Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Jak często wymieniać przewody WN?

Featured Replies

Napisano

Cześć!

Pytanie proste - co ile czasu/kilometrów należy wymieniać na nowe przewody wysokiego napięcia?

A jeśli nie ma takich ścisłych zasad, to po czym mam poznać, że przewody WN nadają się już do wymiany?

Podobne pytanie dotyczy świec zapłonowych.

W jaki sposób na te zasady wpływa użytkowanie silnika na LPG? Słyszałem, że trzeba częściej wymieniać, jak się jeździ na LPG. Dlaczego?

Pozdrawiam

Bartek

Napisano

> Cześć!

> Pytanie proste - co ile czasu/kilometrów należy wymieniać na nowe

> przewody wysokiego napięcia?

W książce do mojego auta piszą, że co 90kkm. Z tym że tyle albo więcej wytrzymują fabryczne, markowe przewody. Tańsze, gorszej jakości krótszy żywot mają.

> A jeśli nie ma takich ścisłych zasad, to po czym mam poznać, że

> przewody WN nadają się już do wymiany?

Przebicia - podobno widoczne w ciemności. A oglnie można zmierzyć oporność.

> Podobne pytanie dotyczy świec zapłonowych.

Od 30 do 60kkm. Na gazie podobno częściej.

Napisano

> Cześć!

> Pytanie proste - co ile czasu/kilometrów należy wymieniać na nowe

> przewody wysokiego napięcia?

Wg zaleceń producenta zawartych w książce serwisowej.

> A jeśli nie ma takich ścisłych zasad, to po czym mam poznać, że

> przewody WN nadają się już do wymiany?

Jeśli po zmierzchu podniesiesz maskę silnika na odpalonym silniku, będziesz wiedział czy już przyszedł ten czas zlosnik.gif (przeskoki iskry, przebicia do masy itp.)

Podobno można też pomierzyć rezystancję każdego przewodu z osobna.

> Podobne pytanie dotyczy świec zapłonowych.

Wymiana wg zaleceń serwisowych. Zmierzysz szczelinomierzem szczelinę między elektrodami i też masz jakiś obraz sytuacji.

> W jaki sposób na te zasady wpływa użytkowanie silnika na LPG?

> Słyszałem, że trzeba częściej wymieniać, jak się jeździ na LPG.

> Dlaczego?

W autach z LPG dot. to przede wszystkim instalacji II gen., gdzie sprawność układu zapłonowego jest sprawą kluczową. Niedokładne spalenie mieszanki skutkuje wybuchem "strzałem" w kolektor , puszkę filtra powietrza, ewent. w przepływomierz.

Ja zmieniam przewody WN razem ze świecami co 30kkm i jeszcze nie zdarzył mi się "strzał". Warunkiem jest używanie markowych przewodów i świec. W moim przypadku kable Bosch i świece NGK V-line.

Napisano
  • Autor

> Wg zaleceń producenta zawartych w książce serwisowej.

Nie ma słowa o kilometrach, jest za to informacja o rezystancji - ma się mieścić między 5 a 30kOm.

> Jeśli po zmierzchu podniesiesz maskę silnika na odpalonym silniku,

> będziesz wiedział czy już przyszedł ten czas (przeskoki iskry,

> przebicia do masy itp.)

Coś gdzieś wyczytałem, żeby rozpylić wodę po maską podczas takiej próby, co pomoże w lokalizacji przebić.

> Wymiana wg zaleceń serwisowych. Zmierzysz szczelinomierzem szczelinę

> między elektrodami i też masz jakiś obraz sytuacji.

Nie mam szczelinomierza. crazy.gif

Poza tym nie poznam po świecy, czy jest zużyta, czy nie.

> W autach z LPG dot. to przede wszystkim instalacji II gen., gdzie

> sprawność układu zapłonowego jest sprawą kluczową. Niedokładne

> spalenie mieszanki skutkuje wybuchem "strzałem" w kolektor ,

> puszkę filtra powietrza, ewent. w przepływomierz.

