Skocz do zawartości

Bojler na wodę - czy da się zgrać z kotłem gazowym


spad

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w domu kocioł na gaz 2-funkcyjny. W związku z podwyżkami gazu i montażem paneli fotowoltaicznych pomyślałem żeby cwu podgrzewać za pomocą prądu. Mój kocioł nie obsłuży zasobnika wody, ale mój serwisant zasugerował mi, że dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem byłoby zamontowanie bojlera na wodę. I tu pytanie do was czy to zagra? Bojler to proste urządzenie a chciałbym zgrać to tak, żeby ciepła woda leciała w pierwszej kolejności z bojlera a jakby jej zabrakło to kocioł by grzał. Ewentualnie jak duży bojler kupić dla 4-osobowej rodziny, która na co dzień korzysta z prysznica a nie wanny? Jest sens przechodzić na takie rozwiązanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spad napisał:

czy to zagra?

a co ma nie zagrać? jak zainstalujesz w łazience/kuchni i podepniesz do wody musi działać. Kwestia tylko jak kłopotliwe jest wcięcie się w instalację wodną i zrobienie bypassu przed łazienką/kuchnią. Powiem szczerze jak miałbym kuć w ścianach np to by mi się nie chciało.

Jak masz typowy bojler (np 80 litrów) to 2 osoby wezmą prysznic, trzecia już będzie miała zimno 😄

Edytowane przez iwik
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spad napisał:

Mam w domu kocioł na gaz 2-funkcyjny. W związku z podwyżkami gazu i montażem paneli fotowoltaicznych pomyślałem żeby cwu podgrzewać za pomocą prądu. Mój kocioł nie obsłuży zasobnika wody, ale mój serwisant zasugerował mi, że dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem byłoby zamontowanie bojlera na wodę. I tu pytanie do was czy to zagra? Bojler to proste urządzenie a chciałbym zgrać to tak, żeby ciepła woda leciała w pierwszej kolejności z bojlera a jakby jej zabrakło to kocioł by grzał. Ewentualnie jak duży bojler kupić dla 4-osobowej rodziny, która na co dzień korzysta z prysznica a nie wanny? Jest sens przechodzić na takie rozwiązanie? 

Da się , miałem tak. Potem się bojler zepsuł i go zdjąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, iwik napisał:

a co ma nie zagrać? jak zainstalujesz w łazience/kuchni i podepniesz do wody musi działać. Kwestia tylko jak kłopotliwe jest wcięcie się w instalację wodną i zrobienie bypassu przed łazienką/kuchnią. Powiem szczerze jak miałbym kuć w ścianach np to by mi się nie chciało.

Jak masz typowy bojler (np 80 litrów) to 2 osoby wezmą prysznic, trzecia już będzie miała zimno 😄

 

Rurki do wody mam zaraz pod kotłem gazowym w pomieszczeniu gospodarczym, więc tam mógłbym się wpiąć, nawet bez kucia ścian. Bo ja bym chciał jeden duży bojler do całej instalacji a nie jakieś zbiorniki pod konkretne pomieszczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, spad napisał:

Mam w domu kocioł na gaz 2-funkcyjny. W związku z podwyżkami gazu i montażem paneli fotowoltaicznych pomyślałem żeby cwu podgrzewać za pomocą prądu. Mój kocioł nie obsłuży zasobnika wody, ale mój serwisant zasugerował mi, że dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem byłoby zamontowanie bojlera na wodę. I tu pytanie do was czy to zagra? Bojler to proste urządzenie a chciałbym zgrać to tak, żeby ciepła woda leciała w pierwszej kolejności z bojlera a jakby jej zabrakło to kocioł by grzał. Ewentualnie jak duży bojler kupić dla 4-osobowej rodziny, która na co dzień korzysta z prysznica a nie wanny? Jest sens przechodzić na takie rozwiązanie? 

Jeżeli montowałeś ostatnio i nie masz jeszcze wiedzy jaka jest produkcja to lepiej poczekać i podjąć decyzję po pierwszym roku jak rzeczywiście będziesz miał nadwyżki.

Ja też się zastanawiałem czy podpiąć się pod CWU - mam łatwo bo mam zbiornik z miejscem na grzałkę, ale póki co to zbrakło mi kWh.

JEżeli masz zbiornik na wodę zintegrowany/zabudowany i nie da się dostawić grzałki to można bawić się w zewn bojler i sterować tym tak aby wykorzystywać max energię podczas produkcji. Są zawory trójdrożne sterowane elektronicznie, do przestawiania źródeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, spad napisał:

Mam w domu kocioł na gaz 2-funkcyjny. W związku z podwyżkami gazu i montażem paneli fotowoltaicznych pomyślałem żeby cwu podgrzewać za pomocą prądu. Mój kocioł nie obsłuży zasobnika wody, ale mój serwisant zasugerował mi, że dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem byłoby zamontowanie bojlera na wodę. I tu pytanie do was czy to zagra? Bojler to proste urządzenie a chciałbym zgrać to tak, żeby ciepła woda leciała w pierwszej kolejności z bojlera a jakby jej zabrakło to kocioł by grzał. Ewentualnie jak duży bojler kupić dla 4-osobowej rodziny, która na co dzień korzysta z prysznica a nie wanny? Jest sens przechodzić na takie rozwiązanie? 

przy 4 osobowej rodzinie brak zasobnika na wodę wydaje się ryzykownym pomysłem :)  Nie masz problemów na co dzień ?

