Skocz do zawartości

Indukcja na 230 V


wilu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Remont kuchni w małym mieszkaniu w bloku. Instalacja wewnątrz zostala pociagnięta, ale jeszcze nie ma "siły"  bloku. Może docelowo w przyszłym roku będzie. Osoba starsza nigdy nie miała indukcji (ja zresztą też) Czy na początek iść w niedrogą plytę na 230 czy jednak brać cos mocniejszego i tymczasowo "mostkowac" przyłącz. Celuje w coś elektroluxa. Mają w media... jeden model na gotowo 230 z wtyczką. A może macie jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wilu napisał(a):

Witam. Remont kuchni w małym mieszkaniu w bloku. Instalacja wewnątrz zostala pociagnięta, ale jeszcze nie ma "siły"  bloku. Może docelowo w przyszłym roku będzie. Osoba starsza nigdy nie miała indukcji (ja zresztą też) Czy na początek iść w niedrogą plytę na 230 czy jednak brać cos mocniejszego i tymczasowo "mostkowac" przyłącz. Celuje w coś elektroluxa. Mają w media... jeden model na gotowo 230 z wtyczką. A może macie jakieś inne propozycje?

Jeżeli w niedalekiej przyszłości będzie instalacja trójfazowa dostępna, to zdecydowanie wybierz model umożliwiający takie podłączenie i tymczasowo podłącz w trybie 230V.

 

Komfort użytkowania płyty indukcyjnej będzie niższy, ale się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wilu napisał(a):

Witam. Remont kuchni w małym mieszkaniu w bloku. Instalacja wewnątrz zostala pociagnięta, ale jeszcze nie ma "siły"  bloku. Może docelowo w przyszłym roku będzie. Osoba starsza nigdy nie miała indukcji (ja zresztą też) Czy na początek iść w niedrogą plytę na 230 czy jednak brać cos mocniejszego i tymczasowo "mostkowac" przyłącz. Celuje w coś elektroluxa. Mają w media... jeden model na gotowo 230 z wtyczką. A może macie jakieś inne propozycje?

Większość płyt na 3fazy ma wsadzona zworke fabrycznie celem podłączenia pod 230.

Kupują taka, po doprowadzeniu siły zworka out i indukcja full power.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Chalek napisał(a):

Większość płyt na 3fazy ma wsadzona zworke fabrycznie celem podłączenia pod 230.

Kupują taka, po doprowadzeniu siły zworka out i indukcja full power.

 

Jak badałem temat to owszem można było podłączyć niektóre płyty pod 230V

Ale wymagały one zabezpieczenia 32A o ile pamiętam.

I tu się pojawiał problem.

 

Sugeruję sprawdzać to przy wyborze.

 

 

Sam po tym jak się odbiłem od kilku modeli znów kupiłem Amica do gniazdka i mam spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wilu napisał(a):

Witam. Remont kuchni w małym mieszkaniu w bloku. Instalacja wewnątrz zostala pociagnięta, ale jeszcze nie ma "siły"  bloku. Może docelowo w przyszłym roku będzie. Osoba starsza nigdy nie miała indukcji (ja zresztą też) Czy na początek iść w niedrogą plytę na 230 czy jednak brać cos mocniejszego i tymczasowo "mostkowac" przyłącz. Celuje w coś elektroluxa. Mają w media... jeden model na gotowo 230 z wtyczką. A może macie jakieś inne propozycje?

Indukcja na 230 to kiepski pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, KotLarry napisał(a):

 

Jak badałem temat to owszem można było podłączyć niektóre płyty pod 230V

Ale wymagały one zabezpieczenia 32A o ile pamiętam.

I tu się pojawiał problem.

 

Sugeruję sprawdzać to przy wyborze.

 

 

Sam po tym jak się odbiłem od kilku modeli znów kupiłem Amica do gniazdka i mam spokój.

20A to ja mam na płycie na sile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre płyty mogą obniżyć moc i pracować pod 230V. Więc jeśli niedaleka przyszłość to pół roku, to bierz na siłę i dostosuj.

