Skocz do zawartości

Specyficzny zawór do wody - jest taki ?


Radauskas

Rekomendowane odpowiedzi

Wymysliła mi się potrzeba założenia pewnego zaworu do instalacji wody w budynku. Zawór, który puszcza wode przy niezbyt dużym poborze wody, a zamyka się w przypadku nagłego, dużego poboru, np. w przypadku jakiejś awarii i rozszczelnienia instalacji za zaworem. Jest cos takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymysliła mi się potrzeba założenia pewnego zaworu do instalacji wody w budynku. Zawór, który puszcza wode przy niezbyt dużym poborze wody, a zamyka się w przypadku nagłego, dużego poboru, np. w przypadku jakiejś awarii i rozszczelnienia instalacji za zaworem. Jest cos takiego ?

 

Pewnie są.

Zapewne wystarczy coś co działa jak zawór zwrotny, tylko z silną sprężyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymysliła mi się potrzeba założenia pewnego zaworu do instalacji wody w budynku. Zawór, który puszcza wode przy niezbyt dużym poborze wody, a zamyka się w przypadku nagłego, dużego poboru, np. w przypadku jakiejś awarii i rozszczelnienia instalacji za zaworem. Jest cos takiego ?

A niby jak to ma działać? Czym różni się pęknięcie wężyka 1/2 cala od odkręcenia kranu na full?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o drastyczne uwolnienie ciśnienia :)

A skąd pewność że rura strzeli całym przekrojem? Może puścitylko trochę i będzie leciało na poziomie normalnego poboru?

Jak chcesz porządne zabezpieczenie to walnij kilka czujek zalania w punktach gdzie powinna pojawić się woda jak coś strzeli, jakiś stycznik i zawór odcinający na rurze po podaniu napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,.. dziękuje za wszelkie inne podpowiedzi ale skoncentrujmy sie na tym czego szukam,.. taka jest potrzeba :)

Może napisz jaki masz problem do rozwiązania. ... a nie ze taki zawór ci trzeba

Mi póki co nie przychodzi nic prostego do głowy .... a skomplikowane układy warte po n dziesiątek tysięcy złotych chyba Cię nie interesują. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie przedstawił kol. @@maras77 - zawór zwrotny podparty sprężyną. Duży przepływ spowoduje ugięcie sprężyny i zamknięcie zaworu. Takie urządzenia są stosowane w instalacjach LPG i hydraulice siłowej. Sprężynę trzeba dobrać doświadczalnie, bo cały problem to odróżnienie wypływu normalnego od awaryjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie przedstawił kol. @@maras77 - zawór zwrotny podparty sprężyną. Duży przepływ spowoduje ugięcie sprężyny i zamknięcie zaworu. Takie urządzenia są stosowane w instalacjach LPG i hydraulice siłowej. Sprężynę trzeba dobrać doświadczalnie, bo cały problem to odróżnienie wypływu normalnego od awaryjnego.

 

 

I problem jest taki, że jak się po drugiej stronie nie wyrówna ciśnienia, to się sam nie odblokuje.

powinien być lekko nieszczelny, aby potrafił sam wyrównać ciśnienie, gdy druga strona się uszczelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I problem jest taki, że jak się po drugiej stronie nie wyrówna ciśnienia, to się sam nie odblokuje.

powinien być lekko nieszczelny, aby potrafił sam wyrównać ciśnienie, gdy druga strona się uszczelni.

 

 z hydrauliki siłowej cos trzeba by znaleźć, jakiś samoregulator przepływu albo coś w ten deseń , ogólnie cienko to widzę , do tego jeszcze coą co będzie na wodę działało 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem będzie rozwiązany jak znajde taki zawór. To najprostsze, najszybsze i zapewne najtańsze rozwiązanie. Każdy inny pomysł będzie od tego pod jakimś względem gorszy. 

 

pomyśl nad zaworem w stylu elektrozaworu od pralki albo spłuczki WC starego typu z dźwigienką - tam masz sterowanie zwrotne (sprzężenie zwrotne) 

 

ale gotowego to raczej nic nie znajdziesz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymysliła mi się potrzeba założenia pewnego zaworu do instalacji wody w budynku. Zawór, który puszcza wode przy niezbyt dużym poborze wody, a zamyka się w przypadku nagłego, dużego poboru, np. w przypadku jakiejś awarii i rozszczelnienia instalacji za zaworem. Jest cos takiego ?

