Skocz do zawartości

A na wkładach kominkowych ktoś się tu zna?


kiziuk

Rekomendowane odpowiedzi

Bo muszę zanabyć ;] do ogrzewania poddasza w zimę.

Wybór jest spory. Od marketowych, przez kratki.pl, innych rodzimych producentów typu Tarnava, do Jotulów/Sparthermów/Romotopów/itd. za 8k+ PLN.

Potrzebuję coś taniego i dobrego :phi:, co będzie mieć:

- moc 10-12 kW

- centralne doprowadzenie powietrza do spalania

- praca z DGP

- mile widziany "system" czystej szyby :] - ale to ma chyba większość, przy założeniu, że działa

 

Majster mi poleca wybrać sobie coś z Kratek, ale czytam po forach, że toto nieszczelne i pali się nawet, jak jest wszystko zamknięte, do tego pękają wkłady żeliwne, sprawność taka sobie - no nie wiem.

Z drugiej strony wydać 7-8k PLN za sam wkład "uznanego producenta" nad którym jego dystrybutorzy pieją z zachwytu, też mi się nie kalkuluje.

 

Może jacyś użytkownicy podzielą się swoimi wrażeniami z użytkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam coś z kartki.pl - około 15kW.

Za całość, czyli wkład, obudowę kominka, podłączenie do komina dymnego, z turbinką i DGP do 5 punktów na poddaszu zapłaciłem 10,5 tys.

Kominek sprawuje się super - spalam w nim około 5 metrów przestrzennych drewna w sezonie.

Dolot nie jest do końca szczelny i nawet jak zamknąć wszystko, to lekki ciąg jest- ale tak chyba powinno być.

Szyba czasem się ubrudzi, potem znów oczyści - ale to zależy głównie od drewna i ciągu w danym dniu.

Ważny jest dolot powietrza z zewnątrz - ja mam za małą średnicę (zwykła rura kanalizacyjna) i potrafi dodatkowo ciągnąć powietrze kratkami wentylacyjnymi.

DGP super sprawa - błyskawicznie nagrzewa pomieszczenia. Żałuję, że nie rozprowadziłem wszędzie.

Najbardziej upierdliwe jest dostarczanie drewna i wynoszenie popiołu - niestety to brudna robota i w salonie robi się kotłownia - ale ma też swój urok ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę jedynie odradzić Unico, za przede wszystkim ich "podejście" do klienta.

System czystej szyby mają prawie wszystkie, czyli nawiew / nadmuch powietrza który zapobiega osadzaniu się sadzy. Tyle, że to dobrze działa przy nominalnej pracy, przy rozpalaniu / dopalaniu potrafi odkładać się sadza mimo tego. MOże nie ma tego dużo, ale po kilku-kilkunastu rozpaleniach już się uzbiera i trzeba myć. Na to pomaga pyroliza, która dopala sadzę. Niby przy zwykłym kominku jak się mocniej rozchajcuje to też potrafi się dopalić ale zwykle tylko środek.

Na sprawność możesz nie patrzyć rozmawiałem z gościem który przeprowadza certyfikacje i badania - pic i fotomontaż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję coś taniego i dobrego :phi:, co będzie mieć:

- moc 10-12 kW

- centralne doprowadzenie powietrza do spalania

- praca z DGP

- mile widziany "system" czystej szyby :] - ale to ma chyba większość, przy założeniu, że działa

 

Może jacyś użytkownicy podzielą się swoimi wrażeniami z użytkowania?

 

Mam od 4 lat niedrogi francuski Uniflam 700 http://www.krakowskiekominki.pl/wklady-uniflam-z-dolotem-powietrza/1044-wklad-kominkowy-uniflam-700-szyber-dolot-powietrza-ref-607-675-dp.html

 

Co prawda rzadko korzystam z kominka ale póki co się sprawdza.

Edytowane przez tomik53
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od 4 lat niedrogi francuski Uniflam 700 http://www.krakowskiekominki.pl/wklady-uniflam-z-dolotem-powietrza/1044-wklad-kominkowy-uniflam-700-szyber-dolot-powietrza-ref-607-675-dp.html

 

Co prawda rzadko korzystam z kominka ale póki co się sprawdza.

 

Masz w nim dopływ powietrza z zewnątrz? Jak ono jest podłączone - przez popielnik?

Pytam, bo mam coś podobnego ale starszego bez dopływu i może kiedyś bym sobie wymienił na zasadzie plug'n play...  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki związek ma brak popielnika z czystymi wylotami dgp???

Popiół lub/i dym nie dostaje się do dgp.

Przy popielniku jest stale zaciągany do obiegu przez szczeliny.

Tak słyszałem kiedyś i wyśmiałem.

