Skocz do zawartości

Sterownik pokojowy bezprzewodowy dwustanowy?


karolchyla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych.

Chodzi mi po głowie zamontowanie termostatu pokojowego do ustalenia maksymalnej temperatury w domu.

Posiadam podłogówkę napędzaną pompą ciepła aquarea. 

Podajcie proszę model konkretnego czujnika temperatury bezprzewodowego dwustanowego w cenie do max 250 zł , który będzie tylko włączał i wyłączał zezwolenie na grzanie. 

Jeśli to możliwe w tym budżecie to dopuszczam coś do wpięcia w sieci wewnętrzną wi-fi/LAN.

Pomożecie?

Ps. Przeciągnięcie oryginalnego kabla i panelu sterowania aquarea nie wchodzi w grę. Brak kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sugeruję odpuszczenie tematu.

Od 14 lat użytkuję podłogówkę u siebie - najpierw 10 lat na ekogroszku, terz piąty sezon na PC. Od początku instalacja opomiarowana, zawsze jakiś sterownik pogodowy tym sterował. Już dawno doszedłem do wniosku że to jedyny  sensowny system sterowania, zwłaszcza przy podłogówce. 

W nowym domu syna reakcja byłaby jeszcze bardziej opóźniona ze względu na jeszcze grubsze wylewki. Kolejnym moim przemyśleniem  - po kilkuletniej analizie wykresów jest pozostawienie PC na pracy jak najbardziej ciągłej  z jak najniższą możliwą mocą. 

 

Edytowane przez punktak
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale Cię rozumiem, ja nie mam żadnego sterowania, ot pompa podłączona do rur przez rozdzielacze i tyle. Jednak nie mogę zjechać z temperaturą ponizej 23 st. C. Jest czasami za gorąco, a jednocześnie wyczuwam dyskomfort z powodu zimnej podłogi. Tej krzywej grzewczej nie mogę ustawić - zmusić pompy do pracy ciągłej na bardzo niskim parametrze. Zawsze dogrzeje isię wyłaczy na kilka godzin. najfajniej do wszystko pracuje jak jest -7 do -10 st. Wtedy praca ciagła stabilna, podłoga neutralna ( nie gorąca i nie zimna) a temperatura w domu przyjemna 23 st. C

I tak się zastanawiam czy prosty termostat pilnujący max temp by nie pomógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat tu raczej niewiele da. Na jakiej mocy startuje ta pompa? Najprawdopodobniej jest po prostu za duża moc tej pompy. Startuje z za dużej, szybko nagrzewa i się wyłacza. Kiedyś się tym więcej interesowałem, ale więcej doradzą na forum info-ogrzewanie. Próbowałeś zejść do najniższej mocy na krzywej?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karolchyla napisał(a):

Doskonale Cię rozumiem, ja nie mam żadnego sterowania, ot pompa podłączona do rur przez rozdzielacze i tyle. Jednak nie mogę zjechać z temperaturą ponizej 23 st. C. Jest czasami za gorąco, a jednocześnie wyczuwam dyskomfort z powodu zimnej podłogi. Tej krzywej grzewczej nie mogę ustawić - zmusić pompy do pracy ciągłej na bardzo niskim parametrze. Zawsze dogrzeje isię wyłaczy na kilka godzin. najfajniej do wszystko pracuje jak jest -7 do -10 st. Wtedy praca ciagła stabilna, podłoga neutralna ( nie gorąca i nie zimna) a temperatura w domu przyjemna 23 st. C

I tak się zastanawiam czy prosty termostat pilnujący max temp by nie pomógł.

 

Wygląda na to że masz zbyt mocną pompę - częsty błąd przy doborze, oraz może jakieś błędy w instalacji.  Może zacznij od ograniczenia czasu pracy w tych problematycznych temperaturach. U mnie taktowanie występuje przy +5 na zewnątrz, ograniczam pracę harmonogramem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TECH STEROWNIK POKOJOWY ST-290v3
Sterownik 2 stanowy, ja akurat wykorzystuje go do sterowania grzania lub nie, kotłem gazowym na potrzeby cwu. Ma kilka możliwości harmonogramow. Kupowałem go w styczniu 2022 roku, baterii do dzisiaj jest ponad 3/4 .
Ma jeszcze inne możliwości a ja po prostu używam go na zasadzie włacz /wyłącz.

Nie ma wifi ani internetów

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, luccass napisał(a):

U mnie podloglowka chodzi non-stop w cyklu 30min grzania 30min postoju. Sama temperatura czynnika regulowana jest pogodówką. Dzięki temu temperatury podłogi, jak i otoczenia są mega stabilne. Polecam.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

Nie kazdy tak lubi. Osobiście w nocy wolę niższą temp. U mnie zwykle chodzi w cyklach 5-10 i jakoś 15-20. Zimą ok 1.5C jest chłodniej w nocy. Steruje tym termostat oraz czujnik pogodowy kotła.

Kiedyś bawiłem się w liczenie przy kotle gazowym i praca ciągła nie jest bardziej ekonomiczna bo kocioł cały czas zużywa prąd, a róznica w sprawności przy mniejszej temp powrotu nie pokrywa tego. Więcej też jest wody, która w moim przypadku trafia do szamba.

W dniu 12.10.2023 o 22:16, karolchyla napisał(a):

Witam Szanownych.

