Skocz do zawartości

Taras - koncepcja ułożenia desek


bergerac

Rekomendowane odpowiedzi

Będę robił taras z desek i zastanawiam się jak je ułożyć. Przygotowałem trzy koncepcje i myślę, którą wybrać. Te prostokąty u góry to będzie zabudowa "donic" zrobiona również z desek tarasowych.

 

Koncepcja 1 - najprostsza, najmniej roboty, ale te deski będą długie - ponad 5 metrów.

image.png.d1e16a7dc42119660f306f3c60cd25b1.png

 

Druga koncepcja - ciut urozmaicona, dwie poprzeczne deski (tak mam teraz):

 

image.png.28e1f914392c6f806dad818763a5e0e5.png

 

Trzecia koncepcja - chyba najbardziej mi się podoba, bo zrobię takie obramowanie do desek. Najbardziej pracochłonna i na pewno najdroższa bo wyjdzie dużo odpadu.

 

image.png.c97ac4d82be20306ff2bac75d0c2b761.png

 

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jodełkę też ładnie by wyglądało :hehe:

 

Albo pierwsza wersja z obramowaniem?

 

Jeśli rysunek jest w skali to może podziel tę powierzchnię na 4 prostokąty lub 6 kwadratów?

Edytowane przez misiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jodełkę też ładnie by wyglądało :hehe:
 
Albo pierwsza wersja z obramowaniem?
 
Jeśli rysunek jest w skali to może podziel tę powierzchnię na 4 lub 6 obszarów?
Jeśli nie byłoby problemu z dostępem do długich desek, to też jestem za opcja 'wersja 1 plus obramowanie'

tapatalked

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luccass napisał(a):

Jeśli nie byłoby problemu z dostępem do długich desek, to też jestem za opcja 'wersja 1 plus obramowanie'

tapatalked
 

Deski chyba maks 6 metrów mogę kupić. Po przemyśleniu pójdę chyba w koncepcję 1, żeby jak najmniej kombinować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planuję modrzew, otwarty taras, silne ekspozycja słoneczna
nie mozesz zadzwonic do fachury ktory robil 1 czesc tarasu i zapytac dlaczego zdecydowal sie na 2*3m zamiast 1*6m...?

dechy pioro wpust jakies czy kazda osobno?
legary pod spodem co ile?
ze na srubach nie warto oszczedzac dedykowanych do tarasow to już wiesz z tego pamietam ktorys Twoj watek o Tobie i sasiedzie...

sprzedawca desek nie podpowie jakie wartosci dlugosci vs rozstawu legarow bezpieczne zeby nie bylo lipy po paru latach...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2023 o 22:29, Fili_P napisał(a):

dechy pioro wpust jakies czy kazda osobno

Deski tarasowe chyba raczej nie są na pióro-wpust, muszą mieć dylatacje pomiędzy, bo mocno pracują ze względu na zmiany temperatur.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2023 o 22:29, Fili_P napisał(a):

nie mozesz zadzwonic do fachury ktory robil 1 czesc tarasu i zapytac dlaczego zdecydowal sie na 2*3m zamiast 1*6m...?

dechy pioro wpust jakies czy kazda osobno?
legary pod spodem co ile?
ze na srubach nie warto oszczedzac dedykowanych do tarasow to już wiesz z tego pamietam ktorys Twoj watek o Tobie i sasiedzie...

sprzedawca desek nie podpowie jakie wartosci dlugosci vs rozstawu legarow bezpieczne zeby nie bylo lipy po paru latach...?

umknęła mi Twoja wypowiedź.

 

Tak nie do końca rozumiem o co Ci chodzi, bo pozostałe rzeczy wiem, chciałem porady w sposobie ułożenia desek, bo się bije z myślami jak położyć.

 

1 cześć tarasu (w sensie inny taras) robiłem ja. Sposób położenia desek jest inny, bo miałem krótszy deski i musiałem jakoś to rozplanować, żeby nie było sztukowania.

 

Dechy nie są łączone, to normalne deski kładzione z ostępem 5 mm pomiędzy. 

