Skocz do zawartości

Pompa ciepła i klima w domu


wujek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...
1 godzinę temu, maras77 napisał(a):

Inwertorowa. Co jest nie tak w niej?

 

Nazwa. A konkretnie te znaki w nazwie. Części brakuje, reszta nie układa się w ciągi: DAIKIN, MITSUBISHI, PANASONIC, NIBE (woda/grunt).

Za to brzmią jak nazwy wielu firm które kiedyś istniały na rynku kotłów gazowych, ale z pompami ciepła mają tyle wspólnego że są składane na tej samej linii co inne  - w zależności od docelowego rynku zmienia się tylko to logo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, punktak napisał(a):

Nazwa. A konkretnie te znaki w nazwie. Części brakuje, reszta nie układa się w ciągi: DAIKIN, MITSUBISHI, PANASONIC, NIBE (woda/grunt).

Za to brzmią jak nazwy wielu firm które kiedyś istniały na rynku kotłów gazowych, ale z pompami ciepła mają tyle wspólnego że są składane na tej samej linii co inne  - w zależności od docelowego rynku zmienia się tylko to logo.

 

I co w tym złego? I tak wszystko idzie z tych samych fabryk w CHRL.

Jak jest tańsza, to jest lepsza :hehe:

 

Ja mam rekuperator, taki sam jak Samsung za kilkadziesiąt klocy, tylko od razu HOLTOP za 3 kpln z cłem itp.

https://www.holtop.com/

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maras77 napisał(a):

I co w tym złego? I tak wszystko idzie z tych samych fabryk w CHRL.

Jak jest tańsza, to jest lepsza :hehe:

 

Ja mam rekuperator, taki sam jak Samsung za kilkadziesiąt klocy, tylko od razu HOLTOP za 3 kpln z cłem itp.

https://www.holtop.com/

 

 

 

Pompy dostępne w Polsce wymienieni producenci produkują w Europie (Daikin wkrótce w Polsce), Nibe w Malezji  - w swoich fabrykach i na własnych technologiach.

W tej branży warto zapłacić więcej choć nie widać różnicy - pierwsza ostra zima to potwierdza.

Przykład mojego sąsiada który był przeświadczony o zajebistości swojej "taniej i dobrej" pompy ciepła aż do ostatnich mrozów. Kiedy wyjaśniłem mu że wywalanie bezpieczników spowodowane jest włączeniem grzałek w jego super pompie która klęknęła już po pierwszych "arktycznych" mrozach -15 stopni, nabrał dystansu do osiągów podawanych na papierze. 

To może powinien dołożyć kolejną taką "dobrą i tanią" bo te dwie razem to nadal 3/4 ceny jednego Daikina? Tylko wiesz ten sumaryczny prąd grzałek....Tu się zderza fizyka z ekonomią.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, punktak napisał(a):

 

Pompy dostępne w Polsce wymienieni producenci produkują w Europie (Daikin wkrótce w Polsce), Nibe w Malezji  - w swoich fabrykach i na własnych technologiach.

W tej branży warto zapłacić więcej choć nie widać różnicy - pierwsza ostra zima to potwierdza.

Przykład mojego sąsiada który był przeświadczony o zajebistości swojej "taniej i dobrej" pompy ciepła aż do ostatnich mrozów. Kiedy wyjaśniłem mu że wywalanie bezpieczników spowodowane jest włączeniem grzałek w jego super pompie która klęknęła już po pierwszych "arktycznych" mrozach -15 stopni, nabrał dystansu do osiągów podawanych na papierze. 

To może powinien dołożyć kolejną taką "dobrą i tanią" bo te dwie razem to nadal 3/4 ceny jednego Daikina? Tylko wiesz ten sumaryczny prąd grzałek....Tu się zderza fizyka z ekonomią.

 

Ale takie rzeczy powinno widać na charakterystyce. A jak charakterystyka jest oszukana - to reklamować i dochodzić swoich praw.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, maras77 napisał(a):

Ale takie rzeczy powinno widać na charakterystyce. A jak charakterystyka jest oszukana - to reklamować i dochodzić swoich praw.

