Skocz do zawartości

Muzeum Karawaningu?


Rekomendowane odpowiedzi

> zdecydowanie od średniego

to zależy co to stan średni wink.gif

jeśli faktycznie chcesz robić remont całości, to możesz kupować bez wnętrza ?

ważne żeby skorupa nie była zmasakrowana, bo drobne ubytki łatwo się uzupełnia żywicą+mata

szyby całe i nie matowe (szyba to 400zł)

jakby była rama ocynk i felgi od nowszego malucha to już super

gorzej z papierami, rejestracja może być kłopotliwa ... chyba że niewiadka a Angli grinser006.gif

ogólnie warto przeglądać właśnie jakieś działki, czy budowy

moja wyglądała tak po 15latach na działce

dsc2007-03-27%20015.jpg

a tak po remoncie (malowanie, wyklejanie wew, itp)

DSC_3480.JPG

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to zależy co to stan średni

> jeśli faktycznie chcesz robić remont całości, to możesz kupować bez wnętrza ?

> ważne żeby skorupa nie była zmasakrowana, bo drobne ubytki łatwo się uzupełnia żywicą+mata

> szyby całe i nie matowe (szyba to 400zł)

> jakby była rama ocynk i felgi od nowszego malucha to już super

> gorzej z papierami, rejestracja może być kłopotliwa ... chyba że niewiadka a Angli

> ogólnie warto przeglądać właśnie jakieś działki, czy budowy

> moja wyglądała tak po 15latach na działce

> a tak po remoncie (malowanie, wyklejanie wew, itp)

Dobra robota claps.gif

Niebieska naklejka na górze z allegro? wink.gif

Ja bym zostawił koła maluszkowe bez kołpaków, tylko ładnie odnowione wink.gif Albo oryginalne alusy z epoki wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> juz od miesiąca nic fajnego nie ma

ja swoją szukałem chyba pół roku frown.gif

ale znalazłem i już zacząłem grzebanie - w tym roku robię na cacy środek a na następny sezon z zewnątrz

udało mi się znaleźć na resorach i amorkach z "odnowionym" środkiem - mam łatwiej bo już czyścić nie muszę ze starej gąbki

dzisiaj zrobiłem nową podłogę - muszę dolaminować kilka listewek pod podłogę i zamocować na stałe sklejkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobra robota

a malowane wałkiem wink.gif

> Niebieska naklejka na górze z allegro?

nie, od jednego z kolegów z FN (fanklub niewiadówek)

> Ja bym zostawił koła maluszkowe bez kołpaków, tylko ładnie odnowione Albo oryginalne alusy z

> epoki

w niewiadowie mieli te oryginalne nakładki tylko na śruby, w kolorze blue grinser006.gif

mnie nie zależało na oryginalności wink.gif bo wiedziałem że ta niewiadka jest tylko etapem przejściowym

i co ciekawe nie straciłem na niej złotówki, wziąłem ją za free od rodziców, wsadziłem ok 1tyś w remont, sprzedałem za 2.4tyś, więc tysiak oddałem jeszcze ojcu grinser006.gif

niestety przy 2+2 nawet eNka jest małą przyczepą, gdy chce się długo (wiosna, lato, jesień) korzystać z cepki

teraz mam ogrzewanie gazowe, ciepłą wodę, kibelek z prysznicem, zasilanie 12V, więc mogę spokojnie stanąć nawet na dziko przy temp 0'C i nie będzie problemów

takie wyposażenie niewiadki to kilkukrotny koszt samej skorupy spineyes.gif

używane ogrzewanie gazowe to koszt 400-500zł, podobnie lodówka itp(oczywiście używki), a braku miejsca się nie przeskoczy spineyes.gif

mając łazienkę nie położę już dzieciaków frown.gif

przy dwóch osobach można jeszcze kombinować ok.gif

jeśli ktoś szuka większej budki, to jest model 132, jest to największa przyczepa z laminatowych niewiadek ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli ktoś szuka większej budki, to jest model 132, jest to największa przyczepa z laminatowych

> niewiadek

A N390 nie była z laminatu? hmm.gif tak, wiem, wiem - nawet jak była to gdzie ją znaleźć rotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A N390 nie była z laminatu? tak, wiem, wiem - nawet jak była to gdzie ją znaleźć

Stoi taka jedna trochę zapuszczona na działce przy Chełmżyńskiej (odcinek między Marsa a Strażacką).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A N390 nie była z laminatu? tak, wiem, wiem - nawet jak była to gdzie ją znaleźć

coś takiego ? (na fotce n375) ?

