Skocz do zawartości

Altana ogrodowa - podłoże


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam ludzie DIY ;] 

 

Zrobiło się miejsce na działeczce i powstaje kilka pytań co do zrobienia Altany ogrodowej.

 

1) Z czego tanio i nie brzydko jakoś [pokruszone płyty chodnikowe ;]  ] zrobić podłogę.

2) Miejsce jest koło drzew, jak zabezpieczyć prace np wylewki - jeśli iść w wylanie betonu np 

3) Rozmiar. Jak do tego podejść mogę spokojnie ogarnąć 5x8 metrów miejsca, ale czy jest sens?

 

Dzięki za podpowiedzi...

 

PS jestem totalnie nieprzyzwyczajony do takich remontów i jak patrzę, że 40 m2 "byle podłogi pod altankę" to około 4000 zl to mnie dupsko szczypie ;] :( 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altana wg mnie wystarczy 3.5x2.5 m.

Podłogę można zrobić np. z kostki brukowej lub płyt chodnikowych. Obrzeża wokół, a podsypka z mieszanki piachu i cementem.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał(a):

Altana wg mnie wystarczy 3.5x2.5 m.

Podłogę można zrobić np. z kostki brukowej lub płyt chodnikowych. Obrzeża wokół, a podsypka z mieszanki piachu i cementem.

 

Jakby tak po prostu beton wylać???

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, KotLarry napisał(a):

 

Jakby tak po prostu beton wylać???

Ogólnie można, ale to poważne przedsięwzięcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, rwIcIk napisał(a):

Ogólnie można, ale to poważne przedsięwzięcie.

 

 

A czemu wylewka cementowa czy tam betonowa to taki problem?

Poza tym że wygląda tak se ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, KotLarry napisał(a):

A czemu wylewka cementowa czy tam betonowa to taki problem?

Poza tym że wygląda tak se ;]

Poza wyglądem ciężko się jej pozbywa jak plany się zmienią i zamiast betonu chcesz trawkę w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KotLarry napisał(a):

 

A czemu wylewka cementowa czy tam betonowa to taki problem?

Poza tym że wygląda tak se ;]

 

Betoniarkę masz?

Beton z gruszki?

Jakieś zbrojenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wersja pro to beton, z gruchy lub betoniarki. Ale, jako, że to tylko dla ludzi, to starczą płyty chodnikowe albo kostka. Wybrać na sztych ziemię, podsypać piaskiem, dać obrzeże, by było nieco wyżej niż ziemia wokoło. Można zrobić delikatny spadek (woda) i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie pomocnicze.

Ile czasu totalnie niedoświadczona osoba potrzebowałaby na ułożenie 

40m2

80m2

Teren częściowo oczyszczony z roślinności, częściowo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KotLarry napisał(a):

Pytanie pomocnicze.

Ile czasu totalnie niedoświadczona osoba potrzebowałaby na ułożenie 

40m2

80m2

Teren częściowo oczyszczony z roślinności, częściowo nie.

Robiłem ostatnio podest z płyt pod blaszaka na narzędzia. Tydzień zeszło się popołudniami. Wybrać ziemię, Osadzić obrzeża. Zrobić podbudowę, potem podsypka i układania plyt. Na koniec zasypanie szpar piaskiem.

IMG_20231007_135504.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To pytanie czy taki gruzipiorek jak ja sobie poradzi nawet z 25metrami kostki....

PS kolega odradził płyty chodnikowe...

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KotLarry napisał(a):

 

To pytanie czy taki gruzipiorek jak ja sobie poradzi nawet z 25metrami kostki....

PS kolega odradził płyty chodnikowe...

Co sądzicie?

Nigdy nie robiłem aż zacząłem 😁

Kostka wokół domu, na podjeździe. Na wsi 

W mieście ten podest i trochę kostki już ułożyłem 

Trzeba mieć trochę narzędzi. Taczka, łopata, szlifierka kątowa, poziomica, sznurek, młotek gumowy, rękawice, okulary ochronne.