Chodzi mi po głowie zamontowanie termostatu pokojowego do ustalenia maksymalnej temperatury w domu.

Posiadam podłogówkę napędzaną pompą ciepła aquarea. 

Podajcie proszę model konkretnego czujnika temperatury bezprzewodowego dwustanowego w cenie do max 250 zł , który będzie tylko włączał i wyłączał zezwolenie na grzanie. 

Jeśli to możliwe w tym budżecie to dopuszczam coś do wpięcia w sieci wewnętrzną wi-fi/LAN.

Pomożecie?

Ps. Przeciągnięcie oryginalnego kabla i panelu sterowania aquarea nie wchodzi w grę. Brak kabla.

SonOff lub płytka przekaźnikowa z ESP + czujnik temp.

Ja mam DS18B20 + płytka przekaźnikowa, całość kosztowało ok 40zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad Wirtualnym Sterownikiem Ogrzewania.

kupujesz na Aliexpressie z 10 czujników temperatury Tuya Zigbee, do tego bramka Zigbee i przekaźnik Zigbee. I jak gdzieś jest za zimno to włączasz ogrzewanie.

 

na Ali taki zestaw pewnie wyjdzie podobnie kosztowo, tylko to trzeba zaprogramować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2023 o 21:11, maras77 napisał(a):

Zastanów się nad Wirtualnym Sterownikiem Ogrzewania.

kupujesz na Aliexpressie z 10 czujników temperatury Tuya Zigbee, do tego bramka Zigbee i przekaźnik Zigbee. I jak gdzieś jest za zimno to włączasz ogrzewanie.

 

na Ali taki zestaw pewnie wyjdzie podobnie kosztowo, tylko to trzeba zaprogramować.

 

Możesz zalinkować coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, technix napisał(a):

Możesz zalinkować coś?

Mam już trochę doświadczenia i należy zakupić:

- bramka zigbee-wifi tasmonta - koszt około 40-50 pln, zasilana z zasilacza sieciowego za 10 pln.

Dlaczego Zigbee a nie WiFi - przecież w tej samej cenie są czujniki na WiFi, a nie trzeba bramki? Gdyz u mnie najsłabszy czujnik wifi rozładował baterie w miesiąc a najlepszy w trzy miesiące.

A Zigbee zakupione i zainstalowane w tym samym czasie zgłaszają nadal 100% baterii. Czujnik WiFi mam tylko w garażu, gdzie zigbee nie dochodzi. Generalnie elementy na baterię kupuje się zigbee, lub BT Low Energy,  (ale trzeba kupić bramkę z BT, droższa o 10 pln), a podłączane na stałe do zasilania mogą być WiFi. WiFi zeżre baterie w kilka miesięcy, a nie o to chodzi w urządzeniach domowych. Powinny działać 2 lata bez wymiany baterii - i tyle jest w standardzie certyfikacji Zigbee.

- czujniki temperatury tasmota zigbee - cena około 12 pln szt.

- przekaźnik zigbee lub WiFi (bo mam zasilanie) tasmota jako element wykonawczy - 8 pln podający fazę + 10 pln za przekaźnik 240V do zwierania regulatora pokojowego. Alternatywnie mozna go rozłożyć i przelutować wewnętrzny przekaźnik z fazowego na NC.

 

UWAGA - ja mam wszystkie logiki na Home Assistant - niech ktoś potwierdzi, że da się to zrobić na samyych scenach w Smart Life Tasmota. Na 95% wydaje się, że da się, ale nie chciałbym oszukać.

 

Do tego można dodać serwer Home Assistant, jak ktoś ma sprzęt i chęci na dodatkowe automatyzacje, panele itp.

 

I kupujemy przez aplikację Aliexpress, bo są tam niesamowite promocje - stąd powyższe ceny.

 

 

 

 

 

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2023 o 08:43, sherif napisał(a):

przy kotle gazowym i praca ciągła nie jest bardziej ekonomiczna bo kocioł cały czas zużywa prąd, a róznica w sprawności przy mniejszej temp powrotu nie pokrywa tego. Więcej też jest wody, która w moim przypadku trafia do szamba.

 

Ja też mam takie obserwacje. Przy pracy ciągłej idzie więcej gazu niż 'nagrzej do zadanej temp. i wyłącz się aż temp. spadnie'. Może dlatego, że kocioł jest za mocny (24kw) a do ogrzania nie ma aż tak dużej powierzchni.

A co to znaczy ,że więcej jest wody i trafia ona do szamba?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, exor napisał(a):

 

Ja też mam takie obserwacje. Przy pracy ciągłej idzie więcej gazu niż 'nagrzej do zadanej temp. i wyłącz się aż temp. spadnie'. Może dlatego, że kocioł jest za mocny (24kw) a do ogrzania nie ma aż tak dużej powierzchni.

A co to znaczy ,że więcej jest wody i trafia ona do szamba?

 

 

Gazu idzie (deko) mniej, ale prąd do ciągłej pracy też kosztuje. Kluczowym parametrem tutaj nie jest max moc kotła a moc min. Mój AFAIR schodzi do ok 3kW. Woda /kondensat jest skutkiem pracy kotła, im większa sprawność, czyli efektywniejsza kondensacja tym więcej wody powstaje. Czasem można się zdziwić .. u rodziców był problem z kominem i przez jakiś czas podstawiali wiaderko. Czasem nie nadążyli wylewać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.