Skocz do zawartości

Domek letniskowy.


adamec1

Rekomendowane odpowiedzi

WItam szanowne grono wszelkiej maści specjalistów. 20.GIF

Zastanawiam się nad budową domku letniskowego na wsi. Do jakiej powierzchni można budować bez zezwolenia.

Czy mogę wylać płytę pod taki domek czy powinien być nie związany na stałe z podłożem?

Chciałbym taki ze 35m^2 . Mierzy się to z tarasem czy jak. Nie znam sie więc proszę o wsparcie techniczno-prawne zlosnik.gif

Pozdrawiam 20.GIF20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote:

Art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego mówi, iż zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę są wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy
do 25 m2
, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Jest to istotna informacja dla tych, którzy po postawieniu domu zamierzają zagospodarować ogród. Większość elementów, które umieszcza się w nim najczęściej, można znaleźć właśnie na liście obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę w tym:

- przydomowe baseny i oczka wodne (pkt 15),

- obiektymalej architektury (pkt 24), czyli m.in. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej oraz niewielkie obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki (zgodnie z art. 3 pkt. 4 Prawa budowlanego),

- oraz wspomniane, niewielkie altany, oranżerie czy budynki gospodarcze.

Niektóre firmy oferują domki kwalifikujące się jako obiekty, które nie wymagają pozwolenia.

Tego typu domki mogą pełnić role budynków gospodarczych oraz domków letniskowych. Ich wymiary dopasowane są do obowiązujących przepisów. Jednak dla pewności, przed postawieniem takiego domku na działce lub w ogródku, warto upewnić się we właściwym urzędzie, że faktycznie można to zrobić bez pozwolenia na budowę.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> WItam szanowne grono wszelkiej maści specjalistów.

> Zastanawiam się nad budową domku letniskowego na wsi. Do jakiej powierzchni można budować bez

> zezwolenia.

> Czy mogę wylać płytę pod taki domek czy powinien być nie związany na stałe z podłożem?

> Chciałbym taki ze 35m^2 . Mierzy się to z tarasem czy jak. Nie znam sie więc proszę o wsparcie

> techniczno-prawne

> Pozdrawiam

Ale bez pozwolenia nie znaczy bez zgłoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> obiekt kultu religijnego (poważnie) i jeszcze jakieś wyjątki.

> Pozostałe na zgłoszenie.

Czyli pozostaje mi postawić Świątynię Wielkiej Zadumy przy %%

A tak na poważnie to z czym sie je te zgłoszenie?? Jakieś podatki czy jeszcze cuś. Jakieś plany??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli pozostaje mi postawić Świątynię Wielkiej Zadumy przy %%

> A tak na poważnie to z czym sie je te zgłoszenie?? Jakieś podatki czy jeszcze cuś. Jakieś plany??

Jak zgłaszałem budowę altany to jedno pismo plus plan altany i zero kosztów.

Co prawda chcieli jeszcze coś tam z zagospodarowania przestrzennego, ale udało się ich przekonać, że jest zbędne - to kosztowałoby kilkadziesiąt złotych chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak zgłaszałem budowę altany to jedno pismo plus plan altany i zero kosztów.

> Co prawda chcieli jeszcze coś tam z zagospodarowania przestrzennego, ale udało się ich przekonać,

> że jest zbędne - to kosztowałoby kilkadziesiąt złotych chyba.

A to luzik. Wpadnę do urzędu i sprawdzę ok.gif

A ten plan to musi być jakiś taki z firmy projektującej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co myślicie o postawieniu domku letniskowego za ~10 tys. na działce, by przemieszkać tam (i przy

> okazji przypilnować) budowy domu ? 10 tys. w ciągu roku to pewnie zapłacę za wynajem

> mieszkania. Może się udać ?

Czy ja wiem czy to dobry pomysł?? Może nie najgorszy ale niewiem.gifNa sezon ciepły to bym przyczepkę kempingową zakupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oki stawiam domek i dorabiam kółka

Dlaczego wszyscy boją się jak ognia pozwolenia? Ani to nie boli ani nie gryzie, załatw jak trzeba i możesz budować co Ci się żywnie podoba zamiast kombinować jak koń pod górkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co myślicie o postawieniu domku letniskowego za ~10 tys. na działce, by przemieszkać tam (i przy

> okazji przypilnować) budowy domu ? 10 tys. w ciągu roku to pewnie zapłacę za wynajem

> mieszkania. Może się udać ?