Zaprawa, piach, cement - to przywiozą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Nigdy nie robiłem aż zacząłem 😁

Kostka wokół domu, na podjeździe. Na wsi 

W mieście ten podest i trochę kostki już ułożyłem 

Trzeba mieć trochę narzędzi. Taczka, łopata, szlifierka kątowa, poziomica, sznurek, młotek gumowy, rękawice, okulary ochronne.

Zaprawa, piach, cement - to przywiozą.

 

Tylko wiesz ja tam nie mieszkam,

jak mam to układać pół roku,

to może braknąć mi sił i zapału ;]

Tym się martwię 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, KotLarry napisał(a):

Pytanie pomocnicze.

Ile czasu totalnie niedoświadczona osoba potrzebowałaby na ułożenie 

40m2

80m2

Teren częściowo oczyszczony z roślinności, częściowo nie.

 

Pod rowerownie układałem 16 godz.

Placyk 270x180cm.

Doświadczenia wcześniejsze - podobny placyk rok wcześniej pod leżaki.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2024 o 10:59, KotLarry napisał(a):

To pytanie czy taki gruzipiorek jak ja sobie poradzi nawet z 25metrami kostki....

PS kolega odradził płyty chodnikowe...

Co sądzicie?

 

Kolega, który odradził powiedział czemu odradza ? :hmm:

 

Pod drewnianą komórkę zrobiłem podłogę z płyt chodnikowych układanych bez obrzeży na samej podsypce.

 

 

IMG_0007 (F4F).JPG

 

 

IMG_0996 (F4F).JPG

Edytowane przez Tomo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tomo napisał(a):

Kolega, który odradził powiedział czemu odradza ? :hmm:

 

Ciężar, cena, ponoć te mniejsze są też w wersji cieńsze nieco (4cm), ale nie widziałem takich 

Plus sugerował posypkę piach plus cement.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tomo napisał(a):

 

Kolega, który odradził powiedział czemu odradza ? :hmm:

 

Pod drewnianą komórkę zrobiłem podłogę z płyt chodnikowych układanych bez obrzeży na samej podsypce.

 

 

 

 

 

 

Pod meble ogrodowe robiłem bez obrzeża - pod fotel typu kokon z obrzeżem.

Z obrzeżem więcej roboty ale lepiej wygląda i stabilizuje

Jak mnie najdzie to dołożę obrzeże do miejsca pod meble

 

Są takie płyty nakrapiane czymś esetycznym - ja mam w kolorze beżowym

Dużo lepsze niż zwykłe betonowe.

Pod rowerownię czy szopę nie ma znaczenia ale jak będziesz po tym chodził i patrzył na to - warto wg mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, KotLarry napisał(a):

Ciężar, cena, ponoć te mniejsze są też w wersji cieńsze nieco (4cm), ale nie widziałem takich 

Plus sugerował posypkę piach plus cement.

 

Pod ten swój domek robiłem tak:

 

- wybrałem ziemię na głębokość sztychu (zdecydowanie za głęboko - wystarczy ściągnąć tylko darń z czarną ziemią do piasku)

- wsypałem przywieziony piasek (tu miałem wygodnie, bo wywoziłem przyczepką humus z trawą, a przywoziłem piasek - więc kosztowało mnie to tylko robotę)

- ubicie zagęszczarką (kolejny fart - dokładnie dzień po tym jak skończyłem nawozić piasek - w ulicy sąsiad podłączał kanalizację, więc poprosiłem i pan mi za przysłowiową flaszkę przejechał to - 5-7 minut jeżdżenia)

- podsypka czyli cement z piachem w proporcji 1-4 (ja miałem gratisowy cement, więc dla pewności dałem 1-3) - mieszałem na sucho w taczce

- udeptanie nogami podsypki i ściągnięcie na rurkach (pozostałość po budowie sprzed 24 lat)

- najfajniejszy etap gdzie widać robotę czyli układanie płytek (ja niestety miałem ciężkie 50x50x7 a to waży ponad 42kg - najwygodniej w 2 osoby

- po wszystkim zamieść i na koniec przesypać szczeliny piaskiem z cementem - na koniec zwilżyć

 

Jedyną rozsądną alternatywą jest położenie kostki, ale będzie to kosztowało tyle samo energii, koszt wyższy (bo dodatkowo obrzeża).