 

Moze jest oszukana a moze nie. Myślisz, ze przeciętny użytkownik/nabywca PC śledzi charakterystyki stu modeli nim wybierze ten jedyny?;]

Druga sprawa-to ''oszukanie'' trzeba by jakoś udowodnić a to wiąże się ze sporymi kosztami i problemami...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maras77 napisał(a):

Ale takie rzeczy powinno widać na charakterystyce. A jak charakterystyka jest oszukana - to reklamować i dochodzić swoich praw.

 

 

Tiaaa... Przeciętny użytkownik pompy ciepła nie monitoruje nawet dobowego zużycia prądu, a wystarczyłby podlicznik do PC plus odczyt trzech temperatur (zasilanie, powrót, zewnątrz) i trochę samozaparcia aby posiąść wiedzę tajemną...

Tak naprawdę jeśli ktoś kupuje szajs montowany przez ekipę partaczy spod sklepu to chyba nie powinien być zaskoczony?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła jest mniej skomplikowana i materiałowo jest mniejszym wyzwaniem niż kocioł gazowy.

Beretta ma fabrykę w Toruniu, gdyż to marka RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.

 

A jak jeszcze taka pompa pracuje w tandemie z kotłem gazowym, to już w ogóle bajka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, maras77 napisał(a):

Pompa ciepła jest mniej skomplikowana i materiałowo jest mniejszym wyzwaniem niż kocioł gazowy.

 

Nie wiem jakie pompy ciepła widziałeś...

Zasada działania PC jest prosta, ale osiągnięcie jak najwyższej wydajności to wyzwanie. 

Zresztą w kotle gazowym masz: część wodną (najważniejsza część wymiennik pracujący na ciśnieniu wody), gazową (najbardziej skomplikowany element to palnik), sterowanie - do ogarnięcia każdym PIDem.

W PC woda-powietrze: część wodna z wymiennikiem woda/gaz o wysokim ciśnieniu, część freonowa ze sprężarką, parownikiem, wymiennikiem,  zaworem EEV, czterodrogowym i pomniejszymi elementami, sterowanie z grzałkami, falownikiem sprężarki,  elektroniką logiki odszraniana, sterowania sprężarką i wentylatora BLDC. 

Same algorytmy działania tych elementów to lata badań zależności i doświadczeń w różnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, punktak napisał(a):

Nie wiem jakie pompy ciepła widziałeś...

Zasada działania PC jest prosta, ale osiągnięcie jak najwyższej wydajności to wyzwanie. 

Zresztą w kotle gazowym masz: część wodną (najważniejsza część wymiennik pracujący na ciśnieniu wody), gazową (najbardziej skomplikowany element to palnik), sterowanie - do ogarnięcia każdym PIDem.

W PC woda-powietrze: część wodna z wymiennikiem woda/gaz o wysokim ciśnieniu, część freonowa ze sprężarką, parownikiem, wymiennikiem,  zaworem EEV, czterodrogowym i pomniejszymi elementami, sterowanie z grzałkami, falownikiem sprężarki,  elektroniką logiki odszraniana, sterowania sprężarką i wentylatora BLDC. 

Same algorytmy działania tych elementów to lata badań zależności i doświadczeń w różnych warunkach.

 

Chyba nigdy kotła nie rozkręcałeś. PC to pikuś w porównaniu z warunkami pracy elementów w okolicy okolicy palnika.

Prosty PID - ROTFL.

 

PC to urządzenie pracujące w dość stałej temperaturze, obieg wewnętrzny jest hermetyczny, a wszystkie trudne elementy typu sprężarka, zawory dostarczają firmy typu hitachi - i nie są to drogie elementy w porównaniu z całą PC.

 

Naprawdę nie jest to technika rakietowa - znajomy, zajmujący się chłodnictwem sam sobie wydziergał i pospawał PC z elementów układów przemysłowych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, punktak napisał(a):

Nie wiem jakie pompy ciepła widziałeś...

Zasada działania PC jest prosta, ale osiągnięcie jak najwyższej wydajności to wyzwanie. 

Zresztą w kotle gazowym masz: część wodną (najważniejsza część wymiennik pracujący na ciśnieniu wody), gazową (najbardziej skomplikowany element to palnik), sterowanie - do ogarnięcia każdym PIDem.

W PC woda-powietrze: część wodna z wymiennikiem woda/gaz o wysokim ciśnieniu, część freonowa ze sprężarką, parownikiem, wymiennikiem,  zaworem EEV, czterodrogowym i pomniejszymi elementami, sterowanie z grzałkami, falownikiem sprężarki,  elektroniką logiki odszraniana, sterowania sprężarką i wentylatora BLDC. 