Jeśli nieokreślony termin, to może wybierz dwupalnikową ?

Zależy jakie masz warunki od strony instalacji, bo jak możesz sobie pozwolić na np. 230V 32A, to nie ma zadngo problemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, KotLarry napisał(a):

 

Nie mów tego mojej płycie bo się jeszcze zroientuje 🤣

No dobrze ale albo masz kolosalny amperaż albo obciętą moc i gotuje się dwa razy dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, awruK napisał(a):

No dobrze ale albo masz kolosalny amperaż albo obciętą moc i gotuje się dwa razy dłużej.

 

Nie wiem gotuje normalnie, 

ale używam pokrywek :)

Maks 3,8 kW mam płytę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ale albo masz kolosalny amperaż albo obciętą moc i gotuje się dwa razy dłużej.
Są na rynku płyty projektowane tylko pod 230V. Jasne, że o mocy mniejszej niż te na 400V, ale wkładasz wtyczkę do gniazda i po prostu działa. Na zagotowanie wody na makaron będziesz musiał poczekać dłużej, ale później samo gotowanie, to już i tak mniejszy zakres mocy, więc bez różnicy.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KotLarry napisał(a):

 

Nie wiem gotuje normalnie, 

ale używam pokrywek :)

Maks 3,8 kW mam płytę.

 

Czyli na dobrą sprawę połowa tego co u mnie.

Dwa pols odpalasz na maks i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, luccass napisał(a):

Są na rynku płyty projektowane tylko pod 230V. Jasne, że o mocy mniejszej niż te na 400V, ale wkładasz wtyczkę do gniazda i po prostu działa. Na zagotowanie wody na makaron będziesz musiał poczekać dłużej, ale później samo gotowanie, to już i tak mniejszy zakres mocy, więc bez różnicy.

tapatalked
 

Gorzej jak korzystasz z wszystkich pól na raz. Ja wiem ze zdarza się to ze 3-4 razy w roku ale tempo gotowania może wtedy wqrwić.;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, luccass napisał(a):

Są na rynku płyty projektowane tylko pod 230V. Jasne, że o mocy mniejszej niż te na 400V, ale wkładasz wtyczkę do gniazda i po prostu działa. Na zagotowanie wody na makaron będziesz musiał poczekać dłużej, ale później samo gotowanie, to już i tak mniejszy zakres mocy, więc bez różnicy.

tapatalked
 

Nie mieszaj pojęć, bo ktoś nie w temacie może nie zrozumieć 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, luccass napisał(a):

Teraz chyba ja nie rozumiem co dokładnie mieszam emoji16.png

tapatalked
 

Te 400V to jest napięcie, mieszasz moc z napięciem. Generalnie można się domyślić co masz na myśli.

Zdecydowana większość płyt oferowanych na rynku, do pełnego wykorzystania mocy, wymaga dwóch faz, chociaż istnieje możliwość podpięcia ich do jednej. Trzecia faza nie jest zwykle potrzebna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, awruK napisał(a):

Czyli na dobrą sprawę połowa tego co u mnie.

Dwa pols odpalasz na maks i koniec.

 

Tyle, ze w praktyce nigdy nie gotujemy na maks wszystkich pól.

Najczęściej jedno góra dwa resztą sobie pyrka na wolnym ogniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Te 400V to jest napięcie, mieszasz moc z napięciem. Generalnie można się domyślić co masz na myśli.
Zdecydowana większość płyt oferowanych na rynku, do pełnego wykorzystania mocy, wymaga dwóch faz, chociaż istnieje możliwość podpięcia ich do jednej. Trzecia faza nie jest zwykle potrzebna. 


