Jak nie będzie dobrej wentylacji, to po osuszeniu i tak znowu pojawi się wilgoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ma opcji podniesienia temperatury w domu ani wentylacji (wietrzenia) jeżeli na zewnątrz jest -5

> stopni. Dom nie jest mój, emeryci, którzy go zamieszkują nie wyrabiają na ogrzewanie, dlatego

> temperatura jest niska.

> Chodzi o wybór między osuszaczem kondensacyjnym a absorpcyjnym. Kasa na to 300-600 zł, więcej

> niechętnie.

te 300-600 zl przeznaczyc na podkrecenie ogrzewania - a przy temperaturze -5 przewietrzysz z wilgoci chalupke bardzo dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Błąd. Należy włączyć grzanie i zapewnić wietrzenie gdy na dworze jest ujemna temperatura - wtedy

> na zewnątrz jest bardzo suche powietrze i po podgrzaniu wyciągnie wodę z budynku.

ok.gif

najrozsadnijeszy a do tego najlepszy sposob na porzadne wygonienie wilgoci z budynku

a potem tylko dbac o to by zapewnic dobra wymiane powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ma opcji podniesienia temperatury w domu ani wentylacji (wietrzenia) jeżeli na zewnątrz jest -5

> stopni. Dom nie jest mój, emeryci, którzy go zamieszkują nie wyrabiają na ogrzewanie, dlatego

> temperatura jest niska.

Z tego co mi wiadomo to najlepsze wietrzenie będzie jeśli zrobi się kilkuminutowy przeciąg a nie ciągle uchylone/rozszczelnione okno. W pierwszym przypadku nastąpi gwałtowna wymiana powietrza bez zbytniego oziębienia murów. Jeśli masz możliwość to postaw w omawianym domu higrometr i sprawdź jaka jest wilgotność przed i kilkadziesiąt minut po przeciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę polecić coś takiego smile.gifklik Pracuję w Oasis na linii montażowej, i muszę powiedzieć że model D165 Jest mega wydajny, w porównaniu z D125, i D75 smile.gif trochę prądu to szarpie 270751858-jezyk.gif Ale ile potrafi wyciągnąć wody z wilgotnego pomieszczenia yikes.gif widzę że masz ograniczony budżet... istnieje możliwość wypożyczenia takiego urządzenia smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co mi wiadomo to najlepsze wietrzenie będzie jeśli zrobi się kilkuminutowy przeciąg a nie

> ciągle uchylone/rozszczelnione okno. W pierwszym przypadku nastąpi gwałtowna wymiana powietrza

> bez zbytniego oziębienia murów. Jeśli masz możliwość to postaw w omawianym domu higrometr i

> sprawdź jaka jest wilgotność przed i kilkadziesiąt minut po przeciągu.

Dokładnie. Raz na godzinę otworzyć okna na dole i na górze - 5 min i całe powietrze w domu się wymieni na suche i zimne (dlatego suche, że zimne smile.gif ) z zewnątrz. Potem przez godzinę powietrze się ogrzewając będzie wyciągało wodę z murów. I znowu wymiana powietrza.

Im zimniej na zewnątrz - tym lepiej, bo powietrze na zewnątrz będzie miało mniej wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja nie widze w tym watku kluczowego pytania, choc wydaje mi sie, ze odpowiedz mozna wywnioskowac.

> Mianowicie chodzi o to, skad sie ta wilgoc tam wziela? I przypuszczalna odpowiedz - ze słabej

> wentylacji. Osuszacz nie jest rozwiązaniem tego problemu.

Problemem jest wentylacja - dom jest ocieplony od wewnątrz + szczelne okna i od tego czasu (jakieś 3 lata) jest problem z wilgotnością. Rozwiązanie problemu wentylacji jest kluczowe, ale wymaga chyba sporej wiedzy co jest źle zrobione. Powiem tylko, ze w lecie również mimo wietrzenia nie daje się osuszyć tego domu. Dlatego szukam urządzenia, które okresowo będzie wspomagać osuszanie - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zastanawiałem się tylko jaki typ urządzenia wybrać. Wymieniony tu przemysłowy osuszacz za prawie 2 tyś zapewne daję radę, ale to zbyt drogie urządzenie.

Zanim rozwiążemy problem z napływem wilgoci, trzeba jakoś tymczasowo poprawić samopoczucie domowników i spróbować osuszyć pomieszczenia. Kwestia tylko jakim typem urządzenia skuteczniej, bo taniej na pewno kondensacyjnym z kompresorem. Natomiast absorpcyjne dodatkowo jonizują powietrze i nieco podgrzewają, choć wydajność mniejsza i eksploatacja droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Problemem jest wentylacja - dom jest ocieplony od wewnątrz + szczelne okna i od tego czasu (jakieś

> 3 lata) jest problem z wilgotnością. Rozwiązanie problemu wentylacji jest kluczowe, ale wymaga

> chyba sporej wiedzy co jest źle zrobione. Powiem tylko, ze w lecie również mimo wietrzenia nie

> daje się osuszyć tego domu. Dlatego szukam urządzenia, które okresowo będzie wspomagać

> osuszanie - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zastanawiałem się tylko jaki typ urządzenia

> wybrać. Wymieniony tu przemysłowy osuszacz za prawie 2 tyś zapewne daję radę, ale to zbyt

> drogie urządzenie.