 

Legary co około 40 - 45 cm zgodnie z wytycznymi (będę musiał to rozplanować na całej długości, żeby linie wkrętów dobrze wyglądały).

 

Na wkrętach nie zamierzam oszczędzać, to właśnie wykonawcy sąsiada (od którego kupiłem mieszkanie) zasunęli zwykłe wkręty do drewna z marketu budowalengo. Jak chciałem poprawić kilka desek to przy próbie wykręcenia od razu się ukręciły :facepalm: Ja zamierzam dać takie: 

 

21759_spax_d_1_1_1_1.jpg

lub w najgorszym razie (jak będę musiał oszczędzić, na drugim tarasie spisują się dobrze) takie:

braz_23_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem długie na 4m z obramowaniem, łącznie 50m2. Jeśli masz dostęp do ładnie wizualnie desek w tym wymiarze (plus naddatek, realnie z 6m) to możesz brać opcję nr 1, z deskami nic się nie stanie. Jeśli nie to opcja nr 2. Opcja nr 3 będzie najbardziej pracochłonna. Robiłem na Spaxach, żaden po latach nie puścił, nie pękł.

 

 

 

IMG_20200801_124558.jpg.fc04f72910286f49bd54d71a2f99a739.jpgIMG_20200708_202521.jpg.8e62057d03ca2f0c2694b7f1466b7116.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zurekk napisał(a):

Robiłem długie na 4m z obramowaniem, łącznie 50m2. Jeśli masz dostęp do ładnie wizualnie desek w tym wymiarze (plus naddatek, realnie z 6m) to możesz brać opcję nr 1, z deskami nic się nie stanie. Jeśli nie to opcja nr 2. Opcja nr 3 będzie najbardziej pracochłonna. Robiłem na Spaxach, żaden po latach nie puścił, nie pękł.

o wow, świetna robota :ok: szacun, bardzo ładnie Ci wyszło. To modrzew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umknęła mi Twoja wypowiedź.
 
Tak nie do końca rozumiem o co Ci chodzi, bo pozostałe rzeczy wiem, chciałem porady w sposobie ułożenia desek, bo się bije z myślami jak położyć.
 
1 cześć tarasu (w sensie inny taras) robiłem ja. Sposób położenia desek jest inny, bo miałem krótszy deski i musiałem jakoś to rozplanować, żeby nie było sztukowania.
 
Dechy nie są łączone, to normalne deski kładzione z ostępem 5 mm pomiędzy. 
 
Legary co około 40 - 45 cm zgodnie z wytycznymi (będę musiał to rozplanować na całej długości, żeby linie wkrętów dobrze wyglądały).
 
Na wkrętach nie zamierzam oszczędzać, to właśnie wykonawcy sąsiada (od którego kupiłem mieszkanie) zasunęli zwykłe wkręty do drewna z marketu budowalengo. Jak chciałem poprawić kilka desek to przy próbie wykręcenia od razu się ukręciły :facepalm: Ja zamierzam dać takie: 
 
21759_spax_d_1_1_1_1.jpg
lub w najgorszym razie (jak będę musiał oszczędzić, na drugim tarasie spisują się dobrze) takie:
braz_23_3.jpg
chodzilo mi o detale takie jak np te sruby ( ale to juz wiesz)

troche tez od drewna i jego obrobki( zanim je kupisz) bedzie zalezalo jak to sie bedzie zachowywaci tu dobry sprzedawca powinien podpowiedziec co max bez uszczerbku w Twoich waeunkach planowanych uzytkowania powinno sie sprawdzic ( dlugosc, rozstaw legarow)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
chodzilo mi o detale takie jak np te sruby ( ale to juz wiesz)

troche tez od drewna i jego obrobki( zanim je kupisz) bedzie zalezalo jak to sie bedzie zachowywaci tu dobry sprzedawca powinien podpowiedziec co max bez uszczerbku w Twoich waeunkach planowanych uzytkowania powinno sie sprawdzic ( dlugosc, rozstaw legarow)

