Skocz do zawartości

szandrzej

użytkownik
  • Liczba zawartości

    852
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez szandrzej

  1. Miałem Diesla 1.6 z DSG DQ200. Zakres przebiegu od 110kkm do 200 kkm. Przez ten czas awarii unieruchamiającej auto brak. Po zakupie serwis wymienił uszczelniacz wału korbowego przód. Przy okazji rozrząd. Olej w skrzyni i hydraulice sterującej wymieniany był przy 140kkm. Średnie zużycie paliwa ok. 5l/100 km. Jazda mieszana. Pod kątem kosztów utrzymania, użyteczności i odczuć z jazdy jest to bardzo dobre auto. Tak dobre, że po jego niedawnej sprzedaży szukałem kolejnego Z upierdliwych usterek typu TTTM. Skrzypi przednie zawieszenie na progach zwalniających.
  2. Jest Spróbuj wyczyścić wartości adaptacyjne dla sterownika benzynowego. Jeśli pomoże, trzeba będzie wystroić instalację LPG.
  3. 6 lat spędziłem w ASO KIA Ogólnie 1.6 CRDI to bardzo dobre silniki. Zarówno osprzęt, jak i mechanika są trwałe. W egzemplarzach robiących spore przebiegi obsługa sprowadzała się do okresowych przeglądów co 30 kkm. We wszystkich wersjach mocy ze skrzyniami manualnymi nie było zainstalowanego dwumasowego koła zamachowego. Ten wynalazek pojawił się w wersjach ze skrzynią DCT. C2 z tego rocznika będzie autem bezproblemowym. W razie czego pozostaje Ci jeszcze trochę gwarancji. Sam niedawno szukałem C2 dla siebie do dość sporych przebiegów, ale trafił się akurat Leon 1.6 TDI.
  4. O tym pisałem. Z obydwu stron struktura plastra miodu będzie nienaruszona.
  5. Nie ma szans. Z zewnątrz wygląda wszystko ok.
  6. Obstawiał bym uszkodzenie wewnętrzne zespołu katalizatora. Paliwo, które dostaje się do środka nie ma, jak się wypalić, wynikiem jest dymienie. Rozwiązaniem jest nowy katalizator. Oryginał. Zamienniki nie zdają egzaminu.
  7. Tutaj masz przewodnik, jakie uszkodzenia są dopuszczalne, a jakie nie. https://pzwlp.pl/pzwlp/przewodniki-zwrotu-pojazdow-pzwlp
  8. Do mnie osobiście słabo przemawia ta oferta. Auta z Francji rzadko kiedy przyjeżdżają do nas w jednym kawałku. Zazwyczaj w mniejszym, bądź większym stanie rozkładu W podobnym budżecie poszedł bym w poszukiwanie pojazdu z polskiego salonu - da się co nieco znaleźć: https://www.otomoto.pl/oferta/peugeot-308-z-polskiego-salonu-bez-fap-bez-dwumasy-wtryskiwacze-bosh-ID6CVFn6.html#b04a5c0baa https://www.otomoto.pl/oferta/peugeot-308-peugeot-308-sw-ID6D17Tv.html#b04a5c0baa https://www.otomoto.pl/oferta/peugeot-308-peugeot-308-1-6-hdi-salon-polska-ID6CZU9B.html#b04a5c0baa Nie są to może auta z super wyposażeniem, ale jakoś tak lepiej wyglądają, niż ten przywieziony z Francji. Tak dla