> Zanim rozwiążemy problem z napływem wilgoci, trzeba jakoś tymczasowo poprawić samopoczucie

> domowników i spróbować osuszyć pomieszczenia. Kwestia tylko jakim typem urządzenia

> skuteczniej, bo taniej na pewno kondensacyjnym z kompresorem. Natomiast absorpcyjne dodatkowo

> jonizują powietrze i nieco podgrzewają, choć wydajność mniejsza i eksploatacja droższa.

A podaj jeszcze pare informacji. To nowy, czy stary dom? Mowa o wszystkich pomieszczeniach, czy tylko niektorych i o ktorym pietrze? Czy dom ma hydroizolacje pozioma, czy ciagnie wode z gruntu przez fundamenty? Czy wentylacja procz wywietrznej jest tez nawietrzna? Czemu zdecydowali sie na najgorsza forme ocieplania, czyli od wewnatrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A podaj jeszcze pare informacji. To nowy, czy stary dom? Mowa o wszystkich pomieszczeniach, czy

> tylko niektorych i o ktorym pietrze? Czy dom ma hydroizolacje pozioma, czy ciagnie wode z

> gruntu przez fundamenty? Czy wentylacja procz wywietrznej jest tez nawietrzna? Czemu

> zdecydowali sie na najgorsza forme ocieplania, czyli od wewnatrz?

Dom zbudowany w 1975, cegła pustak, tynki cementowe nie gipsowe. Wilgoć zarówno na parterze, jak i na 1 i drugim pietrze, zwłaszcza w pomieszczeniach typu sypialnia no i oczywiście piwnica (zagłębiona pod ziemią do linii okien). Nie wiem czy jest hydroizolacja pozioma, jak w tamtych czasach się budowało... Ocieplenie od zewnątrz styropianem, sorry literówka. Chyba nie ma wentylacji nawietrznej, są tylko kratki wentylacyjne w niektórych pomieszczeniach oraz kuchnia, toaleta. Okna plastik 2 lub 3 szyby. Dom stoi w terenie zalesionym, w cieniu. Typowa kostka z tamtych lat z wewnętrzną odkrytą klatką schodową - nie da się odizolować pięter od siebie, tylko pozamykać drzwi pokojów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dom zbudowany w 1975, cegła pustak, tynki cementowe nie gipsowe. Wilgoć zarówno na parterze, jak i

> na 1 i drugim pietrze, zwłaszcza w pomieszczeniach typu sypialnia no i oczywiście piwnica

> (zagłębiona pod ziemią do linii okien). Nie wiem czy jest hydroizolacja pozioma, jak w tamtych

> czasach się budowało... Ocieplenie od zewnątrz styropianem, sorry literówka. Chyba nie ma

> wentylacji nawietrznej, są tylko kratki wentylacyjne w niektórych pomieszczeniach oraz

> kuchnia, toaleta. Okna plastik 2 lub 3 szyby. Dom stoi w terenie zalesionym, w cieniu. Typowa

> kostka z tamtych lat z wewnętrzną odkrytą klatką schodową - nie da się odizolować pięter od

> siebie, tylko pozamykać drzwi pokojów.

A jak z wilgocia/grzybem na scianach przy podlodze na parterze i w piwnicy? Jest jakas hydroizolacja na scianach fundamentow na zewnatrz?

Znam przypadek, ze wietrza, ogrzewaja, ocieplaja i nic nie daje - ale fundamenty nie maja hydroizolacji poziomej i ciagna wode z gruntu. Jedyny sposob, to zrobic odciecie fizyczne, albo wstrzykiwane, ale to sa ogromne koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak zamkniesz okna/drzwi tak normalnie, jak masz na co dzień, to po przystawieniu

> kartki/płomienia do kratek ciągnie (wysysa) powietrze ?

Wydaje mi się, że nie - jak już pisałem okna chyba zbyt szczelne i brak jest cyrkulacji powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak z wilgocia/grzybem na scianach przy podlodze na parterze i w piwnicy? Jest jakas

> hydroizolacja na scianach fundamentow na zewnatrz?

> Znam przypadek, ze wietrza, ogrzewaja, ocieplaja i nic nie daje - ale fundamenty nie maja

> hydroizolacji poziomej i ciagna wode z gruntu. Jedyny sposob, to zrobic odciecie fizyczne,

> albo wstrzykiwane, ale to sa ogromne koszty.

To może byc problem, ale jak napisałeś - koszty mogą być ogromne. Wydaje mi się, że ściany piwnicy od zewnątrz były zabezpieczane jakimś lepikiem/smołą/papą, więc pewnie jest też izolacja fundamentów- ale jak wykonana i na ile skuteczna tego nie wiem. Wilgoć w piwnicy (kanale) bywa ogromna. Spróbuję jak pomieszczenia reagują na osuszanie - koszt zakupu urządzenia nie jest duży - więcej kosztuje eksploatacja. Ale może warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.