Okazało się jednak, że się sprawdziło. Kilka lat ciągłego palenia i nawet cienia zabrudzeń przy wylotach. Wszystkie zwykłe wkłady, które widziałem już po pierwszym, ciągłym sezonie brudziły.

Chyba, że znawcy się mylili i jest inna przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiół lub/i dym nie dostaje się do dgp.

Przy popielniku jest stale zaciągany do obiegu przez szczeliny.

Tak słyszałem kiedyś i wyśmiałem.

Okazało się jednak, że się sprawdziło. Kilka lat ciągłego palenia i nawet cienia zabrudzeń przy wylotach. Wszystkie zwykłe wkłady, które widziałem już po pierwszym, ciągłym sezonie brudziły.

Chyba, że znawcy się mylili i jest inna przyczyna?

U mnie po 2 zimach palenia zero zabrudzeń. Wkład z popielnikiem.

 

A przy okazji, moim zdaniem Tarnava to dobry kompromis między marketowymi wynalazkami, garażową produkcją a drogimi, markowymi produktami.

Edytowane przez kjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kupnem też doradzano mi bezpopielnika, że wszystko spala się na pył (można czyścić raz na tydzień), że lepiej trzyma temp, mniej brudzi się itd. Po 2 latach sądze, że nie jest to prawdą, proces spalania przebiega podobnie, u mnie bez popielnika też zostają niedopalone kawałki drewna - identycznie jak u moich rodziców przy popielniku. Aby spalić idealnie trzeba by całą noc stać z pogrzebaczem przy kominku albo palić tylko brykietem.

Za to znacznie bardziej upierdliwe jest czyszczenie, przy popielniku wysuwa się ostrożnie blachę z popiołem i sru na zewn do wiaderka. Przy braku popielnika najpierw wybierałam łopatką na skutek czego wszystko w koło było uwalone, potem zacząłem stosować odkurzacz do kominków. Ilość magazynowania popiołu oczywiście zależy już od samego wkładu. Za to łatwiej rozpala się przy popielniku bo cały syf tam ląduje i palenisko jest czyste, w tych bez trzeba rozgarniać popiół (jeżeli się nie sprząta za każdym paleniem). Nie wiem jak się to ma do DGP, bo nie mam, ale ok kominka potrafią się tak samo przybrudzić przy czyszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kupnem też doradzano mi bezpopielnika, że wszystko spala się na pył (można czyścić raz na tydzień), że lepiej trzyma temp, mniej brudzi się itd. Po 2 latach sądze, że nie jest to prawdą, proces spalania przebiega podobnie, u mnie bez popielnika też zostają niedopalone kawałki drewna - identycznie jak u moich rodziców przy popielniku. Aby spalić idealnie trzeba by całą noc stać z pogrzebaczem przy kominku albo palić tylko brykietem.

Za to znacznie bardziej upierdliwe jest czyszczenie, przy popielniku wysuwa się ostrożnie blachę z popiołem i sru na zewn do wiaderka. Przy braku popielnika najpierw wybierałam łopatką na skutek czego wszystko w koło było uwalone, potem zacząłem stosować odkurzacz do kominków. Ilość magazynowania popiołu oczywiście zależy już od samego wkładu. Za to łatwiej rozpala się przy popielniku bo cały syf tam ląduje i palenisko jest czyste, w tych bez trzeba rozgarniać popiół (jeżeli się nie sprząta za każdym paleniem). Nie wiem jak się to ma do DGP, bo nie mam, ale ok kominka potrafią się tak samo przybrudzić przy czyszczeniu.

jaki masz sterownik ? mnie tatarek dobre drewno dopala prawie do 0

przy syfiatym drewnie zostaja 2-3 kawalki wielkosci 5cm zgarniam na bok - popiół zrzucam w dół i wyciagam - duzo bardziej mi syfi wkladanie badziewnego drzewa niż wybieranie popiolu

dodatkowo przy badziewnym drzewie trzeba wybierać co 3 palenie :(

nie rozumiem tez po co rozgarniac popiol, ja poprostu wkladam drzewo i podpalam - jak widze ze popiol trzeba wyciagnac to wtedy to robie a tak to nie grzebie w srodku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w nim dopływ powietrza z zewnątrz? Jak ono jest podłączone - przez popielnik?

Pytam, bo mam coś podobnego ale starszego bez dopływu i może kiedyś bym sobie wymienił na zasadzie plug'n play... :hmm:

Mam wersje wkładu z dopływem powietrza z zewnątrz, ale zamontowanym bez tego metalowego dedykowanego przejścia pomiędzy wkładem a rurą. Pod popielnikiem kończy się rurą i tyle. Wiem że to nie jest do końca tak jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


jaki masz sterownik ? mnie tatarek dobre drewno dopala prawie do 0

 

Czym sterujesz i co?

