Skocz do zawartości

Realnosc.wycen budowy domu przez biuro projektowe


Chalek

Rekomendowane odpowiedzi

> Hellou!

> Mam pytanie do tych o budowali domki wedle jakiegos gotowego/wycenionego projektu.

> Calkowita.kwota mocno rozminela sie z wycena?

> Dodam ze chodzi o projekty pracowni Z500 :-)

Jeśli wycena nie jest oparta o kosztorys z prawdziwego zdarzenia to znaczy, że jest od czapy i nie należy traktować jej poważnie. A nawet jak jest oparta o kosztorys ale nie uwzględnia Twojego konkretnego przypadku (lokalizacja, działka, warunki, wykończenie, ewentualne zmiany, dostępność materiałów) to też jest od czapy i też nie możesz traktować jej poważnie. Jeśli komuś wyszło tak jak w wycenie to tylko przez czysty przypadek. Traktuj to orientacyjnie, jako bazę do porównań. A prosty kosztorys na własny użytek możesz sam zrobić w jeden dzień mając tylko telefon i komputer. Potrzebujesz tylko obmiaru elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hellou!

> Mam pytanie do tych o budowali domki wedle jakiegos gotowego/wycenionego projektu.

> Calkowita.kwota mocno rozminela sie z wycena?

> Dodam ze chodzi o projekty pracowni Z500 :-)

w sumie jak wezmę pod uwagę, że ceny w kosztorysie projektu, który wybudowałem były netto, że nie uwzględniają całej papierologi wstępnej, dociągania mediów do działki, budowy drogi wewnętrznej, kupna blaszaka czy innych okołobudowlanych "dupereli", to nawet się prawie zmieściłem zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w sumie jak wezmę pod uwagę, że ceny w kosztorysie projektu, który wybudowałem były netto, że nie

> uwzględniają całej papierologi wstępnej, dociągania mediów do działki, budowy drogi

> wewnętrznej, kupna blaszaka czy innych okołobudowlanych "dupereli",

w kosztorysach projektów gotowych chyba nigdy takich dodatków nie uwzględnia hmm.gif

> to nawet się prawie zmieściłem

a ile % mniej więcej to "prawie" wyniosło powyżej kosztorysu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w kosztorysach projektów gotowych chyba nigdy takich dodatków nie uwzględnia

> a ile % mniej więcej to "prawie" wyniosło powyżej kosztorysu?

nie wiem, musiałbym dokladnie policzyć, odjąć to wszystko co opisałem. W kosztorysie jest 265 tys netto. W sumie wyszło mi ze 350 brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem, musiałbym dokladnie policzyć, odjąć to wszystko co opisałem. W kosztorysie jest 265 tys

> netto. W sumie wyszło mi ze 350 brutto

pokaz projekt i powiedz jakie wykonczenie w srodku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli wycena nie jest oparta o kosztorys z prawdziwego zdarzenia to znaczy, że jest od czapy i nie

> należy traktować jej poważnie. A nawet jak jest oparta o kosztorys ale nie uwzględnia Twojego

> konkretnego przypadku (lokalizacja, działka, warunki, wykończenie, ewentualne zmiany,

> dostępność materiałów) to też jest od czapy i też nie możesz traktować jej poważnie. Jeśli

> komuś wyszło tak jak w wycenie to tylko przez czysty przypadek. Traktuj to orientacyjnie, jako

> bazę do porównań. A prosty kosztorys na własny użytek możesz sam zrobić w jeden dzień mając

> tylko telefon i komputer. Potrzebujesz tylko obmiaru elementów.

Ale ty siedzisz w branży, i pewne koszty i ich szacowanie są dla Ciebie oczywiste. Dla kogoś kto się przymierza do budowy nie jest to takie oczywiste. Jak swego czasu przeglądałem projekty, to kosztorysy podobnych (na moje oko, wielkość, bryła, dach, itp) domów potrafiły się różnić o 30%, więc albo są one tak niestarannie robione, albo jednak duży % kosztów tkwi w szczegółach. Mnie się np. podoba projekt z135, ale zupełnie nie wiem jak metodą amatorską zweryfikować podany kosztorys. Mogę sprawdzić koszty stolarki, czy pokrycia dachowego, ale co z więźbą, samą konstrukcją, itp. Są na to jakieś realne oszacowania wg. np. m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hellou!