Mam sekwencję.

> Ja zmieniam przewody WN razem ze świecami co 30kkm i jeszcze nie

> zdarzył mi się "strzał". Warunkiem jest używanie markowych

> przewodów i świec. W moim przypadku kable Bosch i świece NGK

> V-line.

Przemierzam się do oryginałów Motorcrafta lub ew. NGK, świece Motorcraft.

Pozdrawiam

Bartek

Napisano

1. instrukcja obsługi auta albo zalecenia producenta

2. zależy jak dużo jeżdzisz i czy np w miescie itd

3. W poprzednim punto było chyba co 40 czy 60 kkm

Napisano
  • Autor

> 1. instrukcja obsługi auta albo zalecenia producenta

Część informacji już znalazłem.

> 2. zależy jak dużo jeżdzisz i czy np w miescie itd

A dlaczego to od tego zależy? Potrafisz uzasadnić?

Jeżdżę w 90% w mieście, 3x tysięcy rocznie.

> 3. W poprzednim punto było chyba co 40 czy 60 kkm

Mowa o Mondeo.

Pozdro

Bartek

Napisano

> Nie ma słowa o kilometrach, jest za to informacja o rezystancji - ma

> się mieścić między 5 a 30kOm.

> Coś gdzieś wyczytałem, żeby rozpylić wodę po maską podczas takiej

> próby, co pomoże w lokalizacji przebić.

> Nie mam szczelinomierza.

> Poza tym nie poznam po świecy, czy jest zużyta, czy nie.

Po prostu wymień smile.gif

A jak wykręcisz, to poznasz czy świece różnią się do nowozakupionych, czy nie hehe.gif

Osad, wypalone elektrody, uszkodzenia izolatora ceramicznego ...

Napisano

> Pytanie proste - co ile czasu/kilometrów należy wymieniać na nowe

> przewody wysokiego napięcia?

> A jeśli nie ma takich ścisłych zasad, to po czym mam poznać, że

> przewody WN nadają się już do wymiany?

przygotować spryskiwacz taki ręczny, napełnić kranówką, w nocy odpalić silnik, otworzyć maskę i popryskać, jak przewody są do wymiany to zobaczysz małe iskry i obroty silnika spadną.

Astra na LPG przebieg 180tyś, jedna zmiana przewodów ok 120 tyś.

świece bez zmiany zrobiły już ok 120 tyś.

> Podobne pytanie dotyczy świec zapłonowych.

świece wykręcić,umyć w rozpuszczalniku, szczelinomierzem (6zł) sprawdzić szczelinę, ew. młotkiem wyregulować, sprawdzić czy nic się nie upaliło, porcelanka czy nie pęka, wkręcić i tak kolejne 20 tyś

> W jaki sposób na te zasady wpływa użytkowanie silnika na LPG?

> Słyszałem, że trzeba częściej wymieniać, jak się jeździ na LPG.

> Dlaczego?

bo lpg potrzebuje mocniejszej iskry i bardziej obciąża w/w elementy. Inna sprawa, że gazownicy partacze jak nie umieją czegoś naprawić to mówią, jedź pan wymień przewody i świece w nadziei że nie wróci.

Napisano

> Astra na LPG przebieg 180tyś, jedna zmiana przewodów ok 120 tyś.

u mnie 160kkm i było ok, obecne janmory prawie 60kkm

opel podaje kiedy wymienić ?

> świece bez zmiany zrobiły już ok 120 tyś.

podobno żywotność to 30kkm jednoelektrodowych i 60kkm elektrodowych - tak czytałem na kąciku astry hmm.gif

ja zmieniam jak kazał opel - co 60kkm

> lpg potrzebuje mocniejszej iskry i bardziej obciąża w/w elementy.