 


A przy okazji, moim zdaniem Tarnava to dobry kompromis między marketowymi wynalazkami, garażową produkcją a drogimi, markowymi produktami

 

Właśnie, po przejrzeniu internetów i różnistych rozwiązań, Tarnava jest chwilowo nr 1. Na drugim miejscu Uniflam - ale tu są drobne problemy :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym sterujesz i co?

 

 

 

 

Właśnie, po przejrzeniu internetów i różnistych rozwiązań, Tarnava jest chwilowo nr 1. Na drugim miejscu Uniflam - ale tu są drobne problemy :]

steruje tatarkiem rt08gb przepustnica na dolocie

 

ja bardzo dlugo na 1 miejscu mialem unico - swietny PR na forum muratora

potem lazara weste compact ale sam lazar sie wycofal z produkcji 

no i na koncu jako solidny ale bez fireworkow romotop

no ale to kominek z plaszczem, z dgp bralbym chyba cokolwiek byle mialo doprowadzenie powietrza z zewnatrz i czysta szybe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki masz sterownik ? mnie tatarek dobre drewno dopala prawie do 0

przy syfiatym drewnie zostaja 2-3 kawalki wielkosci 5cm zgarniam na bok - popiół zrzucam w dół i wyciagam - duzo bardziej mi syfi wkladanie badziewnego drzewa niż wybieranie popiolu

dodatkowo przy badziewnym drzewie trzeba wybierać co 3 palenie :(

nie rozumiem tez po co rozgarniac popiol, ja poprostu wkladam drzewo i podpalam - jak widze ze popiol trzeba wyciagnac to wtedy to robie a tak to nie grzebie w srodku

 

Goscia z Tatarekiem pogoniłem, mam EcoKom260. Sterownik jak sterownik, oczywiście zależy jak się pali i jakie drewno, ale tak czy inaczej kilkanaście grudek po ok 1cm zostaje, rzadko kiedy większe. Podobni jest przy popielniku, tylko, że tam te mniejsze i popiół spada na dół. Ja wybieram zwykle co 4-6dni, można więcej pociągnąć, ale źle się rozpala i przy każdym zamykaniu podbija się ten popiół i pył, bo w końcu nie tylko na dole się zbiera.

Jak nie rozgarne popiołu (2-3cm), to rozpałka ląduje w tym pyle, dlatego w miejscu odpalanie rozgarniam na boki popiół. Gdybym tak nei zrobił to przy rozpalaniu i sierowaniu strumienia powietrza na dół paleniska (opcja rozpalania), podmuch powietrza zasypuje ogień popiołem i pyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

steruje tatarkiem rt08gb przepustnica na dolocie

 

ja bardzo dlugo na 1 miejscu mialem unico - swietny PR na forum muratora

potem lazara weste compact ale sam lazar sie wycofal z produkcji 

no i na koncu jako solidny ale bez fireworkow romotop

no ale to kominek z plaszczem, z dgp bralbym chyba cokolwiek byle mialo doprowadzenie powietrza z zewnatrz i czysta szybe

 

proszę Cię jaki PR, dwie osoby handlujące 2-3 razy wypowiedziały się, że to poprawna konstrukcja i tyle (na setki postów). Był moment, że Unico wykupiło sobie profil premium i założyło wątek odnoście ich kominków, umieścili tam może 2-3 posty i znikli :). Gro postów nt tej firmy na FM jest mojego autorstwa, niestety bez rozwiązania i odp, nie mówiąc już o odniesieniu się f. Unico na FM.

PR to tam jest na Brunera i inne produkty z D.

Teraz chyba zresztą mocno zastanawiałbym się nad czymś sprawdzonym z D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę Cię jaki PR, dwie osoby handlujące 2-3 razy wypowiedziały się, że to poprawna konstrukcja i tyle (na setki postów). Był moment, że Unico wykupiło sobie profil premium i założyło wątek odnoście ich kominków, umieścili tam może 2-3 posty i znikli :). Gro postów nt tej firmy na FM jest mojego 

 

mowie o Bohuszu, i jeszcze o kims z unico ale niestety nie pamietam nicka

bruner, spartherm to troche jednak inna polka cenowa, szczegolnie jesli chodzi o wode, no bo hypocaustum to chyba malo kto ma

dla mnie dorzucanie 2x wiekszej kwoty kompletnie mija sie z celem, lubie palic w kominku ale jak juz sie doczekam na gaz to kominek bedzie rozpalany jedynie wieczorami 

 

Jak nie rozgarne popiołu (2-3cm), to rozpałka ląduje w tym pyle, dlatego w miejscu odpalanie rozgarniam na boki popiół. Gdybym tak nei zrobił to przy rozpalaniu i sierowaniu strumienia powietrza na dół paleniska (opcja rozpalania), podmuch powietrza zasypuje ogień popiołem i pyłem.