> Mam pytanie do tych o budowali domki wedle jakiegos gotowego/wycenionego projektu.

> Calkowita.kwota mocno rozminela sie z wycena?

> Dodam ze chodzi o projekty pracowni Z500 :-)

U mnie stan surowy zamkniety wyszedl wiecej o ok 4%, ale domek byl pare m kw (doslownie) wiekszy w wyniku adaptacji proj gotowego.. Wykonczeniem w kosztorysie nie ma sie co za bardzo sugerowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale ty siedzisz w branży, i pewne koszty i ich szacowanie są dla Ciebie oczywiste. Dla kogoś kto

> się przymierza do budowy nie jest to takie oczywiste.

Prawda. Warto więc przyjąć, że wszelkie kosztorysy są obarczone sporym błędem (nawet 30-50%) i za mocno nie wchodzić w szczegóły.

> Jak swego czasu przeglądałem projekty,

> to kosztorysy podobnych (na moje oko, wielkość, bryła, dach, itp) domów potrafiły się różnić o

> 30%, więc albo są one tak niestarannie robione, albo jednak duży % kosztów tkwi w szczegółach.

Jedno i drugie. Te wyceny podane przy projektach nie mają nic wspólnego z kosztorysem z prawdziwego zdarzenia. A szczegóły mogą okazać się bardzo drogie.

> Mnie się np. podoba projekt z135, ale zupełnie nie wiem jak metodą amatorską zweryfikować

> podany kosztorys. Mogę sprawdzić koszty stolarki, czy pokrycia dachowego, ale co z więźbą,

> samą konstrukcją, itp. Są na to jakieś realne oszacowania wg. np. m2?

Musisz mieć obmiar tych elementów. Jeśli masz szczegółowy projekt to programy projektowe pozwalają zliczyć np. ile m2 każdej ściany (nawet przeliczyć to na liczbę pustaków), ile krokwi i jakich, ile m3 betonu, ile cementu, ile m2 do ocieplenia, pomalowania, tynkowania, pokrycia dachem itp. Z dokładnym obmiarem wystarczy otworzyć allegro lub wykonać telefony do kilku hurtowni. Nie ma to nic wspólnego z prawdziwym kosztorysowaniem ale jest całkiem miarodajne. Koniecznie trzeba jednak zaokrągląć w górę i na koniec dodać ze 30% żeby nie było niespodzianek.

Jedno co ważne, to uwzględnienie czasu budowy. Np. w latach 2007-2009 ceny materiałów zmieniały się co tydzień i to nawet o kilkaset procent, co posyłało wszystkie kosztorysy do kosza.

zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mnie się np. podoba projekt z135, ale zupełnie nie wiem jak metodą amatorską zweryfikować

> podany kosztorys. Mogę sprawdzić koszty stolarki, czy pokrycia dachowego, ale co z więźbą,

> samą konstrukcją, itp. Są na to jakieś realne oszacowania wg. np. m2?

Swobodnie mozesz przyjac, ze kosztowac bedzie 2x tyle i trwac 2x dluzej, a wiele sie nie pomylisz.

Ja mialem robiony profi kosztorys na zamowienie, a przestrzelilem o pare dyszek. Fakt, ze np. kosztorys zakladal plastikowe okna, ja mam drewniane oraz sosnowe podlogi, a ja bede mial debowe. No i nie zakladal 2x tynkow, poprawek dachu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pokaz projekt i powiedz jakie wykonczenie w srodku

TAKI Projekt z drobnymi modyfikacjami, które trochę podniosły koszty, np szerszy garaż i dwuspadowy dach nad nim.

Co dokladnie chcesz wiedzieć o wykończeniu? w skrócie to tak:

- na podłogach panele po jakieś 35pln/m kw

- w łazienkach płytki, w przedpokoju, kuchni na podłodze płytki

- w garażu i kotłowni na podłodze najtańszy gres

- jedna łazienka: kabina prysznicowa gotowa, kibel kompakt, umywalka, lustro. Druga łazienka: wanna, kibel kompakt, umywalka, lustro.

- parapety z kamienia

- schody: drewniane buk - same stopnie, podstopnice z płytek

- drzwi wewnętrzne sklejkowe, takie ze średniej półki po ~500pln z ościeżnicą

- kuchnia: meble z marketu, blat z marketu, zwykły zlew i okap.

