Skocz do zawartości

Pompa ciepła i klima w domu


wujek

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam zakup domu przy metrze zamiast mieszkania ale jest minus. Developer zakłada ogrzewanie pompa ciepła jakieś 130m2.

1. Lubię jak w domu jest 21-22 co muszę sprawdzić w tej pompie żebym nie poszedł z torbami :phi: 

2. Pchać fotowoltaike?

3. Może jakieś elektryczne chociaż w łazienkach. Boję się że ta pompa to będzie niezle kupsko.

4. Klimę centralną czy zwykłą? I może tym dogrzewać? 
 

generalnie ja lubię kaloryfery i stabilną temp. Trochę boję się tej pompy. 

  • bakłażan 1
  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wujek napisał(a):

Rozważam zakup domu przy metrze zamiast mieszkania ale jest minus. Developer zakłada ogrzewanie pompa ciepła jakieś 130m2.

1. Lubię jak w domu jest 21-22 co muszę sprawdzić w tej pompie żebym nie poszedł z torbami :phi: 

2. Pchać fotowoltaike?

3. Może jakieś elektryczne chociaż w łazienkach. Boję się że ta pompa to będzie niezle kupsko.

4. Klimę centralną czy zwykłą? I może tym dogrzewać? 
 

generalnie ja lubię kaloryfery i stabilną temp. Trochę boję się tej pompy. 

Pompa ciepła przecież korzysta z energii elektrycznej i ma wyższą sprawność niż grzejniki elektryczne więc po co je pchać do łazienki. Domek pewnie będzie miał ogrzewanie podłogowe (albo grzejniki), temperaturę będziesz miał taką jaką sobie ustawisz. 

Edycja 

Klimatyzacja też jest rodzajem pompy ciepła i jak nie zamierzasz używać jej do chłodzenia, to zakup bez sensu. 

Edytowane przez janusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, janusz napisał(a):

Pompa ciepła przecież korzysta z energii elektrycznej i ma wyższą sprawność niż grzejniki elektryczne więc po co je pchać do łazienki. Domek pewnie będzie miał ogrzewanie podłogowe (albo grzejniki), temperaturę będziesz miał taką jaką sobie ustawisz. 

To to nie dmucha ciepłym powietrzem z sufitu? Prąd drogi ile może kosztować ogrzewanie 130m2?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wujek napisał(a):

To to nie dmucha ciepłym powietrzem z sufitu? Prąd drogi ile może kosztować ogrzewanie 130m2?

Pompa ciepła jest takim samym źródłem ciepła jak kocioł gazowy, czy węglowy.

Może dmuchać, ale w domu całorocznym nikt tego nie zrobi (chyba) jako główne źródło ciepła. 

Zużycie będzie zależało od klasy energetycznej domu, niech się wypowiedzą praktycy jak to wygląda. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał(a):

Zależy od izolacji domu i ceny prądu.

Jeśli to nowy dom to raczej tragedii nie będzie...

Nowy dom, właściwie segment. To z obu stron są sąsiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, janusz napisał(a):

W planach domu chyba powinny być jakieś wyliczenia? 

Poprosiłem ich o rzut techniczny i inne ale w międzyczasie zmartwiem się tą pompą, dlatego spytałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wujek napisał(a):

Poprosiłem ich o rzut techniczny i inne ale w międzyczasie zmartwiem się tą pompą, dlatego spytałem. 

Teraz wszystko idzie w kierunku pomp ciepła, jeśli nie ma możliwości podłączenia do "ciepłowni". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczny koszt ogrzewania będzie zależał głównie od zapotrzebowania na ciepło plus na cwu. Znając je można wyliczyć ile będzie kosztowało wytworzenie potrzebnej ilości ciepła przy pomocy konkretnego rozwiązania: PC, kable grzewcze, pelet. Z reguły rozwiązania najtańsze inwestycyjnie okazują się najdroższe w eksploatacji.

Biorąc poprawkę na spodziewane ( i już wdrażane) obostrzenia ekologiczne na placu boju pozostaje PC - o ile nie ma możliwości pociągnięcia ciepła systemowego.

Sugeruję podłoówkę wodną wszędzie - to najwyższy komfort przy możliwości zastosowania najbardziej ekonomicznego ogrzewania niskotemperaturowego.