post-16129-imported-bbcb09c9-e317-40fb-994c-8b8963e3e3c0_thumb.jpg

i n390

n390.jpg

obie to klasyczne sandwicze (balcha alu, szkielet drewniany), z niewiadówkami łączy je tylko osprzęt (szyby, wyposażenie itp)

one były robione dla jakiegoś francuskiego? producenta, zresztą podobnie jak teraz robią dla eskimo

raczej nie polecam, przeważnie są słabo wyposażone, a mają wszystkie wady zachodnich

teraz robią ciekawą budę, poszycie zewnętrzne jest z laminatu, ale wzmocnione szkieletem i ocieplone

ciekawe jak to się sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> coś takiego ? (na fotce n375) ?

> i n390

> obie to klasyczne sandwicze (balcha alu, szkielet drewniany), z niewiadówkami łączy je tylko

> osprzęt (szyby, wyposażenie itp)

> one były robione dla jakiegoś francuskiego? producenta, zresztą podobnie jak teraz robią dla eskimo

> raczej nie polecam, przeważnie są słabo wyposażone, a mają wszystkie wady zachodnich

> teraz robią ciekawą budę, poszycie zewnętrzne jest z laminatu, ale wzmocnione szkieletem i

> ocieplone

> ciekawe jak to się sprawdzi

Tak sądziłem, że powyższe to już nie laminaty. Ale są znacznie większe niż N126

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I zdecydowanie cięższe

trzeba by porównać stosunek masa/długość, może wcale nie wyjść źle

pamiętaj że eNka to malutka przyczepa, przy wymiarach 300x200cm waży ok 600kg - jakieś 100kg/m2

teraz porównując moją budę, 400x210 i waży 820kg - też ok 100kg/m2

model 390 waży 800kg, a wymiary to 390x200, więc podobnie

pamiętaj że laminatówka nie jest izolowana, goły laminat + 0,5cm gąbki na tapicerce od środka

na wyposażeniu też zyskuje, bo co nie ma to nie waży wink.gif

minusem N375 i N390 jest już ciężar powyżej 750kg i konieczność przeglądów, eNka łapie się idelanie - 720kg DMC grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> trzeba by porównać stosunek masa/długość, może wcale nie wyjść źle

> pamiętaj że eNka to malutka przyczepa, przy wymiarach 300x200cm waży ok 600kg

Oj chyba przesadziłeś - wieczorem moge sprawdzić w książce, ale N126 w wersji A, B, C ważyły ok. 400 kg, a chyba któraś nawet była sporo poniżej 400 - bodajże najuboższa coś koło 360 kg hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oj chyba przesadziłeś - wieczorem moge sprawdzić w książce, ale N126 w wersji A, B, C ważyły ok.

> 400 kg, a chyba któraś nawet była sporo poniżej 400 - bodajże najuboższa coś koło 360 kg

nic nie przesadziłem grinser006.gif

piszesz o zupełnie innej przyczepce, tych mniejszych i tam faktycznie waga była od 320kg (stara rama, inne drzwi, dach stałe okna itp)

po ponad 500kg nowe modele (hamulec najazdowy)

mała to oznaczenia n126a (n126b, n126c aż do e), jest jeszcze model z toaletą et

moja z 84 roku ważyła 450kg, model n126e, dzisiaj taka waży 530kg

http://www.niewiadow.pl/katalog/cat/11/item/247

one mają długość wnętrza 280cm, ale i mniejszą wysokość ! tam nie staniesz jak nie podniesiesz dachu

teraz policz, ma niecałe 520cm kw pow i waży ok 500kg, czyli też wychodzi 1m2/100kg

(starsze nie miały hamowanej osi, itp więc ciężko porównywać)

ze względu na wysokość porównywałem z tym większym modelem, n126n, popularnie zwanym eNką

choć wiem że określenie to używane jest ogólnie do niewiadek, IMO nie całkiem prawidłowo hmm.gif

dane są http://www.fanklub-niewiadowek.com/niewiadowki/dokumentacje_i_instrukcje.html

jako ciekawostkę dodam, że raz byłem świadkiem sprzedaży tej dużej w cenie małej, bo właśnie sprzedający nie bardzo wiedział co sprzedaje

wszedł na allegro popatrzył na ogłosznia i poszła za niecałe 2tyś

jak zapytałem czemu tak tanio sprzedał dużą to zrobił wielkie oczy, po czym uświadomiłem go, że mógł tak z tysiak spokojnie więcej skasować icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nic nie przesadziłem