Wszystko mam tak proste, jak się da, bo jestem zwolennikiem rzeczy prostych. Żadnych podwieszanych rzeczy, żadnych dziwnych światełek ukrywanych za czymś/pod czymś/obok czegoś, żadnych instalacji "na przyszłość, bo może się przydadzą", żadnych wydziwianych zabudowywanych rzeczy.

I to jest racja, że koszt budowy do stanu surowego można łatwo oszacować i często nawet porównywać, natomiast na wykończeniu można zrobić takie różnice, że wszelkie porównania tracą sens. Przyklad: za blat (a raczej dwa oddzielne) zapłaciłem niecałe 300pln. Znajomi właśnie czekają na swój blat za 11 tys. pln zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako, że działka wąska (17m) to i maly wybór, a ma być parterówka i wybór padł na to :

> z258

> W kosztorysie ponizej 200tys. zł

> Możliwe to ?

To jest jakaś fantazja. 1600 pln za m.kw. wykończonego domu? hehe.gif

EDIT: ale projekt fajny, prosty, podoba mi się. Może dwa pokoje trochę za małe, ale wystarczy poszerzyć domek o metr i zrobią się w sam raz wink.gif

Tylko garażu brak zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hellou!

> Mam pytanie do tych o budowali domki wedle jakiegos gotowego/wycenionego projektu.

> Calkowita.kwota mocno rozminela sie z wycena?

> Dodam ze chodzi o projekty pracowni Z500 :-)

Z 119 - 15-20% więcej wyszło, licząc od cen średnich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako, że działka wąska (17m) to i maly wybór, a ma być parterówka i wybór padł na to :

> z258

> W kosztorysie ponizej 200tys. zł

> Możliwe to ?

Nie. Chyba że to kwota za stan surowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podchwytliwe pytanie - jakie auto zostało "zaparkowane" w garażu?

Sądząc po rozmiarach w stosunku do garażu stawiałbym na smarta albo coś przeznaczonego do jazdy na kategorię B1. Tylko zarys sylwetki coś mi nie pasuje wink.gif

Ja w tym projekcie planowałem poszerzyć garaż nieco ponad dwa razy z 3,3m na 7, może 8m. Wiem, trochę stodoła z tego wyjdzie, ale chciałbym żeby w garażu było trochę miejsca (2 samochody, 2 motocykle, pseudowarsztat, itp). Wyjdzie około 60m2 na garaż i pomieszczenia techniczne, więc na początek powinno wystarczyć wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako, że działka wąska (17m) to i maly wybór, a ma być parterówka i wybór padł na to :

> z258

> W kosztorysie ponizej 200tys. zł

> Możliwe to ?

Dla tego projektu 200tys. netto wystarczy na wybudowanie tego domu w stanie surowym zamkniętym wraz z oknami, instalacjami wod-kan., gazową i elektryczną - oczywiście bez finezyjnych rozwiązań. W zależności od Wykonawcy, kwota 200tys. zł przy tym projekcie może nawet wystarczyć na ocieplenie, a może nawet i tynki wewnątrz budynku.

Dużo zależy od wyboru Wykonawcy - rozrzut może być naprawdę spory za ten sam zakres roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem, ale też nie ma sensu za bardzo pesymistycznie do tego podchodzić, bo jak wyjdzie koszt

> sporego pensjonatu to wtedy nigdy nie zdecyduję się na budowę.

spokojnie, nie ma co przewidywać najgorszych scenariuszy. Dom można wybudować w 10 miesięcy jak się człowiek spręży. Sąsiedzi tak budowali. Zaczęli w lutym, wprowadzili się na Boże Narodzenie. Ja zaplanowałem na trochę dłużej. Fundament robiłem na przełomie października/listopada 2012, potem zima i od wiosny w góre i wstępnie planowaliśmy wprowadzić się na Boże Narodzenie 2013. Ale bez napinki, bo mieliśmy gdzie mieszkać. Ostatecznie wprowadziliśmy się w lutym 2014. I to było budowanie tak raczej na spokojnie, bez specjalnego pośpiechu.