Fotowoltaika na obecnych zasadach nie jest panaceum na zużycie prądu przez PC do ogrzewania - aby to się opłaciło wymaga przemyślanych rozwiązań na etapie projektu domu - zapomnij przy deweloperce.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, punktak napisał(a):

Ostateczny koszt ogrzewania będzie zależał głównie od zapotrzebowania na ciepło plus na cwu. Znając je można wyliczyć ile będzie kosztowało wytworzenie potrzebnej ilości ciepła przy pomocy konkretnego rozwiązania: PC, kable grzewcze, pelet. Z reguły rozwiązania najtańsze inwestycyjnie okazują się najdroższe w eksploatacji.

Biorąc poprawkę na spodziewane ( i już wdrażane) obostrzenia ekologiczne na placu boju pozostaje PC - o ile nie ma możliwości pociągnięcia ciepła systemowego.

Sugeruję podłoówkę wodną wszędzie - to najwyższy komfort przy możliwości zastosowania najbardziej ekonomicznego ogrzewania niskotemperaturowego.

Fotowoltaika na obecnych zasadach nie jest panaceum na zużycie prądu przez PC do ogrzewania - aby to się opłaciło wymaga przemyślanych rozwiązań na etapie projektu domu - zapomnij przy deweloperce.

Jak mam zapomnieć o developerze? Ja chce mieszkać przy metrze a nie pod Warszawą i spędzać pół życia na dojazdach. Trzeba brać co jest a nie szukać działki pod Łomża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wujek napisał(a):

Jak mam zapomnieć o developerze? Ja chce mieszkać przy metrze a nie pod Warszawą i spędzać pół życia na dojazdach. Trzeba brać co jest a nie szukać działki pod Łomża.

Poproś o certyfikat energetyczny dla tego domu.

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wujek napisał(a):

Jak mam zapomnieć o developerze? Ja chce mieszkać przy metrze a nie pod Warszawą i spędzać pół życia na dojazdach. Trzeba brać co jest a nie szukać działki pod Łomża.

Skrót myślowy - jak sam nie zadbasz o wszystko to nikt za Ciebie tego dobrze nie zrobi.

Aby PV plus PC miało sens trzeba wybrać instalację zapewniającą maksimum autokonsumpcji w budynku mogącym magazynować ciepło okresach taniego/własnego  prądu.

Bezproblemowo to można połączyć PV tylko z klimatyzacją - z reguły kiedy jest potrzeba chłodzenia, zawsze świeci słońce.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wujek napisał(a):

Rozważam zakup domu przy metrze zamiast mieszkania ale jest minus. Developer zakłada ogrzewanie pompa ciepła jakieś 130m2.

1. Lubię jak w domu jest 21-22 co muszę sprawdzić w tej pompie żebym nie poszedł z torbami :phi: 

2. Pchać fotowoltaike?

3. Może jakieś elektryczne chociaż w łazienkach. Boję się że ta pompa to będzie niezle kupsko.

4. Klimę centralną czy zwykłą? I może tym dogrzewać? 
 

generalnie ja lubię kaloryfery i stabilną temp. Trochę boję się tej pompy. 

150m², wt2019, 15cm styropian. Ogrzewanie podłogowe. 23⁰C w domu. 5 osób w domu. Do tej pory średnia cena to 0,60 zł/kWh 

Screenshot_20240102-163225.png

Screenshot_20240102-163203.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wujek napisał(a):

Rozważam zakup domu przy metrze zamiast mieszkania ale jest minus. Developer zakłada ogrzewanie pompa ciepła jakieś 130m2.

1. Lubię jak w domu jest 21-22 co muszę sprawdzić w tej pompie żebym nie poszedł z torbami :phi: 

Pompa ciepła +podłogówka czy grzejniki, bo wartości będą inne. Pompa ma większą sprawność przy ogrzewaniu niskotemperaturowym (podłogówka).

U mnie (dom niecałe 130 m w trakcie budowy) utrzymuję właśnie 21-22, zużycie energii na grzanie w listopadzie i grudniu 400 - 450 kWh (miesięcznie).

