Skocz do zawartości

Tablice wyklejanki - jak to dziala?


CiniO

Rekomendowane odpowiedzi

> Francja - tak samo. Nie przyczepi czemu? Masz dowód rejestracyjny, tablice, umowę k/s. Jeśli te

> tablice są ważne w Irlandii to czemu nie miałyby być ważne w Polsce?

No jeżeli są ważne w Irlandii, to tak, oczywiście. Natomiast niemieckie blachy bez naklejek (tak samo jak polskie) nie są ważne w Niemczech ani nigdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No niby tak... Ale cholera to wie, wiesz jak to jest z ustawami, milion interpretacji

wiem 270751858-jezyk.gif Ale z drugiej strony w ustawie nigdzie nie jest powiedziane, że warunkiem ważności OC jest zarejestrowanie pojazdu. Jest za to napisane, że umowę trzeba zawrzeć najpóźniej w chwili rejestracji (czyli czyli tak naprawdę wcześniej, bo w tej samej chwili się nie da), czyli idąc tym tropem umowę OC należy zawrzeć przed zarejestrowaniem auta. A jej ważność (zgodnie z Art. 29) rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy, a w przypadku pojazdu niezarejestrowanego ochrona ubezpieczeniowa OC musi rozpocząć nie później niż w chwili rejestracji lub przed wprowadzeniem do ruchu.

Quote:

Art.29

1. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2 i 3.

1a. W razie zawarcia umowy, o której mowa w art. 28 ust. 1, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń powstaje z chwilą jej zawarcia.

2. Jeżeli w umowie ubezpieczenia zakład ubezpieczeń wskazał późniejszy termin płatności składki lub jej pierwszej raty, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy.

3. Termin rozpoczęcia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń inny niż określony w ust. 1 i 2 można określić w umowie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wtedy, gdy umowę zawiera się:

2) przed zarejestrowaniem pojazdu mechanicznego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 10 lit. a, oraz pojazdu historycznego, przy czym rozpoczęcie okresu odpowiedzialności nie może nastąpić później niż z chwilą rejestracji pojazdu lub przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu;

3) na okres kolejnych 12 miesięcy przed rozpoczęciem tego okresu, przy czym rozpoczęcie okresu odpowiedzialności nie może nastąpić później niż z upływem okresu, na który została zawarta poprzednia umowa;


IMO te zapisy nie zostawiają miejsca na interpretację. Ale prawnikiem nie jestem 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiem Ale z drugiej strony w ustawie nigdzie nie jest powiedziane, że warunkiem ważności OC jest

> zarejestrowanie pojazdu. Jest za to napisane, że umowę trzeba zawrzeć najpóźniej w chwili

> rejestracji (czyli czyli tak naprawdę wcześniej, bo w tej samej chwili się nie da), czyli idąc

> tym tropem umowę OC należy zawrzeć przed zarejestrowaniem auta. A jej ważność (zgodnie z Art.

> 29) rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy, a w przypadku pojazdu niezarejestrowanego ochrona

> ubezpieczeniowa OC musi rozpocząć nie później niż w chwili rejestracji lub przed wprowadzeniem

> do ruchu.

No czyli jak najbardziej można interpretować to tak, że umowę można a nawet trzeba zawrzeć PRZED rejestracją, natomiast ochrona zaczyna się po rejestracji pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No czyli jak najbardziej można interpretować to tak, że umowę można a nawet trzeba zawrzeć PRZED

> rejestracją, natomiast ochrona zaczyna się po rejestracji pojazdu.

nie... z chwilą rejestracji lub wprowadzenia do ruchu. A poza tym ochrona MOŻE być zawarta z innym terminem = musi być to określone w umowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Francja - tak samo. Nie przyczepi czemu? Masz dowód rejestracyjny, tablice, umowę k/s. Jeśli te

> tablice są ważne w Irlandii to czemu nie miałyby być ważne w Polsce?

Ja wiem ze sa wazne.

Tylko czy policjant ktory mnie zaczyna, ktory slyszal od kolegow o plastikowych tablicach wyklejankach, gde zerknie na moje nie stwierdzi, ze to wlasnie takie.

Ja mu moge pokazac dowod rejestracyjny, ale ten dokument w obcym jezyku moze dla niego znaczyc tyle samo co np wlasnie dokument z francji czy niemiec na ktorym tez w obcym jezyku pisze ze auto jest wyrejestrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wogole cala idea przyjmowania tablic w WK jakos do mnie nie przemawia.

W Polsce mieszka cała masa cwaniaków i kombinatorów, którzy takie tablice mogą wykorzystywać do niecnych celów np.: wszelkiego rodzaju kradzieże czy jeżdżenie samochodem w ogóle nie dopuszczonym do ruchu.

Akurat ja tam nie widzę problemu. Dobrze, że przyjmują, bo po co mi te stare tablice. Jedynie co mógłbym zrobić to dać je jakiemuś żulowi, któremu sprawiłbym radość paroma gramami aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bullshit - sprawdzają

> Bullshit nr 2 - jeżeli nakłamiesz w deklaracji, to dokonają rekalkulacji składki a nie zerwania

> umowy.

a nie ma na umowe małym druczkiem ze jesli zataisz informacje lub podasz nieprawdziwe dane (łącznie ze znizkami) to ubezpieczyciel moze wypłacic czesc odszkodowania lub nie wypłacic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przypomnij mi czy jak ubezpieczasz auto to w polisie wpisujesz nr rej? i nr dowodu rej?

Oczywiscie. I mozna to w kazdej chwili zmienic aneksem. Podaje takze VIN dla jednoznacznej identyfikacji auta.

> znizki sa naliczane od wieku kieronika, posiadanych znizek oraz miejsca zamieszkania

O ile wiem to od adresu zamieszkania / parkowania auta (to przy AC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie ma na umowe małym druczkiem ze jesli zataisz informacje lub podasz nieprawdziwe dane

> (łącznie ze znizkami) to ubezpieczyciel moze wypłacic czesc odszkodowania lub nie wypłacic?

Z OC? Nie. Moze co najwyzej dokonac rekalkulacji skladki i obciazyc Cie roznica. W ustawie masz podane konkretne sytuacje, kiedy ubezpieczyciel moze odmowic wyplaty, a kidy dokonac regresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.