Skocz do zawartości

Garaż blaszak vs. blaszak ocieplony


bob_best

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w garażu typu blaszak auto w obecnych warunkach (czyli dość wilgotno) po wjechaniu mokre wyschnie powiedzmy w ciągu 2 dni czy raczej będzie wilgotne (brak ciepła, brak swobodnego przewiewu powietrza, etc.)? Jak się mają temperatury wewnątrz blaszaka do temperatur na zewnątrz (różnica jest zauważalna czy pomijalna)?

Co zmieni ocieplenie garażu styropianem od środka?

Pytam osoby które trzymały/trzymają auto w blaszaku - zakładamy normalny standardowy garaż blaszak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy w garażu typu blaszak auto w obecnych warunkach (czyli dość wilgotno) po wjechaniu mokre

> wyschnie powiedzmy w ciągu 2 dni czy raczej będzie wilgotne (brak ciepła, brak swobodnego

> przewiewu powietrza, etc.)? Jak się mają temperatury wewnątrz blaszaka do temperatur na

> zewnątrz (różnica jest zauważalna czy pomijalna)?

> Co zmieni ocieplenie garażu styropianem od środka?

> Pytam osoby które trzymały/trzymają auto w blaszaku - zakładamy normalny standardowy garaż blaszak.

Poczytaj sobie tu http://budujesz.info/artykul/ocieplanie-garazu-blaszanego,976.html dość konkretnie na ten temat.

Ja nie bardzo widzę sens docieplania, różnica temperatur na teraz to jest 3-4 stopnie max przy porannym wyjeździe z garażu. Garaż jest przewiewny, nie widzę sensu ocieplania, przecież wystarczy otwarcie drzwi, żeby się całe nagrzane w dzień (?) powietrze wymieniło. Ścianki dość często są mokre, ale wilgoć odparowuje.

Główna zaleta garażu jest taka, że nie muszę rano skrobać szyb czy odśnieżać auta.

No chyba, że planujesz ogrzewać taki garaż, to kombinuj wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Główna zaleta garażu jest taka, że nie muszę rano skrobać szyb czy odśnieżać auta.

> No chyba, że planujesz ogrzewać taki garaż, to kombinuj

Ja używam blaszaka jeszcze z innego powodu: żadne kuny ani koty nie włażą pod maskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja używam blaszaka jeszcze z innego powodu: żadne kuny ani koty nie włażą pod maskę.

Pytam calkowicie powaznie. Masz takie cos pod domem? Taka poczware? Duzy plus, ze zwierzeta nie wchodza ale wizualnie to porazka. Duzy plus, ze nie trzeba szyb skrobac.

Co do autora watku ja bym nie ocieplal. Podstawowe zadanie spelni. Mialem kiedys taki na parkingu strzezonym. W srodku bylo albo przerazliwie goraco albo zimno. W koncu zdemontowalem drzwi bo i tak nic tam nie trzymalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, szybciej ci samochód rdza zeżre w blaszaku niż na zewnątrz. Standardowo blaszaka stawiasz albo bezpośrednio na ziemi, albo w wersji deluxe na kostce brukowej - tak czy inaczej wilgoć będzie podchodzić. Podgrzewanie wnętrza przez słońce = woda będzie parowć zwiększając dodatkowo wilgotość w środku. Często po ściankach będzie ci normalnie płynąć woda. Jak go od środka dodatkowo obudujesz styropianem to woda będzie płynąć pod styropianem smile.gif Musiałbyś więc albo mieć dobrą wentylację - czyli o dziwo dziury są wskazane, albo lepiej postawić sobie otwartą wiatę. Estetyczniej, grad nie uszkodzi, śnieg nie napada, choć pewnie szyby skrobać będzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poczytaj sobie tu http://budujesz.info/artykul/ocieplanie-garazu-blaszanego,976.html dość

> konkretnie na ten temat.

> Ja nie bardzo widzę sens docieplania, różnica temperatur na teraz to jest 3-4 stopnie max przy

> porannym wyjeździe z garażu. Garaż jest przewiewny, nie widzę sensu ocieplania, przecież

> wystarczy otwarcie drzwi, żeby się całe nagrzane w dzień (?) powietrze wymieniło. Ścianki dość

> często są mokre, ale wilgoć odparowuje.