Edytowane przez iwik
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2024 o 13:43, wujek napisał(a):

Rozważam zakup domu przy metrze zamiast mieszkania ale jest minus. Developer zakłada ogrzewanie pompa ciepła jakieś 130m2.

1. Lubię jak w domu jest 21-22 co muszę sprawdzić w tej pompie żebym nie poszedł z torbami :phi: 

2. Pchać fotowoltaike?

3. Może jakieś elektryczne chociaż w łazienkach. Boję się że ta pompa to będzie niezle kupsko.

4. Klimę centralną czy zwykłą? I może tym dogrzewać? 
 

generalnie ja lubię kaloryfery i stabilną temp. Trochę boję się tej pompy. 

Jak nowy dom, zgodny z nowymi normami to się nie bój. po prostu izolacja i wentylacja z odzyskiem ciepła musi być tak dobra, aby te parę kw wystarczyło do grzania. :ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2024 o 13:43, wujek napisał(a):

Rozważam zakup domu przy metrze zamiast mieszkania ale jest minus. Developer zakłada ogrzewanie pompa ciepła jakieś 130m2.

1. Lubię jak w domu jest 21-22 co muszę sprawdzić w tej pompie żebym nie poszedł z torbami :phi: 

2. Pchać fotowoltaike?

3. Może jakieś elektryczne chociaż w łazienkach. Boję się że ta pompa to będzie niezle kupsko.

4. Klimę centralną czy zwykłą? I może tym dogrzewać? 
 

generalnie ja lubię kaloryfery i stabilną temp. Trochę boję się tej pompy. 

sprawdz charakterystyke budynku, ja mam podobny metraz i pompe 6kw daikina bez PV
koszt ogrzania domu w zimie jest mniejszy niz oplat za cieplo w mieszkaniu 50 m2 we wroclawiu
jak jest nie zima to pompa chodzi tylko do cwu i to bierze 1kwh dziennie wiec jest za darmo prawie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2024 o 15:53, Radson napisał(a):

jak jest nie zima to pompa chodzi tylko do cwu i to bierze 1kwh dziennie wiec jest za darmo prawie

Ile osób i jak często się myjecie?

Bo u mnie w 5 osób, latem, zakładając COP 3,6 było by z 10 kWh.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, deszczowyRoman napisał(a):

Ale to tez generuje kw

W skali roku, na pewno.

37 minut temu, Camel napisał(a):

no właśnie ! Szwagier ma i wyłącza, bo limit prądu to mu się kończy po 2 miesiącach :)

 

Chyba najgłupsze co można zrobić to wyłączyć reku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Camel napisał(a):

no właśnie ! Szwagier ma i wyłącza, bo limit prądu to mu się kończy po 2 miesiącach :)

 

Tak jak @sherifnapisał, rekuperacji się nigdy nie wyłącza, nawet jak nikogo nie ma w domu. Można zmniejszyć wydajność, ale nie wyłączyć. Wyłączenie rekuperacji to prosta droga do wyhodowania sobie grzyba w przewodach wentylacyjnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, janusz napisał(a):

Tak jak @sherifnapisał, rekuperacji się nigdy nie wyłącza, nawet jak nikogo nie ma w domu. Można zmniejszyć wydajność, ale nie wyłączyć. Wyłączenie rekuperacji to prosta droga do wyhodowania sobie grzyba w przewodach wentylacyjnych. 

 

o widzisz, muszę mu powiedzieć bo jak wychodzi do pracy to wyłącza a jak wraca to włącza na min. Jak są "goście" to podkręca obroty.

  • Haha 1
  • zszokowany 1
  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2024 o 13:43, wujek napisał(a):

Rozważam zakup domu przy metrze zamiast mieszkania ale jest minus. Developer zakłada ogrzewanie pompa ciepła jakieś 130m2.

1. Lubię jak w domu jest 21-22 co muszę sprawdzić w tej pompie żebym nie poszedł z torbami :phi: 

2. Pchać fotowoltaike?

3. Może jakieś elektryczne chociaż w łazienkach. Boję się że ta pompa to będzie niezle kupsko.

4. Klimę centralną czy zwykłą? I może tym dogrzewać? 
 

generalnie ja lubię kaloryfery i stabilną temp. Trochę boję się tej pompy. 