1. Zimą w letniskowym?

2. A jak sobie z mediami poradzisz?

3. Co z nim potem zrobisz?

4. Opędzlują Ci i domek i budowę gdy będziesz w robocie.

Absurdalny ten pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co myślicie o postawieniu domku letniskowego za ~10 tys. na działce, by przemieszkać tam (i przy

> okazji przypilnować) budowy domu ? 10 tys. w ciągu roku to pewnie zapłacę za wynajem

> mieszkania. Może się udać ?

Ile osób tam by miało mieszkac?

Co to za dom za 10kzł - wyposażony w instalacje?

Co potem z tym domem zrobisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlaczego wszyscy boją się jak ognia pozwolenia? Ani to nie boli ani nie gryzie, załatw jak trzeba i

> możesz budować co Ci się żywnie podoba zamiast kombinować jak koń pod górkę.

Ale co z tego że kombinuję. Co potrzebuję aby legalnie postawić ten domek letniskowy (25m^2)?

Jakieś zgody/pozwolenia/mapki/czy bóg wie co jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to luzik. Wpadnę do urzędu i sprawdzę

> A ten plan to musi być jakiś taki z firmy projektującej?

Pobierasz w osrodku geodezji starostwa/miasta kawalek mapy do celow opiniodawczych, wrysowywujesz na niej miejsce gdzie chcialbys taka altanke postawic (mapa dotychczas 34zl za A4, po zmianie ustawy bij zabij ale nie wiem).

W zgloszeniu opisujesz krotko z czego ta altanka ma byc, podstawowe jej wymiary oraz koniecznie to, ze ma byc niezwiazana trwale z gruntem, jako zalacznik szkicujesz ta altanke.

Za zgloszenie nie placisz nic, odzczekujesz 30 dni od daty dokonania zgloszenia i jezeli nie ma sprzeciwu to lecisz z tematem (niektore urzedy dokonuja sprawdzenia zgloszenia i wydaja wczesniej pisemko o braku sprzeciwu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlaczego wszyscy boją się jak ognia pozwolenia? Ani to nie boli ani nie gryzie, załatw jak trzeba i

> możesz budować co Ci się żywnie podoba zamiast kombinować jak koń pod górkę.

Dlatego, ze kolega potrzebuje altanke i fiuknie se taka na zgloszenie bez dodatkowych niepotrzebnych mu wydatkow?

Zdaje sie projektujesz w jakiejs dziedzinie, moze architektem wiec jestes, a jak tak to moze pykniesz Adamcowi gratis projekt altanki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale co z tego że kombinuję. Co potrzebuję aby legalnie postawić ten domek letniskowy (25m^2)?

> Jakieś zgody/pozwolenia/mapki/czy bóg wie co jeszcze?

W wariancie bez komplikacji:

Mapę do celów projektowych, na niej projekt zagospodarowania terenu, projekt tego domku (dostaniesz od firmy, która go produkuje).

Składasz w odpowiednim urzędzie, dostajesz pozwolenie, 7 dni przed rozpoczęciem robót zgłaszasz w Nadzorze i budujesz. Jak zbudujesz to zgłaszasz w Nadzorze, czekasz aż się nie sprzeciwią, wprowadzasz się i cieszysz się życiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlatego, ze kolega potrzebuje altanke?

> Fiuknie se taka na zgloszenie bez dodatkowych niepotrzebnych mu wydatkow?

> Zdaje sie projektujesz w jakiejs dziedzinie, moze architektem wiec jestes, a jak tak fiukniesz

> Adamcowi gratis projekt altanki?

Quote:

Zastanawiam się nad budową
domku letniskowego


Nie widzę tu altanki.

A projekt ddomku ostanie od producenta domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W wariancie bez komplikacji:

> Mapę do celów projektowych, na niej projekt zagospodarowania terenu, projekt tego domku (dostaniesz

> od firmy, która go produkuje).

> Składasz w odpowiednim urzędzie, dostajesz pozwolenie, 7 dni przed rozpoczęciem robót zgłaszasz w

> Nadzorze i budujesz. Jak zbudujesz to zgłaszasz w Nadzorze, czekasz aż się nie sprzeciwią,

> wprowadzasz się i cieszysz się życiem.

Teraz podlicz mi i porownaj koszty rotfl.gif

Przypominam tej samej altany max 25m2, no bo jezeli chce wiecej szyku zadac to oczywiscie, ze nie ma o czym gadac i robic pozwolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Zastanawiam się nad budową domku letniskowego

> Nie widzę tu altanki.

> A projekt ddomku ostanie od producenta domku.