Same algorytmy działania tych elementów to lata badań zależności i doświadczeń w różnych warunkach.

Spytam sie hydraulika czy moge doplacic do lepszej. Oby chociaz ta miala opcje sterowania przez smartfona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wujek napisał(a):

Spytam sie hydraulika czy moge doplacic do lepszej. Oby chociaz ta miala opcje sterowania przez smartfona.

 

Jeśli zaoferował Ci tamtą, to raczej nie montuje lepszych. Powodów jest kilka - przede wszystkim on poleca to na czym ma najlepszą marżę, nauczył się ustawień, zna najczęstsze problemy z uruchomieniem. Po drugie aby montować np. Daikina trzeba mieć autoryzację która wymaga ukończenia kursu i egzaminu. Trzeba utrzymywać zapas podstawowych części zamiennych - w Daikinie czas na reakcję serwisu to 24 godziny....

edit: Hydraulik nie zamontuje Ci pompy ciepła, no chyba że monoblok. Fachowiec który montuje pompy ciepła musi znać  się na hydraulice, chłodnictwie i elektryce.

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, punktak napisał(a):

Jeśli zaoferował Ci tamtą, to raczej nie montuje lepszych.

@wujek kupuje segment, możliwe że w jego bajce pompę "sponsoruje" dev.

Po tym jak pisze wygląda mi, że tu tkwi szczegół.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, punktak napisał(a):

Tiaaa... Przeciętny użytkownik pompy ciepła nie monitoruje nawet dobowego zużycia prądu, a wystarczyłby podlicznik do PC plus odczyt trzech temperatur (zasilanie, powrót, zewnątrz) i trochę samozaparcia aby posiąść wiedzę tajemną...

Tak naprawdę jeśli ktoś kupuje szajs montowany przez ekipę partaczy spod sklepu to chyba nie powinien być zaskoczony?

Pytanie czy przeciętny użytkownik musi się doktoryzować ze wszystkiego czego używa?

Oczywiście podejścia do życia są 2, ja wychodzę z założenia że na wszystko braknie głowy i czasu.

Miałem ostatnio przyjemność porozmawiać z naganiaczem na dopłaty do pomp. Sam mnie zaatakował, to pomyślałem że się czegoś dowiem. Ochoczo, bez zbędnego wnikania w to co w domu wyliczył moc pompy, zaproponował 2 firmy i rzucił ceną.

Odniosłem wrażenie, że po moich kilku szybkich pytaniach (bardziej pod kątem mocy, spodziewanego zużycia energii elektrycznej, grzałek, to wszystko chciałem na podstawie doświadczenia uwzględniającego lokalne warunki klimatyczne, nie Wrocławskie, mam PV ale raczej bez możliwości rozbudowy, za mało do pompy) zaczęło mu się śpieszyć.

Miał przysłać konkrety na maila, ale ten chyba zaginął w czeluściach internetu. :spy:

Nawet nie dzwoniłem zapytać co z nim się stało.

 

  • Lubię to 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, punktak napisał(a):

 

Jeśli zaoferował Ci tamtą, to raczej nie montuje lepszych. Powodów jest kilka - przede wszystkim on poleca to na czym ma najlepszą marżę, nauczył się ustawień, zna najczęstsze problemy z uruchomieniem. Po drugie aby montować np. Daikina trzeba mieć autoryzację która wymaga ukończenia kursu i egzaminu. Trzeba utrzymywać zapas podstawowych części zamiennych - w Daikinie czas na reakcję serwisu to 24 godziny....

edit: Hydraulik nie zamontuje Ci pompy ciepła, no chyba że monoblok. Fachowiec który montuje pompy ciepła musi znać  się na hydraulice, chłodnictwie i elektryce.

Trochę lipa. Ja to mam od deva więc nic nie wybieram. 

  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ZUBERTO napisał(a):

Miał przysłać konkrety na maila, ale ten chyba zaginął w czeluściach internetu

 

Ty jesteś, jak oszacował, trudnym klientem. Jeszcze byłyby z tego problemy, reklamacje, smród na fejsie. Po co mu to.

