Skocz do zawartości

Śruby na dole grzejnika - do czego służą?


Keryp_

Rekomendowane odpowiedzi

A w jakiej powinny być pozycji ustawione?

Ustawione, w sensie? U mnie są maksymalnie otwarte,  różnią się od tych ze zdjęcia powyżej, że mam na klucz imbusowy, na to jest nakręcana zaślepka, np. z czerwonym plastikiem w środku, oznaczającym zasilanie.

 

edit: służą do tego, że w każdej chwili możesz dowolny grzejnik odciąć od zasilania, w przypadku uszkodzenia, awarii czy np. chęci zdemontowania grzejnika, bez konieczności wyłączania pozostałych grzejników, w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat tez jest potrzebny. Zaworami regulujesz prędkość nagrzewania grzejnika.

Kiedyś robiło się kryzy w rurach.

Regulację przepływu w takim grzejniku przeprowadza się po zdjęciu termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwarte na maksa.

pewnie zależy od producenta, ale one nie działają zero jedynkowo, sruby wykręcają się pewnie o parę obrotów

Mam takie na śrubokręt, jakie wrzuciłeś na zdjęciu parę postów wyżej. Wewnątrz są zamontowane zawory kulowe - wystarczy obrócić śrubę (zawór) o 90 stopni i przepływ jest całkowicie zamknięty. Od regulacji przepływu np. w grzejnikach Purmo jest wkładka zaworowa i ustawiona tam nastawa wstępna. U innych pewnie jest podobnie. Nie przeczę jednak, że gdzie indziej może być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem na przykładowej fotce.

Zawór odcinający podwójny kątowy. Łączy grzejniki z instalacją, i nie służy do regulacji a do odcięcia w razie potrzeby. Do regulacji i kryzowania masz zawór termostatyczny pod głowicą widoczną w prawym górnym rogu grzejnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SKąd zatem wiesz jaka tam siedzi wkladka termostatyczna bo nie każdy zawór termostatyczny ma możliwość wstępnych ustawien

Wyżej napisałem,że do regulacji zdejmuje się termostat.Wtedy widać" śrubkę",którą ustawia się przepływ./nastawę/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej napisałem,że do regulacji zdejmuje się termostat.Wtedy widać" śrubkę",którą ustawia się przepływ./nastawę/

No a ja ci odpowiem tak....to zależy od wkładki termostatyczne...nie w każdej jest możliwość regulacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja ci odpowiem tak....to zależy od wkładki termostatyczne...nie w każdej jest możliwość regulacji...

Szacowny Kolego,ja cały czas piszę o ustawieniu /regulacji/ przepływu przez grzejnik.Z tą regulacją nie ma nic wspólnego termostat.

Jak odkręcisz termostat wyrzuć go do śmieci i skup się na grzejniku.To w grzejniku /na grzejniku/ ustawia się przepływ.

Termostat odpowiada za temperaturę nie za przepływ.

Temat dotyczy grzejnika ,którego zdjęcie jest zamieszczone parę postów wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacowny Kolego,ja cały czas piszę o ustawieniu /regulacji/ przepływu przez grzejnik.Z tą regulacją nie ma nic wspólnego termostat.

Jak odkręcisz termostat wyrzuć go do śmieci i skup się na grzejniku.To w grzejniku /na grzejniku/ ustawia się przepływ.

Termostat odpowiada za temperaturę nie za przepływ.

Temat dotyczy grzejnika ,którego zdjęcie jest zamieszczone parę postów wyżej.

mówisz o zaworze termostatycznym czy głowicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz o zaworze termostatycznym czy głowicy?

Termostatyczna to moze być tylko głowica, która steruje zaworem, wcale nie termostatycznym.

I to na zaworze masz pierscień, widoczny po zdjęciu głowicy, którym dokonuje się "kryzowania", czyli dławi przepływ przez grzejnik.

Jezeli zawór nie ma tej regulacji, ale grzejnik jest wyposazony takze w zawór odcinający na powrocie, można przepływ przydławić tym zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to prawdopodobnie zawór do kryzowania. Możesz "zdlawic" przepływ przez grzejnik.

W praktyce używane jezeli masz grzejniki w różnej odległości od pionu albo różnej wielkości. Fizyka podpowiada ze woda popłynie po najmniejszej linii oporu czyli tam gdzie bliżej do pionu. Wtedy regulujesz tym zaworem żeby utrudnić przepływ przez najbliższy grzejnik i zmusić wode do płynięcia równie przez grzejnik bardziej oddalony od pionu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to prawdopodobnie zawór do kryzowania. Możesz "zdlawic" przepływ przez grzejnik.

W praktyce używane jezeli masz grzejniki w różnej odległości od pionu albo różnej wielkości. Fizyka podpowiada ze woda popłynie po najmniejszej linii oporu czyli tam gdzie bliżej do pionu. Wtedy regulujesz tym zaworem żeby utrudnić przepływ przez najbliższy grzejnik i zmusić wode do płynięcia równie przez grzejnik bardziej oddalony od pionu.

(Po linii najmniejszego oporu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem na przykładowej fotce.

A możesz wkleić dokładne zdjęcie swojego zaworu, bo w 90% jest to zawór zasilająco powrotny z funkcją odcięcia. Jeżeli zaczniesz nim regulować przepływ ( kryzowanie ) to zacznie w końcu z niego cieknąć. Kryzowanie przeważnie jest w zaworze termostatycznym pod głowicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz wkleić dokładne zdjęcie swojego zaworu, bo w 90% jest to zawór zasilająco powrotny z funkcją odcięcia. Jeżeli zaczniesz nim regulować przepływ ( kryzowanie ) to zacznie w końcu z niego cieknąć. Kryzowanie przeważnie jest w zaworze termostatycznym pod głowicą.

 

Ja nie chce go w ogóle dotykać, tylko chciałem posprawdzać szczelność (podokręcać) wszystkie gwinty, a tu nie wiedziałem, czy ma być dokręcone i w którą stronę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam - hydraulik powiedział, żeby zawsze przy odpaleniu przejść się i posprawdzać, bo czasem śrubunki mogą zapracować i się poluzować. :nie_wiem:

Jeżeli to są śrubunki bez uszczelek, to jeszcze mi się taki nie poluzował. Natomiast te przy pompach i piecu, z uszczelkami gumowymi lub preszpanowymi owszem, co kilka lat warto sprawdzić, czy lekko się ich nie da dociągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.