> Inna sprawa, że gazownicy partacze jak nie umieją czegoś

> naprawić to mówią, jedź pan wymień przewody i świece w nadziei

> że nie wróci.

waytogo.gif

Napisano

> podobno żywotność to 30kkm jednoelektrodowych i 60kkm elektrodowych -

ja ma bosch-e irydowe i mają się wyśmienicie po 120 tyś, w nowych NGK po 20-30 tyś podobno odpryskująca porcelanka potrafi siać niszczenie, w Hondzie oryginalne Denso chodziły ponad 200 tyś (wypaone były już niemiłosiernie) obecne świece platynowe są już prawie niezniszczalne i mogą nie być wymieniane. Np chyba najlepsze świece na świecie Split Fire platinium daje dożywotnią gwarancję na swoje świece (160 tyś) platyna na elektrodach i niklowany gwint.

Napisano

> ja ma bosch-e irydowe i mają się wyśmienicie po 120 tyś,

Bosch nie robi świec irydowych

>w nowych NGK

> po 20-30 tyś podobno odpryskująca porcelanka potrafi siać

> niszczenie

nie pisz głupot jeżeli nie masz żadnych poważnych argumentów

> obecne świece platynowe są już

> prawie niezniszczalne i mogą nie być wymieniane.

kto Ci takich bzdur naopowiadał?? Nie ma świec niewymienialnych

>Np chyba

> najlepsze świece na świecie Split Fire platinium daje dożywotnią

> gwarancję na swoje świece (160 tyś) platyna na elektrodach i

> niklowany gwint.

Najlepsze świece... w czym najlepsze? i jak widzisz nie dożywotnią a na 160kkm smile.gif

Napisano

> Cześć!

> Podobne pytanie dotyczy świec zapłonowych.

> W jaki sposób na te zasady wpływa użytkowanie silnika na LPG?

swiece wymieniaj wg zaleceń książki serwisowej. Użytkowanie świec na LPG skraca ich żywotność o 1/3 czyli zamiast 30kkm robisz 20kkm

Napisano

a nwidzisz rozi

po 1000 km nowe ngk padly i qwa sklep nie uznaal gwarancji

wina uzytkownika wrrr.gif gdzie i kiedy

Napisano

> a nwidzisz rozi

> po 1000 km nowe ngk padly i qwa sklep nie uznaal gwarancji

> wina uzytkownika gdzie i kiedy

a nie przypadkiem zly moment dokrecania? Jaki był werdykt i kto to orzekł?

Napisano

> a nie przypadkiem zly moment dokrecania? Jaki był werdykt i kto to

> orzekł?

sie seria fabryczna wadliwa trafila

niestety

Napisano

iskra kielce sie przyznala

ale tylko w ofercie do sklepow zeby wymieniali na gwarancji

Napisano

> Cześć!

> Pytanie proste - co ile czasu/kilometrów należy wymieniać na nowe

> przewody wysokiego napięcia?

> A jeśli nie ma takich ścisłych zasad, to po czym mam poznać, że

> przewody WN nadają się już do wymiany?

> Podobne pytanie dotyczy świec zapłonowych.

> W jaki sposób na te zasady wpływa użytkowanie silnika na LPG?

> Słyszałem, że trzeba częściej wymieniać, jak się jeździ na LPG.

> Dlaczego?

> Pozdrawiam

> Bartek

W ASO Subaru powiedziano mi, że sie nie wymienia, chyba że się uszkodzą icon_eek.gif, nawet jak chciałem kupić (do typowego silnika) to powiedzieli, że nie mają w centralnym serwisie icon_eek.giftongue.gif.

Jedynie z racji gazu, zaleca się wymienić co 100kkm wink.gif

Napisano

> sie seria fabryczna wadliwa trafila

> niestety

przykro mi to powiedziec ale mylisz się. Nie ma żadnej serii wadliwej, jeżeli chcesz to sprawdzić zadzwoń do działów reklamacji importerów NGK lub samej firmy

Napisano

> iskra kielce sie przyznala

> ale tylko w ofercie do sklepow zeby wymieniali na gwarancji

kiedy? Jaka referencja? Skąd info?

Napisano

> Bosch nie robi świec irydowych

jakiś tekst

> nie pisz głupot jeżeli nie masz żadnych poważnych argumentów

to że ludzie takie śmiecie wywalają do śmietnika zamiast nosić na reklamację nie dowodzi, że tak się nie dzieje, poczytaj sobie o nich na forach.

