Skocz do zawartości

Do elektryków, elektroników.


Zepal

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie mała farelka, która grzeje z dwoma mocami, 1800 i 2000. Po rozebraniu w środku znalazłem prosty włącznik i dwie grzałki, pewnie przy mniejszej mocy działa jedna, przy większej dwie.

Czy da się w prosty sposób obniżyć moc tej farelki o połowę, lub chociaż, żeby jedna grzałka grzała na pół gwizdka.

Może słabiej grzać, ale żeby pobierała max 1200W, czy łatwiej będzie kupić nową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie mała farelka, która grzeje z dwoma mocami, 1800 i 2000. Po rozebraniu w środku znalazłem

> prosty włącznik i dwie grzałki, pewnie przy mniejszej mocy działa jedna, przy większej dwie.

> Czy da się w prosty sposób obniżyć moc tej farelki o połowę, lub chociaż, żeby jedna grzałka grzała

> na pół gwizdka.

> Może słabiej grzać, ale żeby pobierała max 1200W, czy łatwiej będzie kupić nową?

Mozna podlaczyc z grzalka w obwod diode prostownicza- obnizysz moc prawie o polowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie są już łączone szeregowo można dać diodę prostowniczą w szereg. Tylko to będzie spory prąd. Dioda np. 10A 400V. Może być na połowę mniejsze napięcie i prąd ale zapas nie zaszkodzi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie mała farelka, która grzeje z dwoma mocami, 1800 i 2000. Po rozebraniu w środku znalazłem

> prosty włącznik i dwie grzałki, pewnie przy mniejszej mocy działa jedna, przy większej dwie.

> Czy da się w prosty sposób obniżyć moc tej farelki o połowę, lub chociaż, żeby jedna grzałka grzała

> na pół gwizdka.

> Może słabiej grzać, ale żeby pobierała max 1200W, czy łatwiej będzie kupić nową?

Można.

Podłącz te dwie grzałki szeregowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie mała farelka, która grzeje z dwoma mocami, 1800 i 2000. Po rozebraniu w środku znalazłem

> prosty włącznik i dwie grzałki, pewnie przy mniejszej mocy działa jedna, przy większej dwie.

> Czy da się w prosty sposób obniżyć moc tej farelki o połowę, lub chociaż, żeby jedna grzałka grzała

> na pół gwizdka.

> Może słabiej grzać, ale żeby pobierała max 1200W, czy łatwiej będzie kupić nową?

Chyba 1000 i 2000 W?

A po co chcesz obniżać tę moc? Zepsuło się coś? przy mocy 1000 W termowentylator raczej słabo grzeje

Na upartego to mozna sobie zrobic płynna regulacje - Allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> -- przy takim prądzie dioda sama będzie niezłą grzałką, radiator do niej zajmie pół pokoju ...

Nie pisz głupot.

1000W przy 230V to poniżej 5A

Prąd przez diodę płynie co pół okresu więc średnio 2.5A, spadek napięcia na diodzie rzędu 1V co daje moc strat ok 2.5W.

Kawałeczek blaszki jako radiator wystarczy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to nie jest termowentylator - nawet na Allegro tego nie wychwycili

> Z tanich moge polecić Eldom

He, dokładnie taką mam, tylko nie Eldomu i na mojej tabliczce znamionowej pisze 1800 - 2000 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba 1000 i 2000 W?

> A po co chcesz obniżać tę moc? Zepsuło się coś? przy mocy 1000 W termowentylator raczej słabo

> grzeje

> Na upartego to mozna sobie zrobic płynna regulacje -

Potrzebujędo przyczepy. Na kempingach zazwyczaj są zabezpieczenia 10A i jak chodzi farelka, a ktoś włączy czajnik leci bezpiecznik. Chciałem obciąć moc o połowę, tak, żeby nie było z tym problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potrzebujędo przyczepy. Na kempingach zazwyczaj są zabezpieczenia 10A i jak chodzi farelka, a ktoś

> włączy czajnik leci bezpiecznik. Chciałem obciąć moc o połowę, tak, żeby nie było z tym

> problemów.

A jaka moc tego czajnika? Bo wyszukiwarki zwracają 600 - 2400W

Jak masz 2kW to chyba kombinowanie z farelka nic nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> He, dokładnie taką mam, tylko nie Eldomu i na mojej tabliczce znamionowej pisze 1800 - 2000 W.

a sprawdzales czy zmiana mocy powoduje niewielką zmianę temperatury wylatującego powietrza? Czy duża? Bo IMO na tabliczce jest błąd; w końcu to chińszczyzna smile.gif

Najtaniej zmniejszenie mocy wyjdzie IMO z diodą prostowniczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a sprawdzales czy zmiana mocy powoduje niewielką zmianę temperatury wylatującego powietrza? Czy

> duża? Bo IMO na tabliczce jest błąd; w końcu to chińszczyzna

> Najtaniej zmniejszenie mocy wyjdzie IMO z diodą prostowniczą

Najtaniej to wyjdzie tak, że to co ma wywalić na śmietnik, a kupić coś pod swoje potrzeby. ok.gif

np

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najtaniej to wyjdzie tak, że to co ma wywalić na śmietnik, a kupić coś pod swoje potrzeby.

