Skocz do zawartości

[B] Studnie chłonne


Grzaniec

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w projekcie zagospodarowania działki studnię chłonną do zbierania deszczówki. Powierzchnia dachu to c.a. 250m2. Na allegro znalazłem szczelne zbiorniki betonowe o pojemności od 4 do nawet 12m3. Ten 12m3 to spora przesada, kosztuje też więcej. Ale zastanawiam się nad pojemnością 4-6m3. Ktoś coś podpowie?

Niestety teren nie pozwala na zrobienie studni z kręgów betonowych, bo miałbym je napełniane przez wody gruntowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od przepuszczalnosciu gruntu, ale na piasku w zasadzie wogole nie potrzeba zbiornika - mozna wykopac dol 2x2x1,5m wysypac kamieniem i uzupelnic grubszym zwirem. Oczywiscie do tego rura rozsaczajaca. Pomysl szatanski ale dziala.

Mozna tez rozlewac wode korytkiem na wierzchu.

U mnie 1m rury fi 300 wysypanej od dolu kamieniem daje rade, ale mam mocno przepuszczalny grunt

Piszesz o SZCZELNYCH zbiornikach, co juz nie jest CHLONNA studnią, tylko zbiornikiem na deszczowke (moze z rozsaczaniem z rozsaczaniem jak w oczyszczalni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam w projekcie zagospodarowania działki studnię chłonną do zbierania deszczówki. Powierzchnia

> dachu to c.a. 250m2. Na allegro znalazłem szczelne zbiorniki betonowe o pojemności od 4 do

> nawet 12m3. Ten 12m3 to spora przesada, kosztuje też więcej. Ale zastanawiam się nad

> pojemnością 4-6m3. Ktoś coś podpowie?

> Niestety teren nie pozwala na zrobienie studni z kręgów betonowych, bo miałbym je napełniane przez

> wody gruntowe...

Dach nad domkiem 8x12m - na deszczówkę mam dwie studnie o głębokości 2m, jedna śr. 80cm, druga 1,2m - policz ile to pojemności zlosnik.gif

Studnie starczają nawet na wielką nawałnicę.

Wodę z rynien mam doprowadzoną poprzez rury melioracyjne owinięte geowłókniną zakopane w żwirze.

W ten sposób osuszyłem też trochę teren wokół domu.

W studniach do wysokości 1 kręgu stoi woda. PO opadach studnie napełniają się, potem powoli woda schodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dach nad domkiem 8x12m - na deszczówkę mam dwie studnie o głębokości 2m, jedna śr. 80cm, druga 1,2m

> - policz ile to pojemności

> Studnie starczają nawet na wielką nawałnicę.

> Wodę z rynien mam doprowadzoną poprzez rury melioracyjne owinięte geowłókniną zakopane w żwirze.

> W ten sposób osuszyłem też trochę teren wokół domu.

> W studniach do wysokości 1 kręgu stoi woda. PO opadach studnie napełniają się, potem powoli woda

> schodzi.

Jaki masz grunt? U mnie to glina, więc słabo przepuszcza. Obawiam się, że studnie z kręgów miałbym przez prawie cały rok pełne wody - nawet jak nie będzie padać zlosnik.gif. Stąd pomysł na szczelny zbiornik...do zbiornika wrzucę pompę i woda posłuży do podlewania ogrodu. Mam w planie też rozciągnięcie linii skraplających wzdłuż brzegów działki, by nawadniać thuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam w projekcie zagospodarowania działki studnię chłonną do zbierania deszczówki. Powierzchnia

> dachu to c.a. 250m2. Na allegro znalazłem szczelne zbiorniki betonowe

to szczelne, czy chlonne? smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W projekcie chłonne, w praktyce pewnie będzie szczelna

Ja mam stare (nieuzywane) szambo o pojemnosci jakichs 16m3 (dwie komory po 8m3 z przelewem). Chce doprowadzic do niego odprowadzenie deszczowki z dachu - wejda na poziomie takim, ze pojemnosci zostanie jakies 10m3. Na podobnym poziomie zrobie otwory z boku i z nich rozprowadze rozsaczanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam stare (nieuzywane) szambo o pojemnosci jakichs 16m3 (dwie komory po 8m3 z przelewem). Chce

> doprowadzic do niego odprowadzenie deszczowki z dachu - wejda na poziomie takim, ze pojemnosci

> zostanie jakies 10m3. Na podobnym poziomie zrobie otwory z boku i z nich rozprowadze

> rozsaczanie.