Co do kosztorysu, to do stanu developerskiego spokojnie można zrobić dokładny kosztorys, w którym jest szansa się zmieścić. Najwięcej można się przejechać na wykończeniu, jeśli się dobrze nie pilnuje budżetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem, ale też nie ma sensu za bardzo pesymistycznie do tego podchodzić, bo jak wyjdzie koszt

> sporego pensjonatu to wtedy nigdy nie zdecyduję się na budowę.

Musisz wybrac dobry (jakosciowo) projekt i dobry kosztorys. Moj kosztorys czasem mnie zadziwial, np stolarka okienna byla wyceniona na 33550, ja zaplacilem 33500 icon_eek.gifgrinser006.gif, przy innych pozycjach byly takze male roznice, choc za niektore materialy zaplacilem wiecej jak i uslugi, ale np juz postawienie stanu surowego (usluga) wyszla znacznie taniej.

To, ze sie placi dobra cene to i tak najlepiej porownac kilka ofert + kosztorys + np ceny z forum, wtedy ma sie pewnosc ze sie nie przeplaca. Ja tak zrobilem i w sumie w poszczegolnych etapach mialem dobre ceny z dobra jakoscia, tyle ze zajmuje to troche czasu icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Musisz wybrac dobry (jakosciowo) projekt i dobry kosztorys. Moj kosztorys czasem mnie zadziwial, np

> stolarka okienna byla wyceniona na 33550, ja zaplacilem 33500 , przy innych pozycjach byly

> takze male roznice, choc za niektore materialy zaplacilem wiecej jak i uslugi, ale np juz

> postawienie stanu surowego (usluga) wyszla znacznie taniej.

> To, ze sie placi dobra cene to i tak najlepiej porownac kilka ofert + kosztorys + np ceny z forum,

> wtedy ma sie pewnosc ze sie nie przeplaca. Ja tak zrobilem i w sumie w poszczegolnych etapach

> mialem dobre ceny z dobra jakoscia, tyle ze zajmuje to troche czasu

ja miałem w kosztorysie za okna 12 tys. zapłacilem 12800 pln zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moj kosztorys czasem mnie zadziwial, np

> stolarka okienna byla wyceniona na 33550, ja zaplacilem 33500

To akurat czysty przypadek - wystarczy wziąć pakiety 3szybowe zamiast 2szybowych (bądź odwrotnie), kolor jedno/dwustronny/biały, czy innego producenta i cena może się wahnąć o kilkadziesiąt %. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> spokojnie, nie ma co przewidywać najgorszych scenariuszy. Dom można wybudować w 10 miesięcy jak się

> człowiek spręży. Sąsiedzi tak budowali. Zaczęli w lutym, wprowadzili się na Boże Narodzenie.

> Ja zaplanowałem na trochę dłużej. Fundament robiłem na przełomie października/listopada 2012,

> potem zima i od wiosny w góre i wstępnie planowaliśmy wprowadzić się na Boże Narodzenie 2013.

> Ale bez napinki, bo mieliśmy gdzie mieszkać. Ostatecznie wprowadziliśmy się w lutym 2014. I to

> było budowanie tak raczej na spokojnie, bez specjalnego pośpiechu.

I prawidlowo, bo nie bez powodu wymyslono przerwy technologiczne.

> Co do kosztorysu, to do stanu developerskiego spokojnie można zrobić dokładny kosztorys, w którym

> jest szansa się zmieścić.

Szczegolnie, jesli sie ma jakies o tym pojecie oraz ma sie szczescie do ekip.

> Najwięcej można się przejechać na wykończeniu, jeśli się dobrze nie

> pilnuje budżetu

Glowny problem, to ilosc roboty i elementow, ktorych sie nie bierze pod uwage przy planowaniu, bo sie o nich nie ma pojecia, albo zapomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podchwytliwe pytanie - jakie auto zostało "zaparkowane" w garażu?

Ej..ja wiem, że wszystkie wizualizacje garaży sprawiają wrażenie, ze jest wokół auta mnóstwo miejsca, ale z drugiej strony to masa ludzi "garażuje" auta w blaszakach, które mają najczęściej wymiary 5x3m wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I prawidlowo, bo nie bez powodu wymyslono przerwy technologiczne.

> Szczegolnie, jesli sie ma jakies o tym pojecie oraz ma sie szczescie do ekip.