> kto Ci takich bzdur naopowiadał?? Nie ma świec niewymienialnych

zawsze sobie można sobie wymienić dla zabawy albo dla samopoczucia, ale po co...

> Najlepsze świece... w czym najlepsze? i jak widzisz nie dożywotnią a

> na 160kkm

no to pokaż mi inną część mechaniczną na którą dostaniesz 160 tyś km gwarancji. A co do ich jakości, sprawdź na czym jeżdżą amerykańskie dragstery, nascar itp.

ale żeby nie było, masz rację. na te świece dostajesz gwarancję 160tyś ale jak chcesz możesz kupować NGK i wymieniać co 20 tyś, każdy dba o swój samochód i swój portfel jak mu się podoba.

Napisano

> swiece wymieniaj wg zaleceń książki serwisowej. Użytkowanie świec na

> LPG skraca ich żywotność o 1/3 czyli zamiast 30kkm robisz 20kkm

czyli jeśli zrobiłem 120 tyś na jednych na LPG i chodzą tak samo jak nowe... to znaczy że powinienem był wymienić je już sześć razy... sądzisz że mogę się spodziewać eksplozji silnika ?

Napisano

> a nie przypadkiem zly moment dokrecania? Jaki był werdykt i kto to

> orzekł?

albo za uboga mieszanka, za bogata mieszanka, złe paliwo, zły silnik, urok rzucony przez staruszkę, montaż poza serwisem autoryzowanym, zła eksploatacja samochodu... itd.

każdy powód jest dobry aby powiedzieć że to nie zwiększenie produkcji i obniżenie jakości jest winne tylko użytkownik... dlatego 95% ludzi wywala do kosza zamiast nosić na reklamację części za parę złotych.

Napisano

> jakiś tekst

Wiesz że jest róznica między Itrem a Irydem?

> to że ludzie takie śmiecie wywalają do śmietnika zamiast nosić na

> reklamację nie dowodzi, że tak się nie dzieje, poczytaj sobie o

> nich na forach.

Czytam na forach i wiem ilu ludzi wyrzuca lub wręcz przeciwnie. Jeżeli wiedzę czerpiesz tylko z wypowiedzi na forach to powodzenia smile.gif

> zawsze sobie można sobie wymienić dla zabawy albo dla samopoczucia,

> ale po co...

OK, prosze Cię teraz o podstawy merytoryczne. Twoim zdaniem świeca się nie zużywa?

> no to pokaż mi inną część mechaniczną na którą dostaniesz 160 tyś km

> gwarancji. A co do ich jakości, sprawdź na czym jeżdżą

> amerykańskie dragstery, nascar itp.

Na znikomą część, to prawda. Mas znatomiast choćby Irydowe NGK na które masz 120.000 przebiegu według zaleceń producenta (patrz Ford)

To że jeżdzą dragstery nie jest do końca wykładnią. Kto je stosuje na orygianł w samochodach? Dla konkurencji dragsterów powiedz mi na czym jeżdzą w F1 Ferrari, BMW i McLaren?

> ale żeby nie było, masz rację. na te świece dostajesz gwarancję

> 160tyś ale jak chcesz możesz kupować NGK i wymieniać co 20 tyś,

> każdy dba o swój samochód i swój portfel jak mu się podoba.

A porównałeś koszty? Ile kosztuje ten Splitfire a ile zwykła, standardowa świeczka? Nie porównuj produktów z innych lig jakościowych i cenowych!

Napisano

> albo za uboga mieszanka, za bogata mieszanka, złe paliwo, zły silnik,

> urok rzucony przez staruszkę, montaż poza serwisem

> autoryzowanym, zła eksploatacja samochodu... itd.

> każdy powód jest dobry aby powiedzieć że to nie zwiększenie produkcji

> i obniżenie jakości jest winne tylko użytkownik... dlatego 95%

> ludzi wywala do kosza zamiast nosić na reklamację części za parę

> złotych.