Właśnie nad takim rozwiązaniem się zastanawiam. Tylko pytanie czy 4m3 dla mojego dachu bedzie ok? Żeby potem się nie okazało, że będę musiał podlewać ogródek podczas opadów deszczu, bo zbiornik będzie pełen zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki masz grunt? U mnie to glina, więc słabo przepuszcza. Obawiam się, że studnie z kręgów miałbym

> przez prawie cały rok pełne wody - nawet jak nie będzie padać . Stąd pomysł na szczelny

> zbiornik...do zbiornika wrzucę pompę i woda posłuży do podlewania ogrodu. Mam w planie też

> rozciągnięcie linii skraplających wzdłuż brzegów działki, by nawadniać thuje...

Glina i ił - geolodzy twierdzili, że grunt nie ma prawa być przepuszczalnym, a jest zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Glina i ił - geolodzy twierdzili, że grunt nie ma prawa być przepuszczalnym, a jest

hmm.gif grunt jak u mnie....Jaką masz powierzchnię dachu? Bo studnie masz lekko ponad 3m3 pojemności, czyli szału nie ma, a z opisu widzę, że dają radę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> grunt jak u mnie....Jaką masz powierzchnię dachu? Bo studnie masz lekko ponad 3m3 pojemności,

> czyli szału nie ma, a z opisu widzę, że dają radę....

Dach dwuspadowy, kąt 90*, na domu 8x12, więc trzeba by policzyć.

Studnie po burzy są pełne smile.gif

Z tym, że po drodze są rury drenażowe zakopane w żwirze - więc to też chłonie wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dach dwuspadowy, kąt 90*, na domu 8x12, więc trzeba by policzyć.

> Studnie po burzy są pełne

> Z tym, że po drodze są rury drenażowe zakopane w żwirze - więc to też chłonie wodę.

Będę miał blisko 2x większy dach, czyli z tego wynika, że jeżeli zbiornik ma być u mnie szczelny, to jednak trzeba celować w pojemność 6m3...o ile dobrze liczę zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będę miał blisko 2x większy dach, czyli z tego wynika, że jeżeli zbiornik ma być u mnie szczelny,

> to jednak trzeba celować w pojemność 6m3...o ile dobrze liczę

No liczysz w miarę dobrze, ale co się będzie dziać z tą wodą, która tam się wleje? Odparuje? biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No liczysz w miarę dobrze, ale co się będzie dziać z tą wodą, która tam się wleje? Odparuje?

Będę podlewał ogródek zlosnik.gif Wiesz, kombinuję tak - jak zrobię zbiornik nieszczelny - czyli kręgi betonowe, to obawiam się, że będę miał tam deszczówkę + wody gruntowe. Jak zrobię zbiornik szczelny to będę miał tylko deszczówkę. Oczywiście, jeżeli nie zdążę podczas suchych dni wykorzystać wody na podlewanie i nawadnianie ogródka, to najwyżej się przeleje się podczas opadów ze zbiornika i trawnik się sam podleje wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będę podlewał ogródek Wiesz, kombinuję tak - jak zrobię zbiornik nieszczelny - czyli kręgi

> betonowe, to obawiam się, że będę miał tam deszczówkę + wody gruntowe. Jak zrobię zbiornik

> szczelny to będę miał tylko deszczówkę.

Po krótkim czasie będziesz miał qpę glonów i deszczówkę grinser006.gif

> Oczywiście, jeżeli nie zdążę podczas suchych dni

> wykorzystać wody na podlewanie i nawadnianie ogródka, to najwyżej się przeleje się podczas

> opadów ze zbiornika i trawnik się sam podleje

Masz nieprzepuszczalną glebę z tego co piszesz, więc jeśli skumulujesz w jednym miejscu

a) wodę padającą z nieba na to miejsce,

b) wodę z dużej połaci dachowej,

to uzyskasz coś w rodzaju małego Balatonu grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po krótkim czasie będziesz miał qpę glonów i deszczówkę

> Masz nieprzepuszczalną glebę z tego co piszesz, więc jeśli skumulujesz w jednym miejscu

> a) wodę padającą z nieba na to miejsce,

> b) wodę z dużej połaci dachowej,

> to uzyskasz coś w rodzaju małego Balatonu

To jakie rozwiązanie proponujesz?

a) studnia chłonna z kręgów betonowych

b) szczelny zbiornik na deszczówkę

c) ... ??? hmm.gif

Na pewno nie zrobię otwartych rynien na dole no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jakie rozwiązanie proponujesz?

