Skocz do zawartości

Stół warsztatowy


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Poradźcie mili, gdzie można kupić lub jak zrobić w prosty sposób stół do warsztatu.

 

W marketach albo są badziewne, albo kosztują >1kzł. Stolarz od mebli zarobiony i tak kombinuje czy samemu by nie zrobić :hmm:

 

Chwiałbym prosty stolik ala biurko, może być bez szuflad. Ważna jest konstrukcja oraz płyta wierzchnia, żeby dało się imadło przykręcić czy stuknąć młotkiem jak trzeba.

 

Czy tylko metalowa konstrukcja nóg wchodzi w grę czy drewniana też ma rację bytu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że najlepsza spawana z profili, wierzch z grubych dech lub płyta OSB. Ale jak nie masz spawarki ani dostępu, to drewniana też może być. Zrób konstrukcję z kantówek 10x10 cm albo większych jak masz, będziesz zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiele lat temu trafilem kilka sztuk skrzydeł drzwi robionych w ZSRR z płyty stolarskiej oklejanej pilśnią. Ciężkie jak cholera, bo lite. Ustawiłem je na dwóch solidnych kobyłkach i nie narzekałem. Potem mi się trafiły takie słupkowe zestawy metalowych szuflad biurowych i podstawiłem je zamiast kobyłek, zyskując sporo miejsca na części i narzędzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie muszę mieć bardziej mobilny  ;]  żebym mógł go sam przestawić na środek warsztatu gdy spawam większe elementy. Balustrady do 4m to standard. Raczej delikatne roboty nikt po nim młotem prał nie będzie.

 

Ale solidność może iść w parze z mobilnością :phi:

Skoro nie potrzebujesz konstrukcji pancernej, to wystarczy (moim skromnym zdaniem) użycie kątownika "50" na nogi, jeśli jesteś estetą, to profil zamknięty 50x50 :phi:

Konstrukcja "ramiaka" też może być wykonana z w/w kątownika, ew. profilu zamkniętego 50x30 lub innego wg upodobań.

Do tego jakieś zastrzały, stężenia i będzie OK.

Co do mobilności: jeśli nie masz idealnie poziomej posadzki w warsztacie, to dobrym posunięciem :swinka:  może być użycie jedynie trzech nóg - wtedy stół nie ma prawa się chwiać, niezależnie od nierówności podłoża.

Dalej: by nie dźwigać stołu, można zastosować odpowiednio dobrane do środowiska kółka. Widział bym je zamocowane tak, by w pozycji "PRACA" były minimalnie nad posadzką. Uniesienie stołu po jednej stronie (stronie jednej nogi, o ile będą trzy) do pozycji "RUCH" czy też "JAZDA"  :phi: powodowało by kontakt kół z podłożem i możliwość ruchu. W miarę prosto i skutecznie  :oki: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ jakiś miesiąc temu stałe przed tym samym wyborem co Ty. Ja swój stół warsztatowy zrobiłem z kątownika 30x30 (blat) i profila zamkniętego 50x30 (nogi). Do tego przygotowałem sobie z teownika i kątownika prowadnice na szuflady. Na blat przyjdzie płyta osb 25 i myślę, że to będzie bardzo stabilne, bo sama rama jest już stabilna i to bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruba płyta OSB na góre to jasne. Stelaż najlepiej z czegość dopasować, ale może być ciężko, spawać, musiałbym szukac kogoś. Kantówek o różnych przekrojach mam sporo. Jak je połączyć ? Zrobić ramiak + nogi czy nogi +ramiak ?

Nie za bardzo rozumiem ostatnią część pytania ;)

 

Ale jak połączyć - jest mnóstwo opcji, od łączników dekarskich skręcanych, przez czopy i wpusty, poprzez klejenie i takie tam. Porozglądaj się po Youtube i googlach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ jakiś miesiąc temu stałe przed tym samym wyborem co Ty. Ja swój stół warsztatowy zrobiłem z kątownika 30x30 (blat) i profila zamkniętego 50x30 (nogi). Do tego przygotowałem sobie z teownika i kątownika prowadnice na szuflady. Na blat przyjdzie płyta osb 25 i myślę, że to będzie bardzo stabilne, bo sama rama jest już stabilna i to bardzo

 

Jak je połączyłeś ? Zrobiłeś prostokatną ramę i do tego nogi ? Zastrzały robiłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem ostatnią część pytania ;)

 

Ale jak połączyć - jest mnóstwo opcji, od łączników dekarskich skręcanych, przez czopy i wpusty, poprzez klejenie i takie tam. Porozglądaj się po Youtube i googlach. 

