Skocz do zawartości

Airmatic w Mercedesie W220... jak to działa?


calavera

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Pomóżcie smile.gif

Mam pytanie do posiadaczy lub znawców...

Jak sprawdzić czy Airmatic w W220 jest sprawny?

Jak to powinno chodzić, syczeć, kiedy się opuszczać, w jakim tempie itp.

Ogólnie chodzi mi o w miarę możliwości sprawdzenie systemu podczas oględzin auta, na tyle na ile jest to możliwe.

Z góry dzięki za podpowiedzi 20.GIF

276256553_airmatic_122_w220.jpg

IMG_1576.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej! Pomóżcie

> Mam pytanie do posiadaczy lub znawców...

> Jak sprawdzić czy Airmatic w W220 jest sprawny?

> Jak to powinno chodzić, syczeć, kiedy się opuszczać, w jakim tempie itp.

Ma stać na tym samym poziomie po zgaszeniu silnika nawet po kilku dniach - najlepiej przyjedź z przyczajki - jeśli auto będzie leżało na glebie to gdzieś jest nieszczelność. Po naduszeniu podnoszenia auto ma podnieść się po 10-15 sekundach i też zostać w tej pozycji nawet po zgaszeniu.

> Ogólnie chodzi mi o w miarę możliwości sprawdzenie systemu podczas oględzin auta, na tyle na ile

> jest to możliwe.

Jak bym kupował w220 to bym koniecznie pojechał do warsztatu mającego Star Diagnose i potrafiącego to obsługiwać choćbym miał jechać 100km - inaczej łatwo wwalić się na minę.

EDIT - najlepiej zdobądź VIN - oprócz Airmatica było montowane jeszcze zawieszeni ABC, dużo droższe w naprawie. Sam airmatic nie jest taki straszny wink.gif

> Z góry dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ma stać na tym samym poziomie po zgaszeniu silnika nawet po kilku dniach - najlepiej przyjedź z

> przyczajki - jeśli auto będzie leżało na glebie to gdzieś jest nieszczelność. Po naduszeniu

> podnoszenia auto ma podnieść się po 10-15 sekundach i też zostać w tej pozycji nawet po

> zgaszeniu.

> Jak bym kupował w220 to bym koniecznie pojechał do warsztatu mającego Star Diagnose i potrafiącego

> to obsługiwać choćbym miał jechać 100km - inaczej łatwo wwalić się na minę.

> EDIT - najlepiej zdobądź VIN - oprócz Airmatica było montowane jeszcze zawieszeni ABC, dużo droższe

> w naprawie. Sam airmatic nie jest taki straszny

> > Z góry dzięki za podpowiedzi

Właśnie moje następne pytanie miało się odnosić do tego jak odróżnić ABC, ale faktycznie trzeba to wyczytać z numeru VIN najlepiej.

Czyli rozumiem, że najważniejsze, aby samochód trzymał ustawiony poziom po zgaszeniu silnika i żeby równo się podnosił.

Jakieś syczenia słychać w pracy zawieszenia czy raczej robi to bezszelestnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ma stać na tym samym poziomie po zgaszeniu silnika nawet po kilku dniach - najlepiej przyjedź z

> przyczajki - jeśli auto będzie leżało na glebie to gdzieś jest nieszczelność. Po naduszeniu

> podnoszenia auto ma podnieść się po 10-15 sekundach i też zostać w tej pozycji nawet po

> zgaszeniu.

Panowie, mam pytanie laika kompletnie nie znajacego sie na tym o czym dyskutujecie, wiec nie bijcie.

Kiedy to ma sie podniesc, skoro sami piszecie, ze ma nie opasc (wykluczamy zmiany przy odpowiednich V, bo ciezko to zainteresowanemu moze byc zaobserwowac) hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie, mam pytanie laika kompletnie nie znajacego sie na tym o czym dyskutujecie, wiec nie

> bijcie.

> Kiedy to ma sie podniesc, skoro sami piszecie, ze ma nie opasc (wykluczamy zmiany przy odpowiednich

> V, bo ciezko to zainteresowanemu moze byc zaobserwowac)

IMHO najprostrzym sposobem na sprawdzenie tego typu zawieszenia jest po prostu usiąść na krawędzi bagażnika i zobaczyć czy system zniweluje różnicę ugięcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie, mam pytanie laika kompletnie nie znajacego sie na tym o czym dyskutujecie, wiec nie

> bijcie.

> Kiedy to ma sie podniesc, skoro sami piszecie, ze ma nie opasc (wykluczamy zmiany przy odpowiednich

> V, bo ciezko to zainteresowanemu moze byc zaobserwowac)

Wsiadają pasażerowie albo wrzucasz bagaż - pod obciążeniem poziom opada ale w ciągu max 30 sek ma powrócić do pierwotnego. Do tego w kabinie jest przycisk podnoszenia do podwyższonego poziomu np. do podjazdów pod krawężniki czy strome podjazdy - naciskasz i ma się podnieść równomiernie na wszystkich kołach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Airmatic sprawdzisz tylko podczas solidnej diagnostyki za pomocą Star Diagnosis albo innego KTS.

> Jeśli w razie czego wydatek na naprawę rzędu 3000-4000pln Cię nie przeraża to jak najbardziej

> możesz kupować

Właśnie tak się domyślałem... ale dopiero teraz przekonujecie mnie, żeby bez Star Diagnosis pod ręką nie brać auta.

Zastanawiam się nad tym modelem i oczywiście zdaję sobie sprawę ze wszelkich jego wad i zalet, ale nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z tym zawieszeniem. A "zwykłych" zawieszeń w W220 chyba nie było.

Te uwagi odnośnie sprawdzania obciążeniem samochodu też ważne, dzięki ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to nie jest coś takiego jak tu? klik od 12min

to jest stary typ nivo - hydrauliczny. tam są normalne sprężyny śrubowe, tyle że bardziej miękkie w porównaniu do standardowych i część obciążenia, oprócz samego tłumienia, bierze na siebie amortyzator, który podpięty jest przez mechaniczny rozdzielacz spięty ze stabem, do pompy (wspólna z pompą wspomy). w nowych autach, tak od połowy lat 90tych, już chyba tylko pneumatyka (czyli brak sprężyny śrubowej - w zamian sprężyny powietrzne/poduszki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to jest po prostu źle wykonane/zaprojektowane ustrojstwo

To jest zaprojektowane na lepsze drogi niż są u nas. Znałem 211 kombi z Airmatic sprowadzone z Belgii z autentycznym przebiegiem ponad 300kkm w którym cały układ Airmatic był jeszcze fabryczny. Jak auto zaczęło jeździć po naszych drogach to się zaczęło sypać lawinowo - został chyba tylko jeden amortyzator z całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.