opozycji podrzucę jeszcze parę ogłoszeń. Auto z tym silnikiem jest jest bezawaryjne (mówię to z perspektywy 8 lat użytkowania takiego pojazdu i 170kkm przebiegu), tanie w eksploatacji, rok powinno przejeździć bez inwestycji: https://www.otomoto.pl/oferta/kia-ceed-ID6CYtxZ.html#fb4035c807 https://www.otomoto.pl/oferta/kia-ceed-kia-ceed-1-6-crdi-90km-2008r-ID6CVz4M.html#62c78d591d https://www.otomoto.pl/oferta/kia-ceed-1-6-crdi-s-aut-salon-polska-faktura-vatmarza-ID6CTLzE.html#f23e836cfc
  9. Bądź co bądź dobrze, że był co roku na przeglądzie, przynajmniej wg. producenta miał wymieniany olej silnikowy 90 kkm oleju dla skrzyni jest przy ciężkich warunkach eksploatacji. Ogólnie w Sportage poliftowych, czyli od 2014 roku olej w skrzyni automatycznej wg. producenta jest na całe życie skrzyni.
  10. Nie ma czegoś takiego, jak zmiana harmonogramu serwisowego w trakcie eksploatacji modelu. Sportage SLE 2.0 ma harmonogram przeglądów okresowych faktycznie co 2 lata. Ale raz w roku ma przewidzianą wymianę oleju silnikowego (bodajże co 15 kkm, już nie pamiętam dokładnie). Po 10 latach lub 150 kkm jest przewidziana wymiana oleju w skrzyni automatycznej. Te informacje są podane zarówno w instrukcji obsługi, jak i na kartach przeglądowych, które powinno się dostawać po wizycie w serwisie.
  11. Takie urządzenia mają wiele zalet. Dobre multimedia, płynna praca, możliwość instalacji aplikacji. Są dobre dla ludzi, którzy ogarniają taki sprzęt, lubią się bawić. Dla starszej osoby może być to ciężkie do ogarnięcia (piszę z własnego doświadczenia), potem możesz mieć masę pytań typu a jak to działa, dlaczego tak, jak się włącza to, tamto itp. Jak dla mnie jedną z podstawowych wad takiego urządzenia jest radio, a właściwie jego brak. Przerobiłem dwa takie urządzenia (w swoich samochodach) i w żadnym nie działało ono tak, jak fabryczne. Mimo RDS po wyjeździe z miasta można zapomnieć o słuchania jednej stacji bez ciągłego wyszukiwania częstotliwości.
  12. Zależy, który rocznik tego auta. W autach starszych, do normy spalania Euro 5 (do ok. 2017 roku) luz zaworowy jest regulowany za pomocą szklanek. W nowszych 1.4 (Euro 6) luz jest regulowany za pomocą regulacji hydraulicznej. Producent zaleca kontrolę luzu zaworowego co 90 tysięcy kilometrów, lub co 6 lat. Koszt sprawdzenia jest niewielki - wystarczy pomiar szczelinomierzem oraz nowa uszczelka pokrywy zaworów. Jeżeli chodzi o późniejszą regulację, koszt jest już wyższy, ale to zależy od wyników pomiarów, ile nowych szklanek potrzebujemy. Do regulacji konieczne jest rozpięcie układu rozrządu, zdjęcie wałków rozrządu.
  13. szandrzej

