Skocz do zawartości

Gięcie stali na zimno.


romano11

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać smile.gif

Wobec czekającego mnie zadania, polegającego na wykonaniu mocowań/zawieszek na wiklinowe "doniczki" balkonowe, zastanawiam się, czy kwadrat #12 (pręt o przekroju kwadratowym 12x12) dam radę wygiąć na zimno?

288409988-297.jpg

Promień gięcia to jakieś 110mm.

Da radę, czy rozglądać się za dostępem do palnika acetylenowo-tlenowego/kuźni?

Pracowałem już z takim materiałem, ale ograniczało się to do cięcia i spawania... hmm.gif

Pozdrawiam - romano11 30.GIF

post-109606-14352530581323_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powitać

> Wobec czekającego mnie zadania, polegającego na wykonaniu mocowań/zawieszek na wiklinowe "doniczki"

> balkonowe, zastanawiam się, czy kwadrat #12 (pręt o przekroju kwadratowym 12x12) dam radę

> wygiąć na zimno?

> Promień gięcia to jakieś 110mm.

> Da radę, czy rozglądać się za dostępem do palnika acetylenowo-tlenowego/kuźni?

> Pracowałem już z takim materiałem, ale ograniczało się to do cięcia i spawania...

> Pozdrawiam - romano11

Jak plastelinę wink.gif

Jeśli zrobisz sobie odpowiedni przyrząd do gięcia zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak plastelinę

Brzmi zachęcająco... hmm.gif

> Jeśli zrobisz sobie odpowiedni przyrząd do gięcia

Mam do dyspozycji potężne imadło, z wycinkiem rury o odpowiedniej średnicy nie będzie większego problemu, ew. z kawałkiem litej stali na "kopyto".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brzmi zachęcająco...

> Mam do dyspozycji potężne imadło, z wycinkiem rury o odpowiedniej średnicy nie będzie większego

> problemu, ew. z kawałkiem litej stali na "kopyto".

To na luziku zlosnik.gif odpowiedni kawałek rury do tego żeby pręt przedłużyć i jazda wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powitać

> Wobec czekającego mnie zadania, polegającego na wykonaniu mocowań/zawieszek na wiklinowe "doniczki"

> balkonowe, zastanawiam się, czy kwadrat #12 (pręt o przekroju kwadratowym 12x12) dam radę

> wygiąć na zimno?

> Promień gięcia to jakieś 110mm.

> Da radę, czy rozglądać się za dostępem do palnika acetylenowo-tlenowego/kuźni?

> Pracowałem już z takim materiałem, ale ograniczało się to do cięcia i spawania...

> Pozdrawiam - romano11

Zależy, co chcesz osiągnąć. Z mojego, skromnego doświadczenia wynika, że dobrze jest mieć wzornik/kopyto i wokół niego owijać pręt. Na zimno trudne jest też uzyskanie wyraźnych przejść pomiędzy fragmentem wygiętym, a fragmentem prostym. To dlatego, że na zimno to nie jest plastelina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powitać

> Wobec czekającego mnie zadania, polegającego na wykonaniu mocowań/zawieszek na wiklinowe "doniczki"

> balkonowe, zastanawiam się, czy kwadrat #12 (pręt o przekroju kwadratowym 12x12) dam radę

> wygiąć na zimno?

> Promień gięcia to jakieś 110mm.

> Da radę, czy rozglądać się za dostępem do palnika acetylenowo-tlenowego/kuźni?

> Pracowałem już z takim materiałem, ale ograniczało się to do cięcia i spawania...

> Pozdrawiam - romano11

Może da radę gientarką do rur, tylko problem będzie z ułożeniem materiału. Ewentualnie na prasie krawędziowej z odpowiednim osprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może da radę gientarką do rur, tylko problem będzie z ułożeniem materiału.

Zrobiłem już "rozpoznanie ogniem" grinser006.gif (ten termin utkwił mi w głowie na lekcji PO por. Brzęckiego biglaugh.gif) i nie jest źle.

Więcej: jest dobrze! Ten materiał jest nadspodziewanie plastyczny, niczym wspomniana w tym wątku plastelina (próbę robiłem na kwadracie #14) hehe.gifbiglaugh.gifwaytogo.gif

O efektach poinformuję, kiedy będą widoczne już pierwsze efekty moich starań 30.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich prętów mój Ojciec zrobił ogrodzenie. Były zawinane na gorąco. Szukaj palnika, nie musi być acetylenowo-tlenowy, może być propan-tlen lub kuźnia. Albo zrób sobie palenisko kowalskie ze starej felgi i dmuchawy. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

> Jak plastelinę

> Jeśli zrobisz sobie odpowiedni przyrząd do gięcia

Fakt: wyginanie takiego kwadratu #10 nie stanowi większego problemu.

"Giętarkę" własnego pomysłu zamocowałem w imadle:

288452671-IMG_0022-Kopia.JPG

Tak wygląda 5/12 elementów wygiętych i przygotowanych do spawania:

288452671-IMG_0026-Kopia.JPG

Tu już pospawane:

288452671-IMG_0027-Kopia.JPG

A tu spawy po opracowaniu kątówką:

288452671-IMG_0028-Kopia.JPG

Prototyp wieszaka na doniczkę prezentuje się następująco (brakuje w nim jeszcze pionowych dystansów na lewo i prawo od "dekoru"):

288452671-IMG_0034-Kopia%282%29.JPG

Pozostało mi jeszcze zatwierdzić rodzaj mocowania do balustrady, ale o tym w kolejnym wątku.

Dziękuję wszystkim za dobre słowo i wsparcie techniczne waytogo.gif30.GIF

post-109606-14352531068682_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fakt: wyginanie takiego kwadratu #10 nie stanowi większego problemu.

> "Giętarkę" własnego pomysłu zamocowałem w imadle:

> Tak wygląda 5/12 elementów wygiętych i przygotowanych do spawania:

> Tu już pospawane:

> A tu spawy po opracowaniu kątówką:

> Prototyp wieszaka na doniczkę prezentuje się następująco (brakuje w nim jeszcze pionowych dystansów

> na lewo i prawo od "dekoru"):

> Pozostało mi jeszcze zatwierdzić rodzaj mocowania do balustrady, ale o tym w kolejnym wątku.

> Dziękuję wszystkim za dobre słowo i wsparcie techniczne

Z czego ten okrąg wykonałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fakt: wyginanie takiego kwadratu #10 nie stanowi większego problemu.

> "Giętarkę" własnego pomysłu zamocowałem w imadle:

> Tak wygląda 5/12 elementów wygiętych i przygotowanych do spawania:

> Tu już pospawane:

> A tu spawy po opracowaniu kątówką:

> Prototyp wieszaka na doniczkę prezentuje się następująco (brakuje w nim jeszcze pionowych dystansów

> na lewo i prawo od "dekoru"):

> Pozostało mi jeszcze zatwierdzić rodzaj mocowania do balustrady, ale o tym w kolejnym wątku.

> Dziękuję wszystkim za dobre słowo i wsparcie techniczne

A jak będziesz to malował? Nieźle by wyszło proszkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.