Było brać jak dawał cenę :phi: 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, punktak napisał(a):

Tiaaa... Przeciętny użytkownik pompy ciepła nie monitoruje nawet dobowego zużycia prądu, a wystarczyłby podlicznik do PC plus odczyt trzech temperatur (zasilanie, powrót, zewnątrz) i trochę samozaparcia aby posiąść wiedzę tajemną...

Tak naprawdę jeśli ktoś kupuje szajs montowany przez ekipę partaczy spod sklepu to chyba nie powinien być zaskoczony?

 

Ale po co mu ta wiedza? On najczęściej nie jest techniczny. Ma ustawić temperaturę i ma zadziać się magia. Raz w roku trzeba serwis wezwać bo gwarancja.

Czy to będzie mieć 8kW przy -10, czy 7kW plus grzałki przez 3 dni, to nie ma większego znaczenia dla kogoś, kto chce włączyć i zapomnieć, a takich jest z 90% użytkowników, jak nie lepiej.

Instalator nie-partacz jest potrzebny, żeby przewidział takie proste rzeczy, jak zabezpieczenia pod grzałki, buforek lub nie i nie skręcał drutów przy montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kiziuk napisał(a):

Było brać jak dawał cenę :phi: 

Chciałem wiedzieć za co.

Tańszej nawet firmy nie pamiętam, droższa miała być NIBE (została mi w pamięci, bo ich częścią jest lokalny BIAWAR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kiziuk napisał(a):

 

Ale po co mu ta wiedza? On najczęściej nie jest techniczny. Ma ustawić temperaturę i ma zadziać się magia. Raz w roku trzeba serwis wezwać bo gwarancja.

Czy to będzie mieć 8kW przy -10, czy 7kW plus grzałki przez 3 dni, to nie ma większego znaczenia dla kogoś, kto chce włączyć i zapomnieć, a takich jest z 90% użytkowników, jak nie lepiej.

Instalator nie-partacz jest potrzebny, żeby przewidział takie proste rzeczy, jak zabezpieczenia pod grzałki, buforek lub nie i nie skręcał drutów przy montażu.

 

To jest sytuacja idealna - prawidłowo dobrane urządzenia zamontowane przez fachowców. Ale w każdej branży która przeżywa boom najpierw brakuje komponentów, potem fachowców, potem pojawiają się podróbki urządzeń i fachowców.

Ja jednak chcę wiedzieć kiedy  urządzenie zaczęło nawalać - zapłacę 1500 za prąd a nie 15000. To jest wymierna cena i oszczędność lub strata dla kogoś kto zdecydował się na rozwiązanie które ma być ekonomiczne. I wystarczające uzasadnienie aby zainteresować się nie tylko PC, ale także samochodem itd.

Ja akurat jestem techniczny i włamanie się do mojej PC aby widzieć wszystkie jej parametry po prostu mnie bawi.  Przez te parę lat kilku osobom doradzałem w kwestiach technicznych więc coś muszę wiedzieć kiedy mówię dlaczego X a nie Y.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, punktak napisał(a):

Ja akurat jestem techniczny i włamanie się do mojej PC aby widzieć wszystkie jej parametry po prostu mnie bawi.

 

Ale jakie włamanie? Przecież każda normalna pompa takie rzeczy wystawia. Czasami trzeba pewnie dokupić jakiś sterownik :phi: ale taka Midea na przykład podaje wszystko na tacy po Modbus'ie (o aplikacji nie wspominam, bo trochę śmieszna jest, no ale jest). Dalej to już problem instalatora - nie wiem, czy któryś robi taką integrację, bo klienci czegoś takiego nie potrzebują, a ci, którzy potrzebują, rzeźbią sobie sami pod swój system.

 

Godzinę temu, punktak napisał(a):

Ja jednak chcę wiedzieć kiedy  urządzenie zaczęło nawalać - zapłacę 1500 za prąd a nie 15000.

 

Ale ja Cię doskonale rozumiem, bo mam tak samo. Wskazuję tylko, że większość ma to w d... i o ile nie nawala permanentnie - nie chcą o tym nic wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2024 o 09:38, punktak napisał(a):

 

To jest sytuacja idealna - prawidłowo dobrane urządzenia zamontowane przez fachowców. Ale w każdej branży która przeżywa boom najpierw brakuje komponentów, potem fachowców, potem pojawiają się podróbki urządzeń i fachowców.