 

Ja miałem akurat praktycznie w gratisie, ale jeżeli pominąć walor estetyczny (no bo kostka ładniejsza) to zrobiłbym ponownie z płyt.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Tomo napisał(a):

 

Pod ten swój domek robiłem tak:

 

- wybrałem ziemię na głębokość sztychu (zdecydowanie za głęboko - wystarczy ściągnąć tylko darń z czarną ziemią do piasku)

- wsypałem przywieziony piasek (tu miałem wygodnie, bo wywoziłem przyczepką humus z trawą, a przywoziłem piasek - więc kosztowało mnie to tylko robotę)

- ubicie zagęszczarką (kolejny fart - dokładnie dzień po tym jak skończyłem nawozić piasek - w ulicy sąsiad podłączał kanalizację, więc poprosiłem i pan mi za przysłowiową flaszkę przejechał to - 5-7 minut jeżdżenia)

- podsypka czyli cement z piachem w proporcji 1-4 (ja miałem gratisowy cement, więc dla pewności dałem 1-3) - mieszałem na sucho w taczce

- udeptanie nogami podsypki i ściągnięcie na rurkach (pozostałość po budowie sprzed 24 lat)

- najfajniejszy etap gdzie widać robotę czyli układanie płytek (ja niestety miałem ciężkie 50x50x7 a to waży ponad 42kg - najwygodniej w 2 osoby

- po wszystkim zamieść i na koniec przesypać szczeliny piaskiem z cementem - na koniec zwilżyć

 

Jedyną rozsądną alternatywą jest położenie kostki, ale będzie to kosztowało tyle samo energii, koszt wyższy (bo dodatkowo obrzeża).

 

Ja miałem akurat praktycznie w gratisie, ale jeżeli pominąć walor estetyczny (no bo kostka ładniejsza) to zrobiłbym ponownie z płyt.

Płyty w zupełności wystarczające :ok:

Ale czy pod płyty, czy pod kostkę, dobrze jest zagęścić podbudowę.

Obrzeża przydają się, by wszystko nie rozjeżdżało się, gdy wychodzimy wyżej od terenu.

Ale jeśli równo z poziomem trawnika, to płyty bez obrzeży kładłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KotLarry jeśli możesz zrobić wymiar np. prostokąt lub kwadrat - zrób z płyt. Znajdziesz takie, które są w miarę ładne oraz niedrogie. Do tego jak nie masz doświadczenia łatwiej się je kładzie - w sensie szybciej robota idzie.

Jeśli musi być np. okrąg, to zdecydowanie lepiej z kostki brukowej (mam na myśli kostkę betonową). Też są w miarę ładne, można połączyć kolory.

 

Technologia w obu przypadkach jest prosta:

- wyznaczasz kształt

- usuwasz trawę i trochę ziemi (to zależy czy podłoże ma być równe z trawnikiem czy wystawać)

- osadzasz obrzeża (teoretycznie można bez, ale nie wiem czy jest sens) - musisz dopilnować wymiaru i kształty. Możesz jedno i bok, a resztę później, żeby było łatwiej

- wykonujesz podsypkę - wersja min piasek, możesz dać piasek z cementem. Możesz sam piach i dosypać parę worków cementu i wymieszać grabiami np.

- trzeba to wypoziomować i zagęścić - tu jest największy case. Poziomowanie nie jest specjalnie trudne, trzeba mieć odpowiedniej długości łatę, natomiast do zagęszczenia proponuję wypożyczyć sprzęt, ewentualnie chociaż walec ogrodowy.

- jeśli jesteś sprawny to powinieneś w przedłużony weekend dać radę.

 

Ja robiłem walcem i za słabo zagęściłem. Trzeba było po roku czy dwóch trochę poprawić.

 

EDIT - ja zrobiłem coś takiego

image.png.0446e21ef96d48f1d374aa064064605a.png

Edytowane przez bergerac
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.