Przede wszystkim poczytaj co to pompa ciepła i jak działa :)
Posiadam w domu i PC i klimę. Ogrzewanej powierzchni mam 184m, dom sprzed 10 lat więc ocieplony na dzisiejsze czasy średnio (styro 12cm, wełna dach porządna 25cm, dach odeskowany, ławy styrodurem ocieplone i podłoga styro 10 czy 15 już nie pamiętam). Przy temp -2 +10* na zewnątrz zużywa mi na ogrzanie w domu (w salonie sterownik ustawiony na 22*) poniżej 20kW na dobę, jak trochę pomroziło na przełomie list/grudnia średnia po 2 tygodniach była ok 30kWh/doba, na 85 dni grzewczych pochłonęła mi niespełna 2tys kWh, przy cenie 0,97zł /1kWh czyli kosztowo póki co jakieś 2 tys złotych. Ogrzewałem wcześniej ekogroszkiem,  poczatkiem stycznia zazwyczaj ok 1,5 tony też miałem spalone, oczywiście grzeję też CWU pompą ciepła. Wg mnie nie ma powodów do narzekania przy takim stanie rzeczy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, janusz napisał(a):

Tak jak @sherifnapisał, rekuperacji się nigdy nie wyłącza, nawet jak nikogo nie ma w domu. Można zmniejszyć wydajność, ale nie wyłączyć. Wyłączenie rekuperacji to prosta droga do wyhodowania sobie grzyba w przewodach wentylacyjnych. 

Plus możliwość uszkodzenia i zagrzybienia reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Camel napisał(a):

 

o widzisz, muszę mu powiedzieć bo jak wychodzi do pracy to wyłącza a jak wraca to włącza na min. Jak są "goście" to podkręca obroty.

Kolega ostatnio kupił dom około 20 letni, nie zamieszkały od paru lat. Dom wyposażony w rekuperację, która non stop chodziła. Zero pleśni, czy wilgoci. Myślę, że z wyłączoną wentylacją nie nadawał by się do zamieszkania bez kapitalnego remontu (dość wilgotny duński klimat). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom dość słabo ocieplony, jak na dzisiejsze standardy bo 10 cm styro, ale mam rekuperator i wnioski są takie:

Każde zużycie energii w domu, czy to cyrkulacja CWU, czy piekarnik, komputer - grzeje dom.

 

Robię sobie dość szczegółowe zapisy zużycia prądu i gazu i suma kwh na dobę jest stała, tylko jak nas nie ma, to więcej kwh idzie na grzanie CO, a mniej na zużycie prądu, a jak jesteśmy w domu, to mamy większe zużycie prądu, a o tyle samo mniej zużycia gazu.

i jeszcze jedno - 5 osób w domu przekłada się na 1kW mocy grzewczej ciągłej - o tyle jest mniej potrzebne energii do utrzymania temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2024 o 13:43, wujek napisał(a):

Rozważam zakup domu przy metrze zamiast mieszkania ale jest minus. Developer zakłada ogrzewanie pompa ciepła jakieś 130m2.

1. Lubię jak w domu jest 21-22 co muszę sprawdzić w tej pompie żebym nie poszedł z torbami :phi: 

2. Pchać fotowoltaike?

3. Może jakieś elektryczne chociaż w łazienkach. Boję się że ta pompa to będzie niezle kupsko.

4. Klimę centralną czy zwykłą? I może tym dogrzewać? 
 

generalnie ja lubię kaloryfery i stabilną temp. Trochę boję się tej pompy. 

 

Rozumiem,  że to będzie pompa powietrze-woda. Nie ma co się bać, pod warunkiem że to nie będzie jakiś no-name. 

U mnie przy obecnych kilkunastostopniowych mrozach (dwie noce z rzędu spadło do -16), nawet nie załączyła się grzałka żeby grzać, a nawet gdyby się na chwilę włączyły i przez te dwa dni pobrały kilka "kilo" więcej to co. Teść ma podobną (nowsza wersja) w "kostce" ze starą instalacją - w domu ciepło, pomimo stosunkowo niskiej temperatury zasilania grzejników - tu sprzymierzeńcem są przewymiarowane kaloryfery, a koszty - twierdzi że tyle samo albo taniej co przy węglu, a czysto i bezobsługowo.