Ja jednak chcę wiedzieć kiedy  urządzenie zaczęło nawalać - zapłacę 1500 za prąd a nie 15000. To jest wymierna cena i oszczędność lub strata dla kogoś kto zdecydował się na rozwiązanie które ma być ekonomiczne. I wystarczające uzasadnienie aby zainteresować się nie tylko PC, ale także samochodem itd.

Ja akurat jestem techniczny i włamanie się do mojej PC aby widzieć wszystkie jej parametry po prostu mnie bawi.  Przez te parę lat kilku osobom doradzałem w kwestiach technicznych więc coś muszę wiedzieć kiedy mówię dlaczego X a nie Y.

 

No to czemu nie Beretta? Bo jesteś techniczny i argument z niewłaściwą nazwa jest bardzo słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, maras77 napisał(a):

No to czemu nie Beretta? Bo jesteś techniczny i argument z niewłaściwą nazwa jest bardzo słaby.

 

Wyjątkowo niekumatym  i tak nie pomogę, a firma X może mieć do mnie pretensje. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, punktak napisał(a):

 

Wyjątkowo niekumatym  i tak nie pomogę, a firma X może mieć do mnie pretensje. 

Czyli po prostu sobie pitolisz beż żadnej realnej podstawy.

Nie pomożesz, bo znasz tylko marki, na których masz największa marże, ewentualnie dałeś się nabrać na przepłacony produkt i piecze, jak jest coś dobrego w niższej cenie :hehe:

Chociaż wrzuć temat z jakiegoś forum o ogrzewaniu, gdzie PC tej marki rozjeżdżają merytorycznie, udowadniają, że są słabe lub charakterystyka jest oszukana.

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się zapisać na szkolenie na temat pomp, boję się tylko, że moja wiedza hydrauliczna/chłodnicza/grzewacza, a raczej jej brak nie pozwoli zrozumieć części z zagadnień.

Z czasem cienko, ale może się jednak zapiszę? Fachowcy z AK, @punktak@maras77 wyniosę coś z tego w głowie (źle zadane pytanie, lepiej brzmi czy mam szansę wynieść), czy tylko poza nią? :hmm: Zawodowo raczej mi się nie przyda, ale pewnie zaspokoiłbym ciekawość.

Program:

Bilansowanie obiektów i spełnienie aktualnych wymogów WT w zakresie wskaźnika EP - nie jest źle, wiem o co chodzi

Aspekty podłączeń hydraulicznych układów z pompami ciepła - hydraulika totalnie mnie nie interesowała dotąd, ale to chyba nie może być kosmos?

Przykłady konfiguracji pomp ciepła z innym źródłami ogrzewania - jak wyżej

Aspekty projektowo doborowe powietrznych pomp ciepła - ciekawe

Aspekty projektowo doborowe gruntowych pomp ciepła i gruntowych dolnych źródeł - ciekawe

Chłodzenie budynków pompą ciepła - ciekawe

Schematy hydrauliczne różnych konfiguracji - powtórka z kosmosem

Przygotowanie c.w.u. przez pompy ciepła - ciekawe

Perspektywa nowych czynników ziębniczych i nowe pompy propanowe - totalny kosmos dla mnie

Przykład doborowy bud. Wielorodzinny - wolałbym jednorodzinny

Narzędzia projektowe firmy XXX - wiadomo, musi być sponsor

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, maras77 napisał(a):

Czyli po prostu sobie pitolisz beż żadnej realnej podstawy.

Nie pomożesz, bo znasz tylko marki, na których masz największa marże, ewentualnie dałeś się nabrać na przepłacony produkt i piecze, jak jest coś dobrego w niższej cenie :hehe:

Chociaż wrzuć temat z jakiegoś forum o ogrzewaniu, gdzie PC tej marki rozjeżdżają merytorycznie, udowadniają, że są słabe lub charakterystyka jest oszukana.

 

Czemu uważasz że muszę coś komuś udowadniać? Nie muszę. 

Sprzedawać niczego też nie muszę.

Pisać z Tobą też nie muszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

 

Program:

Bilansowanie obiektów i spełnienie aktualnych wymogów WT w zakresie wskaźnika EP - nie jest źle, wiem o co chodzi

Aspekty podłączeń hydraulicznych układów z pompami ciepła - hydraulika totalnie mnie nie interesowała dotąd, ale to chyba nie może być kosmos?

