Skocz do zawartości

BzAK - Podłoga na gruncie - kolejność warstw


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie warstwy po kolei dawaliście (albo dalibyście) na chudziak i dlaczego? 

 

Każdy ma inną teorię i wytłumaczenie gdzie dawać folię, jak ją wywijać itp. Zgłupiałem szczerze mówiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie warstwy po kolei dawaliście (albo dalibyście) na chudziak i dlaczego? 

 

Każdy ma inną teorię i wytłumaczenie gdzie dawać folię, jak ją wywijać itp. Zgłupiałem szczerze mówiąc.

 

Nie daje się folii zamiast papy termozgrzewalnej.

Papa musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w projekcie mam tak:

 

1 A/ Posadzka na gruncie w pokoju dziennym , pokojach .
1. Panele podłogowe lub parkiet.
2. Wylewka cementowa gr. 5,5 cm
3. Warstwa oddzielająca przeciwwilgociowa - Folia budowlana
4. Warstwa ocieplająca -Płyty z wełny min. ISOVER, gr. 10 cm .
5. Izolacja przeciwwilgociowa i parochronna z powłok asfaltowych, pap asfaltowych, folii PCV lub PE.
6. Chudy beton żwirowy zatarty na gładko gr. 10 cm.
7. Warstwa ocieplająca -wełna mineralna STROPOTERM gr. 12 cm firmy ISOVER; zalecana dylatacja od ścianzalecana - deska dachowa 3316.
8. Podsypka piaskowa 15 cm.
9. Ziemia ubita.

 

1B/ Posadzka ocieplona na gruncie w sieni , łazienkach , kuchni , hallu i kotłowni .
1. Płytki ceramiczne na kleju .
2. Wylewka cementowa gr. 5,5 cm ( w łazience i kotłowni ze spadkiem w kierunku kratki ściekowej )
3. Pozostałe warstwy jak 3. - 9. z poz 1A

 

 

Ale ciągle mnie kusi płyta fundamentowa. Tyle, że jak z grubsza sobie liczę, to wychodzi mi ze 20K zł drożej, niż ławy i to przy znacznie większym nakładzie pracy własnej. Więc pewnie skończy się na ławach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu Cię płyta kusi? Robisz piwnice? 

 

 

Piwnicy nie robię.

Płyta mnie kusi, bo brak mostków, łatwo (stosunkowo) samemu wykonać (co najwyżej ekipa do zatarcia na jeden dzień). Bo to fajny akumulator ciepła, a mam taką koncepcję, co by grzać pompą ciepła tylko w tańszej taryfie. Bo ma chyba same zalety - ale 20K zł za to nie dam.

 

http://inz-maliniak.blog.pl/2015/09/29/dzien-12-plyta-zbrojenie-cd/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta mnie kusi, bo brak mostków, łatwo (stosunkowo) samemu wykonać (co najwyżej ekipa do zatarcia na jeden dzień). Bo to fajny akumulator ciepła, a mam taką koncepcję, co by grzać pompą ciepła tylko w tańszej taryfie. Bo ma chyba same zalety - ale 20K zł za to nie dam.

 

Jak dobrze zrobisz i ocieplisz fundamenty/podłogę to nie będzie mostków.

Też kiedyś przez moment myślałem o płycie, ale jakoś szybko mi przeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie warstwy po kolei dawaliście (albo dalibyście) na chudziak i dlaczego? 

 

Każdy ma inną teorię i wytłumaczenie gdzie dawać folię, jak ją wywijać itp. Zgłupiałem szczerze mówiąc.

 

Ja robiłem tak:

- parkiet 15mm

- wylewka 5 czy 6cm

- folia

- styro 16cm

- folia

- chudziak 10cm

- poliuretan 10cm

- piasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wylałem chudziak na zagęszczony piasek. Na to folia. Następnie styropian i wylewka. Na wylewce płytki albo parkiet.

Działało dobrze przez kilkanaście lat aż sprzedałem chatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co miałaby dawać folia na styro?

 

- wylewka np. anhydrytowa nie wplynie tam gdzie jej nie chcemy

- przy ogrzewaniu podlogowym stosuje sie dedykowane folie, ktore ulatwiaja rozkladanie rurek, ale tez teoretycznie odbijaja nieco 'ciepla' 

 

Jak ktos nie ma podlogowki i stosuje zwykla wylewke, to ta folia teoretycznie jest zbedna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Piwnicy nie robię.