 

rozpalasz od dołu ??? dlaczego ? ja zdecydowanie wole rozpalanie od góry i wtedy ilość popiolu na dole mnie nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


mowie o Bohuszu, i jeszcze o kims z unico ale niestety nie pamietam nicka

bruner, spartherm to troche jednak inna polka cenowa, szczegolnie jesli chodzi o wode, no bo hypocaustum to chyba malo kto ma

dla mnie dorzucanie 2x wiekszej kwoty kompletnie mija sie z celem, lubie palic w kominku ale jak juz sie doczekam na gaz to kominek bedzie rozpalany jedynie wieczorami

 

Bohusz się właśnie wypowiedział, że kilka razy montował było ok, napalił i też było ok. To wszystko. Wypowiadał sie też Forest i jakiś gość co niby też rozpalał i oglądał :). Nie były to posty jakich pełno typu super rozwiązania - kupujcie, tylko widziałem, pomacałem jest ok.

Cenowo nie badałem tematu, bo na razie męcze Unico.

 


rozpalasz od dołu ??? dlaczego ? ja zdecydowanie wole rozpalanie od góry i wtedy ilość popiolu na dole mnie nie interesuje.

 

Tak jest mi wygodniej, lepiej się rozpala bo nadmuch jest od dołu. Próbowałem od góry, ale nie bardzo to szło. Poza tym jak pisałem to jeden tylko z problemów, jak dokłada się drewna a popiołu jest dużo to odkłada się wszędzie na drzwiczkach, bokach kazde otwarcie i zamknięcie powoduje podbijanie pyłu i brudzenie się. Tutaj zaletę ma popielnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem przy Tarnavie. Zobaczymy :phi:

Budowę i instalację mam gdzieś we wrześniu, bo fachman obecnie zarobiony jest :]

Trochę się tylko martwię o technologię robienia dziury w ścianie zewnętrznej (+styropian) i dziury do komina, bo takich sprytnych otwornic do cegły na fi 100 i fi 160 to chyba nie ma  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem przy Tarnavie. Zobaczymy :phi:

Budowę i instalację mam gdzieś we wrześniu, bo fachman obecnie zarobiony jest :]

Trochę się tylko martwię o technologię robienia dziury w ścianie zewnętrznej (+styropian) i dziury do komina, bo takich sprytnych otwornic do cegły na fi 100 i fi 160 to chyba nie ma  :hmm:

Poradzą sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem przy Tarnavie. Zobaczymy :phi:

Budowę i instalację mam gdzieś we wrześniu, bo fachman obecnie zarobiony jest :]

Trochę się tylko martwię o technologię robienia dziury w ścianie zewnętrznej (+styropian) i dziury do komina, bo takich sprytnych otwornic do cegły na fi 100 i fi 160 to chyba nie ma  :hmm:

 

A właśnie że są. ;) google it! ;)

 

U mnie ta Lechma daje radę, jak się w niej dobrze rozpędzisz, to podłogówka ma ze 40*, kaloryfery jeszcze więcej, w domu jest 26, a w wodzie z kranu możesz robić herbatę i to w 3-4h. ;]

 

Raz mi wyskoczyła faza, akurat od pompy do płaszcza wodnego, jak się o tym zorientowałem, pstryknąłem to na płaszczu było 95*, nic się nie stało, a jak ruszyły pompy to kaloryfera było strach dotknąć. ;] Na szczęście w garażu jest dość spory i posłużył za chłodnicę, bez chłodzenia domu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo muszę zanabyć ;] do ogrzewania poddasza w zimę.

Wybór jest spory. Od marketowych, przez kratki.pl, innych rodzimych producentów typu Tarnava, do Jotulów/Sparthermów/Romotopów/itd. za 8k+ PLN.

Potrzebuję coś taniego i dobrego :phi:, co będzie mieć:

- moc 10-12 kW

- centralne doprowadzenie powietrza do spalania

- praca z DGP

- mile widziany "system" czystej szyby :] - ale to ma chyba większość, przy założeniu, że działa

 

Majster mi poleca wybrać sobie coś z Kratek, ale czytam po forach, że toto nieszczelne i pali się nawet, jak jest wszystko zamknięte, do tego pękają wkłady żeliwne, sprawność taka sobie - no nie wiem.

Z drugiej strony wydać 7-8k PLN za sam wkład "uznanego producenta" nad którym jego dystrybutorzy pieją z zachwytu, też mi się nie kalkuluje.

 

Może jacyś użytkownicy podzielą się swoimi wrażeniami z użytkowania?

mój najlepszy kumpel robi w kominkach. Mówi, że przerobił już wszystko, ale teraz robi tylko i wyłącznie w oparciu o Spartherm. Mówi, że różnica w jakości jest kolosalna. Od cen cennikowych można wyszarpać 20% rabatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.