Przykłady konfiguracji pomp ciepła z innym źródłami ogrzewania - jak wyżej

Aspekty projektowo doborowe powietrznych pomp ciepła - ciekawe

Aspekty projektowo doborowe gruntowych pomp ciepła i gruntowych dolnych źródeł - ciekawe

Chłodzenie budynków pompą ciepła - ciekawe

Schematy hydrauliczne różnych konfiguracji - powtórka z kosmosem

Przygotowanie c.w.u. przez pompy ciepła - ciekawe

Perspektywa nowych czynników ziębniczych i nowe pompy propanowe - totalny kosmos dla mnie

Przykład doborowy bud. Wielorodzinny - wolałbym jednorodzinny

Narzędzia projektowe firmy XXX - wiadomo, musi być sponsor

 

Tego wszystkiego co Cię interesuje dowiesz się z internetu - za darmo, w swoim tempie. Zajęć praktycznych nie potrzebujesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, punktak napisał(a):

Tego wszystkiego co Cię interesuje dowiesz się z internetu - za darmo, w swoim tempie. Zajęć praktycznych nie potrzebujesz.

W necie stwierdzę, że mi się nie chce i lepiej tutaj pospamować, tam przesiedzę kilka h i dostanę na tacy.

Czas mam do momentu do którego działał będzie leciwy kocioł LPG, choć i tak wiem, że finansowo najlepiej jego wymiana wyjdzie (przynajmniej krótkoterminowo, pozostaje temat długiego okresu w przód i kwestia ewentualnycj ograniczeń jego stosowania narzuconych z góry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, punktak napisał(a):

 

Czemu uważasz że muszę coś komuś udowadniać? Nie muszę. 

Sprzedawać niczego też nie muszę.

Pisać z Tobą też nie muszę.

Ale pisząc swoje z tyłka mądrości właśnie naraziłeś @wujek na koszty kilkanaście tysięcy.

Więc uzasadnij, lub odwołaj.

 

Miej chociaż resztkę honoru.

 

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

W necie stwierdzę, że mi się nie chce i lepiej tutaj pospamować, tam przesiedzę kilka h i dostanę na tacy.

Czas mam do momentu do którego działał będzie leciwy kocioł LPG, choć i tak wiem, że finansowo najlepiej jego wymiana wyjdzie (przynajmniej krótkoterminowo, pozostaje temat długiego okresu w przód i kwestia ewentualnycj ograniczeń jego stosowania narzuconych z góry).

 

Tylko że tak naprawdę nie potrzebujesz kursu z budowy/uruchomienia PC, tylko rzetelnego audytu energetycznego który przedstawi koszty eksploatacji kilku źródeł ciepła - Ty potem porównasz ceny zakupu. Nie odkryję ameryki jeśli powiem że rozwiązania najtańsze inwestycyjnie (kable grzewcze, kotły elektryczne) są najdroższe w eksploatacji. Z kolei PC do domu który można ogrzać farelką w największe mrozy to inwestycja bez sensu ekonomicznego, tyle że po pierwsze: jeśli jednak nasz dom z różnych przyczyn nie jest takie energooszczędny jak nam wyszło z OZC - to wynik nie jest jednoznaczny. Po drugie: wszystko zmierza do zakazu spalania czegokolwiek w perspektywie najbliższych 10 lat, a i ceny (gazu czy prądu) są nieprzewidywalne. W przypadku gazu dochodzi jeszcze niepewność dostaw.

Na tacy dostaniesz tylko oferty zawodowych naganiaczy, nikt (a zwłaszcza oni) nie jest w stanie zagwarantować że jakieś rozwiązanie będzie najlepsze - zwłaszcza w przypadku już wybudowanego domu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2024 o 09:36, wujek napisał(a):

A pompa Beretta to dobre czy jakieś nie wiadomo co?

Tylko nie daj sobie wcisnąć Daikin, a szczególnie model Altherma.

 

Nie bój się tej Beretty - zapewne jest to kompletne urządzenie grzejące samą wodę, bez potrzeby bez potrzeby bawienia się w całą instalację. Podłącza się zasilanie, sterowanie i wodę.I koniec. Jak byś wymieniał, to podmieniasz kompletny blok zewnętrzny na inny i finito.

