Skocz do zawartości

Jak najlepiej wykupić pojazd z leasingu - kwestie podatkowe?


prawoimotoryzacja

Rekomendowane odpowiedzi

Temat do ogarnięcia. Umowę leasingu operacyjnego zawarłem na okres 3 lat. Został mi jeszcze niecały rok, lecz zaczynam się już rozglądać za następcą Leona 😊
Takie pytanie, jak najlepiej rozegrać, w szczególności pod względem podatkowym, wcześniejsze zakończenie umowy, a następnie sprzedaż SEATa?

 

Mam wykup za 1%.

 

Z tego co się orientuję, to najlepiej byłoby dokończyć umowę, a następnie nabyć pojazd na osobę fizyczną (nie na firmę), a następnie po 6 miesiącach go zbyć – brak podatku dochodowego.
W związku z tym, iż nie chcę czekać jeszcze prawie 1,5 roku czasu, chcę od razy spłacić wszystkie pozostałe raty i wykupić pojazd.

 

W tym momencie spłaciłem już ok 80% wartości pojazdu, a   po wykupie jego wartość będzie na poziomie 90% kwoty z faktury nabycia.

 

Leasingodawca dał zielone światło na zmianę harmonogramu poprzez jednorazową zapłatę, ale są dwie opcje:

1) robię przelew na jednorazową spłatę i wykupuję auto na DG.

2) nie da się zrobić tak abym uiścił wszystkie raty na DG, a wykup 1% na os. fiz. poza dział. gosp.

3) dokończenie leasingu i wykup na os. fiz.

 

Skłaniam się do opcji nr 1, lecz czy w takiej sytuacji mogę odliczyć pełny VAT i podatek dochodowy?

 

 

Mam zgodę od leasingodawcy na zmianę harmonogramu płatności i zakończenia umowy jeszcze w tym miesiącu poprzez jednorazową spłatę wszelkich rat, które zostały do spłaty do końca umowy i teraz pytanie:

1) wykup teraz na osobę fizyczną poza działalnością gospodarczą, 6 miesięcy odczekania ze sprzedażą auta - wtedy nie płacę podatku dochodowego oraz podatku VAT (?) i sprzedaż pojazdu?

2) wykupienie na firmę, robienie dalej kosztów, amortyzacja przyspieszona i sprzedaż za pół roku/max rok, lecz znowu koniecznością opłacenia podatku dochodowego oraz VATu od ok 80% wartości pojazdu z fv?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy przy darowiznie nie ma znowu 6 m?
Żeby zrobić darowiznę to chyba nie trzeba czekać 6 miesięcy.
Ale już obdarowany, żeby sprzedać dalej auto bez podatku i tak musi poczekać.
No i to ma sens tylko wśród najbliższej rodziny , bo inaczej dochodzi jeszcze podatek od darowizny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciej__ napisał:

Żeby zrobić darowiznę to chyba nie trzeba czekać 6 miesięcy.
Ale już obdarowany, żeby sprzedać dalej auto bez podatku i tak musi poczekać.
No i to ma sens tylko wśród najbliższej rodziny , bo inaczej dochodzi jeszcze podatek od darowizny.

1 grupie podatkowej czas nie ma znaczenia.  

2 godziny temu, Vadero napisał:

Idź z tym do księgowej ;)

 

Księgowy wskazał wariant, który jest najproszty, lecz z uwagi na swój zawod zawsze staram się miec x dróg i dopiero wtedy podejmować decyzję. 

 

Godzinę temu, RABIN napisał:

wchodzi jeszcze możliwość cesji umowy leasingowej na inny podmiot z odstępnym i pozbywasz się problemu.

Skąd ci sie bierze te 90% wartości z fv zakupu ?? trzy letni seat jest tyle warty?

W moim wypadku cesji nie jest opłacalna. Dobry rabat na zakup i do tego mocno podrożały używane auta. Max stawiam 15% utraty wartości.

 

Godzinę temu, RABIN napisał:

Napisz co chcesz zrobić z tym autem po wykupie wcześniejszym bo jak sprzedać to musisz wystawić fv 23% oraz zapłacić dochodowy :(

Chcę nim pojeździć max do maja przyszłego roku i sprzedać auto jeszcze na gwarancji. Jeżeli wykup teraz na os fiz poza dzial.gosp. to musze wykup zrobic mniej więcej o wartości 20% auta i zero kosztow.

 

Godzinę temu, Pietro_M napisał:

To jest jeszcze Motokącik czy już forum porad księgowych? 

Wydaje mi się,  że lepiej wzajemnie merytorycznie rozmawiać niz pisać o dupie Maryni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Vadero napisał:

Idź z tym do księgowej ;)

 

Co ty opowiadasz, takie rzeczy załatwia się na forach internetowych, a nie u żadnych księgowych! :old:

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciej__ napisał:

 

Ale co nie ma znaczenia?

Jak Ty zrobisz darowizne na ojca, a on to auto sprzeda przed uplywem 6msc to bedzie musial zaplacic podatek.

Czy 6 msc czy nie.

 

1 godzinę temu, format napisał:

 

Co ty opowiadasz, takie rzeczy załatwia się na forach internetowych, a nie u żadnych księgowych! :old:

 

Poczekaj, aż zadasz tylko 1 pytanie i dostaniesz stosowna ripostę 😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.08.2020 o 23:53, prawoimotoryzacja napisał:

 

Mam zgodę od leasingodawcy na zmianę harmonogramu płatności i zakończenia umowy jeszcze w tym miesiącu poprzez jednorazową spłatę wszelkich rat, które zostały do spłaty do końca umowy i teraz pytanie:

1) wykup teraz na osobę fizyczną poza działalnością gospodarczą, 6 miesięcy odczekania ze sprzedażą auta - wtedy nie płacę podatku dochodowego oraz podatku VAT (?) i sprzedaż pojazdu?

2) wykupienie na firmę, robienie dalej kosztów, amortyzacja przyspieszona i sprzedaż za pół roku/max rok, lecz znowu koniecznością opłacenia podatku dochodowego oraz VATu od ok 80% wartości pojazdu z fv?

 

tak, bez kalkulatora

 jesli zostalo Ci 20% a wartość , według Ciebie 90% od zakupu i chcesz sprzedać w okoicah wiosny 2021

placisz, te 20% teraz, nie dajesz to do ŚT, po 6 mies sprzedajesz na umowe...

 

Edytowane przez akisel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2020 o 10:11, format napisał:

 

Co ty opowiadasz, takie rzeczy załatwia się na forach internetowych, a nie u żadnych księgowych! :old:

 

 

Na forach przecież lepiej wiedzą, co ile zmieniać olej i co jak zoptymalizować kwestie podatkowe... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grogi napisał:

 

Jakby nick nie wystarczył... Musiałeś się pochwalić 😄

Przy obecnej swobodzie dzielności nazwa strony nie musi mieć żadnego związku z wykształceniem.

Burza mózgów zawsze daje dobre efekty, gdyż się pojawiają rozwiązania mniej szablonowe. Temat dotyczy sporej ilości osób posiadających auta w leasingu.

 

Ps. Nie ma się czym chwalić, gdyż zawod jak każdy inny. Przekazl byl taki, iż każdy pomysl mogę sobie zweryfikować w przepisach   :)

Edytowane przez prawoimotoryzacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, grogi napisał:

 

Jakby nick nie wystarczył... Musiałeś się pochwalić 😄

Nick nie wyjaśnia, który człon wziął się od hobby, a który od zawodu. 

Hobbystów prawników u nas dostatek.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.