> Glowny problem, to ilosc roboty i elementow, ktorych sie nie bierze pod uwage przy planowaniu, bo

> sie o nich nie ma pojecia, albo zapomina.

dlatego warto powierzyć zrobienie kosztorysu komuś, kto się na tym zna. Jasne, coś na to się wyda, ale pozwoli to sporo zaoszczędzić w przyszłości (głównie nerwów zlosnik.gif).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> spokojnie, nie ma co przewidywać najgorszych scenariuszy. Dom można wybudować w 10 miesięcy jak się

> człowiek spręży. Sąsiedzi tak budowali. Zaczęli w lutym, wprowadzili się na Boże Narodzenie.

yaya.gifyaya.gif

12.07.2013 koparka zaczęła kopać ławy...

24.05.2014 zaplanowałem przeprowadzkę zlosnik.gif - dom wykończony w 100% wewnątrz i na zewnątrz....inna bajka to teren wokół zlosnik.gif

Niestety - za późno zacząłem temat kostki i najbliższy termin to koniec czerwca, więc miesiąc jeszcze muszę wytrzymać bez kostki, ale to nie przeszkadza w zamieszkaniu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dlatego warto powierzyć zrobienie kosztorysu komuś, kto się na tym zna. Jasne, coś na to się wyda,

> ale pozwoli to sporo zaoszczędzić w przyszłości (głównie nerwów ).

A mam ja ci taki kosztorys robiony na zamowienie. Poki nie dotarlem do instalacji, poty jakos to szlo (poza fakapami wykonawcow typu 2x tynki). Poniewaz nie mialem projektow branzowych, to kosztorys tylko zaklada pewna kwote, ktora nijak sie ma do rzeczywistosci. Potem wykonczeniowka i odejscie od pierwotnych planow, to kolejna spora roznica. Tu sie dolozylo, tam sie dolozylo i tak dalej idzie. No, ale moj przypadek nie jest typowy, bo ja przebudowywalem i dokanczalem stara budowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 12.07.2013 koparka zaczęła kopać ławy...

> 24.05.2014 zaplanowałem przeprowadzkę - dom wykończony w 100% wewnątrz i na zewnątrz....inna bajka

> to teren wokół

> Niestety - za późno zacząłem temat kostki i najbliższy termin to koniec czerwca, więc miesiąc

> jeszcze muszę wytrzymać bez kostki, ale to nie przeszkadza w zamieszkaniu

ja tak zamieszkałem. Wysypałem sobie kamień na podjazd i przed wejściem. Na ten sezon mam dylemat czy robić ogrodzenie czy kostkę, bo na jedno i drugie nie starczy kasy. Chociaż na razie nie chce mi się brać ani za to ani za to. Odpoczywam po budowie i nic nie robię yay.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja tak zamieszkałem. Wysypałem sobie kamień na podjazd i przed wejściem. Na ten sezon mam dylemat

> czy robić ogrodzenie czy kostkę, bo na jedno i drugie nie starczy kasy. Chociaż na razie nie

> chce mi się brać ani za to ani za to. Odpoczywam po budowie i nic nie robię

ok.gif też odpocznę..kiedyś wink.gif.

W tej chwili maluję ściany wewnątrz, a ekipa zabiera się za strukturę i podbitkę. Łazienki mam na gotowo, kuchnia przyjedzie po majowym weekendzie, drzwi wewn tuż przed przeprowadzką. Ale w tym roku w planie mam jeszcze ogrodzenie i kostkę. Niestety - trawnik muszę przełożyć na przyszły rok wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> też odpocznę..kiedyś .

> W tej chwili maluję ściany wewnątrz, a ekipa zabiera się za strukturę i podbitkę. Łazienki mam na

> gotowo, kuchnia przyjedzie po majowym weekendzie, drzwi wewn tuż przed przeprowadzką. Ale w

> tym roku w planie mam jeszcze ogrodzenie i kostkę. Niestety - trawnik muszę przełożyć na

> przyszły rok

Trawnik to ja już w sumie mam, od lutego zaczął rosnąć hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To akurat czysty przypadek - wystarczy wziąć pakiety 3szybowe zamiast 2szybowych (bądź odwrotnie),

> kolor jedno/dwustronny/biały, czy innego producenta i cena może się wahnąć o kilkadziesiąt %.

Tak wiem ... chociaz u mnie chyba byly 3 szybowe w projekcie i takie kupilem , kolor i zawiasy tez byly pookreslane (z glowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.