Skocz do zawartości

sprzedaż pojazdu obcokrajowcowi...


bb_maciek

Rekomendowane odpowiedzi

...bać się czy też nie ?

Na jutro mam umówionego klienta do oglądania samochodu. Przyjeżdża dwóch gości, z czego jeden z nich, potencjalny kupujący, który jest Amerykaninem.

Nie mam doświadczenia w tego typu transakcjach, ale na co konkretnie zwrócić uwagę/uważać/unikać o ile doszłoby do transakcji?

z góry dzięki za podpowiedzi szczególnie od tych, którzy temat przerabiali na własnej skórze  :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


le na co konkretnie zwrócić uwagę/uważać/unikać o ile doszłoby do transakcji?

 

Normalnie spisać umowę, dobrze policzyć kasiurę i oddać kluczyki i dokumenty. Kolejnego dnia powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży i Wydział Komunikacji.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie spisać umowę, dobrze policzyć kasiurę i oddać kluczyki i dokumenty. Kolejnego dnia powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży i Wydział Komunikacji.

 

orajt, a do spisania umowy potrzebny mi będzie jego ID czy lepiej użyć paszportu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z adresem i nr pesel ? 

adres mam przyjąć na "gębę" a nr pesel podać nr paszportu ?

w umowie dane z dokumentu, na podstawie którego moze legalnie znajdować się na terenie PL

 

adres, jeśli nie ma jakiegoś, choć czasowego w PL, napisać amerykański (chyba w PL nadal istnieje obowiązek czasowej rejestracji, tylko nikt tego nie sprawdza)

 

a dla pewności może w WK zapytaj dodatkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do konca...

 

Zeby bylo na 100%, to powinienes z kupujacym razem udac sie do WK, gdzie ty wyrejestrujesz auto, oddasz tablice i dostaniesz zaswiadczenie o wyrejestrowaniu, a kupujacy odbierze tablice czasowe, i pozwolenie czasowe (na podstawie ktorego pozniej zarejestruje auto u siebie w kraju).

 

Pewnie 99% przypadkow nikt tak nie robi, ale dajac dowod i karte pojazdu i ubezpieczenie kupujacemu, narazasz sie na mozliwe problemy - np z wypowiedzeniem ubezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do konca...

 

Zeby bylo na 100%, to powinienes z kupujacym razem udac sie do WK, gdzie ty wyrejestrujesz auto, oddasz tablice i dostaniesz zaswiadczenie o wyrejestrowaniu, a kupujacy odbierze tablice czasowe, i pozwolenie czasowe (na podstawie ktorego pozniej zarejestruje auto u siebie w kraju).

 

Pewnie 99% przypadkow nikt tak nie robi, ale dajac dowod i karte pojazdu i ubezpieczenie kupujacemu, narazasz sie na mozliwe problemy - np z wypowiedzeniem ubezpieczenia.

 

Yyyy że jak?A co mnie obchodzi, czy facet z innego kraju chce wywieźć auto czy dalej nim jeździć?To jest jego sprawa. Ja za tablice zapłaciłem przy okazji rejestracji, ubezpieczenia żadnego się nie wypowiada. Zgłasza się do ubezpieczyciela, przesyła mu umowę (skan umowy) i nic więcej Cię nie interesuje. Po co zaświadczenie o wyrejestrowaniu?A kim jesteś jako sprzedający by mu robić odpytki co on zamierza z tym pojazdem robić?

Dla sprzedającego procedura jest klarowna: kasa, umowa, powiadomienie ubezpieczyciela i wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu. Koniec. Nie twórzmy nowego prawa.

Jeśli możesz to podaj podstawę prawną, wg której powinienem jako sprzedawca ustalić co z autem zrobi kupujący. Przecież równie dobrze może zakupić auto dla siostrzeńca na urodziny, siostrzeniec z tej samej wsi, zatem tablice zostaną te same, a w dniu urodzin napiszą umowę darowizny dla siostrzeńca.

Przypadków setki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedajac auto Bialorusinowi z karta pobytu w PL, w umowie wpisalem nr tej karty. W tym przypadku auto zostało w PL i nadal je widuje na ulicach.