> Główna zaleta garażu jest taka, że nie muszę rano skrobać szyb czy odśnieżać auta.

> No chyba, że planujesz ogrzewać taki garaż, to kombinuj

mogę z takiego garażu skorzystać - blaszak (ale w sumie samoróbka) i wewnątrz jest szczelnie obłożony styropianem - wstawiłem tam auto kiedyś na próbę i zdziwiło mnie, że temperatura wewnątrz była praktycznie jak na dworze, ale auto po 2 dniach niestety było nadal mokre i to mnie trochę zastanowiło.

Niby jest otwór na przodzie, ale w sumie na drugim końcu jest tylko szparka i chyba nie ma przewiewu. A może tak po prostu jest w blaszakach, że auto nie obeschnie przy obecnej aurze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy w garażu typu blaszak auto w obecnych warunkach (czyli dość wilgotno) po wjechaniu mokre wyschnie powiedzmy w ciągu 2 dni czy raczej będzie wilgotne (brak ciepła, brak swobodnego przewiewu powietrza, etc.)?

Blaszak stawia się z dwóch powodów:

1. aby auto nie kuło w oczy sąsiadów,

2. aby ochronić je od opadów atmosferycznych i ptasich.

ale w żadnej mierze nie po to, aby wyschło. zlosnik.gif

Jak chcesz, żeby auto wyschło, to musisz po przekątnych garażu zrobić dwie dziury średnicy 100mm, żeby zrobić przeciąg. Dziury należy bezwzględnie zasłonić kratkami, aby koty czy inne kuny nie właziły.

> Jak się mają temperatury wewnątrz blaszaka do temperatur na zewnątrz (różnica jest zauważalna czy pomijalna)?

Blaszak działa jak szklarnia. Zawsze jest cieplej, a w lato woda się gotuje.

> Co zmieni ocieplenie garażu styropianem od środka?

Nic, a raczej pogorszy, bo będzie Ci się tylko woda kondesować na blachach i będzie kapać.

> Pytam osoby które trzymały/trzymają auto w blaszaku - zakładamy normalny standardowy garaż blaszak.

Podstawa to wentylacja, bo bez wentylacji auto w pół roku zgnije - woda z ziemi paruje i zostaje w blaszaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytam calkowicie powaznie. Masz takie cos pod domem? Taka poczware? Duzy plus, ze zwierzeta nie

> wchodza ale wizualnie to porazka. Duzy plus, ze nie trzeba szyb skrobac.

> Co do autora watku ja bym nie ocieplal. Podstawowe zadanie spelni. Mialem kiedys taki na parkingu

> strzezonym. W srodku bylo albo przerazliwie goraco albo zimno. W koncu zdemontowalem drzwi bo

> i tak nic tam nie trzymalem.

mam blaszak jeszcze z okresu budowy domu. Zastanawiałem się co z nim zrobić, ale uznałem, że na razie może zostać. Garaż domowy mam na jedno auto. I dobrze zrobiłem, bo czasami wystarczy zostawić samochód na jedną noc na zewnątrz i już widać, że jakieś zwierzęta buszowały pod maską. W żony nowej Kijance pogryzły już izolację jakiejś rurki. Teraz pilnuję, żeby żadne auto na noc nie stało na zewnątrz. A wygląda jak wygląda, mnie nie przeszkadza, ale ja nie jestem specjalnym estetą jeśli chodzi o nieruchomości.

Poniżej zdjęcie jeszcze z etapu budowy. Nie mam aktualnego, ale nic się zmieniło jeśli chodzi o ustawienie garażu

288225102-blaszak.jpg

post-56757-14352528463627_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mogę z takiego garażu skorzystać - blaszak (ale w sumie samoróbka) i wewnątrz jest szczelnie

> obłożony styropianem - wstawiłem tam auto kiedyś na próbę i zdziwiło mnie, że temperatura

> wewnątrz była praktycznie jak na dworze, ale auto po 2 dniach niestety było nadal mokre i to

> mnie trochę zastanowiło.