Dobra, zapedzilem sie, zrobi z tego budynek gospodarczy i zgodnie z definicja bedzie trzymal w nim grabki i szpadel grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobra, zapedzilem sie, zrobi z tego budynek gospodarczy i zgodnie z definicja bedzie trzymal w nim

> grabki i szpadel

Panowie to ma być domek letniskowy nie chałupa całoroczna. Żeby nie mylić -altanka letniskowa. Chcę tam jeździć na weekendy i na rybki. Będę to ocieplał bo tam będą dzieci śmigać ale nie to żebym chałupę stawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz podlicz mi i porownaj koszty

> Przypominam tej samej altany max 25m2, no bo jezeli chce wiecej szyku zadac to oczywiscie, ze nie

> ma o czym gadac i robic pozwolenie.

Pytanie czy ta altana to ma mieć 25m^2 z tarasem czy taras to już odrębna rzecz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pobierasz w osrodku geodezji starostwa/miasta kawalek mapy do celow opiniodawczych, wrysowywujesz

> na niej miejsce gdzie chcialbys taka altanke postawic (mapa dotychczas 34zl za A4, po zmianie

> ustawy bij zabij ale nie wiem).

> W zgloszeniu opisujesz krotko z czego ta altanka ma byc, podstawowe jej wymiary oraz koniecznie to,

> ze ma byc niezwiazana trwale z gruntem, jako zalacznik szkicujesz ta altanke.

> Za zgloszenie nie placisz nic, odzczekujesz 30 dni od daty dokonania zgloszenia i jezeli nie ma

> sprzeciwu to lecisz z tematem (niektore urzedy dokonuja sprawdzenia zgloszenia i wydaja

> wczesniej pisemko o braku sprzeciwu).

Ten warian mi sie podoba ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz podlicz mi i porownaj koszty

Mapa - na jakiejś wsi to będzie z 300. PZT - powiedzmy 200-300. Kierownik budowy - z 300.

Myślę że w tysiaku to zmieści.

> Przypominam tej samej altany max 25m2, no bo jezeli chce wiecej szyku zadac to oczywiscie, ze nie

> ma o czym gadac i robic pozwolenie.

Sęk w tym, że to nie jest altana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobra, zapedzilem sie, zrobi z tego budynek gospodarczy i zgodnie z definicja bedzie trzymal w nim

> grabki i szpadel

Wiesz że to śliskie. Trzeba się potem zawsze jako pierwszy wszystkim sąsiadom kłaniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mapa - na jakiejś wsi to będzie z 300. PZT - powiedzmy 200-300. Kierownik budowy - z 300.

> Myślę że w tysiaku to zmieści.

Ja na tej wlasnie wsi stawiam bardziej na 1500, ale OK.

> Sęk w tym, że to nie jest altana.

Wczesniej napisalem, ze bedzie budynek gospodarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A Ty chcesz to sam zbudować? No to jak bez projektu?

Weź nie przesadzaj, na kurnik też byś projekt robił(nie piszę o przemysłowych)?

Mnie interesuje jakie gabarytowo ma być max żeby było minimum formalności. A jak nie to kupię przyczepę od chłopa i zrobię to przejezdne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja na tej wlasnie wsi stawiam bardziej na 1500, ale OK.

Może i 1500. Trzeba żółtą tablicę, ogrodzić teren itp. Może jeszcze parę zł pójdzie.

> Wczesniej napisalem, ze bedzie budynek gospodarczy.

Ok, ale wtedy każdy upierdliwy sąsiad Cię trzyma za jaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiesz że to śliskie. Trzeba się potem zawsze jako pierwszy wszystkim sąsiadom kłaniać.

Wiem, wiem, tylko w tym wypadku wydaje mi sie, ze sasiad nie mialby do czego jezyka przylozyc (o ile Adamec stworzy naprawde to co pisze, a nie wille ponad wszystkich w okolicy).

Tez wolalbym, zeby ze wszystkim do mnie po projekt lecieli.

Jakby co to za kolejne 500 tez moge mu projekt instalacji rozbudowanej o 1 punkt swietlny i 2 gniazdka zrobic grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Weź nie przesadzaj, na kurnik też byś projekt robił(nie piszę o przemysłowych)?

A jak materiały zamówisz?

> Mnie interesuje jakie gabarytowo ma być max żeby było minimum formalności. A jak nie to kupię

> przyczepę od chłopa i zrobię to przejezdne.

Może być szybciej i wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może i 1500. Trzeba żółtą tablicę, ogrodzić teren itp. Może jeszcze parę zł pójdzie.

> Ok, ale wtedy każdy upierdliwy sąsiad Cię trzyma za jaja.

Dobra, Pójdę do urzędu i się sam zorientuję co muszę zrobić aby postawić legalnie domek letniskowy. Domek a nie kurnik/altankę/czy bud. gospodarczy ok.gif

Dziękuję za pomoc 20.GIF20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobra, Pójdę do urzędu i się sam zorientuję co muszę zrobić aby postawić legalnie domek letniskowy.

