Skocz do zawartości

dofinansowanie do pompy ciepła


Jerzyk_

Rekomendowane odpowiedzi

w przyszłym roku planuję rozpoczęcie budowy domu

 

jeśli się da to chciałbym dostać dofinansowanie do pompy ciepła

 

internet w tej sprawie jest dość zawodny, ale słyszałem że jednym z warunków jest to żeby nie mieć innych, "kopcących" źródeł ogrzewania

konkretnie mi chodzi o kominek - podobno nie może go być jeśli ma być dofinansowanie

 

czy to prawda ?

czy są jeszcze jakieś inne, nieoczywiste haczyki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jerzyk_ napisał(a):

jeśli się da to chciałbym dostać dofinansowanie do pompy ciepła

 

 

To zależy, z jakiego programu chcesz skorzystać. 

Bywały lokalne programy dofinansowania w gminie. Ogólnopolskie to Czyste Powietrze, ale to jest na termomodernizację albo wymianę źródła ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kiziuk napisał(a):

 

To zależy, z jakiego programu chcesz skorzystać. 

Bywały lokalne programy dofinansowania w gminie. Ogólnopolskie to Czyste Powietrze, ale to jest na termomodernizację albo wymianę źródła ciepła. 

a przy budowie domu trzeba na coś zwrócić uwagę żeby się nie wukluczyć ?

 

czy to loteria, w zalezności od danej ustawy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Jerzyk_ napisał(a):

przy budowie domu trzeba na coś zwrócić uwagę żeby się nie wukluczyć ?

 

Nie drążyłem tematu. 

Trzeba by się zorientować, co jest w danym momencie dostępne (zapytać w gminie, czy przypadkiem nie mają jakiegoś programu), a potem wczytać się szczegółowo w dokumentację. 

Przy czystym powietrzu było sporo firemek, które łapały klienta na dotację, a potem same i tak nie ogarniały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kiziuk napisał(a):

 

 

Tylko program moje ciepło.

Pompy ciepła już staniały, znajomy kupił na dom 80 mkw wszystkie graty do montażu za 19 tyś, montuje sam ze znajomym.

9 godzin temu, Jerzyk_ napisał(a):

 

Edytowane przez Tre-Bor
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2023 o 09:01, Jerzyk_ napisał(a):

a przy budowie domu trzeba na coś zwrócić uwagę żeby się nie wukluczyć ?

 

czy to loteria, w zalezności od danej ustawy ?

Tak trzeba aby budynek spełniał wg WT2021 zapotrzebowanie na Energię Pierwotną EP nie więcej niż 70 kWh/m2/rok (przed zmianą - 95 kWh/m2/rok).

Podobno w niektórych PINBach w Pl są niezłe jaja bo ludzie nie mogą uzyskać pozwolenia na użytkowanie lub odbioru budynku ze względu na współczynnik EP.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można samemu kupić sprzęt i montować.

Mi wyszło tak, że:

przy panelach dotacja pokryje koszt montażu

a przy pompie koszt montażu plus zasobnik na zład wody, plus naczynie wyrównawcze i resztę gratów do kotłowni.

 

Oczywiście robiąc to samemu po otrzymaniu zwrotu zbilansuje nam się ta inwestycja blisko minimalnej krajowej 😇

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Tak trzeba aby budynek spełniał wg WT2021 zapotrzebowanie na Energię Pierwotną EP nie więcej niż 70 kWh/m2/rok (przed zmianą - 95 kWh/m2/rok)

Ale do wniosku wystarczą wartości teoretyczne EP z projektu, czy trzeba dodatkowo robić charakterystykę energetyczną dla postawionego już domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, iwik napisał(a):

Ale do wniosku wystarczą wartości teoretyczne EP z projektu, czy trzeba dodatkowo robić charakterystykę energetyczną dla postawionego już domu?

W dniu 27.09.2023 o 09:01, Jerzyk_ napisał(a):

 

Do czystego powietrza trzeba robić audyt energetyczny. Do Moje ciepło nie wiem ,nie zgłębiałem tak mocno tematu. Trzeba poczytać na stronie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla nowo wybudowanego domu i tak trzeba zrobić do uzyskania pozwolenia na użytkowanie lub odbioru.

Program moje ciepło jest dla nowo wybudowanych domów.

 

 

Tak jak pisałem wcześniej, wszelkie dotacje max pompują rynek i zawyżają ceny.

 

P.S

Wartości teoretyczne z projektu mogą się rozjeżdżać z obliczeniami świadectwa energetycznego po zakończeniu budowy. 

Edytowane przez Tre-Bor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, technix napisał(a):

To drogo.

A nawet bardzo drogo 😲

Kurczę nie wiem jak to liczyć jako laik:

1. mój panas na aledrogo 25 000

2. naczynie-zbiornik buforowy 50l około 1500

3. maszynie przeponowe - około 200

4. kształtki miedziane i rury miedziane plus przejściówki na PEX - pewnie w 2 000PLN pęknie, (jak za same graty z 3 filiami DAFi do wody dałem 1300 :) ) 

Montaż u mnie z tymi gratami ( 2-4) bez gratów i filtrów do wody) 10 000 (patrząc że pompa 25000)  a i plus wifi prawie 800PLN.

 

Podsumowując z tej robocizny (10 000) widać graty kosztowały z polowe tego, a więc robota pewnie około 5 000.

PS

Plus 2 krawężniki 2z25 PLN i stelarz pod zew. jednostkę pompy ciepła nierdzewna - pewnie z 500PLN

Edytowane przez Camel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.