Skocz do zawartości

Nowy dom, pompa ciepła czy folie grzewcze + PV?


Swider

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, technix napisał(a):

W takim przypadku, świadczy to tylko o wyśrubowanych (w katalogu) parametrach daikina, co przekłada się na trwałość.

Teraz wiem czemu kolega miał stale problemy z tym.

Dla Twojego spokoju, NIE mam autoryzacji daikina.

Ale naprawdę mnie dobiłeś, no nie sądziłem, że to takie G.

Nawet kaisai nie ma z tym problemu.

 

No to teraz Daikin spali się ze wstydu po takiej opinii experta. Wezmą sobie do serca te wszystkie Twoje wywody i nie wiem .... może jakaś akcja serwisowa.... akcje pewnie od razu na łeb na szyję... biedni użytkownicy na całym świecie muszą się zacząć rozglądać za czymś porządnym.

Kurczę może ten Kaisai???

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, technix napisał(a):

No i tu jest właśnie różnica między nami.

Tobie się wydaje (i na siłę stawiasz śmieszne argumenty), a Ja wiem (jak Ci mówię, nie chcesz słuchać, zatem do usłyszenia)

Możesz założyć swój wątek o foliach i tam pisać o glikolu czy złaczkach, ja słucham i czytam, ale na razie nie znalazłem żebyś sensownie przekonał do czegokolwiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Swider napisał(a):

Możesz założyć swój wątek o foliach i tam pisać o glikolu czy złaczkach, ja słucham i czytam, ale na razie nie znalazłem żebyś sensownie przekonał do czegokolwiek

Ja odpowiadam na zadane pytania, nie chcesz, nie czytaj.

Mało tego, zauważ właśnie, że Ty założyłeś wątek i pytasz...

Ja nie muszę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujący wątek więc dorzucę swoje przemyślenia ;)

 

1. Glikole etylenowe są toksyczne i nie wiem czy stoi to jasno w przepisach czy nie ale ze względu na potencjalną możliwość zmieszania ich z wodą pitną (wężownice zasobników CWU czy inne wymienniki) nie powinny być stosowane. Coś mi świta, że na statkach jest taki zakaz.

2. Glikole propylenowe nie są toksyczne ale są takie se jako czynnik grzewczy - spora lepkość a tak standardowo to ograniczona pojemność cieplna, korozyjność, ale jest to jakaś alternatywa i jak bym montował monobloka to raczej z nim niż z zaworami upuszczającymi, pod warunkiem że producent dopuszcza.

3. Wybrałem splita i uważam że jest to lepsze rozwiązanie

4. Jestem tylko teoretykiem i mało widziałem, 20 lat temu pisałem prace magisterską z wykorzystania pomp ciepła do ogrzewnictwa jednostek pływających i nie jestem ich fanem. Jasne, że zasada działania, profity z pozyskania ciepła z dolnego źródła jest wspaniała. A nie jestem ich fanem ze względu na koszt inwestycji i to, że nie wierzę w ich długowieczne działanie bez krytycznych awarii. Pewnie za parę lat serwisowanie ich będzie wyglądać jak już się dzieje z pralkami czy zmywarkami - drobne awarie skutkujące wymianą całych urządzeń. Ich wymagania co do poprawności instalacji strony hydraulicznej też są pewną przeszkodą ale to raczej kwestia papudractwa niż wina samych urządzeń.

5. Foliom grzewczym nie ufam i przyznaję, że nie znam ich. Nie wiem czy to coś bardziej niezawodnego niż kable grzewcze a te wiem, że potrafią psuć się w posadzkach. Oglądałem filmiki i jakoś nie przekonały mnie że to coś bardzo trwałego. Pod płytkami też ich się nie zainstaluje. Ale fajna jest tańsza i czysta ich instalacja.

Jakby były możliwości techniczne i chciałbym grzać czystym prądem to, tak jak koledzy pisali, szedłbym w instalację wodną podłogową. Zawsze jest to większa elastyczność co do zasilania. Są też systemy suche, które można instalować w szkieletówkach. Pewnie drogie jak każde "wynalazki".

BTW to rurki podłogowego rozkładałem sam z pomocą ojca i była to jedna z przyjemniejszych i szybszych prac. Styropian pod nie to masakra, ale same rurki to jeden weekend.

6. A najlepiej to liczyć kasę i wybierać w co się wierzy bardziej :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2022 o 08:18, kiziuk napisał(a):

 

Nie wiem, czy nie zbyt optymistyczne to założenie.

Średni zimowy dzień wczoraj. Trochę słoneczka, ale niezbyt dużo.

Instalacja 13kWp na dachu wschód-zachód, około 20 stopni pochylenia. W lato produkuje do 9kW.

 

PV_energy.png.1f1fd0aefcae84ae8ce2e47017fb5e49.png

 

W tym czasie PC pobrała 36kWh, z sieci pobrano 48kWh, PV wyprodukowała 8,5kWh.

Teraz pomnóż zużycie na ogrzewanie razy te 2,5.

On jest chyba z Białego, a ja mam w tym miesiącu (10 dni grudnia, bo widze na listopadowego posta odpowiadam) wyprodukowane całe 0,58kWh z 3,73kWp na dachu idealnie na południe, gdzie latem dochodzi do 25kWh dziennie.

W zeszłym roku cały grudzień dał 10kWh.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Harp napisał(a):

Niezawodność danego rozwiązania?

Zasady rozliczania PV czy stawki poszczególnych nośników energii?

 

Oczywiście. Kolega ma już policzone ceny prądu, gazu, węgla do 2150 roku. Jakbyś się uczył w szkole to też byś miał! :old:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.