> np

Oooo, się mi to podoba, trochę droższe niż poprzednia, ale małe zgrabne i podwiesić za rączkę można smile.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najtaniej to wyjdzie tak, że to co ma

Zostawić. Czy tak trudno wyłączyć na czas gotowania wody farelkę?

Jeśli trudno, no to trudno grinser006.gif albo nowy sprzęt, ale można by też zrobić sobie przystawkę z dwoma gniazdami (to przykład) z przekaźnikiem priorytetowym, tylko pojęcia nie mam, ile takowy kosztuje niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zostawić. Czy tak trudno wyłączyć na czas gotowania wody farelkę?

Czasami się o tym nie myśli? grinser006.gif

> Jeśli trudno, no to trudno albo nowy sprzęt, ale można by też zrobić sobie przystawkę z dwoma

> gniazdami (to przykład) z przekaźnikiem priorytetowym, tylko pojęcia nie mam, ile takowy

> kosztuje

Trochę kosztuje, np taki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie mała farelka, która grzeje z dwoma mocami, 1800 i 2000. Po rozebraniu w środku znalazłem

> prosty włącznik i dwie grzałki, pewnie przy mniejszej mocy działa jedna, przy większej dwie.

> Czy da się w prosty sposób obniżyć moc tej farelki o połowę, lub chociaż, żeby jedna grzałka grzała

> na pół gwizdka.

> Może słabiej grzać, ale żeby pobierała max 1200W, czy łatwiej będzie kupić nową?

To nie jest tak, że grzeje albo 1800 albo 2000.W.

To jest maksymalna moc przy używaniu obu grzałek tylko podana przy dwóch znamionowych napięciach,

przy 220V - 1800W a przy 230V - 2000W

Po włączeniu tylko jednej grzałki (o ile jest taka możliwość) będzie połowa mocy - 900 albo 1000W.

Radzę zmierzyć pobór "lidlowym" miernikiem mocy albo prąd multimetrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli porównujesz urządzenie stacjonarne do termowentylatora o wymiarach ok.22x22cm to winszuję.

> Poza tym czy ta suszarka ma 1200W? Bo jak dla mnie urządzenie grzejne bez podanej mocy znamionowej

> to śmietnik.

Na żartach sie nie znasz? grinser006.gif Pytales o suszarkę do wlosów z termoregulatorem zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To nie jest tak, że grzeje albo 1800 albo 2000.W.

> To jest maksymalna moc przy używaniu obu grzałek tylko podana przy dwóch znamionowych napięciach,

> przy 220V - 1800W a przy 230V - 2000W

> Po włączeniu tylko jednej grzałki (o ile jest taka możliwość) będzie połowa mocy - 900 albo 1000W.

> Radzę zmierzyć pobór "lidlowym" miernikiem mocy albo prąd multimetrem.

Wreszcie ktoś ogarnięty napisał. zlosnik.gifok.gif Ciekaw byłem jak daleko zajdą rady "elekryków" hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To nie jest tak, że grzeje albo 1800 albo 2000.W.

> To jest maksymalna moc przy używaniu obu grzałek tylko podana przy dwóch znamionowych napięciach,

> przy 220V - 1800W a przy 230V - 2000W

> Po włączeniu tylko jednej grzałki (o ile jest taka możliwość) będzie połowa mocy - 900 albo 1000W.

> Radzę zmierzyć pobór "lidlowym" miernikiem mocy albo prąd multimetrem.

Dzięki, mam multimetr i chyba muszę to sobie sam pomierzyć, ale tak czy siak praktyka na kempingu pokazała, że mogę 50 razy mówić wyłącz farelkę jak włączasz czajnik, a ta i tak swoje...... smile.gif i muszę sobie jakoś poradzić.

najpierw spróbuję połączyć je w szereg, jak nie wypali to będę prostował ten prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki, mam multimetr i chyba muszę to sobie sam pomierzyć, ale tak czy siak praktyka na kempingu

> pokazała, że mogę 50 razy mówić wyłącz farelkę jak włączasz czajnik, a ta i tak swoje...... i

> muszę sobie jakoś poradzić.