 

Osobiście nie zastanawiałbym się, w szeregu będziesz miał na pewno ciepło, tylko żeby był to jakiś znany model, żeby była dobra izolacja od gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Majkiel napisał(a):

 

    Teść ma podobną (nowsza wersja) w "kostce" ze starą instalacją - w domu ciepło, pomimo stosunkowo niskiej temperatury zasilania grzejników - tu sprzymierzeńcem są przewymiarowane kaloryfery, a koszty - twierdzi że tyle samo albo taniej co przy węglu, a czysto i bezobsługowo.

 

 

Każdy kto zmienił kocioł na PC tak mówi. I dobrze, może się ludzie przekonają....

U mnie właśnie padł rekord mrozu z pompą ciepła: - 23 stopnie na zewnątrz, +23 stopnie wewnątrz.

414568271_2714722785363686_797086129689429182_n.jpg.8f985008e3768226b546c5522feb0506.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, punktak napisał(a):

 

Każdy kto zmienił kocioł na PC tak mówi. I dobrze, może się ludzie przekonają....

U mnie właśnie padł rekord mrozu z pompą ciepła: - 23 stopnie na zewnątrz, +23 stopnie wewnątrz.

414568271_2714722785363686_797086129689429182_n.jpg.8f985008e3768226b546c5522feb0506.jpg

Ta moc (3,72 ?-kW?) to moc pobierana czy oddawana do budynku przy tych -23°C?

Tak czy owak to chyba termos a nie dom:phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, volf6 napisał(a):

Ta moc (3,72 ?-kW?) to moc pobierana czy oddawana do budynku przy tych -23°C?

Tak czy owak to chyba termos a nie dom:phi:

 

Dlaczego termos? U mnie pompa w aktualnych warunkach żre średnio ~2.5kW i produkuje z tego średnio 6.2kW energii cieplnej. Chata przyzwoicie ocieplona (gazobeton + 20-25cm styropianu, dach wełna, w każdym razie to normalne ocieplenie, a nie żadne ajwaj), wentylacja mechaniczna (ok, tu można by było dodać to że od -10 na zewnątrz rekuperator żeby nie zamarznąć zaczął żreć średnio ~600W energii). W podłogówce 28 stopni, w chacie 23-24. Myślałem że w takie dni będę uruchamiał biokominek albo przynajmniej klimę, a okazuje się że nie ma zupełnie takiej potrzeby.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, format napisał(a):

 

Dlaczego termos? U mnie pompa w aktualnych warunkach żre średnio ~2.5kW i produkuje z tego średnio 6.2kW energii cieplnej. Chata przyzwoicie ocieplona (gazobeton + 20-25cm styropianu, dach wełna, w każdym razie to normalne ocieplenie, a nie żadne ajwaj), wentylacja mechaniczna (ok, tu można by było dodać to że od -10 na zewnątrz rekuperator żeby nie zamarznąć zaczął żreć średnio ~600W energii). W podłogówce 28 stopni, w chacie 23-24. Myślałem że w takie dni będę uruchamiał biokominek albo przynajmniej klimę, a okazuje się że nie ma zupełnie takiej potrzeby.

Normalne na nowy, bardzo nowy dom ale w kraju znakomita większość budynków jest starsza, dużo starsza. 

Gdzieś w połowie lat 90-tych zaczęły wchodzić docieplenia budynków-styropian, siatka, klej, tynk cienkowarstwowy. Jeśli ktoś w tamtych czasach kładł styropian grubszy niż 10cm był uznawany za dziwaka;]

Większość kleiła 5 a wyrywni 8 cm...

Edytowane przez volf6
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, volf6 napisał(a):

Ta moc (3,72 ?-kW?) to moc pobierana czy oddawana do budynku przy tych -23°C?

Tak czy owak to chyba termos a nie dom:phi:

 

To moc pobierana przez PC (Daikin Altherma 8 kW)- tylko sprężarka. Maksymalna jaką zarejestrowałem. Na wykresie widać jej wahania, przez większą część tego mroźnego dnia oscyluje wokół 2,5 kW. Nie znam mocy grzewczej - nie posiadam ciepłomierza, a we wskazania PC nie wierzę.