Zdziwiłbyś sie co ludzie reklamują i ile to kosztuje. Powiedz mi jedno, skąd tyle wiesz o motoryzacyjnym rynku, szczególnie w kwestiach reklamacyjnych?

Napisano

> czyli jeśli zrobiłem 120 tyś na jednych na LPG i chodzą tak samo jak

> nowe... to znaczy że powinienem był wymienić je już sześć

> razy... sądzisz że mogę się spodziewać eksplozji silnika ?

nie, ale ukruszenia sie porcelanki to i owszem.

Twoje metody opisywane poniżej o czyszczeniu świec, i zmniejszania szczeliny w czasie użytkowania świecy są żałosne. Kto Ci to doradził?? Nie sądzisz że jak żaden producent świec nie zaleca takich metos to może jednak jest w tym jakiś cel?

Tarcze hamulcową też zjeżdzasz na kilka milimetrów mimo określonej grubości minimalnej?

Napisano

> Jeżeli wiedzę czerpiesz tylko z wypowiedzi na forach to

> powodzenia

jest bardziej obiektywna niż wiedza sprzedawcy w sklepie albo materiały promocyjne producenta.

> OK, prosze Cię teraz o podstawy merytoryczne. Twoim zdaniem świeca

> się nie zużywa?

Wszystko się zużywa, ja właśnie będę wymieniał szybę przednią w samochodzie bo się zużyła a w książce serwisowej nic o tym nie mówią. Pytanie jest tylko o ilość zużycia i jego wpływ na pracę, zużycie świecy polega na wypalaniu się elektrod, jeśli zastosowano materiały które się praktycznie nie wypalają to po co wymieniać ?

> Na znikomą część, to prawda. Mas znatomiast choćby Irydowe NGK na

> które masz 120.000 przebiegu według zaleceń producenta (patrz

> Ford)

No i jeśli je założę do opla, hondy, nissana itd to muszę wymieniać co 20 tyś ?

> A porównałeś koszty? Ile kosztuje ten Splitfire a ile zwykła,

> standardowa świeczka? Nie porównuj produktów z innych lig

> jakościowych i cenowych!

a właśnie że tak robię, porównuję czy kupić coś 10X trwalszego i 5X droższego lub 2X trwalszego i 5X droższego.... czy kupić zamiennik czy oryginał... zawsze...

wracając do tematy

Splitfire platynowe gwarancja 160tyś - 59zł

NGK irydowe , wymiana co ? 120 tyś - 40 zł

faktycznie, za splitfire przepłacam 9zł w Polsce ale i tak je wybiorę.

Napisano

> nie, ale ukruszenia sie porcelanki to i owszem.

już pisałem, że ja nie jeżdżę na NGK tylko Bosch-ach zlosnik.gif

> Twoje metody opisywane poniżej o czyszczeniu świec, i zmniejszania

> szczeliny w czasie użytkowania świecy są żałosne. Kto Ci to

> doradził?? Nie sądzisz że jak żaden producent świec nie zaleca

> takich metos to może jednak jest w tym jakiś cel?

Producenci zalecają wymianę całych piast za 800-1000zł a tacy cwaniacy jak ja kupują same łożyska SKF za 150 i wymieniają na prasie. Jak już pisałem, każdy dba o swój samochód jak mu się podoba. Jak coś można naprawić to naprawiam.

> Tarcze hamulcową też zjeżdzasz na kilka milimetrów mimo określonej

> grubości minimalnej?

Nie, czemu pytasz ? Wymiana tarcz ma sens, wymiana sprawnych świec i przewodów nie. Wymiana paska rozrządu ma sens, wymiana czystego filtra nie i tak możemy sobie wymieniać godzinami.... ty masz interes w tym aby każdą część samochodu wymieniać na nową co 20 tyś a ja mam interes w tym aby nie wymieniać jej nigdy....

Napisano

> jest bardziej obiektywna niż wiedza sprzedawcy w sklepie albo

> materiały promocyjne producenta.