 

Nie wiem jaki masz piec, ale może warto podejść do tematu kompleksowo, zrobić dobry piec kondensacyjny i zasobnik z grzałką elektryczną ?

 

Bo z bojlerem to będziesz musiał chyba zrobić sterowanie z elektrozaworem, który będzie przełączał zasilanie wody, jeśli temperatura na wyjściu z bojlera spadnie poniżej zadanej. Nie wiem tylko czy komfort użytkowania nie ucierpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bergerac napisał:

dobry piec kondensacyjny i zasobnik z grzałką elektryczną

Doradz coś więcej bo właśnie sam chce takie rozwiązanie u siebie zrobić przedpodlaczeniem mnie do sieci. Grzałka elektryczna w zasobniku do cwu a dom póki coś ogrzewac klimatyzacja. Wiem,że na dłuższą metę mogę pójść z torbami za rachunek za prąd ale aktualnie przez brak podłączeń nowych domostw do sieci innego rozwiązania nie widzę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 4 osobowej rodzinie brak zasobnika na wodę wydaje się ryzykownym pomysłem   Nie masz problemów na co dzień ?
 
Nie wiem jaki masz piec, ale może warto podejść do tematu kompleksowo, zrobić dobry piec kondensacyjny i zasobnik z grzałką elektryczną ?
 
Bo z bojlerem to będziesz musiał chyba zrobić sterowanie z elektrozaworem, który będzie przełączał zasilanie wody, jeśli temperatura na wyjściu z bojlera spadnie poniżej zadanej. Nie wiem tylko czy komfort użytkowania nie ucierpi.
Od 11 lat mam kocioł DeDietricha i na co dzień nie mam problemu. Fakt, że z rana te 30 sekund woda musi zlecieć w kranie żeby leciała ciepła, ale potem luz. Nie mam skokow temperatury wody w trakcie kąpieli jeżeli o to pytasz.

Wymiana pieca na nowy z zasobnikiem jest dla mnie nieopłacalna, to kilkadziesiąt tysiakow do wydania. A bojler to kilka tysiakow.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, spad napisał:

Mam w domu kocioł na gaz 2-funkcyjny. W związku z podwyżkami gazu i montażem paneli fotowoltaicznych pomyślałem żeby cwu podgrzewać za pomocą prądu. Mój kocioł nie obsłuży zasobnika wody, ale mój serwisant zasugerował mi, że dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem byłoby zamontowanie bojlera na wodę. I tu pytanie do was czy to zagra? Bojler to proste urządzenie a chciałbym zgrać to tak, żeby ciepła woda leciała w pierwszej kolejności z bojlera a jakby jej zabrakło to kocioł by grzał. Ewentualnie jak duży bojler kupić dla 4-osobowej rodziny, która na co dzień korzysta z prysznica a nie wanny? Jest sens przechodzić na takie rozwiązanie? 

U mnie jak u ciebie 4 osoby na pokładzie, bojler 200L i tak latem grzeję pompą ciepła co kosztuje 3-4kwh na dobę a zimą grzeję bojler grzałką która połyka 8-9kwh dobowo, porównaj do zużycia gazu i będziesz wiedział czy warto inwestować półtora tysiaka w bojler, oczywiście każdy bojler możesz  zgrać ze swoim piecem gazowym bez większych problemów czy przeróbek, i będzie chodziło tak jak chcesz, masz produkcję ze słońca grzałka w bojlerze On nie masz produkcji piec będzie grzał wodę. I nie trzeba tu kombinować z żadnymi zaworami etc... 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, hebel napisał:

U mnie jak u ciebie 4 osoby na pokładzie, bojler 200L i tak latem grzeję pompą ciepła co kosztuje 3-4kwh na dobę a zimą grzeję bojler grzałką która połyka 8-9kwh dobowo, porównaj do zużycia gazu i będziesz wiedział czy warto inwestować półtora tysiaka w bojler, oczywiście każdy bojler możesz  zgrać ze swoim piecem gazowym bez większych problemów czy przeróbek, i będzie chodziło tak jak chcesz, masz produkcję ze słońca grzałka w bojlerze On nie masz produkcji piec będzie grzał wodę. I nie trzeba tu kombinować z żadnymi zaworami etc... 