Dom zbudowany w 2010 roku, ocieplenie tylko 10 cm styro w jednej warstwie - wtedy standard, teraz bieda... Brak reku, porządnie ocieplony stop. Dzienne zużycie prądu na ogrzewanie oraz cwu to 42 kWh przy temperaturach zew. od -17 w dzień do -23 w nocy. W domu 23 stopnie - niezmiennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, punktak napisał(a):

 

To moc pobierana przez PC (Daikin Altherma 8 kW)- tylko sprężarka. Maksymalna jaką zarejestrowałem. Na wykresie widać jej wahania, przez większą część tego mroźnego dnia oscyluje wokół 2,5 kW. Nie znam mocy grzewczej - nie posiadam ciepłomierza, a we wskazania PC nie wierzę.

Dom zbudowany w 2010 roku, ocieplenie tylko 10 cm styro w jednej warstwie - wtedy standard, teraz bieda... Brak reku, porządnie ocieplony stop. Dzienne zużycie prądu na ogrzewanie oraz cwu to 42 kWh przy temperaturach zew. od -17 w dzień do -23 w nocy. W domu 23 stopnie - niezmiennie.

Ile m2, jeśli nie tajemnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, volf6 napisał(a):

Normalne na nowy, bardzo nowy dom ale w kraju znakomita większość budynków jest starsza, dużo starsza. 

Gdzieś w połowie lat 90-tych zaczęły wchodzić docieplenia budynków-styropian, siatka, klej, tynk cienkowarstwowy. Jeśli ktoś w tamtych czasach kładł styropian grubszy niż 10cm był uznawany za dziwaka;]

Większość kleiła 5 a wyrywni 8 cm...

Ja jeszcze 12 lat temu lepiłem 12 cm - wtedy norma.

Trochę grubiej wełny dałem na poddaszu.

Dom wychładzał się szybko.

W obecnym jest grubiej, do tego 3-szybowe okna i z tego co czuć, to głównym problemem jest to, że nie przekręciłem rygli na ustawienie zimowe i z niektórych lekko ciągnie chłodem ;]

Inna sprawa, że musiałem rozszczelnić piec i pobiera powietrze z kotłowni, zamiast z komina odbierając ciepło ze spalin. fachowiec jakoś nie może umówić się na wizytę w terminie, gdy jestem w domu :(

Więc do oszczędności daleka droga ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, volf6 napisał(a):

Ile m2, jeśli nie tajemnica?

Całe 130 m2, ściana porotherm 18 cm plus 10 cm jakiegoś styropianu,  z poddaszem użytkowym i częściowym podpiwniczeniem. Tylko podłogówka wszędzie. Przez pierwsze 10 lat ogrzewany kotłem na ekogroszek. Teraz piąty sezon PC.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, format napisał(a):

wentylacja mechaniczna (ok, tu można by było dodać to że od -10 na zewnątrz rekuperator żeby nie zamarznąć zaczął żreć średnio ~600W

Jaką masz wilgotność w domu? 

Nie myślałeś o gruntowym wymienniku ciepła na etapie budowy domu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, janusz napisał(a):

Jaką masz wilgotność w domu? 

Nie myślałeś o gruntowym wymienniku ciepła na etapie budowy domu? 

 

GWC, jak i pompa ziemia-woda, są na Śląsku dość ryzykowne.

A wilgotność od 34 do 42% w zależności od pomieszczenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, format napisał(a):

 

GWC, jak i pompa ziemia-woda, są na Śląsku dość ryzykowne.

A wilgotność od 34 do 42% w zależności od pomieszczenia.

Rekuperator masz bez odzysku "wilgoci"? 

Niektórzy podpinają czerpnię przez GWC i mają w zimie ciepłe powietrze na wejściu, a w lecie chłodne. Ponoć się to sprawdza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, janusz napisał(a):

 

Niektórzy podpinają czerpnię przez GWC i mają w zimie ciepłe powietrze na wejściu, a w lecie chłodne. Ponoć się to sprawdza. 

