Skocz do zawartości

Upoważnienie do sprzedaży pojazdu


iwik

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś przerabiał temat? Jaka powinna być forma w/w?

Osoba fizyczna, jakie powinna posiadać upoważnienie od właściciela pojazdu i jakie dokumenty czynią go uprawomocnionym?

Wczoraj oglądałem auto, sprzedawał ojciec właściciela, będącego zagranicą.

Wszystkie dokumenty auta są (karta pojazdu, dowód rej., OC, kpl kluczyków itd.) oraz pisemne upoważnienie od właściciela, ale nie potwierdzone notarialnie.

No i powiem szczerze mam wątpliwości, bo kwota znacząca (znaczy może dla Jaya nie, ale dla mnie tak), a takie upoważnienie to ja też sobie moge na serwetce napisać (jak mam zweryfikować czy podpis właściciela jest oryginalny nie mając wzoru podpisu ani żadnego jego dokumentu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


ale nie potwierdzone notarialnie

 

A umowę sprzedaży samochodu podpisujesz u notariusza ?

Nie potrafię zrozumieć pędu do tego, żeby wszystko było poświadczane notarialnie. Przepisy mówią jasno - pełnomocnictwo wymaga takiej formy, jak czynność - czyli umowa sprzedaży jest w zwykłej formie pisemnej, to i pełnomocnictwo w zwykłej formie pisemnej.

Masz dane mocodawcy i pełnomocnika - pełnomocnik ponosi pełną odpowiedzialność - jeśli sfałszował lub posłużył się sfałszowanym pełnomocnictwem, wyrok karny ma jak drut. Myślisz, że warto ryzykować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Wszystkie dokumenty auta są (karta pojazdu, dowód rej., OC, kpl kluczyków itd.) oraz pisemne upoważnienie od właściciela, ale nie potwierdzone notarialnie.

 

poproś o skan/xero DO właściciela. Masz podpis do porównania (mniej więcej) no i jakąś większą pewność, że pełnomocnik nie ściemnia.

A jak dalej masz wątpliwości do odpuść zwyczajnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poproś o skan/xero DO właściciela. Masz podpis do porównania (mniej więcej) no i jakąś większą pewność, że pełnomocnik nie ściemnia.

A jak dalej masz wątpliwości do odpuść zwyczajnie.

Osobiście nie mam wątpliwości, bo raz że sprzedającym jest ojciec właściciela, dwa, że ma wszystkie dokumenty i komplet kluczyków (zwykle nie zostawia się nie zaufanej osobie takich rzeczy). Zdjęcie DO pewnie mogę dostać na telefon.

Bardziej chodzi mi o praktyczną stronę przedsięwzięcia tzn, czy np. pani w okienku w WK nie bujnie po jakies dodatkowe papiery, bo nie spodoba jej się np. forma upoważnienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zamiarujesz pokazywac to upowaznienie w WK ?

Bo pewnie umowa będzie podpisana przez pełnomocnika.

iwik jak masz wątpliwości to zadzwoń do WK i po prostu spytaj, bo wiesz jak to u nas jest co wydział to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem w odwrotnej sytuacji - zamierzam sprzedać auto, którego formalnym właścicielem jest mój brat. czy mogę posiadać umowę "in blanco" podpisaną przez właściciela? na uwowie byłyby dane właściciela, dane pojazdu i podpis właściciela. Z ewentualnym kupcem dopisuję dane kupującego, przebieg i datę zawarcia umowy. Czy to jest legalne? można tak to załatwić? chodzi o to żeby pominąć całą logistykę z przyjazdem brata tylko na podpisanie umowy. auto w cenie dobrego roweru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem w odwrotnej sytuacji - zamierzam sprzedać auto, którego formalnym właścicielem jest mój brat. czy mogę posiadać umowę "in blanco" podpisaną przez właściciela? na uwowie byłyby dane właściciela, dane pojazdu i podpis właściciela. Z ewentualnym kupcem dopisuję dane kupującego, przebieg i datę zawarcia umowy. Czy to jest legalne? można tak to załatwić? chodzi o to żeby pominąć całą logistykę z przyjazdem brata tylko na podpisanie umowy. auto w cenie dobrego roweru :)

 

Jesli tylko kupujacy na to pojdzie to czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A umowę sprzedaży samochodu podpisujesz u notariusza ?

Nie potrafię zrozumieć pędu do tego, żeby wszystko było poświadczane notarialnie.

 

 

 

Ja bym wymagał przynajmniej podpisu mocodawcy potwierdzonego notarialnie.

Skąd mam wiedzieć, czy to ojciec nie sprzedaje za plecami syna i podpisał się sam pod pełnomocnictwem? I co mi z tego, że ojca mogę ścigać, jak nie mam samochodu (bo umowa nieważna, skoro ktoś nie miał pełnomocnictwa) a może jeszcze po sądach czy prokuraturach będą mnie ciągać?

Czemu mam ryzykować? Jak cena super atrakcyjna - robię się bardziej podejrzliwy i ostrożny. Jak nie jest specjalnie atrakcyjna - to wybieram wariant i tak bezpieczniejszy, czyli kupno od właściciela albo z pełnomocnikiem gdzie wiem, że sam sobie nie napisał pełnomocnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I potem się dziwić, że urzędnicy też bzdurne wymogi bez oparcia w przepisach wymyślają ... i bez zaświadczeń od proboszcza, rabina i imama nic nie załatwisz.

 

A powiedz, jaki przepis wymaga, żeby sprzedający okazał dowód osobisty kupującemu? Więc czemu kupujący to robi? Bo chce być bezpieczniejszy. Temu samemu służy pełnomocnictwo z podpisem poświadczonym notarialnie - przynajmniej wiem, czyj to podpis i że ten ktoś faktycznie się podpisał.

 

Ale to nie ma nic wspólnego z urzędnikami - ci mogą tylko i aż tyle, ile przepisy im pozwalają. Jak przynoszę papiery wymagane prawem - muszą mi zarejestrować auto. Ale jak sprzedający mi nie chce okazać czegoś, czego ja sobie życzę, to mogę co najwyżej zrobić w tył zwrot. Jego wola, moje bezpieczeństwo.

 

Czy może nie chcesz oglądać dowodu osobistego, jak kupujesz auto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.