Płyta mnie kusi, bo brak mostków, łatwo (stosunkowo) samemu wykonać (co najwyżej ekipa do zatarcia na jeden dzień). Bo to fajny akumulator ciepła, a mam taką koncepcję, co by grzać pompą ciepła tylko w tańszej taryfie. Bo ma chyba same zalety - ale 20K zł za to nie dam.

 

http://inz-maliniak.blog.pl/2015/09/29/dzien-12-plyta-zbrojenie-cd/

A ten co wykombinował z tym ogrzewaniem? Płytę będzie grzać? Potem już nie będzie izolacji termicznej?

Swoją drogą ja bym się bał że mu ten dom odjedzie... W sumie to płyta wylana tylko po zebraniu humusu.. 

I co tu niby ma kosztować 20k wiecej w porównaniu do wykopu, ław fundamentowych itd? Zbrojenie tyle kasy?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten co wykombinował z tym ogrzewaniem? Płytę będzie grzać? Potem już nie będzie izolacji termicznej?

Swoją drogą ja bym się bał że mu ten dom odjedzie... W sumie to płyta wylana tylko po zebraniu humusu.. 

I co tu niby ma kosztować 20k wiecej w porównaniu do wykopu, ław fundamentowych itd? Zbrojenie tyle kasy?

 

No właśnie płyta ma być akumulatorem ciepła. Podobno mercedesem w ogrzewanych płytach jest to:

http://www.legalett.com.pl/

 

Ale jak widać każdy może sobie wystrugać z rurek.

 

A co kosztuje? Styropian na szalunki systemowe +dodatkowe 5 cm jak na tamtym blogu, to jakieś 180-200zł/m2. Izodom przysyła klocki do ułożenia poprzycinane jak trzeba. Jak ktoś chce się pieścić i sam z XPSa robi, pewnie wyjdzie sporo taniej, ale za to zabawy dużo i trzeba dobrze popodpierać, żeby się nie rozleciało.

Beton z 50zł/m2 stal kolejne 50zł/m2. To tak bardzo szacunkowo, bo trzeba najpierw zrobić projekt pod warunki lokalne i to kosztuje ok. 1,5K zł. Na gotowo firmy wyceniają tak min. 300zł/m2. Realnie pewnie ze 350-400zł trzeba liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co widzę, albo na chudziaka poszła folia/papa - styropian - folia - wylewka, albo bez folii położonej na styropianie.

Tak, jak nie mieszkasz na bagnach i masz zaizolowane /odciete funadmenty to folia spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

No to sporo... Tyle że mnie fundamenty + chudziak (gówno a nie chudziak bo z B20 był) kosztowały 32k PLNów..

Robocizna 10k

Beton 12k

Piasek 4,5k

Izolacja XPSem fundamentów 3,5k

Reszta to jakieś pierdoły typu deski stal (tu akurat mało było stali..)

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wylałem chudziak na zagęszczony piasek. Na to folia. Następnie styropian i wylewka. Na wylewce płytki albo parkiet.

Działało dobrze przez kilkanaście lat aż sprzedałem chatę.

Nie daje się folii na beton, bo się rozszczelnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi wygląda na spsutą wylewkę. Ma być zatarta na gładko. Jak tu tak nierówno, to nic dziwnego, że się przeciera.

 

Ale to nie wylewka tylko chudziak, który z reguły gładki jak pupa noworodka nie jest.

Do tego jeśli na folii ktoś zaoszczędził i położył cienką i jednowarstwowo, to po samym przejściu człowieka takie dziurki mogą się zrobić.

 

Kawałek folii 0,4mm mam, zobaczę jak się zachowa na moim chudziaku.

W projekcie mam napisane "izolacja folią bądź papą" ;) 

 

Nie daje się folii zamiast papy termozgrzewalnej.

Papa musi być.

 

A możesz powiedzieć jaka papa? Jest tego do groma....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie wylewka tylko chudziak, który z reguły gładki jak pupa noworodka nie jest.

Do tego jeśli na folii ktoś zaoszczędził i położył cienką i jednowarstwowo, to po samym przejściu człowieka takie dziurki mogą się zrobić.

 

Kawałek folii 0,4mm mam, zobaczę jak się zachowa na moim chudziaku.

W projekcie mam napisane "izolacja folią bądź papą" ;)

 

 

A możesz powiedzieć jaka papa? Jest tego do groma....

 

ale na zdjęciach widać bardzo nieregularną powierzchnie z kamieniami na wierzchu. Może chudziak nie musi być super gładki, ale u mnie pamiętam, że był równiutki i nic z niego nie wystawało.