    1.6 crdi w i30

    1.6 CRDI ze skrzynią 5b, jak i 6b nie posiada koła dwumasowego.
  14. Rozbierałeś odstojnik z baku, czy tylko sprawdziłeś zewnętrzne sitko?
  15. 1. Układ wtryskowy Boscha. Nie ma z nim problemów. Dwumasowe koło zamachowe faktycznie nie występuje w tych silnikach. Nawet w najnowszym modelu. DPF nie jest upierdliwy, jeśli nie jeździmy na krótkich odcinkach, kiedy auto jest niedogrzane. 3. Skrzynia biegów jest ok w tych samochodach. Te stuki pochodzą z tłumików drgań tarczy sprzęgłowej (efekt braku DKZ). Nie wyją nawet przy dużych przebiegach. 4. Jeśli auto jest serwisowane tak, jak producent przewidział i bez żadnych oszczędności przy tym przebiegu nie zaczyna się dziać nic złego. Wszystko zależy już od konkretnego egzemplarza. 5. Przy regularnie wymienianym oleju 300 kkm to nie problem. 6. Stara, prosta skrzynia. Nie psuje się. 7. Ceny napraw turbo i wtrysków nie odbiegają od innych pojazdów (komponenty dostarczane przez popularnych dostawców). Ogólnie auto bezproblemowe. Awarie, których auto zaznało podczas 5 letniej esploatacji (120 tys.km): - padł czujnik pod pedałem sprzęgła (brak podpowiedzi przy zmianie biegów, auto szarpie po puszczeniu i podczas dodawania gazu), pokryte przez gwarancję - korozja tylnej klapy, pod szybą (kombi), pokryte przez gwarancję - parę miesięcy temu padł akumulator
  16. Wulkanizator mógł uszkodzić któryś czujnik (w tym modelu jest o to dość łatwo). Jeżeli czujniki są całe, to napompować koła do 3.2 i powrócić do 2.2. Któryś czujnik mógł się przywiesić.
  17. W nowym ceed masz co przegląd wymianę filtra paliwa i płynu hamulcowego. To podnosi cenę.
  18. Pojedź, spokojnie przedstaw swój problem i powiedz, czego oczekujesz. Dojdziecie razem do rozsądnego rozwiązania . Jak zaczniesz się od progu awanturować jest spora szansa, że Cię zleją.
  19. > Moze Mondeo 2.0 noPB? > Chyba bedzie najlatwiej znalezc krajowe Jest taka opcja . Jedynie wnętrze, w szczególności deska rozdzielcza nie bardzo mi się podoba. > Ogolnie to noPB jest jak na lekarstwo w tych rocznikach 100% racji. > PS. Ile to BMW palilo? W moim użytkowaniu (dojazd 50 km w jedną stronę krajówką) około 7 litrów noPb.
  20. Hej, Po sprzedaży mojego BMW chciałbym zanabyć samochód, który będzie równie bezawaryjny, jednak na którego eksploatację (paliwo) będę wydawał mniej pieniędzy. Poniżej moje wymagania: - klasa D lub C - silnik benzynowy, do którego da radę zamontować instalację LPG - niezawodność - osiągi co najmniej na poziomie BMW 116i 122KM - rok produkcji minimum 2007 - relatywnie niedrogi w utrzymaniu - budżet na zakup samochodu 35 tys. z pakietem starowym (opony, ubezpieczenie, LPG), 30 tys.zł bez pakietu - pochodzenie z polskiego salonu - automatyczna skrzynia biegów będzie miłym dodatkiem, ale nie jest niezbędna Po przewertowaniu otomoto niesamowicie trudno jest trafić odpowiednie auto. Moje typy to: - Toyota Avensis 1,8 lub 2,0 - Volvo S60 2,4 benzyna - Citroen C5 - Renault Laguna 2,0T Czy szanowna gawiedź może mi jeszcze coś ciekawego zaproponować? Ewentualnie coś odradzić. W razie czego niektóre kryteria można nagiąć poza LPG i ceną Jestem otwarty na propozycje
  21. Auto sprzedane w lutym 2011. W marcu 2012 miał 39000 km. Skoro w rok przejechał 40 tys., to raczej trochę km mu ubyło z licznika. W każdym razie można to w ASO zweryfikować (nie da się skasować przebiegu ze sterownika DPF). Samo auto przyjemne w użytkowaniu, nie jest skomplikowane.
  22. > czasami sie trafija poza tym nie ma co demonizowac z ty "PL salon" > przy noPB zalecana kontrola jest po 100kkm na LPG interwal ten powienien byc skrocony do 50kkm > w dohc mozna sprawdzic bez wyciagania silnika ale jak wyjdzie ze trzeba regulowac to silnik na stol > 2.5sohc regulujesz na aucie- jak masz wprawe samemu w max 2h Dobrze wiedzieć. Mógłbyś zerknąć na te auta: Legacy 1 Legacy 2 Outback 1 Warto się nimi zainteresować, czy raczej poszukiwać innych egzemplarzy?
  23. > lepiej zrobisz jak kupisz Outbacka, szczególnie jak myślisz o gazie. Outbacka nie ma sedana, ale sprawa jest do przemyślenia Poza tym, ja lubię niską pozycję za kierownicą, BMW mnie z tym rozpuściło > Legacy jest jedna fajna wersja i nazywa się specB > Jak grata czy diesla nie kupisz to awaryjność niska, auto przewidywalne, esploatacja przy lpg > tania. Przyjemność z jazdy spora Dobrze wiedzieć, diesel odpada, jak również tani złom
  24. > Jak myslisz o lpg to szukaj 2.5 sohc n/a w tych rocznikach ma juz 173km Lepiej by było, tylko brak takowych z polskiego salonu 2,0 jest za to "sporo", jednak wyczytałem, że przy LPG w tych silnikach (DOHC) jest zalecana regulacja zaworów co 40 kkm, i do tego trzeba wyciągać silnik. Faktycznie co tyle kilometrów trzeba regulować zawory, czy tylko sprawdzić luz zaworowy? Taki interwał odrobinę trąci mi Polonezem
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.