Znalazłem deski w lokalnym składzie. Modrzew syberyjski, deska 6 mb. Wygląda dość solidnie.
Egzotyk też jest, ale pow 400 zł za metr. Mieli też świetny termo-modrzew, ale za mało materiału. Podoba mi się, bo z jednej strony jest drobny ryfel.

c805a48b900122e1d8057b4dd5d7df38.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bergerac napisał(a):


Znalazłem deski w lokalnym składzie. Modrzew syberyjski, deska 6 mb. Wygląda dość solidnie.
Egzotyk też jest, ale pow 400 zł za metr. Mieli też świetny termo-modrzew, ale za mało materiału. Podoba mi się, bo z jednej strony jest drobny ryfel.

c805a48b900122e1d8057b4dd5d7df38.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

i to jedna z tańszych ofert :facepalm: Ja też się biję z myślami czy robić w tym roku... kupa kasy. Do tego legary i inne akcesoria :nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bergerac napisał(a):

i to jedna z tańszych ofert :facepalm: Ja też się biję z myślami czy robić w tym roku... kupa kasy. Do tego legary i inne akcesoria :nie_wiem:

Kurde. Muszę zobaczyć po ile jest taka deska w Serbii czy Macedonii. Może wracając z wakacji wrzucimy do busa pod fotele 😛

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegów, którzy budowali taras - jakich wkrętów używaliście? Bo mam lekki mętlik. W składzie polecili mi Essve, jako najlepsze:

 

https://drewlux.pl/oferta/1726,wkret-do-tarasow-essve-max-iii-a2-4-8-55?gclid=CjwKCAjw0ZiiBhBKEiwA4PT9z_B4aI_MFL8CQ5vG-kQiknBbhzIZzq_JhwV1ZJr0o76IVquGhkjsshoCbAYQAvD_BwE

 

za paczkę 1000 sztuk wychodzi 500 zł.

 

Ja z kolei celowałem w SPAX, o taki:

 

https://spax24.pl/produkt/wkrety-tarasowe-spax-wirox-c4/?attribute_pa_rozmiar=45x60&attribute_pa_opakowanie=1000-szt

 

1000 - 300 zł.

 

Potrzebuję 320 wkrętów na 10 m2 tarasu, czyli dwie paczki. Niby nie jest to duża różnica, ale jednak 4 stówy piechotą nie chodzi, plus jakoś ten Spax bardziej profi wygląda.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegów, którzy budowali taras - jakich wkrętów używaliście? Bo mam lekki mętlik. W składzie polecili mi Essve, jako najlepsze:
 
https://drewlux.pl/oferta/1726,wkret-do-tarasow-essve-max-iii-a2-4-8-55?gclid=CjwKCAjw0ZiiBhBKEiwA4PT9z_B4aI_MFL8CQ5vG-kQiknBbhzIZzq_JhwV1ZJr0o76IVquGhkjsshoCbAYQAvD_BwE
 
za paczkę 1000 sztuk wychodzi 500 zł.
 
Ja z kolei celowałem w SPAX, o taki:
 
https://spax24.pl/produkt/wkrety-tarasowe-spax-wirox-c4/?attribute_pa_rozmiar=45x60&attribute_pa_opakowanie=1000-szt
 
1000 - 300 zł.
 
Potrzebuję 320 wkrętów na 10 m2 tarasu, czyli dwie paczki. Niby nie jest to duża różnica, ale jednak 4 stówy piechotą nie chodzi, plus jakoś ten Spax bardziej profi wygląda.
Ten podlinkowany Spax nie nadaje się do modrzewia syberyjskiego. Powinieneś użyć wersji ze stali nierdzewnej A2.

Jak ja budowałem, to Spax byl najdroższy. Z tego co kojarzę wybrałem jakieś C2 od producenta pfs.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2023 o 16:39, gondoljerzy napisał(a):

Te z ostatniego zdjęcia mają gwint w dwu kierunkach? Jak to wkręcać?

 

W dniu 31.03.2023 o 21:16, bergerac napisał(a):

Gdzie w dwóch kierunkach? Normalnie się wkręca.