Zauważ że wypowiedzi na forach bardzo często są sprzedawaniem wiedzy gdzieś zasłyszanej przez użytkownika który nieiwele sam wie

> Wszystko się zużywa, ja właśnie będę wymieniał szybę przednią w

> samochodzie bo się zużyła a w książce serwisowej nic o tym nie

> mówią. Pytanie jest tylko o ilość zużycia i jego wpływ na pracę,

> zużycie świecy polega na wypalaniu się elektrod, jeśli

> zastosowano materiały które się praktycznie nie wypalają to po

> co wymieniać ?

PRAWIE, czyli trzeba je wymienić po jakimś czasie

> No i jeśli je założę do opla, hondy, nissana itd to muszę wymieniać

> co 20 tyś ?

Oczywiście że nie, po 120.00km

> a właśnie że tak robię, porównuję czy kupić coś 10X trwalszego i 5X

> droższego lub 2X trwalszego i 5X droższego.... czy kupić

> zamiennik czy oryginał... zawsze...

I chwali Ci się za to, tacy klienci rynku motoryzacyjnego to niestety rzadkość.

> wracając do tematy

> Splitfire platynowe gwarancja 160tyś - 59zł

> NGK irydowe , wymiana co ? 120 tyś - 40 zł

> faktycznie, za splitfire przepłacam 9zł w Polsce ale i tak je

> wybiorę.

Przeplacasz 19zl smile.gif Masz prawo je wybierać; teraz porownujesz produkty tej samej polki i zauwaz, ze roznica w cenie i przebiegach nie jest tak znaczna.

Napisano

> już pisałem, że ja nie jeżdżę na NGK tylko Bosch-ach

a co to ma za znaczenie??

> Producenci zalecają wymianę całych piast za 800-1000zł a tacy

> cwaniacy jak ja kupują same łożyska SKF za 150 i wymieniają na

> prasie. Jak już pisałem, każdy dba o swój samochód jak mu się

> podoba. Jak coś można naprawić to naprawiam.

Ale wiekszośc piast jest nierozbieralnych, szczególnie tych do nowszych aut.

> Nie, czemu pytasz ? Wymiana tarcz ma sens, wymiana sprawnych świec i

> przewodów nie. Wymiana paska rozrządu ma sens, wymiana czystego

> filtra nie i tak możemy sobie wymieniać godzinami....

nie rozumiem dlaczego Twoim zdaniem świece po zakładanym przez producenta przebiegu powiedzmy 20kkm sa sprawne i można je użytkować kolejne 100kkm a tarcze po osiągnięciu minimalnej grubości sa już na śmietnik. Ale cóż, kazdy ma jakąś teorię.

> ty masz

> interes w tym aby każdą część samochodu wymieniać na nową co 20

> tyś a ja mam interes w tym aby nie wymieniać jej nigdy....

Dlacze miałbym miec taki interes? Niech każdy wymienia części zgodnie z zaleceniami producenta lub w momencie usterki. Gdy tak było rynek motoryzacyjny przelby wielki rozkwit

Napisano

> PRAWIE, czyli trzeba je wymienić po jakimś czasie

jak już pisałem, szyby też trzeba wymienić po pewnym czasie, reflektory, przelakierować całe auto... po jakimś czasie.

> I chwali Ci się za to, tacy klienci rynku motoryzacyjnego to niestety

> rzadkość.

> Przeplacasz 19zl

policz jeszcze raz, świeca nr 1 ma przebieg 40tyś większy.

Napisano

> policz jeszcze raz, świeca nr 1 ma przebieg 40tyś większy.

hmm zwykła świeca kosztuje 20zł i starcza na 60kkm wg producenta (opel)

czyli żadna rewelacja te droższe wynalazki

> Splitfire platynowe gwarancja 160tyś - 59zł

0,37zł/1kkm

> NGK irydowe , wymiana co ? 120 tyś - 40 zł

0,33zł/1kkm

zwykłe 20zł 60kkm

0,33/1kzł

Napisano

> a co to ma za znaczenie??

jedne porcelanki się szybciej kruszą inne później zlosnik.gif

> Ale wiekszośc piast jest nierozbieralnych, szczególnie tych do

> nowszych aut.

wycwanili się....