 

Żeby to się sprawdziło technicznie -  potrzebne są spore nakłady, a wtedy jest to ekonomicznie bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, janusz napisał(a):

Rekuperator masz bez odzysku "wilgoci"? 

 

Nie, zlewam wilgoć do kanalizacji 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, volf6 napisał(a):

Ta moc (3,72 ?-kW?) to moc pobierana czy oddawana do budynku przy tych -23°C?

Tak czy owak to chyba termos a nie dom:phi:

Niekoniecznie termos, jak chodzi cały czas lub prawie cały czas to tak może być. U mnie przy 222m2PU, z CWU przy -20C wciaga ok 60kWh gazu/dobę. Pracuje w trybie przemienny, z zasilaniem ok 39C na podłógówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, format napisał(a):

wentylacja mechaniczna (ok, tu można by było dodać to że od -10 na zewnątrz rekuperator żeby nie zamarznąć zaczął żreć średnio ~600W energii)

Nie masz GWC ?

Ostatnio zapomniałem włączyć to PWM reku też ładnie grzałkę wysterowało, że szło nawet ponad 1kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punktak napisał(a):

 

Żeby to się sprawdziło technicznie -  potrzebne są spore nakłady, a wtedy jest to ekonomicznie bez sensu.

Zależy kiedy to robisz, jak podczas budowy, to koszt rury ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz GWC ?
Ostatnio zapomniałem włączyć to PWM reku też ładnie grzałkę wysterowało, że szło nawet ponad 1kW.
13 lat i ani razu grzalka sie nie włączyła. Wyzucona kasa na ten el moduł w reku. Cała robotę robi GWC i celulozowy wymiennik z przekazaniem wilgoci.


GWC położyłem w wykopie po wodzie że studni - całe 55m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sherif napisał(a):

Zależy kiedy to robisz, jak podczas budowy, to koszt rury ..

A "sama rura" to na ile godzin wystarczy? Bo jeśli wymiennik ma mieć pojemność cieplną wystarczającą na podgrzanie powietrza o "x" stopni w "y" czasie to musi mieć "z" objętości (gliny,betonu czy co tam włożyć). A potem musi się przez kolejne "x" zregenerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ppmarian napisał(a):

13 lat i ani razu grzalka sie nie włączyła. Wyzucona kasa na ten el moduł w reku. Cała robotę robi GWC i celulozowy wymiennik z przekazaniem wilgoci.


GWC położyłem w wykopie po wodzie że studni - całe 55m
 

Tak najlepiej ,wilgoć jest nośnikiem EN w gruncie. 55m .. sporo.

Ja swoim systemem ogarniam sterowania, ale włąśnie robiłem upgraide i mi się przez kilka godzin kilka rzeczy wysypało.

5 minut temu, punktak napisał(a):

A "sama rura" to na ile godzin wystarczy? Bo jeśli wymiennik ma mieć pojemność cieplną wystarczającą na podgrzanie powietrza o "x" stopni w "y" czasie to musi mieć "z" objętości (gliny,betonu czy co tam włożyć). A potem musi się przez kolejne "x" zregenerować.

 

Na sezon wystarczy i to ja mam 600m3/h więc dość duży reku.  Może gdybyśmy mieli zimy arktyczne to by się szybko skończył. Podstawa to regeneracja co jakiś czas, np w dzień jak jest cieplej.  U mnie obecnie chodzi już 4 dobę. Miałem 11C na wlocie przy -20C, dzisiaj jest -11C (po 4 dobach) i jest 4C, więc nadal spełnia zadanie.

Rury mam mało, bo ok 8m przy fundamencie na zewn + kolektor tichelmana pod garażem, tj jakieś 25m.

Zresztą im bardziej się wychłodzi zimą (idealnie pod koniec sezonu), tym lepiej sprawdzi się latem ;).

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, format napisał(a):

 

GWC, jak i pompa ziemia-woda, są na Śląsku dość ryzykowne.

A wilgotność od 34 do 42% w zależności od pomieszczenia.

Jaka masz temp powietrza nawiewanego i wywiewanego przy obecnych temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chalek napisał(a):

Jaka masz temp powietrza nawiewanego i wywiewanego przy obecnych temp?

 

-6 na czerpni i +4 na wyrzutni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.