Skocz do zawartości

Problem natury elektrycznej Volvo 940. Altek? Masa?


chemicq

Rekomendowane odpowiedzi

Jak może objawiać się pad alternatora? a jak brak masy?

Sytuacja z dziś. Rano robie 300km, jest ok. Po południu trasa ok 40. w połowie tak lekko ćmi ładowanie aku kontrolka. Dojeżdzam jednak sprawdzam pasek (wygląda OK- ma miesiąc). Nic to. Po półtorej godziny czas wracać. Zapalam - o dziwo wszystko OK. w połowie trasy ładowanie aku juz pełną moca na czerwono. Postój na cpn na fajkę, podniesienie maski - obserwacja nie daje żadnych wyników - zamykam maskę, odpalam - jest wszystko znów ok, po jakims czasie znów czerwono przed oczami... Po kablach styków szukać, masę oblukać dokadniej tzn. odkręcić przeczyścić i wstawić czy co byscie w ogóle badali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak może objawiać się pad alternatora? a jak brak masy?

> Sytuacja z dziś. Rano robie 300km, jest ok. Po południu trasa ok 40. w połowie tak lekko ćmi

> ładowanie aku kontrolka. Dojeżdzam jednak sprawdzam pasek (wygląda OK- ma miesiąc). Nic to. Po

> półtorej godziny czas wracać. Zapalam - o dziwo wszystko OK. w połowie trasy ładowanie aku juz

> pełną moca na czerwono. Postój na cpn na fajkę, podniesienie maski - obserwacja nie daje

> żadnych wyników - zamykam maskę, odpalam - jest wszystko znów ok, po jakims czasie znów

> czerwono przed oczami... Po kablach styków szukać, masę oblukać dokadniej tzn. odkręcić

> przeczyścić i wstawić czy co byscie w ogóle badali?

Kiedyś w focusie się mi tak działo zlosnik.gif

Jak się bydle zagrzało to napięcie spadało nawet do 8,5V crazy.gif

Wymieniono cały mostek diodowy który przypominał kawałek węgla zlosnik.gif regulator napięcia fvat opiewała na kwotę 800zł zlosnik.gif

Mina szefa bezcenna gdy podwoiłem wartość samochodu zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedyś w focusie się mi tak działo

> Jak się bydle zagrzało to napięcie spadało nawet do 8,5V

A multimetr został w domu 200km dalej, nie wiem czy ryzykowac i jechać tym czy zostawić gdzie jest... frown.gif

> Wymieniono cały mostek diodowy który przypominał kawałek węgla regulator napięcia fvat opiewała

> na kwotę 800zł

Nie strasz yikes.gif mam nadzieję cena części nie będzie odbiegać od innych, które do tej pory do tego auta kupiłem 270751858-jezyk.gif

> Mina szefa bezcenna gdy podwoiłem wartość samochodu

No u mnie by prawie podwoiło, skoro dałem za volvo 2k hahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A multimetr został w domu 200km dalej, nie wiem czy ryzykowac i jechać tym czy zostawić gdzie

> jest...

W dzień można zaryzykować, po nocy bym nie jechał.

Sprawdziłbym w pierwszej kolejności napięcie ładowania.

Jeżeli jest złe, to po pierwsze szczotki, po drugie mostek.

Masę też można sprawdzić, ale wydaje się mniej prawdopodobna, gdyby z nią było coś nie tak, to raczej by nie kręcił, albo zaczynał się palić przy kręceniu rozrusznikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w passacie b4 miałem takie same objawy,skończyły się szczotki,jak chcesz wracać autem to albo wymień szczotki albo zaopatrz się w drugi sprawny,większy akumulator, i jazda bez włączonych odbiorników prądu ,radio,dmuchawa,klima,a nawet świateł mijania(ja tak właśnie wracałem 98km w zapadającym zmroku)a ilu było uprzejmych kierowców co oślepiali mnie światłami drogowymi przypominając o włączeniu świateł mijania zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W dzień można zaryzykować, po nocy bym nie jechał.

Tutaj pory nie wybieram ja, niestety nie mam wolnej niedzieli frown.gif

Muszę koło 20.

> Sprawdziłbym w pierwszej kolejności napięcie ładowania.

> Jeżeli jest złe, to po pierwsze szczotki, po drugie mostek.