> a) studnia chłonna z kręgów betonowych

> b) szczelny zbiornik na deszczówkę

> c) ... ???

> Na pewno nie zrobię otwartych rynien na dole

Wypieprzyć wodę do sąsiada? grinser006.gif

Albo podpiąć się do kanalizacji burzowej, o ile jest.

A czemu nie otwarte rynny? Można je ładnie zaaranżować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wypieprzyć wodę do sąsiada?

> Albo podpiąć się do kanalizacji burzowej, o ile jest.

nie ma 270751858-jezyk.gif

> A czemu nie otwarte rynny? Można je ładnie zaaranżować.

wypłukiwanie trawnika, kostki pod rynnami, bajoro w każdym narożniku domu (nieprzepuszczalne grunty) to wystarczające powody...przynajmniej dla mnie.

Poza tym zbieranie wody do nawadniania ogrodu też ma sens - bo latem może być jej deficyt z nieba (chociaż nie jestem pewien czy w tym roku zlosnik.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie ma

> wypłukiwanie trawnika, kostki pod rynnami, bajoro w każdym narożniku domu (nieprzepuszczalne

> grunty) to wystarczające powody...przynajmniej dla mnie.

Iiiiii.... maruda grinser006.gif

> Poza tym zbieranie wody do nawadniania ogrodu też ma sens - bo latem może być jej deficyt z nieba

> (chociaż nie jestem pewien czy w tym roku )

Ja wiem, że ma sens grinser006.gif W swoim czasie też się nad takim rozwiązaniem zastanawiałem, ale nie nad jednym wielkim zbiornikiem, tylko kilkoma małymi na rogach domu. Byłoby łatwiej obskoczyć ogródek z wężem z zatapialną pompą na końcu itp. Przy dużym możesz za to zrobić stałą instalację itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> studnie z dala od domu, a doprowadzenie wody do nich z rynien rurami drenażowymi w korytku ze

> żwirem

Z dala od domu.... zlosnik.gif Działka ma 805m2, dom ma wymiary 13x14....odsunięty od jednej granicy na 5m i od frontu na 6m. Z dala od domu to chyba u sąsiada zlosnik.gif. Ale wezmę Twój pomysł pod uwagę ok.gif. Pogadam jeszcze z projektantem, jak on to widzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Iiiiii.... maruda

> Ja wiem, że ma sens W swoim czasie też się nad takim rozwiązaniem zastanawiałem, ale nie nad

> jednym wielkim zbiornikiem, tylko kilkoma małymi na rogach domu. Byłoby łatwiej obskoczyć

> ogródek z wężem z zatapialną pompą na końcu itp. Przy dużym możesz za to zrobić stałą

> instalację itp.

Taki jest plan ok.gif Poza tym nawet jak stałej instalacji nie będzie, to do jednego zbiornika jak wrzucę pompę w kwietniu, to wyciągnę ją w październiku....a przy kilku zbiornikach muszę mieć albo kilka pomp (i do każdej zasilanie) albo bawić się w przekładanie pompy - jestem zbyt leniwy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taki jest plan Poza tym nawet jak stałej instalacji nie będzie, to do jednego zbiornika jak wrzucę

> pompę w kwietniu, to wyciągnę ją w październiku....a przy kilku zbiornikach muszę mieć albo

> kilka pomp (i do każdej zasilanie) albo bawić się w przekładanie pompy - jestem zbyt leniwy

To trzeba do tego zagonić serce.gifbiglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z dala od domu.... Działka ma 805m2, dom ma wymiary 13x14....odsunięty od jednej granicy na 5m i

> od frontu na 6m. Z dala od domu to chyba u sąsiada . Ale wezmę Twój pomysł pod uwagę . Pogadam

> jeszcze z projektantem, jak on to widzi

No to odjedź pod płot ze studniami, pod rury doprowadzające wykop rowy pół na pół metra i ułóż rury drenażowe owinięte geowłókniną w żwirze.