 

Wygląda na to, że ma gwinty w 2 kierunkach

wkret-1_3.jpg

 

Edytowane przez Andon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem na tym spaxie u siebie. Montaż bezproblemowy. Jedyny minus dla mnie, że jak chciałem odkręcić po 3 latach dwie deski, to na 20 śrub - 4 strzeliły przy odkręcaniu.

Parę desek mam przykręconych na wkrętach pfs (zabrakło mi spaxów na 4 deski) i te wykręcałem i wkręcałem bez problemu.

 

No ale demontaż desek nie jest codziennością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, riot napisał(a):

Robiłem na tym spaxie u siebie. Montaż bezproblemowy. Jedyny minus dla mnie, że jak chciałem odkręcić po 3 latach dwie deski, to na 20 śrub - 4 strzeliły przy odkręcaniu.

Parę desek mam przykręconych na wkrętach pfs (zabrakło mi spaxów na 4 deski) i te wykręcałem i wkręcałem bez problemu.

 

No ale demontaż desek nie jest codziennością.

takie: https://allegro.pl/oferta/nierdzewne-wkrety-tarasowe-do-tarasow-deski-4x60-6256849403?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=ZDljMTQyMzUtMmE0ZS00MWM4LThlNmYtYmVlYzIzNTIxZjE5AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=18412b0e-2418-4003-ac32-eeaf46684adc

 

Wyglądają całkiem sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luccass napisał(a):

Ten podlinkowany Spax nie nadaje się do modrzewia syberyjskiego. Powinieneś użyć wersji ze stali nierdzewnej A2.

Jak ja budowałem, to Spax byl najdroższy. Z tego co kojarzę wybrałem jakieś C2 od producenta pfs.

tapatalked
 

czyli jednak ten pierwszy albo ten podlinkowany wyżej psf z allegro.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, bergerac napisał(a):

wkręca się normalnie, naprawdę spoko wkręt. Teraz w weekend będę musiał odkręcić dwie deski, więc zobaczymy jak to zadziała w praktyce.

Nie twierdzę, że się nie da tylko to ciekawostka, że ma 2 gwinty odwrotne.

Producent pisze, że to w celu lepszego odprowadzenia wiórów spod łba ale takie ustawienie gwintu to wg mnie może ewentualnie w końcowej fazie wkręcania wpychać ten wiór głębiej i przez to nie zostawi strzępów w otworze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2023 o 17:08, bergerac napisał(a):

Trzecia koncepcja - chyba najbardziej mi się podoba, bo zrobię takie obramowanie do desek. Najbardziej pracochłonna i na pewno najdroższa bo wyjdzie dużo odpadu.

 

Nie dasz rady zrobić "podwójnego obramowania", tam gdzie jest węższa donica? Mogłoby wyglądać ciekawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fili_P napisał(a):


 

 


dlaczego?

 

kupiłem wczoraj dechy i legary, po wkręty podjadę w piątek. Gość ze składu, wygląda, że ma wiedzę twierdził, że do modrzewia syberyjskiego nie można stosować tych samych wkrętów co do sosny i innego miękkiego drewna. Mówił, że są wykonawcy co stosują z oszczędności, ale jest to niezgodne z technologią i czasem się trafiają klienci co narzekają, że puściły wkręty albo pourywali przy wykręcaniu.

 

On polecił taki wkręt:

image.png.e34835bd0e77164c4b3b3dbf104ec071.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za robotę. Na razie pociągnąłem deski i legary preparatem biobójczym, jutro warstwa oleju. Tak myślę, żeby legary też zaolejować.

bca059e5e4cc0e0108893c4f6c0bbf0f.jpg

Mam problem ze starymi dechami, będę musiał ciąć pilarką, bo zastosowali zwykłe wkręty i na 10 prób wykręciłem jeden.