> Niby jest otwór na przodzie, ale w sumie na drugim końcu jest tylko szparka i chyba nie ma

> przewiewu. A może tak po prostu jest w blaszakach, że auto nie obeschnie przy obecnej aurze?

Bo będzie mokre jeżeli ktoś zrobił z tego "termos" bez wentylacji.

Ocieplenie blaszaka może dać tylko to że nie będzie kapać z dachu ale bez wentylacji będzie się kisić no.gif

Garaż mimo iż temperatura prawie taka sama jak na zewnątrz, daje nam jednak auto nie wymrożone/wydmuchane na wietrze co jest najgorsze no i nie trzeba skrobać szyb ok.gif ale musi zostać zachowana wentylacja ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy w garażu typu blaszak auto w obecnych warunkach (czyli dość wilgotno) po wjechaniu mokre

> wyschnie powiedzmy w ciągu 2 dni czy raczej będzie wilgotne (brak ciepła, brak swobodnego

> przewiewu powietrza, etc.)? Jak się mają temperatury wewnątrz blaszaka do temperatur na

> zewnątrz (różnica jest zauważalna czy pomijalna)?

> Co zmieni ocieplenie garażu styropianem od środka?

> Pytam osoby które trzymały/trzymają auto w blaszaku - zakładamy normalny standardowy garaż blaszak.

Akurat mam porównanie, bo ja mam zwykły blaszak, a sąsiad ocieplony od wewnątrz styropianem 5cm, a na to dał panele podłogowe. zlosnik.gif Waży toto tyle, że dach się ugina i zimą trzeba pamiętać o zalegającym śniegu.

Ja swojego używam tylko w okresie zimowym i tylko po to, by nie skrobać ani nie odśnieżać rano samochodu. I tylko do tego się taki garaż zimą nadaje. Nic tam nie wyschnie, a jak jest mróz, to się nie odmrozi, bo wewnątrz jest temperatura porównywalna z tą na zewnątrz, tylko nie wieje, więc czasami jest odczuwalnie cieplej. zlosnik.gif Zawsze chciałem powiedzieć tak jak pogodynka. zlosnik.gifzlosnik.gif

Sąsiad dla odmiany jak trzeba to nadmucha sobie ciepełka farelką, a już zwykła, za parę groszy daje radę. Trochę to trwa, ale nawet w duże mrozy da się wytrzymać, więc jak nie ma mrozu, to i pewnie auto od środka też wysuszy. Co ciekawe, przez 10 lat nie widać wielkiego spustoszenia na panelach za sprawą wilgoci, przynajmniej na zewnątrz, choć niestety, sąsiad musiał smarować lepikiem wszystkie potencjalne źródła nieszczelności na dachu, bo zabudowa nie pozwalała na ustalenie którędy woda się leje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> co on robi w tym blaszaku,

Ja ci powiem, ale i tak nie uwierzysz. zlosnik.gif Sąsiad garażuje ( i to jest najodpowiedniejsze słowo) tam od nowości Skodę Oktawię, obecnie 10 letnią, 1,9 tdi, koloru czarnego, przebieg może 60 tys.km i za żadne skarby nie chce mi jej sprzedać, chociaż tłumaczę, że 10 letni samochód to złom i czas wymienić. zlosnik.gifzlosnik.gif

Auto po każdorazowym użyciu jest przed wjazdem do garażu odśnieżane jak trzeba, myte zawsze, łącznie z turlaniem o metr w celu spłukania piasku z kół. Po wjeździe do garażu jest wycierane do sucha, odkurzane wewnątrz i przykryte pokrowcem z prześcieradła. I nigdy, powtarzam, nigdy przez 10 lat nie widziałem odstępstwa od tej reguły. zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

Jakieś pytania dodatkowe? zlosnik.gif Na przykład o obuwie zmienne? Też ma. Przy okazji pozdrawiam sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam blaszaka w którym garażuje jedno z aut, na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć:

- jak juz blaszak to najlepiej bez wylewki, zrobić mały fundament w około a środek wysypać kamieniem, żużlem lub czym tam się zechce. Odpada Ci woda stojąca na betonie. Ja mam wylewke ale tylko z tego względu że blaszak u mnie robi jako podręczny warsztat grinser006.gif

- nie ocieplać, najlepiej żeby była cyrkulacja powietrza. Pod dach dać folie taką co się daje pod dachówki, nie będzie się Ci woda skraplać i kapać na auto.