> nie rozumiem dlaczego Twoim zdaniem świece po zakładanym przez

> producenta przebiegu powiedzmy 20kkm sa sprawne i można je

> użytkować kolejne 100kkm a tarcze po osiągnięciu minimalnej

> grubości sa już na śmietnik. Ale cóż, kazdy ma jakąś teorię.

no więc moja teoria jest taka, tarczę wymieniam jak osiągnie wymiar minimalny bo jest wówczas zużyta, ma niewystarczającą pojemność cieplną, sztywność itd.

Haloo, ale my mówimy o sytuacji gdzie producent mówi np. tarcze wymieniamy co 20 tyś, ja na to jak osiągnę wymiar min to wymienię.

Tak samo ze świecami, jak się wypalą to wymienię, co mnie obchodzi że ktoś sobie napisał w instrukcji serwisowej 20 tyś jak producent świcy daje gwarancję na 160 tyś.....

Weź to na logikę....

> Dlacze miałbym miec taki interes? Niech każdy wymienia części zgodnie

> z zaleceniami producenta lub w momencie usterki. Gdy tak było

> rynek motoryzacyjny przelby wielki rozkwit

rynek i tak jest w rozkwicie, ludzie kupują nowoczesne oleje longlife i wylewają je po 10-15 tyś km zlosnik.gif

Napisano

> hmm zwykła świeca kosztuje 20zł i starcza na 60kkm wg producenta

> (opel)

> czyli żadna rewelacja te droższe wynalazki

> 0,37zł/1kkm

> 0,33zł/1kkm

> zwykłe 20zł 60kkm

> 0,33/1kzł

do tego dodaj koszt wymiany 60-100zł zlosnik.gif

radość z jazdy na wyjątkowych świecach... bezcenne

Napisano

> do tego dodaj koszt wymiany 60-100zł

icon_eek.gif ile, bez jaj, wątek dotyczył paroletniego mondka, a ja pisałem o 10letniej astrze

> radość z jazdy na wyjątkowych świecach... bezcenne

waytogo.gif

Napisano

> Tak samo ze świecami, jak się wypalą to wymienię, co mnie obchodzi że

> ktoś sobie napisał w instrukcji serwisowej 20 tyś jak producent

> świcy daje gwarancję na 160 tyś.....

> Weź to na logikę....

moment, mam wrazenie ze gdzies sie rozchodzimy z mysleniem.

Z tego co zrozumialem zwykle standardowe swiece stosujesz bardzo dlugo podginajac elektrode i sztucznie przedluzajac zywotnosc.

Oczywiscie swiece ktore maja przez producenta okreslone zycie na 120 czy 160 kkm po tylu wymieniasz, nie wczesniej

Napisano

Podnies w noc maske odpal silnik i spryskaj przewody

woda z rozpylacza.

Jak zaczna iskry skakac tzn, ze jes przebicie i trzeba kable zmienic.

Nie nalezy zwlekac bo jak kiepski jest kabel to zaraz za mnim poleci cewka.

Napisano

> Z tego co zrozumialem zwykle standardowe swiece stosujesz bardzo

> dlugo podginajac elektrode i sztucznie przedluzajac zywotnosc.

moim zdaniem, świeca nie jest jakimś specjalnie skomplikowanym elementem, nie odpowiada za bezpieczeństwo, to tak robię.

Większość kierowców tirów nadlewa opony co moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem, ale tak robią bo im się to opłaci, bo to działa...

Napisano

Wymieniasz gdy zaczynają sprawiać problemy lub gdy masz co do tego uzasadnione podejrzenie smile.gif

Inaczej zaczniesz wymieniać pół auta co 90kkm hehe.gif

I zdecydowanie jeśli wymieniasz bierz te najlepszej jakości ok.gif

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.