 

Właśnie o to chodzi że sposobów jest mnóstwo a jak pytam /szukam o ten sprawdzony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak je połączyłeś ? Zrobiłeś prostokatną ramę i do tego nogi ? Zastrzały robiłeś ?

 

tak prostokąt wyspany z kątowników, i do tego nogi dospawane. Jedyny zastrzał to kątownik pomiędzy nogami (prowadnica szuflady) na krótszej ściance. W późniejszym czasie mam jeszcze w planach dokręcić zastrzały między nogami po dłuższej stronie celem dobudowy półki na jakieś badziewia pod stołem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie mili, gdzie można kupić lub jak zrobić w prosty sposób stół do warsztatu.

 

W marketach albo są badziewne, albo kosztują >1kzł. Stolarz od mebli zarobiony i tak kombinuje czy samemu by nie zrobić :hmm:

 

Chwiałbym prosty stolik ala biurko, może być bez szuflad. Ważna jest konstrukcja oraz płyta wierzchnia, żeby dało się imadło przykręcić czy stuknąć młotkiem jak trzeba.

 

Czy tylko metalowa konstrukcja nóg wchodzi w grę czy drewniana też ma rację bytu ?

 

Ja mam taki od kilku lat: http://allegro.pl/polski-stol-warsztatowy-do-garazu-przegrody-i5788173890.html

 

Producentem jest Spółdzielnia Inwalidów z Olsztyna i mają bardzo duży wybór tych stołów, od małych i prostych po duże i zabudowane szufladami.

 

Nie są może najtańsze ale IMO warte swojej ceny bo solidnie wykonane. Też chciałem robić coś sam ale w końcu zamówiłem gotowca i nie żałuję.

 

Stół wygląda schludnie, założyłem imadło i daje radę :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

@@Dyrman Dzięki za cynk !

 

Po przeoraniu allegro staneło, że kupiłem stół ze sp inwalidów z Olsztyna. Produkt bardzo porządnie zrobiony,  pomalowany a przede wszystkim stabilny :ok: .

 

Jakby ktoś zastanawiał się nad wyborem to jak bardziej polecam, trochę długo się składa, bo jest masa śrubek, ale warto.

 

Tak to mniej więcej na razie wygląda:

 

post-131109-0-89817800-1454536733_thumb.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
W dniu 3.02.2016 o 22:59, sherif napisał(a):

@@Dyrman Dzięki za cynk !

 

Po przeoraniu allegro staneło, że kupiłem stół ze sp inwalidów z Olsztyna. Produkt bardzo porządnie zrobiony,  pomalowany a przede wszystkim stabilny :ok: .

 

Jakby ktoś zastanawiał się nad wyborem to jak bardziej polecam, trochę długo się składa, bo jest masa śrubek, ale warto.

 

Tak to mniej więcej na razie wygląda:

 

post-131109-0-89817800-1454536733_thumb.jpg

I jak ten Twój stół się trzyma po paru latach ? Mój bałagan z narzędziami w garażu przekroczył punkt krytyczny i muszę wymienić mój tani i niedobry stół z Jula na coś solidnego z szufladami. Dalej polecasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MarcG napisał(a):

I jak ten Twój stół się trzyma po paru latach ? Mój bałagan z narzędziami w garażu przekroczył punkt krytyczny i muszę wymienić mój tani i niedobry stół z Jula na coś solidnego z szufladami. Dalej polecasz ?

Tak, oczywiście.

Przeżył dużo, ale jest ok.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2023 o 18:06, MarcG napisał(a):

I jak ten Twój stół się trzyma po paru latach ? Mój bałagan z narzędziami w garażu przekroczył punkt krytyczny i muszę wymienić mój tani i niedobry stół z Jula na coś solidnego z szufladami. Dalej polecasz ?

Ja zrobiłem taki.

Mam kilka gotowych elementów 2x1.

Spawany, nie skręcany. Ciężki i stabilny.

Edytowane przez Tre-Bor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.