> Domek a nie kurnik/altankę/czy bud. gospodarczy

> Dziękuję za pomoc

Możesz też jakichś architektów z okolicy popytać. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak materiały zamówisz?

Normalnie z tartaku. Wezmę od znajomego 2m^3 desek calowych i będę stawiał. Jak bedzie mało zadzwonię czy ma np. 10szt. calówki 3m długości. ok.gif

> Może być szybciej i wygodniej.

Nie będzie wygodniej bo tego z tamtąd nigdy nie ruszę no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem, wiem, tylko w tym wypadku wydaje mi sie, ze sasiad nie mialby do czego jezyka przylozyc (o

> ile Adamec stworzy naprawde to co pisze, a nie wille ponad wszystkich w okolicy).

Ma to być jednospadowy budynek z 4 ścianami. Tylko o ten taras nikt mi nie chce odpowiedzieć niewiem.gif

> Tez wolalbym, zeby ze wszystkim do mnie po projekt lecieli.

> Jakby co to za kolejne 500 tez moge mu projekt instalacji rozbudowanej o 1 punkt swietlny i 2

> gniazdka zrobic

A siła?? Gdzie gniazdo 400V?? grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ma to być jednospadowy budynek z 4 ścianami. Tylko o ten taras nikt mi nie chce odpowiedzieć

> A siła?? Gdzie gniazdo 400V??

Toc po to 2 zebys mial 230 i 400 jak dobrze trafo podkrecisz we wsi 1km dalej grinser006.gif

Co do tarasu to sie mnie nie pytaj, ja w karierze zawodowej nauczylem sie tylko obchodzic prawo shhh.gif

PS. Zona ze mnie sie smieje, ze jak wezme sie za cos po mojemu (nie tak jak wszyscy nie znajacy za bardzo przepisow i nie wiedzacy co im za co grozi), czyli legalnie, to na bank spali na panewce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Toc po to 2 zebys mial 230 i 400 jak dobrze trafo podkrecisz we wsi 1km dalej

> Co do tarasu to sie mnie nie pytaj, ja w karierze zawodowej nauczylem sie tylko obchodzic prawo

> PS. Zona ze mnie sie smieje, ze jak wezme sie za cos po mojemu (nie tak jak wszyscy nie znajacy za

> bardzo przepisow i nie wiedzacy co im za co grozi), czyli legalnie, to na bank spali na

> panewce.

No tak. Teraz to strach nawet kibla drewnianego postawić na swojej prywatnej działce no.gif

Ja nie chcę kombinować zbyt mocno bo nie mam zamiaru trząść się na widok sąsiadów ale nie chce mi się wierzyć że stawiając domek letniskowy czyli prawie jak mały kurnik muszę robić wszystko tak jakbym budował dom. Rozumiem że przepisy są i obowiązują wszystko ale gdzieś są granice zdrowego rozsądku chyba? icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ma to być jednospadowy budynek z 4 ścianami. Tylko o ten taras nikt mi nie chce odpowiedzieć

> (...)

Potrzebujesz pozwolenia na budowę tarasu. Poza tym widział Ty kiedy budynek gospodarczy z tarasem?

zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potrzebujesz pozwolenia na budowę tarasu. Poza tym widział Ty kiedy budynek gospodarczy z tarasem?

Ale ja wyraźnie potrzebuje domku letniskowego. Nie będę kombinował z budynkami gospodarczymi. no.gif

Za te wasze mapki i pozwolenia i nadzór i co tam jeszcze chcecie to ja kupię prawie całe drzewo na tę szopę letniskową.

Grodzić działkę i żółtą tablicę wieszać sciana.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale ja wyraźnie potrzebuje domku letniskowego. Nie będę kombinował z budynkami gospodarczymi.

> Za te wasze mapki i pozwolenia i nadzór i co tam jeszcze chcecie to ja kupię prawie całe drzewo na

> tę szopę letniskową.

> Grodzić działkę i żółtą tablicę wieszać

Tablica to obowiązek. Ogrodzic możesz taśmą, chyba że masz wykopy. Wtedy płot i jeszcze tabliczka że wykopy.

zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powoli się zniechęcam te togo typu inwestycji!!

> 1/4 inwestycji to opłaty za co? Za nic

Najpierw popytaj o te koszty bo my tu od czapy strzelamy. Jeden nie weźmie tego nawet za 1000 a inny za 200 zrobi bo akurat ma przestój a ZUS płacić trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.