- jeśli chodzi o temperature, zależy w jakim miejscu będzie postawiony garaż. Jeśli będzie narażony na wiatr różnica temperatur w zimie nie bedzie wielka. W lato to wiadomo, zwłaszcza jak się go nie wietrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> hobby, to ma kolega koNik, który kupuje Gaz'y, albo Lincolny. A traktowanie w ten sposób

> dziesięcioletniej skody, to nie hobby, to choroba

A co powiesz na Fiata 125p z lat 70-tych z przebiegiem 15kkm? rotfl.gif Wyjazd tylko raz w roku na Wszystkich Swiętych poza tym wypychany, tak tak, wypychany do umycia co 2-3tyg i wpychany do garażu. rotfl.gif

Sprzedać nie chciał za żadne skarby, nawet z zapewnieniem transportu na Wszystkich Swiętych. Tak było jescze ze 3-4 lata temu. Później straciłem kontakt, bo to był sąsiad kolegi, który się przeprowadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo bez wentylacji auto w pół roku zgnije - woda z ziemi paruje i zostaje w

> blaszaku.

panic.gif Muszę szwagrowi powiedzieć, że mu przez minione 10lat auto 20 razy zgniło! panic.gif

Co ty za herezje wypisujesz? W pół roku auto nie zgnije nawet jakbym je w basenie trzymał! Nawet w kopalni soli pokazywali Landryny co chyba dwa lata wytrzymują. facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam garaż blaszak, dach z blachy trapezowej. Po wjechaniu do garażu autem po deszczu, następnego dnia mam auto suche jak pieprz. Żadnej wentylacji nie robiłem, tylko szpary które producent ''przewidział''. Garażowany w nim lanos przez 10 lat nie chciał zgnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mogę z takiego garażu skorzystać - blaszak (ale w sumie samoróbka) i wewnątrz jest szczelnie

> obłożony styropianem - wstawiłem tam auto kiedyś na próbę i zdziwiło mnie, że temperatura

> wewnątrz była praktycznie jak na dworze, ale auto po 2 dniach niestety było nadal mokre i to

> mnie trochę zastanowiło.

> Niby jest otwór na przodzie, ale w sumie na drugim końcu jest tylko szparka i chyba nie ma

> przewiewu. A może tak po prostu jest w blaszakach, że auto nie obeschnie przy obecnej aurze?

Ale tak jest w murowanym garażu też! Jak są różnice temperatur to woda na ścianach się kondensuje i na uchylnych drzwiach.

Ja okleiłem sufit betonowy styropianem, żeby się na nim woda nie kondensowała. Zjawisko naturalne. Wjeżdżasz z ciepłym silnikiem i zamykasz wrota. Wilgoć z powietrza natychmiast osiada na zimniejszych od powietrza powierzchniach.

Ja to rozwiązałem tak: (myślę że zadziała w oklejonym blaszaku też) wywierciłem rząd kilkunastu otworów 16mm w drzwiach na dole, a w kratce wentylacyjnej pod sufitem, umieściłem wentylator wyciągający (taki http://sklep.dospel.com/?640,wb-160 ) o wydajności 270m3/h, ma ok 40W Ustawiłem prosty zegar sterujący żeby go włączał na 2h co 2h. No chyba, że jest bardzo wilgotno to chodzi 24/24hTo plus oświetlenie i dłubanina w garażu kosztuje mnie ok 300pln rocznie. Sahary w garażu nie mam (mam kanał i wody gruntowe podciekają trochę) ale jest wyraźnie lepiej. Nie mam 2cm lodu na drzwiach. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedyś w trakcie wspólnego grillowania sąsiad nagle zniknął. Okazało się, że poszedł myć moje auto,

> bo nie mógł patrzeć na ten syf za płotem. Do dzisiaj nie wierzę, że to zrobił.

pożycz mi tego sąsiada , bo mam moje 2 auta do umycia , bo już z pół roku je nie myłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.