Taka jest moja propozycja.

Ale popytaj jak to robią w Twoim rejonie - wybierz miejscowe sprawdzone rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to odjedź pod płot ze studniami, pod rury doprowadzające wykop rowy pół na pół metra i ułóż rury

> drenażowe owinięte geowłókniną w żwirze.

> Taka jest moja propozycja.

> Ale popytaj jak to robią w Twoim rejonie - wybierz miejscowe sprawdzone rozwiązania.

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to odjedź pod płot ze studniami, pod rury doprowadzające wykop rowy pół na pół metra i ułóż rury

> drenażowe owinięte geowłókniną w żwirze.

> Taka jest moja propozycja.

> Ale popytaj jak to robią w Twoim rejonie - wybierz miejscowe sprawdzone rozwiązania.

O ile ma mało upierdliwego sąsiada biglaugh.gif Bo ZTCP studnia chłonna musi być minimum 3 metry od granicy grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to odjedź pod płot ze studniami, pod rury doprowadzające wykop rowy pół na pół metra i ułóż rury

> drenażowe owinięte geowłókniną w żwirze.

> Taka jest moja propozycja.

> Ale popytaj jak to robią w Twoim rejonie - wybierz miejscowe sprawdzone rozwiązania.

przede wszystkim trzeba zacząć od tego jak głęboko ma wodę gruntową

u mnie obecnie woda jest na terenie ... no właśnie stoi na terenie, a nawet ciut nad oslabiony.gif

studnia chłonna musi chyba sprowadzać wodę do warstwy przepuszczalnej - piaski, pospółki, żwiry

jak wykopie w glinie, to zrobi w sumie zbiornik szczelny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przede wszystkim trzeba zacząć od tego jak głęboko ma wodę gruntową

> u mnie obecnie woda jest na terenie ... no właśnie stoi na terenie, a nawet ciut nad

> studnia chłonna musi chyba sprowadzać wodę do warstwy przepuszczalnej - piaski, pospółki, żwiry

> jak wykopie w glinie, to zrobi w sumie zbiornik szczelny

U mnie stała woda na działce przed domem i przy wylotach z rynien.

Odkąd wykopałem 2 studnie, odprowadziłem do nich wodę z rynien rurami drenarskim jest sucho ok.gif

Tak jak pisałem, niech podpatrzy jak to robią u niego w okolicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie masz rowu koło ogrodzenia ? ja mam studnie na deszczowke fi 80 , 280 głęboką z przelewem bezpośrednio do rowu . doprowadzenie do niej z rynien rurami kanalizacyjnymi . tyle że ją z kolei miałbym problem z zatrzymaniem wody w stdni jakby nie szczelne dno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie masz rowu koło ogrodzenia ? ja mam studnie na deszczowke fi 80 , 280 głęboką z przelewem

> bezpośrednio do rowu . doprowadzenie do niej z rynien rurami kanalizacyjnymi . tyle że ją z

> kolei miałbym problem z zatrzymaniem wody w stdni jakby nie szczelne dno

Z trzech stron mam sąsiadów, od frontu drogę. Rowu brak wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a zapytam robiłeś badania geologiczne? może np. na 3 , 4 metrze zaczynają się zwiry i inne

> przepuszczalne warstwy. jak nie robiłem badań to popytaj sąsiadów....

badań nie robiłem, ale generalnie cala okolica leży na glinie. Ostatnio dzwoniłem po koparkę do ściągnięcia humusu - jak kopacz usłyszał gdzie, to było tylko "k....., glina, trzeba bedzie tylną łyżką pomagać" zlosnik.gif

W poniedziałek będę się widział z moim kier-budem i projektantem w jednej osobie, zna te tereny bardzo dobrze, bo prowadził już tam kilka domów, pogadam z nim jeszcze na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> badań nie robiłem, ale generalnie cala okolica leży na glinie. Ostatnio dzwoniłem po koparkę do

> ściągnięcia humusu - jak kopacz usłyszał gdzie, to było tylko "k....., glina, trzeba bedzie

> tylną łyżką pomagać"

> W poniedziałek będę się widział z moim kier-budem i projektantem w jednej osobie, zna te tereny

> bardzo dobrze, bo prowadził już tam kilka domów, pogadam z nim jeszcze na ten temat.

hmm.gif a pod dom nie robili badania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.