Z drugiej strony musiałem wymienić jedną deskę w swoim starym tarasie. Wkręty Rothoblaas, wykręciłem bez żadnego problemu. Natomiast deski i legary gnój.

ae060282dfc41ac3198dc190c80f70f8.jpg
Taras po 10 latach cały do wymiany

9a5e3fd38b333f4844ba5935db10ad54.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, janusz napisał(a):

Nie chwaliłeś się na jaką ukośnicę się zdecydowałeś? Napisz parę słów o wrażeniach. 

wziąłem ukośnicę z Jula, bo ta z Casto raz, że nie miała lasera, dwa - promka się skończyła. Miałem zakupy na Metabo za 900 zł, ale jednak poza tym tarasem ja to będę naprawdę sporadycznie używał. Odpalę jutro chyba, więc dam znać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





Z drugiej strony musiałem wymienić jedną deskę w swoim starym tarasie. Wkręty Rothoblaas, wykręciłem bez żadnego problemu. Natomiast deski i legary gnój.

Taras po 10 latach cały do wymiany


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Z jakiego drewna są deski i legary? 10 lat to szału nie ma...

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach






Z jakiego drewna są deski i legary? 10 lat to szału nie ma...

tapatalked


To jest taka sosna: https://sklep.andrewex.com.pl/deska-tarasowa-dwustronnie-ryflowana-25-x-120-x-2400mm-braz-sosna.html

Mam nadzieję, że modrzew będzie lepszy.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bergerac napisał(a):

wziąłem ukośnicę z Jula, bo ta z Casto raz, że nie miała lasera, dwa - promka się skończyła. Miałem zakupy na Metabo za 900 zł, ale jednak poza tym tarasem ja to będę naprawdę sporadycznie używał. Odpalę jutro chyba, więc dam znać.

Ten laser potrzebny jak świni siodło. W moim Einhellu jest tak umiejscowiony, że w zasadzie nie spełnia swojej roli. Jak chcę coś precyzyjnie dociąć to i tak przymierzam tarczę bezpośrednio do ciętej deski.

Edytowane przez misiu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, misiu napisał(a):

Ten laser potrzebny jak świni siodło. W moim Einhellu jest tak umiejscowiony, że w zasadzie nie spełnia swojej roli. Jak chcę coś precyzyjnie dociąć to Irak przymierzam tarczę bezpośrednio do ciętej deski.

Nie da się wyregulować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten laser potrzebny jak świni siodło. W moim Einhellu jest tak umiejscowiony, że w zasadzie nie spełnia swojej roli. Jak chcę coś precyzyjnie dociąć to i tak przymierzam tarczę bezpośrednio do ciętej deski.

Ciekawe jak w tej z Jula będzie, zobaczymy.

A przy okazji - jak byłem w Casto po tego MacAllister, to chciałem kupić łączniki ciesielskie. Były po prawie 5 zika. Pomyślałem, że sprawdzę w Jula, bo jednak dość dużo tego potrzebuję. W Juli były po 1.79. Oczywiście nie potrafię ocenić czy parametry takie same, ale różnica kosmiczna, zwłaszcza że około 100 szt musiałem kupić.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dzisiaj pomalowałem trochę desek. Idzie wolno jak cholera .

9d8ce8244463f36f68c742e6db7434f1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Niestety, ale taki taras jest czasochłonny. Jeszcze pół biedy jak jest do dyspozycji sporo miejsca, ale jak trzeba żonglować tymi deskami to się schodzi. Btw. jakim olejem malowaleś?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach






Niestety, ale taki taras jest czasochłonny. Jeszcze pół biedy jak jest do dyspozycji sporo miejsca, ale jak trzeba żonglować tymi deskami to się schodzi. Btw. jakim olejem malowaleś?

tapatalked


Wziąłem zestaw Koopmansa. Preparat biobójczy i lazur Impra. Chciałem najpierw Remmersa, ale cena też ma znaczenie ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, misiu napisał(a):

Laser?

Raczej nie.

Sprawdzałeś w instrukcji? W mojej hikoki można, oczywiście w słońcu i tak go nie widać (ale da się wyregulować). Fajne rozwiązanie ma festool, ale to inna liga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.