Nad chudziakiem i tak nie ma praw być wilgoci, bo poziom posadzek powinien być te min 30cm wyższy nić teren a fundamenty odcięte i zabezpieczeone przed podciąganiem. Dlatego projektanci wpisują, że zwykła folia spokojnie daje rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie płyta ma być akumulatorem ciepła. Podobno mercedesem w ogrzewanych płytach jest to:

http://www.legalett.com.pl/

 

Ale jak widać każdy może sobie wystrugać z rurek.

 

A co kosztuje? Styropian na szalunki systemowe +dodatkowe 5 cm jak na tamtym blogu, to jakieś 180-200zł/m2. Izodom przysyła klocki do ułożenia poprzycinane jak trzeba. Jak ktoś chce się pieścić i sam z XPSa robi, pewnie wyjdzie sporo taniej, ale za to zabawy dużo i trzeba dobrze popodpierać, żeby się nie rozleciało.

Beton z 50zł/m2 stal kolejne 50zł/m2. To tak bardzo szacunkowo, bo trzeba najpierw zrobić projekt pod warunki lokalne i to kosztuje ok. 1,5K zł. Na gotowo firmy wyceniają tak min. 300zł/m2. Realnie pewnie ze 350-400zł trzeba liczyć.

Legalett od kilku lat przestał już być mercedesem, bo raz że do ogrzewania zużywa energię elektryczną w stosunku 1:1, dwa, tylko grzeje- po co tylko grzać skoro latem można też chłodzić, dostarczając 0,3kW energii elektrycznej a otrzymując ponad 1kW?

Od 2009 roku buduję domy na płytach fundamentowych, bo są proste w wykonaniu, ciepłe, stabilne a w moim całym cyklu budowy to tylko jeden etap mokry. Nie ma problemów  z wysokimi poziomami wód podczas wykonania, z pękaniem ścian spowodowanym nierównym osiadaniem, nośnością gruntów itp. Przy zastosowaniu odpowiedniego betonu klasy C20/25 z włóknem, nie trzeba nawet wykonywać pełnego zbrojenia stalowego na całości, tylko pod ścianami nośnymi i obwodowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Legalett od kilku lat przestał już być mercedesem, bo raz że do ogrzewania zużywa energię elektryczną w stosunku 1:1, dwa, tylko grzeje- po co tylko grzać skoro latem można też chłodzić, dostarczając 0,3kW energii elektrycznej a otrzymując ponad 1kW?

Od 2009 roku buduję domy na płytach fundamentowych, bo są proste w wykonaniu, ciepłe, stabilne a w moim całym cyklu budowy to tylko jeden etap mokry. Nie ma problemów  z wysokimi poziomami wód podczas wykonania, z pękaniem ścian spowodowanym nierównym osiadaniem, nośnością gruntów itp. Przy zastosowaniu odpowiedniego betonu klasy C20/25 z włóknem, nie trzeba nawet wykonywać pełnego zbrojenia stalowego na całości, tylko pod ścianami nośnymi i obwodowo.

Znaczy zimna podłoga latem? 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracając do tematu - poczytałem co nieco, pooglądałem kilka produktów i o ile z punktu widzenia wytrzymałości, nikt nie zakwestionuje tego, że papa jest mocniejsza, a cenowo choć droższa, to w skali całego domu to kropla w morzu, mam jednak jeden dylemat. 

Otóż na wszystkich papach i mazidłach pod papę (dysperbity asfaltowe) jest wyraźnie napisane, gdzie można to stosować i nie ma słowa o pomieszczeniach mieszkalnych. Owszem, we wnętrzach można, ale w garażach, do izolacji piwnic i tak dalej.

Kiedyś wszyscy ocieplali azbestem, parkiet kleili subitem, a dachy pokrywali eternitem. Dzisiaj, ściąga i likwiduje się to wszystko, bo rakotwórcze. Wyroby bitumiczne też zawierają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzopiren.

 

No i pytanie - czy jest sens panikować, czy nie ma co się przejmować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu - poczytałem co nieco, pooglądałem kilka produktów i o ile z punktu widzenia wytrzymałości, nikt nie zakwestionuje tego, że papa jest mocniejsza, a cenowo choć droższa, to w skali całego domu to kropla w morzu, mam jednak jeden dylemat. 

Otóż na wszystkich papach i mazidłach pod papę (dysperbity asfaltowe) jest wyraźnie napisane, gdzie można to stosować i nie ma słowa o pomieszczeniach mieszkalnych. Owszem, we wnętrzach można, ale w garażach, do izolacji piwnic i tak dalej.

