Skocz do zawartości

przegwintowanie otworu spustowego miski olejowej?


00Tom00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam się do operacji jak w temacie - miska aluminiowa, w oryginalne korek m14x1,5. Chcę przegwintować na m16x1,5 - mam gwintownik maszynowy, czy muszę rozwiercać otwór wiertłem 14,5, czy mogę od razu zadziałać gwintownikiem? Wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie z uwagi na miękki materiał jaim jest aluminium, ale chciałbym się upewnić...

Nie planuje ściągać miski, tylko całą operację przeprowadzić na zamontowanej... po tym przeleję powiedzmy litrem oleju - chyba nie powinny zostać żadne opiłki?

Z góry dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> przymierzam się do operacji jak w temacie - miska aluminiowa, w oryginalne korek m14x1,5. Chcę

> przegwintować na m16x1,5 - mam gwintownik maszynowy, czy muszę rozwiercać otwór wiertłem 14,5,

> czy mogę od razu zadziałać gwintownikiem?

Trzeba zmierzyć jaki masz otwór obecnie (bo nie napisałeś czy gwintu w ogóle nie ma czy jest zniszczony) i sprawdzić na tabelkach jaki otwór jest zalecany pod gwintownik M16

> Wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie z

> uwagi na miękki materiał jaim jest aluminium, ale chciałbym się upewnić...

To że akurat jest miękkie nie jest wcale zaletą bo przy aluminium trzeba bardziej uważać niż przy stali

> Nie planuje ściągać miski, tylko całą operację przeprowadzić na zamontowanej... po tym przeleję

> powiedzmy litrem oleju - chyba nie powinny zostać żadne opiłki?

> Z góry dzięki za sugestie.

A to zależy od konstrukcji miski a po za tym nie wszystko spłynie bo olej jest lepki, na pocieszenie Ci powiem że taż tak robiłem i nawet nie przepłukiwałem i nic się nie działo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trzeba zmierzyć jaki masz otwór obecnie (bo nie napisałeś czy gwintu w ogóle nie ma czy jest

> zniszczony) i sprawdzić na tabelkach jaki otwór jest zalecany pod gwintownik M16

Otwór był nagwintowany właśnie m14x1,5... gwintu coś tam jest ale niewiele... ledwo wkręciłem na "konopię żeby nie kapało", a o dociągnięciu nie było mowy, bo luźno się obracał... zresztą wykręcając korek sporo gwintu wyleciało wink.gif a że musiało być na już, to została zrobiona prowizorka.

Pod gwintownik m16 zalecany jest 14,5... z uwagi na to że tutaj mamy 14, to zostaje 0,5... zastanwiam się czy to można zostawić, czy jednak szukać wiertła 14,5... czy jest w ogóle sens?

> To że akurat jest miękkie nie jest wcale zaletą bo przy aluminium trzeba bardziej uważać niż przy

> stali

> A to zależy od konstrukcji miski a po za tym nie wszystko spłynie bo olej jest lepki, na

> pocieszenie Ci powiem że taż tak robiłem i nawet nie przepłukiwałem i nic się nie działo

git ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Otwór był nagwintowany właśnie m14x1,5... gwintu coś tam jest ale niewiele... ledwo wkręciłem na

> "konopię żeby nie kapało", a o dociągnięciu nie było mowy, bo luźno się obracał... zresztą

> wykręcając korek sporo gwintu wyleciało a że musiało być na już, to została zrobiona

> prowizorka.

> Pod gwintownik m16 zalecany jest 14,5... z uwagi na to że tutaj mamy 14, to zostaje 0,5...

> zastanwiam się czy to można zostawić, czy jednak szukać wiertła 14,5... czy jest w ogóle sens?

> git

Zostaw nic nie przewiercaj bo rozbijesz otwór no.gif

Przegwintuj 16x1,5 ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja się nie pier....liłem - gwint korka opitoliłem na grubo taśmą teflonową i wkręciłem palcem. Nic

> się nie uroniło, choć auta bynajmniej nie oszczędzałem.

A ja się zastanawiałem jak się rodzą "strucle" cieknące, dymiące i hałasujące. biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem wielokrotnie. Jeżeli pozostaną resztki starego gwintu, spróbuj je najpierw wyciąć, oskrobać ostro zakończonym nożem. Największy problem, to przekoszenie gwintownika i później śruba nie dochodzi równo do miski. Zastosuj dmuchaną uszczelkę i dokręć do pierwszego zagniecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zastosuj dmuchaną uszczelkę i dokręć do pierwszego zagniecenia.

Uszczelka będzie na 100% wink.gif zastanawiam się tylko czy nie dać takiej "podwójnej" z gumową wstawką... nie wymaga ona chyba tak mocnego dokręcenia... a jak nie to zostanę przy standardowej, miedzianej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uszczelka będzie na 100% zastanawiam się tylko czy nie dać takiej "podwójnej" z gumową wstawką...

> nie wymaga ona chyba tak mocnego dokręcenia... a jak nie to zostanę przy standardowej,

> miedzianej.

Najważniejsze byś przegwintował idealnie w osi otworu, jak gwintownik zejdzie to będzie problem z uszczelnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najważniejsze byś przegwintował idealnie w osi otworu, jak gwintownik zejdzie to będzie problem z

> uszczelnieniem.