 

Dzięki za info, porównam to sobie z gazem. Ja bym jednak inaczej chciał sterować grzaniem cwu w objlerze. Coś w stylu wyliczenia nadwyżki na instalacji fotowoltaicznej w sensie szacowana wydajność instalacji minus aktualne zużycie, minus 20% buforu dla Taurona i różnicę w skali roku przeznaczyć na grzanie bojlera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, spad napisał:

 

Dzięki za info, porównam to sobie z gazem. Ja bym jednak inaczej chciał sterować grzaniem cwu w objlerze. Coś w stylu wyliczenia nadwyżki na instalacji fotowoltaicznej w sensie szacowana wydajność instalacji minus aktualne zużycie, minus 20% buforu dla Taurona i różnicę w skali roku przeznaczyć na grzanie bojlera. 

Już dzisiaj mogę Ci powiedzieć że tych kWh ci nie wystarczy, niewiem jak oni to liczą ale po odpaleniu pv moje zużycie dobowe magicznie wzrosło, ja też myślałem że montując pv i grzejąc dom pompa ciepła zbilansuje mi się na zero, już widzę że nic z tego. Sam grudzień złoił mnie na 1300 kWh 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, hebel napisał:

Już dzisiaj mogę Ci powiedzieć że tych kWh ci nie wystarczy, niewiem jak oni to liczą ale po odpaleniu pv moje zużycie dobowe magicznie wzrosło, ja też myślałem że montując pv i grzejąc dom pompa ciepła zbilansuje mi się na zero, już widzę że nic z tego. Sam grudzień złoił mnie na 1300 kWh 

 

To ja wiem, że mi nie wystarczy na ciągłe zasilanie bojlera, ale do wysokości nadwyżki wolę za darmo ogrzewać wodę niż płacąc za to w rachunkach za gaz. No i wiadomo, że myślę w ujęciu rozliczenia rocznego a nie miesięcznego bo w zimie większa konsumpcja prądu niż produkcja i na odwrót. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, spad napisał:

 

To ja wiem, że mi nie wystarczy na ciągłe zasilanie bojlera, ale do wysokości nadwyżki wolę za darmo ogrzewać wodę niż płacąc za to w rachunkach za gaz. No i wiadomo, że myślę w ujęciu rozliczenia rocznego a nie miesięcznego bo w zimie większa konsumpcja prądu niż produkcja i na odwrót. 

Skoro braknie Ci na ciągłe ogrzewanie bojlera CWU, to policz sobie dokładnie jaki koszt poniesiesz przy przeróbce instalacji CWU i jakie realne oszczędności jesteś w stanie miesięcznie uzyskać. Bo może się okazać, że to jest finansowo nieopłacalne.

 

Ja grzejąc wodę gazem zużywam w okresie letnim około 8 - 12 kWh energii dziennie - tyle samo kWh będzie trzeba dostarczyć prądu poprzez grzałkę (mam zbiornik buforowy 200l, rodzina 3 osobowa)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, hebel napisał:

U mnie jak u ciebie 4 osoby na pokładzie, bojler 200L i tak latem grzeję pompą ciepła co kosztuje 3-4kwh na dobę a zimą grzeję bojler grzałką która połyka 8-9kwh dobowo, porównaj do zużycia gazu i będziesz wiedział czy warto inwestować półtora tysiaka w bojler, oczywiście każdy bojler możesz  zgrać ze swoim piecem gazowym bez większych problemów czy przeróbek, i będzie chodziło tak jak chcesz, masz produkcję ze słońca grzałka w bojlerze On nie masz produkcji piec będzie grzał wodę. I nie trzeba tu kombinować z żadnymi zaworami etc... 

Ale kolega Spad nie ma zbiornika CWU i nie da rady go zamontować, bo jego piec gazowy ma wbudowany wymiennik CWU i grzeje wodę tylko podczas bieżącego zużycia. Bez dodatkowych zaworów, które będą przełączały ciepłą wodę albo z pieca, albo z boilera to nie zadziała.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JacWeg napisał:

Ale kolega Spad nie ma zbiornika CWU i nie da rady go zamontować, bo jego piec gazowy ma wbudowany wymiennik CWU i grzeje wodę tylko podczas bieżącego zużycia. Bez dodatkowych zaworów, które będą przełączały ciepłą wodę albo z pieca, albo z boilera to nie zadziała.

 

Zadziała

Podłączy bez problemu, nie trzeba żadnych zaworów tylko pompkę i wpinke w zimną wodę na zasileniu kotła, zrobi wówczas krótki obieg piec-wężownica bojlera, oraz  termostat który zasteruje pompą, wszystko w ramach cwu kotła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
To ja wiem, że mi nie wystarczy na ciągłe zasilanie bojlera, ale do wysokości nadwyżki wolę za darmo ogrzewać wodę niż płacąc za to w rachunkach za gaz. No i wiadomo, że myślę w ujęciu rozliczenia rocznego a nie miesięcznego bo w zimie większa konsumpcja prądu niż produkcja i na odwrót. 
Tak jak@jacweg napisał, policz (oszacuj) ile Ci tej energii zostaje, bo może się okazać, że czas zwrotu inwestycji będzie dążył do nieskończoności. Jeśli nie chcesz oddawać energii za darmo, to może taniej będzie ją wykorzystać jakąś grzałką wody w drabince łazienkowej, czy coś podobnego

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.