Kiedyś wszyscy ocieplali azbestem, parkiet kleili subitem, a dachy pokrywali eternitem. Dzisiaj, ściąga i likwiduje się to wszystko, bo rakotwórcze. Wyroby bitumiczne też zawierają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzopiren.

 

No i pytanie - czy jest sens panikować, czy nie ma co się przejmować?

Zadaj to pytanie producentowi.

Kiedyś na budowie muzeum, której ojciec prowadził nadzór, pojechali coś ala dysperbitem po posadzce. Na opakowianiu była informacja jak piszesz, ojciec zadzwonił do producenta, który powiedział, że nie wolno tego stosować wew. Nastepnego dnia skuwali posadzkę :phi:

Daj folię jak większość i nie przejmuj się tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie warstwy po kolei dawaliście (albo dalibyście) na chudziak i dlaczego? 

 

Każdy ma inną teorię i wytłumaczenie gdzie dawać folię, jak ją wywijać itp. Zgłupiałem szczerze mówiąc.

 

Trochę OT, ale ostatnio oglądałem remont  100 letniego domu i tam posadzka wyglądała tak:

 

1. Ziemia

2. Legary

3. Deski

4. Płyta pilśniowa

 

100 lat wytrzymało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę OT, ale ostatnio oglądałem remont  100 letniego domu i tam posadzka wyglądała tak:

 

1. Ziemia

2. Legary

3. Deski

4. Płyta pilśniowa

 

100 lat wytrzymało ;)

Jak jest dobra wentylacja pod podłogą, to co ma się psuć? Też mam taką, tylko zimno... :|

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę OT, ale ostatnio oglądałem remont  100 letniego domu i tam posadzka wyglądała tak:

 

1. Ziemia

2. Legary

3. Deski

4. Płyta pilśniowa

 

100 lat wytrzymało ;)

 

Zapomniałeś o pustce powietrznej.

Ja kilka lat temu wycinałem podłogę w domu z lat 30", była duża pustka i porządne legary, więc tez nie było się do czego przyczepić. Pod legarami podbite deski, w środku wypełnienie węglem drzewnym, na górze deski podłogowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o pustce powietrznej.

Ja kilka lat temu wycinałem podłogę w domu z lat 30", była duża pustka i porządne legary, więc tez nie było się do czego przyczepić. Pod legarami podbite deski, w środku wypełnienie węglem drzewnym, na górze deski podłogowe ;)

 

Legary "zanurzone" w gruncie, deski dosłownie 2cm nad ziemią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakie warstwy po kolei dawaliście (albo dalibyście) na chudziak i dlaczego? 

 

Każdy ma inną teorię i wytłumaczenie gdzie dawać folię, jak ją wywijać itp. Zgłupiałem szczerze mówiąc.

 

Jeśli myślisz o parkiecie drewnianym musisz zrobić sensowną odcinkę wilgoci - papa (na wylewce). Muszą pozawijać na ściany. TIP: jeśli elktryk idzie w peszlach po ścianie, niech idzie maxymalnie wysoko - by mogli wywinąc papę i nie przygrzać peszli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nad chudziakiem i tak nie ma praw być wilgoci, bo poziom posadzek powinien być te min 30cm wyższy nić teren a fundamenty odcięte i zabezpieczeone przed podciąganiem. Dlatego projektanci wpisują, że zwykła folia spokojnie daje rade.

 

Słyszałem o podciąganiu wilgoci przez beton na 1,5 metra. Fundament jest w innym miejscu, tak na około. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu - poczytałem co nieco, pooglądałem kilka produktów i o ile z punktu widzenia wytrzymałości, nikt nie zakwestionuje tego, że papa jest mocniejsza, a cenowo choć droższa, to w skali całego domu to kropla w morzu, mam jednak jeden dylemat. 

Otóż na wszystkich papach i mazidłach pod papę (dysperbity asfaltowe) jest wyraźnie napisane, gdzie można to stosować i nie ma słowa o pomieszczeniach mieszkalnych. Owszem, we wnętrzach można, ale w garażach, do izolacji piwnic i tak dalej.

Kiedyś wszyscy ocieplali azbestem, parkiet kleili subitem, a dachy pokrywali eternitem. Dzisiaj, ściąga i likwiduje się to wszystko, bo rakotwórcze. Wyroby bitumiczne też zawierają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzopiren.

 

No i pytanie - czy jest sens panikować, czy nie ma co się przejmować?

 

Dobre pytanie. Coś może wydostawać się po obwodzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.