 

Parametry ma dobre, firma nie jest krzak, tylko renomowana firma robiąca kotły, z fabrykami w Polsce, przechodząca z biznesu gazowego na PC.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ZUBERTO napisał(a):

W necie stwierdzę, że mi się nie chce i lepiej tutaj pospamować, tam przesiedzę kilka h i dostanę na tacy.

Czas mam do momentu do którego działał będzie leciwy kocioł LPG, choć i tak wiem, że finansowo najlepiej jego wymiana wyjdzie (przynajmniej krótkoterminowo, pozostaje temat długiego okresu w przód i kwestia ewentualnycj ograniczeń jego stosowania narzuconych z góry).

Jak masz teraz LPG, to zostaw tak jak masz.

Kasę, którą miałbys wydac na PC zainwestuj w audyt i docieplenie budynku - ta kasa zawsze się zwróci niezależnie od źródła ciepła.

 

PC będą tanieć, a nie drożeć, bo będzie to masowy rynek, a urządzenia są proste technicznie.

 

I zastanów się nad monoblokiem, który grzeje wodę - są proste w montażu, mogą współpracować z kotłem gazowym.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada dla mających kocioł gazowy i myślących o PC:

Ustawcie sobie moc szczytową 6 kW, temperaturę zasilania CO - 40-45 stopni i przeżyjcie na tych ustawieniach sezon grzewczy, zapisując ile pracował kocioł (za pomocą inteligentnego gniazdka za 50 pln) oraz spisując zużycie gazu co tydzień. Do każdego tygodnia dopiszcie sobie temperaturę i COP planowanej pompy dla danej temperatury.

 

Jak się da, to budynek gotowy na PC, a ilość kW z gazu/ COP będzie równa ilości kW, które pompa zużyje.

 

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2024 o 17:08, deszczowyRoman napisał(a):

ile trzeba tych rur i na jakiej powierchni je rozłożyć?

dwie, tloczna i ssaca, na powierzchni calego domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2024 o 21:38, deszczowyRoman napisał(a):

Jak tanim kosztem zrobic gwc?

 

8 minut temu, tower napisał(a):

dwie, tloczna i ssaca, na powierzchni calego domu

Do czego używasz GWC?

 

GWC + rekuperator - to trochę bez sensu, bo jak na wlocie masz temperaturę wyższą, to na wylocie będzie też wyższa. Co się wtedy zyskuje?

Mam rekuperator i generalnie jak jest zimno, to dolot i wylot jest zimny, a powietrze do domu ciepłe.

Jakoś nie widzę miejsca na sensowny zwrot z inwestycji GWC w tym scenariuszu.

 

Ale gdyby GWC dać jako źródło powietrza do PC, to już ma bardzo duży sens ekonomiczny :ok:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maras77 napisał(a):

 

Do czego używasz GWC?

 

GWC + rekuperator - to trochę bez sensu, bo jak na wlocie masz temperaturę wyższą, to na wylocie będzie też wyższa. Co się wtedy zyskuje?

Mam rekuperator i generalnie jak jest zimno, to dolot i wylot jest zimny, a powietrze do domu ciepłe.

Jakoś nie widzę miejsca na sensowny zwrot z inwestycji GWC w tym scenariuszu.

 

Ale gdyby GWC dać jako źródło powietrza do PC, to już ma bardzo duży sens ekonomiczny :ok:

 

 

Pomysł z ustawieniem chlodnicy miedzianej od ursusa c330 przed wlotem powietrza do pompy i podłączenie jej z glikolowym GWC zasługuje rzeźby;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tower napisał(a):

Pomysł z ustawieniem chlodnicy miedzianej od ursusa c330 przed wlotem powietrza do pompy i podłączenie jej z glikolowym GWC zasługuje rzeźby;]

Miałem na myśli puszczenie powietrza do PC przez GWC - nawet nie całe, po prostu, aby pompa na wejściu miała część powietrza z GWC - rura z GWC obok wlotu powietrza do pompy.. To w niskich temperaturach miało by chyba sens, bo nawet kilka stopni to spory przyrost COP.