 

Jest. Ale to są dedykowane zabawki przeciwpożarowe dla instalacji z tworzyw sztucznych. Np. EV220B. Mechanicznie ten temat jest nierozwiązywalny. 

 

Jeżeli chcesz zabezpieczyć chałupkę przed zalaniem to skorzystaj z dedykowanych rozwiązań  wykrywających wodę w pomieszczeniach domowych. Ale tu też wymagany jest elektrozawór sterowany centralką i rozmieszczonymi czujnikami wody we wrażliwych pomieszczeniach. 

 

Wałkowaliśmy ze 2 lata temu ten temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymysliła mi się potrzeba założenia pewnego zaworu do instalacji wody w budynku. Zawór, który puszcza wode przy niezbyt dużym poborze wody, a zamyka się w przypadku nagłego, dużego poboru, np. w przypadku jakiejś awarii i rozszczelnienia instalacji za zaworem. Jest cos takiego ?

Znalazłem przy okazji szukania zaworu bezpieczeństwa coś takiego http://www.husty.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=86&Itemid=476

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

LOL. To jest do makiety w węźle. Chcesz mam taki do sprzedania funkiel nówka DN32 kvs. 12,5 - jedyne ~7k PLN

 

post-160460-0-63523000-1445579276_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie taki. Ten nie odetnie wody.

Zadaniem regulatorów różnicy ciśnień jest:

utrzymanie stałej różnicy ciśnień dla węzła / zaworu regulacyjnego podłączonego do układu ciepłowniczego lub instalacji ogrzewania. Regulator zamyka się przy wzroście różnicy ciśnień powyżej wartości nastawionej.

 

No jak dla mnie, jak się zamyka, to odcina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL. To jest do makiety w węźle. Chcesz mam taki do sprzedania funkiel nówka DN32 kvs. 12,5 - jedyne ~7k PLN

 

attachicon.gif20151023_074523.jpg

Ja patrzyłem na zasadę działania opisaną na stronie, a rozmiar/firmę/cenę to niech sobie sam szuka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza o większość, ale gdzie on by mierzył tą różnicę ciśnień? Względem czego? Do tego typu zaworów jest jeszcze rurka miedziana fi.6mm podłączona do punktu względem którego mierzymy. Musiałby z wlotu wody ciągnąć rurkę aż do hmm... jakiegoś kranu w łazience i mieć to na sztywno włączone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem, że on mierzy pomiędzy wlotem a wylotem i między tym ustala tą różnicę, a że jak mu rurka pęknie nagle to przekroczy różnicę i zawór zamknie. 

Ale jak zła propozycja, to sory, chociaż człowiek się czegoś nauczył ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za informacje. Skoro nikt nie we o takim zaworze to pewnie go nie ma :(

Takie zawory istnieją na pewno w hydraulice siłowej. Służą do zabezpieczenia instalacji przed opróżnieniem w przypadku rozsadzenia elastycznych węży hydraulicznych. Produkuje je np Parker. Niestety wiem tylko o takich na wysokie ciśnienia używanych w hydraulice siłowej, nie wiem jak z zastosowaniem w zwykłej instalacji wody użytkowej. Szukaj pod hasłem 'hydraulic fuse', nie wiem jakie jest polskie tłumaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zawory istnieją na pewno w hydraulice siłowej. Służą do zabezpieczenia instalacji przed opróżnieniem w przypadku rozsadzenia elastycznych węży hydraulicznych. Produkuje je np Parker. Niestety wiem tylko o takich na wysokie ciśnienia używanych w hydraulice siłowej, nie wiem jak z zastosowaniem w zwykłej instalacji wody użytkowej. Szukaj pod hasłem 'hydraulic fuse', nie wiem jakie jest polskie tłumaczenie.

 

 

iesz, hydraulika siłowa to inny czynnik, niekorodujący, inna gęstość, inne przekroje, ba nawet gwinty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iesz, hydraulika siłowa to inny czynnik, niekorodujący, inna gęstość, inne przekroje, ba nawet gwinty.

Jasna sprawa, chciałem tylko kolegę nakierować na odpowiednie hasło i uświadomić, że takie zawory istnieją, tylko specyfikacja trochę się różni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.