> Masę też można sprawdzić, ale wydaje się mniej prawdopodobna, gdyby z nią było coś nie tak, to

> raczej by nie kręcił, albo zaczynał się palić przy kręceniu rozrusznikiem

A mam takie pytanie: jak nie świeci się kontrolka znaczy że ładuje OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w passacie b4 miałem takie same objawy,skończyły się szczotki,jak chcesz wracać autem to albo

> wymień szczotki albo zaopatrz się w drugi sprawny,większy akumulator, i jazda bez włączonych

> odbiorników prądu ,radio,dmuchawa,klima,a nawet świateł mijania(ja tak właśnie wracałem 98km w

> zapadającym zmroku)a ilu było uprzejmych kierowców co oślepiali mnie światłami drogowymi

> przypominając o włączeniu świateł mijania

No cóż jak nie pralka to Volvo... hahaha.gif

Dojechałem właśnie do Lublina rano, było OK niby tzn. bez czerwonych światełek... Tu niby mogę zostawić, nie wiem czy jechać dalej confused.gif chyba tu zostawię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na regulator napięcia w alternatorze...szczotki już wytarte i nie ma styku dobrego...ewentualnie może być też zużyty komutator na wirniku w altku.

Mostek diodowy to raczej nie będzie, bo zazwyczaj jak padnie dioda to nie ma takiego wariowania ... po prostu cyk i czerwono cały czas......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stawiam na regulator napięcia w alternatorze...szczotki już wytarte i nie ma styku

> dobrego...ewentualnie może być też zużyty komutator na wirniku w altku.

Biorac pod uwagę ceny części - cały altek się kupi chyba bez wnikania...

> Mostek diodowy to raczej nie będzie, bo zazwyczaj jak padnie dioda to nie ma takiego wariowania ...

> po prostu cyk i czerwono cały czas......

A czy to oznaczałoby, ze jak nic nie świeci, mam OK ładowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Generalnie idea tego jest taka, że jak napięcie spada poniżej normy to zapala się kontrolka

Nie byłbym tego taki pewien. Nie zawsze brak czerwonej kontrolki oznacza ładowanie aku.

Miałem przypadek zużytych szczotek alternatora*, kontrolka się nie świeciła a ładowania nie było.

*Co prawda wymieniłem cały regulator napięcia łącznie ze zużytymi szczotkami. Nie wiem dlaczego kontrolka nie świeciła się - czy było jeszcze coś nie tak z tym mostkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po kablach styków szukać, masę oblukać dokadniej tzn. odkręcić

> przeczyścić i wstawić czy co byscie w ogóle badali?

padająca dioda...

regulator to to nie jest...

niedawno przechodziłem niemal identyczną historię i kupiłem cały alternator (regenerowany), bo regeneracja na miejscu była nieopłacalna i czasochłonna...

na allegro masz od pyty alternatorów za śmieszne pieniądze z dwuletnią gwarancją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie byłbym tego taki pewien. Nie zawsze brak czerwonej kontrolki oznacza ładowanie aku.

> Miałem przypadek zużytych szczotek alternatora*, kontrolka się nie świeciła a ładowania nie było.

dokładnie tego się obawiam, przejechałem własnie autem kawałek, było niby ok, dopiero teraz mam dostęp do multimetru, z kumplem zobaczę co i jak w tym volvo ok.gif

> *Co prawda wymieniłem cały regulator napięcia łącznie ze zużytymi szczotkami. Nie wiem dlaczego

> kontrolka nie świeciła się - czy było jeszcze coś nie tak z tym mostkiem.

żeby to niedziela nie była cały altek bym ze szrotu wsadził i heja banana 270751858-jezyk.gifbanana-wave.gif a tak sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Generalnie idea tego jest taka, że jak napięcie spada poniżej normy to zapala się kontrolka

Jak jest za wysokie, też zlosnik.gif

Przerabiałem to kiedyś w 125p, kontrolka cały czas zapalona, przebita dioda w mostku, 16V w instalacji, akumulator aż bulgotał zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jest jeden jedyny przypadek, kiedy lampka nie świeci, a ładowania brak: spalona lampka... może to

> i rzadki przypadek,ja jednak zawsze, ale to zawsze przed rozruchem lookam, co się świeci na

> desce

coś mi się wydaje ,ze jak odłączysz kabelek od regulatora napięcia to też może się nie świecić (bo coś takiego miałem w J5 kiedyś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli najpierw jest OK, a rozsypuje się w czasie jazdy, to (jak już wspomnieli przedmówcy)

> prawdopodobnie będą zużyte, zawieszające się szczotki.

I po dowiedzeniu się więcej, chyba to właśnie temu Volvo dolega. Ale teraz to już mniejsze znaczenie bo i tak został po drodze frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.