Co mnie obchodzi, ze kolo PESEL-u nie ma, paniusia w WK sie krzywila, to grzecznie ja poprosilem by pomogla mi ustalic jego PESEL.

Szwagier wczoraj opchnal zlomka Ukraincowi, spisal dane z paszportu i tyle.

Tutaj raczej fura przestanie istnieć.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do konca...

 

Zeby bylo na 100%, to powinienes z kupujacym razem udac sie do WK, gdzie ty wyrejestrujesz auto, oddasz tablice i dostaniesz zaswiadczenie o wyrejestrowaniu, a kupujacy odbierze tablice czasowe, i pozwolenie czasowe (na podstawie ktorego pozniej zarejestruje auto u siebie w kraju).

 

Pewnie 99% przypadkow nikt tak nie robi, ale dajac dowod i karte pojazdu i ubezpieczenie kupujacemu, narazasz sie na mozliwe problemy - np z wypowiedzeniem ubezpieczenia.

 

Piszesz o wyspach? W Polsce tak to nie działa. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...bać się czy też nie ?

Na jutro mam umówionego klienta do oglądania samochodu. Przyjeżdża dwóch gości, z czego jeden z nich, potencjalny kupujący, który jest Amerykaninem.

Nie mam doświadczenia w tego typu transakcjach, ale na co konkretnie zwrócić uwagę/uważać/unikać o ile doszłoby do transakcji?

z góry dzięki za podpowiedzi szczególnie od tych, którzy temat przerabiali na własnej skórze  :ok:

 

Sto razy pisałem. Ojciec sprzedał Nexie obywatelowi Uzbekistanu. Dane z paszportu na umowę sprzedaży i żegnaj próchnico...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sto razy pisałem. Ojciec sprzedał Nexie obywatelowi Uzbekistanu. Dane z paszportu na umowę sprzedaży i żegnaj próchnico...

 

Ok, spotkanie za nami, było miło i w ogóle, ma się zastanowić...

ale pytanie jest inne, otóż ów Amerykanin spytał mnie czy nie będzie problemem, gdyby doszło do podpisania umowy, żeby zamiast paszportu przedstawił mi jego kopię, gdyż oryginał aktualnie znajduje się w Warszawie i będzie go miał za 2-3 tygodnie

Odpowiedziałem, że nie powinno to stanowić problemu. Z drugiej strony... co sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
1 godzinę temu, Kiwal napisał:

Jak sie sprawa skonczyla?

 

Sprzedajac pojazd obcokrajowcowi daje mu sie wszystkie dokumenty i tylko informuje WK i ubezpieczyciela?

Pojazdu nie tzreba wyrejestrowac?

Nie masz możliwości wyrejestrować pojazdu po sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hektorek napisał:

Udać sie do WK żeby Ci podstemplowali umowe sprzedaży, później podstemplowaną pokazać ubezpieczycielowi

czyli bez roznicy - jak sprzedaz krajowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.09.2016 o 19:57, bb_maciek napisał:

...bać się czy też nie ?

Na jutro mam umówionego klienta do oglądania samochodu. Przyjeżdża dwóch gości, z czego jeden z nich, potencjalny kupujący, który jest Amerykaninem.

Nie mam doświadczenia w tego typu transakcjach, ale na co konkretnie zwrócić uwagę/uważać/unikać o ile doszłoby do transakcji?

z góry dzięki za podpowiedzi szczególnie od tych, którzy temat przerabiali na własnej skórze  :ok:

Wziąć kasę gotówką i sprawdzić w ultrafiolecie, czy nie fałszywe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.09.2016 o 20:27, bb_maciek napisał:

 

Ok, spotkanie za nami, było miło i w ogóle, ma się zastanowić...

ale pytanie jest inne, otóż ów Amerykanin spytał mnie czy nie będzie problemem, gdyby doszło do podpisania umowy, żeby zamiast paszportu przedstawił mi jego kopię, gdyż oryginał aktualnie znajduje się w Warszawie i będzie go miał za 2-3 tygodnie

Odpowiedziałem, że nie powinno to stanowić problemu. Z drugiej strony... co sądzicie? 

Sprawdzaj, czy banknoty prawdziwe, a nie paszport.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.