Mi mechanik przekręcił korek M12 i zabrałem się za regenerację. Kupiłem gwintownik i korek M14, spuściłem olej i klops. Z dołu otwór jest tak we dnie wyprofilowany ze nie ma szans żeby gwintownika nie skosiło do góry, ponieważ na bocznej ściance z góry jest mniej gwintu.

Więc zakręciłem stary na silikon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> przymierzam się do operacji jak w temacie - miska aluminiowa, w oryginalne korek m14x1,5. Chcę

> przegwintować na m16x1,5 - mam gwintownik maszynowy, czy muszę rozwiercać otwór wiertłem 14,5,

> czy mogę od razu zadziałać gwintownikiem? Wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie z

> uwagi na miękki materiał jaim jest aluminium, ale chciałbym się upewnić...

> Nie planuje ściągać miski, tylko całą operację przeprowadzić na zamontowanej... po tym przeleję

> powiedzmy litrem oleju - chyba nie powinny zostać żadne opiłki?

> Z góry dzięki za sugestie.

sciana.gif a pisza ze mechanicy to druciarze zlosnik.gif

nie lepiej wstawić tam taki sam gwint jaki był czyli np wkładke helicoli ? nie będziesz musial za 2-3 lata szukać gwintownika 18 zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a pisza ze mechanicy to druciarze

> nie lepiej wstawić tam taki sam gwint jaki był czyli np wkładke helicoli ? nie będziesz musial za

> 2-3 lata szukać gwintownika 18

Hmmm i tak pod wkładkę o której wspominasz musiałbym rozwiercać otwór i go gwintować na nowo, więc nie widzę sensu takiego działania w przypadku gdy korki m16x1,5 są ogólno dostępne smile.gif

Jaką zaletę mają te "srpężynki" w stosunku do przegwintowanego otworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hmmm i tak pod wkładkę o której wspominasz musiałbym rozwiercać otwór i go gwintować na nowo, więc

> nie widzę sensu takiego działania w przypadku gdy korki m16x1,5 są ogólno dostępne

> Jaką zaletę mają te "srpężynki" w stosunku do przegwintowanego otworu?

Wzasadzie przy mocno wyrobionym gwincie i alu misce nic nie musisz rozwiercać by wstawić helicole . Gwintownik do niej zrobi swoje wink.gif ale i tak masz juz swoja kocepcje której widze nie jestem w stanie zmienic zlosnik.gif

Zalety są pewnie takie same jak twojej rzezby bo osobiście dla mnie to taka sama rzeżba jak by rozwiercac piaste by wsadzić większa śrubę do koła wink.gif ale każdy robi jak chce wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co prawda w 2oo, ale zrzucenie miski to 10min roboty.

Podrzucenie do zakładu i wykonanie "nowego" gwintu to dzień roboty.

Wyczyścić, złożyć i po zawodach.

Nawet przez ułamek sekundy nie przyszło mi do głowy aby przegwintowywać na większy otwór.

Całość operacji zamknęła się w 100zł z nową uszczelką i masą uszczelniającą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zalety są pewnie takie same jak twojej rzezby bo osobiście dla mnie to taka sama rzeżba jak by

> rozwiercac piaste by wsadzić większa śrubę do koła ale każdy robi jak chce

yikes.gif no to ja chyba nadal nie rozumiem zalet helicoli, ani też wady mojego rozwiązania które przedstawiłem. Wstawieni większego korka nie wpływa na bezpieczeństwo, wytrzymałość itp elementu, dlatego porównanie do rozwiercenia 1 otworu w piaście słabo tutaj pasje.

Co do tego stwierdzenia, że nie przekonasz mnie do swojego rozwiązania - ja tego nie powiedziałem grinser006.gif Po to założyłem temat żeby ewentualnie usłyszeć właśnie jakąś radę/inne rozwiązanie. Jednak jeśli pytam o zalety zaproponowanego rozwiązania, których osobiście nie widzę, to bez podania choćby jednej, trochę trudno się przekonać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Co prawda w 2oo, ale zrzucenie miski to 10min roboty.

> Podrzucenie do zakładu i wykonanie "nowego" gwintu to dzień roboty.

> Wyczyścić, złożyć i po zawodach.

> Nawet przez ułamek sekundy nie przyszło mi do głowy aby przegwintowywać na większy otwór.

> Całość operacji zamknęła się w 100zł z nową uszczelką i masą uszczelniającą.

Ale że jak zrobili Ci ten "nowy gwint"? przecież też to musieli przegwintować... innego wyjścia nie ma. Czyli - zrobili to co ja zrobię, lub ewentualnie po przegwintowaniu wkręcili "sprężynkę" w celu wykorzystania starego korka o tym samym gwincie. Efekt - i tak masz przegwintowany otwór na większy... ewentualnie z jakaś "wstawką".

Chyba że ja o jakichś nowych sposobach nie wiem... czego nie wykluczam, ale nie mogę sobie tego inaczej wyobrazić grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hmmm i tak pod wkładkę o której wspominasz musiałbym rozwiercać otwór i go gwintować na nowo, więc

> nie widzę sensu takiego działania w przypadku gdy korki m16x1,5 są ogólno dostępne

> Jaką zaletę mają te "srpężynki" w stosunku do przegwintowanego otworu?

Kto by się bawił w niepewne sprężynki zlosnik.gif Zaspawali, szlif, wiercenie, gwintowanie grinser006.gif 1h roboty max wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.