Skocz do zawartości

Sprzedaż auta Ukraińcowi


Jaruga

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Wie ktoś jak to powinno być zrobione?

Jakie dokumenty powinien posiadać? Nasz PESEL? Zameldowanie?

Co zrobić po zakupie zakładając że może chcieć wyjechać tym autem za granicę?

Jakie ryzyko jest związane z taką sprzedażą?

 

Z góry dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powinno być pewności nie mam, ale sprzedając wpisałem do umowy dane z paszportu i dokumentu potwierdzającego nadanie PESEL, który miał kupujący. Zgłosiłem do WK i ubezpieczyciela.
Auto widuję w okolicy

Wysłane z mojego Mi 9 Lite przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kaczorek79 napisał(a):

Sprzedawałem Ukraińcowi auto w 2015r, miał ukraiński dokument tożsamości, spisałem umowę, zgłosiłem w WK i w TU. Temat zamknięty.

A takie głupie pytanie - jego imie i nazwisko wpisywałeś w wersji "fonetycznej" polskimi znakami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jqr napisał(a):

Jak powinno być pewności nie mam, ale sprzedając wpisałem do umowy dane z paszportu i dokumentu potwierdzającego nadanie PESEL, który miał kupujący. Zgłosiłem do WK i ubezpieczyciela.
Auto widuję w okolicy

Wysłane z mojego Mi 9 Lite przy użyciu Tapatalka
 

No właśnie nabrałem wątpliwości bo w kilku miejscach znalazłem info że powinien mieć zalegalizowany pobyt, czyli włąśnie pesel. Inaczej go nie zarejestruje na siebie nigdy. I mogą być jakieś cyrki typu mandaty z zagranicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jaruga napisał(a):

No właśnie nabrałem wątpliwości bo w kilku miejscach znalazłem info że powinien mieć zalegalizowany pobyt, czyli włąśnie pesel. Inaczej go nie zarejestruje na siebie nigdy. I mogą być jakieś cyrki typu mandaty z zagranicy. 

 

Umowę koniecznie spisać z adnotacją "auto przekazano dnia.... o godzinie....".

Na tym się zasadniczo twoja odpowiedzialność kończy, bo niby jak masz zweryfikować legalność pobytu czy chęć rejestracji auta w PL przez nabywcę? Równie dobrze, on może kupić auto by nim wrócić do siebie. To czy będzie chciał rejestrować (i czy zrobi to z problemami lub bez), to już nie twoja broszka.

Pamiętaj tylko o zgłoszeniu zbycia pojazdu!

 

Edytowane przez kenickie
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Jaruga napisał(a):

No właśnie nabrałem wątpliwości bo w kilku miejscach znalazłem info że powinien mieć zalegalizowany pobyt, czyli włąśnie pesel. Inaczej go nie zarejestruje na siebie nigdy. I mogą być jakieś cyrki typu mandaty z zagranicy. 

 

A co to Ciebie interesuje? Może chcieć na części, może dla.armii... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Jaruga napisał(a):

A takie głupie pytanie - jego imie i nazwisko wpisywałeś w wersji "fonetycznej" polskimi znakami? 

Jak sobie dobrze przypominam, to jego dokumentem tożsamości był jakiś papier urzędowy z Polski o czasowym pozwoleniu na pobyt, a adres tymczasowego zamieszkania gdzieś w Gdańsku. Spisałem tamte dane.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sprzedałem Lanosa Ukraińcowi.

Jak kolega kaczorek 79 pisał umowa kupna sprzedaży nabywca spisany z dokumentu imię nazwisko normalnie literami polskimi na drugi dzień do UK odnotować sprzedaż do ubezpieczenia i po problemie.

Choć adres kupującego chciałem odnaleźć w Google maps i nie dało rady🤨.

Był z nim wtedy Polak mówił że jest ich kilku kupują auta i wracają do Ukrainy tam są one rozbierane na części.

To było z 5-6 lat temu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Wie ktoś jak to powinno być zrobione?
Jakie dokumenty powinien posiadać? Nasz PESEL? Zameldowanie?
Co zrobić po zakupie zakładając że może chcieć wyjechać tym autem za granicę?
Jakie ryzyko jest związane z taką sprzedażą?
 
Z góry dzięki za info

Ja rok temu sprzedałem dziewczynie ktora wracala na Ukraine.
Dane z paszportu. Nie miala PESELA. Zglosiłem sprzedaz do WK. Do dzis cisza.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, TWENTIS napisał(a):


Ja rok temu sprzedałem dziewczynie ktora wracala na Ukraine.
Dane z paszportu. Nie miala PESELA. Zglosiłem sprzedaz do WK. Do dzis cisza.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

platnosc przelewem czy gotowka przy podpisaniu umowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawałem w zeszłym roku. Zupełnie jak sprzedaż polakowi. Spisujesz umowę (jeśli mają paszport czy jakiś polski dokument np. kartę pobytu), to tam mamy zapis ich imienia i nazwiska (zwykle naznaczony angielską fonetyką) i tego zapisu się trzymamy, żeby potem nie było rozbieżności. Na umowie wpisujemy datę i godzinę wydania pojazdu, a potem do WK i TU zgłaszamy sprzedaż i pozamiatane.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałem dziesiątki samochodów Ukraińcom, Gruzinom, nawet ruski się trafił, Mołdawia, Turkmenistan, i pewnie coś o czym nie pamietam🤣

Podstawa ważny paszport. Wpisujesz imię i nazwisko, numer paszportu. Adres według jego oświadczenia i tyle.

Jak ma kartę pobytu lub nadany pesel to wpisujesz jeszcze pesel i wszystko. Problemów z taka sprzedażą nie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.