 

Mam glikolowy GWC, ale po analizie nawet go nie podłączyłem do reku, z powodów, o których pisałem - więcej na pompowanie glikolu prądu przepalę, niż rekuperator będzie sprawniej działał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maras77 napisał(a):

Miałem na myśli puszczenie powietrza do PC przez GWC - nawet nie całe, po prostu, aby pompa na wejściu miała część powietrza z GWC - rura z GWC obok wlotu powietrza do pompy.. To w niskich temperaturach miało by chyba sens, bo nawet kilka stopni to spory przyrost COP.

 

Mam glikolowy GWC, ale po analizie nawet go nie podłączyłem do reku, z powodów, o których pisałem - więcej na pompowanie glikolu prądu przepalę, niż rekuperator będzie sprawniej działał.

 

 

Wentylator pompy by chyba mial za ciezko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2024 o 13:43, wujek napisał(a):

Rozważam zakup domu przy metrze zamiast mieszkania ale jest minus. Developer zakłada ogrzewanie pompa ciepła jakieś 130m2.

1. Lubię jak w domu jest 21-22 co muszę sprawdzić w tej pompie żebym nie poszedł z torbami :phi: 

2. Pchać fotowoltaike?

3. Może jakieś elektryczne chociaż w łazienkach. Boję się że ta pompa to będzie niezle kupsko.

4. Klimę centralną czy zwykłą? I może tym dogrzewać? 
 

generalnie ja lubię kaloryfery i stabilną temp. Trochę boję się tej pompy. 

Brać pompę i koniecznie ogrzewanie podłogowe w całym domu. Bufor w postaci 20 ton betonu na prawdę pomaga pompie dobrze zarządzać zużyciem energii. Jedynym grzejnikiem w domu powinien być grzejnik elektryczny w łazience który służy do suszenia ręczników (choć rzadko jest potrzebny).

Fotowoltaika na obecnych zasadach ma sens wyłącznie jak masz klime w domu. Masz chłodzenie chałupy za darmo w lecie i grzanie wody - potrzebujesz na to małej instalacji 3-5kWp. W zimie jest bez zensu bo nie produkuje prądu prawie w ogóle a to wtedy jest największe zapotrzebowanie. 

U mnie dom 150m2 żre rocznie 6-7 MWh , a na prąd jest absolutnie wszystko, a temperatura w domu 23. I żadnego oszczędzania, a moje baby wręcz marnotrawią prąd. To daje średnio jakieś 700PLN/mc w cenach poza limitem. Nie mam PV. 

Klimą można też dogrzewać, ale to IMO bez sensu jak sie ma pompe chyba że jako awaryjne źródło ciepła gdyby się pompa zepsuła.

 

Dobrze jest trochę się podoktoryzować z pomp ciepła. Standardowe ustawienia są z reguły do dupy. 

U mnie na wiosce mam też kominek jako awaryjne źródło ciepło, no i żeby sobie fajny klimacik zrobić czasem. Ale nie wiem czy w mieście to jeszcze legalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maras77 napisał(a):

 

Do czego używasz GWC?

 

GWC + rekuperator - to trochę bez sensu, bo jak na wlocie masz temperaturę wyższą, to na wylocie będzie też wyższa. Co się wtedy zyskuje?

Mam rekuperator i generalnie jak jest zimno, to dolot i wylot jest zimny, a powietrze do domu ciepłe.

Jakoś nie widzę miejsca na sensowny zwrot z inwestycji GWC w tym scenariuszu.

 

Ale gdyby GWC dać jako źródło powietrza do PC, to już ma bardzo duży sens ekonomiczny :ok:

 

 

a tutaj ?

facet ma GWC podłaczone pod rekuperator?

 

 

 

Edytowane przez deszczowyRoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, deszczowyRoman napisał(a):

a tutaj ?

facet ma GWC podłaczone pod rekuperator?

 

 

 

Tak.

Ale dla rekuperatora ma to mały sens ekonomiczny, biorąc pod uwagę ogrom prac ziemnych i ilości materiałów na taki wymienik. Wynika to z tego, że rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza z domu, a nie GWC i finalnie całe ciepło z GWC idzie po prostu w atmosferę.

Screenshot_20240304_125328_Chrome.jpg.36e9cf1b1b47bc31a363f9f940d53b80.jpg

 

Większy sens by miało, jakby powietrze z GWC było źródłem ciepła dla PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.