Nic nie mieszam. Napisałem jasno i czytelnie. Nawet jeśli płyta wewnętrznie nie korzysta z napięcia międzyfazowego (chociaż tego nie jestem taki pewien, czy nie zależy to od modelu), to w dalszym ciągu jest opisywana jako wymagająca 400V. I takie płyty mają większą moc niż płyty z wtyczką na 230V.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, luccass napisał(a):


 

 


Nic nie mieszam. Napisałem jasno i czytelnie. Nawet jeśli płyta wewnętrznie nie korzysta z napięcia międzyfazowego (chociaż tego nie jestem taki pewien, czy nie zależy to od modelu), to w dalszym ciągu jest opisywana jako wymagająca 400V. I takie płyty mają większą moc niż płyty z wtyczką na 230V.

tapatalked
 

 

Jeszcze raz 

11 godzin temu, luccass napisał(a):

Jasne, że o mocy mniejszej niż te na 400V

Volt nie jest jednostką mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, janusz napisał(a):

Jeszcze raz 

Volt nie jest jednostką mocy. 

On dobrze napisał.

Płyty gniazdowe mają mniejszą moc niż te NA (w domyśle na napięcie) 400V

Jak dla mnie całkowicie poprawne zdanie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, luccass napisał(a):

Jeszcze raz. Nigdzie nie napisałem, że Volt to jednostka mocy.

tapatalked
 

Przepraszam, masz rację. Miałem zaćmienie i cały czas gubiłem "na" jak czytałem Twoją odpowiedź 👍 Dopiero teraz jeszcze raz przeczytalem i zobaczyłem. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KotLarry napisał(a):

On dobrze napisał.

Płyty gniazdowe mają mniejszą moc niż te NA (w domyśle na napięcie) 400V

Jak dla mnie całkowicie poprawne zdanie.

Już mu odpisałem, miałem telefon i nie zdążyłem wysłać odpowiedzi przed Tobą. Tak miał rację, "przyczepiłem się" bo cały czas gubiłem "na" jak czytałem tamto zdanie 😕😅

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, janusz napisał(a):

Już mu odpisałem, miałem telefon i nie zdążyłem wysłać odpowiedzi przed Tobą. Tak miał rację, "przyczepiłem się" bo cały czas gubiłem "na" jak czytałem tamto zdanie 😕😅

 

Tak coś czułem ;]

 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2023 o 06:56, wilu napisał(a):

Czy na początek iść w niedrogą plytę na 230 czy jednak brać cos mocniejszego i tymczasowo "mostkowac" przyłącz. Celuje w coś elektroluxa. Mają w media... jeden model na gotowo 230 z wtyczką. A może macie jakieś inne propozycje?

Mam od jakiegoś czasu płytę indukcyjną Bosch 4,6 kW z możliwością ograniczenia mocy. Płyta wg. danych zasilana z 230V ale musiałem mostkować (instrukcja dopuszcza), bo może też chodzić z dwóch faz. Płyta bez wtyczki więc podłączona przez płytkę połączeniową. Mam włączone inteligentne sterowanie mocą i przy użyciu większej ilości pól słychać jak przerzuca zasilanie z pola na pole żeby nie przekroczyć określonej mocy, której trochę brakuje. Powoduje to wydłużenie czasu grzana ale jak już się rozpędzi to idzie nawet na 4 palniki.

Edytowane przez shapyr
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam indukcję na 230V do mieszkania chyba 7kW wchodzi. Jedyny minus, ze lokator nie może ja full power na 4 polach gotować. Dwa spokojnie ogarnie. Jakie bezpieczniki to nie wiem. Raz wywaliło korki jak pralka i odkurzacz razem chodziły. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2023 o 06:56, wilu napisał(a):

Witam. Remont kuchni w małym mieszkaniu w bloku. Instalacja wewnątrz zostala pociagnięta, ale jeszcze nie ma "siły"  bloku. Może docelowo w przyszłym roku będzie. Osoba starsza nigdy nie miała indukcji (ja zresztą też) Czy na początek iść w niedrogą plytę na 230 czy jednak brać cos mocniejszego i tymczasowo "mostkowac" przyłącz. Celuje w coś elektroluxa. Mają w media... jeden model na gotowo 230 z wtyczką. A może macie jakieś inne propozycje?

 

W jednym mieszkaniu robiłem kuchnię z IKEA i też od nich płytę pod 230V

Tylko dwa "palniki"

 

Działa i zastrzeżeń nie mam.

 

Wywaliłem dzięki temu gaz z lokalu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.