> najpierw spróbuję połączyć je w szereg, jak nie wypali to będę prostował ten prąd.

wiesz co? ten przekaźnik priorytetowy może i kosztuje ale ja bym odżałował, bo zdrowie najwazniejsze zlosnik.gif. Są ludzie którym można mówic 100 razy a oni i tak swoje facepalm%5B1%5D.gif

I dotyczy to nie tylko kobiet grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiesz co? ten przekaźnik priorytetowy może i kosztuje ale ja bym odżałował, bo zdrowie

> najwazniejsze . Są ludzie którym można mówic 100 razy a oni i tak swoje

> I dotyczy to nie tylko kobiet

Będzie problem, żeby to podłączyć. W przyczepie instalacja idzie w ścianach, a nie chcę nic dziurawić i ciągnąć nowej.

Ostatecznie kupię malutką farelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będzie problem, żeby to podłączyć. W przyczepie instalacja idzie w ścianach, a nie chcę nic

> dziurawić i ciągnąć nowej.

A kto Ci każe Ciągnąć? Na upartego mozna by zrobic przedłużacz z tym przekaźnikiem priorytetowym

Ja sobie zrobiłem takowy ale z róznicówką do prac na działce typu koszenie trawy

> Ostatecznie kupię malutką farelkę.

A sprawdzales ostatecznie jaką moc ciągnie obecna? No i jaka moc ma czajnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będzie problem, żeby to podłączyć. W przyczepie instalacja idzie w ścianach, a nie chcę nic

> dziurawić i ciągnąć nowej

Mantoon już to wyjaśnił: skrzyneczka z kablem do istniejącego gniazda, w skrzyneczce np. 2 gniazda, z których jedno będzie priorytetowe. I gotowe smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A kto Ci każe Ciągnąć? Na upartego mozna by zrobic przedłużacz z tym przekaźnikiem priorytetowym

> Ja sobie zrobiłem takowy ale z róznicówką do prac na działce typu koszenie trawy

> A sprawdzales ostatecznie jaką moc ciągnie obecna? No i jaka moc ma czajnik?

Nie jeszcze nie. Ciągle coś mi wyskakuje i nie mogę się za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mantoon już to wyjaśnił: skrzyneczka z kablem do istniejącego gniazda, w skrzyneczce np. 2 gniazda,

> z których jedno będzie priorytetowe. I gotowe

Czajnik jest w środku w przyczepie, a farelka na drugim jej końcu w przedsionku. Przyczepy campingowe to dosyć zwarta konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odgrzewam temat.

Wreszcie znalazłem chwilę, żeby rozkręcić to małe ustrojstwo.

Szybkim ruchem przełożyłem kabelek przy grzałce i tadammmm.... z 980W na jednej grzałce, po połączeniu dwóch w szereg mierniczek pokazał 418 W smile.gif.

Dmucha ciepłym powietrzem, praktycznie takim w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odgrzewam temat.

> Wreszcie znalazłem chwilę, żeby rozkręcić to małe ustrojstwo.

> Szybkim ruchem przełożyłem kabelek przy grzałce i tadammmm.... z 980W na jednej grzałce, po

> połączeniu dwóch w szereg mierniczek pokazał 418 W .

> Dmucha ciepłym powietrzem, praktycznie takim w sam raz.

Proszę przy takiej pogodzie nie wspominać nic o grzaniu i ciepłym powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odgrzewam temat.

> Wreszcie znalazłem chwilę, żeby rozkręcić to małe ustrojstwo.

> Szybkim ruchem przełożyłem kabelek przy grzałce i tadammmm.... z 980W na jednej grzałce, po

> połączeniu dwóch w szereg mierniczek pokazał 418 W .

> Dmucha ciepłym powietrzem, praktycznie takim w sam raz.

Ciekawe co powiesz, jak temperatura spadnie ponizej np. 10 C grinser006.gif

Jak chcesz koniecznie kombinowac to załoz jakiś przełącznik do łaczenia grzałęk w szereg

Albo tą diodę prostowniczą zwieraną wyłacznikiem - chyba najprościej będzie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawe co powiesz, jak temperatura spadnie ponizej np. 10 C

> Jak chcesz koniecznie kombinowac to załoz jakiś przełącznik do łaczenia grzałęk w szereg

> Albo tą diodę prostowniczą zwieraną wyłacznikiem - chyba najprościej będzie

Zapomniałem dodać, że ja w cepce mam ogrzewanie gazowe z nawiewem i rozprowadzeniem powietrza po całym wnętrzu, więc mogę tam siedzieć i przy -20(przetestowane). Farelka jest tylko na doraźne potrzeby i małe ciepełko w przedsionku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapomniałem dodać, że ja w cepce mam ogrzewanie gazowe z nawiewem i rozprowadzeniem powietrza po

> całym wnętrzu, więc mogę tam siedzieć i przy -20(przetestowane). Farelka jest tylko na doraźne

> potrzeby i małe ciepełko w przedsionku.

Czyli wszystko zgodnie z PN-em... najważniejsza informacja podana na samym końcu... facepalm%5B1%5D.gifbiglaugh.gifgrinser006.gifwpysk.gifkara.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.