> piszesz o zupełnie innej przyczepce, tych mniejszych i tam faktycznie waga była od 320kg (stara

> rama, inne drzwi, dach stałe okna itp)

> po ponad 500kg nowe modele (hamulec najazdowy)

> mała to oznaczenia n126a (n126b, n126c aż do e), jest jeszcze model z toaletą et

> moja z 84 roku ważyła 450kg, model n126e, dzisiaj taka waży 530kg

> http://www.niewiadow.pl/katalog/cat/11/item/247

> one mają długość wnętrza 280cm, ale i mniejszą wysokość ! tam nie staniesz jak nie podniesiesz

> dachu

> teraz policz, ma niecałe 520cm kw pow i waży ok 500kg, czyli też wychodzi 1m2/100kg

> (starsze nie miały hamowanej osi, itp więc ciężko porównywać)

> ze względu na wysokość porównywałem z tym większym modelem, n126n, popularnie zwanym eNką

> choć wiem że określenie to używane jest ogólnie do niewiadek, IMO nie całkiem prawidłowo

> dane są http://www.fanklub-niewiadowek.com/niewiadowki/dokumentacje_i_instrukcje.html

> jako ciekawostkę dodam, że raz byłem świadkiem sprzedaży tej dużej w cenie małej, bo właśnie

> sprzedający nie bardzo wiedział co sprzedaje

> wszedł na allegro popatrzył na ogłosznia i poszła za niecałe 2tyś

> jak zapytałem czemu tak tanio sprzedał dużą to zrobił wielkie oczy, po czym uświadomiłem go, że

> mógł tak z tysiak spokojnie więcej skasować

OK - wszystko jasne - ja myślałem o "zapiekance" czy N126 a ty o N126N palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fajna! To polska produkcja?

> Jak z korozją?

no co ty ... to jak VW, nówka sztuka po dziadku, tyle z NL hehe.gif

niemiecka buda, ale sprowadzona z NL

to nie rdzewieje wink.gif - blacha alu, rama ocynk, a przecież zimą stoi, więc soli nie łyka

problem jest (jak jest) ze szczelnością (sciany/dach, wszelkie przebicia - okna itp)

to jest konstrukcja szkieletowa, oparta na drewnie, jak woda się dostanie to ...

zgnije od środka, czasem bywa tak że zauważysz jak już ze szkieletu zostało próchno

i sama naprawa jest dość kłopotliwa

dlatego mówi się na nie sandwicz - konstrukcja wygląda tak:

- z zew blacha aluminiowe, środek szkielet drewniany wypełniony styropianem ok 3cm, od wew jakaś dykta/sklejka

przez to jest cieplej niż w laminatowych niewiadówkach ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przez to jest cieplej niż w laminatowych niewiadówkach

niewiadka z wymienioną tapicerką jest równie ciepła jak te zachodnie sandwiche

tyle, że trzeba dać nie najtańszą wykładzinę za 5 pln/m^2 a normalny "dywan"

kolega jeździ "zapiekanką" na narty w dwie osoby i opowiadał mi , że do minus 15 dawali radę z trumą włączoną na pół gwizdka

jedynie problem był z wilgocią skraplającą się na przedniej i tylnej szybie - boki na zmienione na podwójne ok.gif

20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niewiadka z wymienioną tapicerką jest równie ciepła jak te zachodnie sandwiche

> tyle, że trzeba dać nie najtańszą wykładzinę za 5 pln/m^2 a normalny "dywan"

raczej nie ma szans, chyba że ten dywan będzie miał 2-3cm grubości, bo tyle jest styropianiu w sandwiczu

> kolega jeździ "zapiekanką" na narty w dwie osoby i opowiadał mi , że do minus 15 dawali radę z

> trumą włączoną na pół gwizdka

mała powierzchnia to daję radę, żeby porównywać trzeba by sprawdzić jak szybko się wyziębia

tzn nagrzać np do 25'C wew i zostawić np na 10h

też mam znajomego co eNką jeździ na narty, zresztą jak popatrzysz na parkingach to widać stróżówki z niewiadek wink.gif

więc dać się da, weź pod uwagę że truma w niewiadce grzeje 6mkw, a taka sama jest np w 5m budzie i też daje radę

w którejś gazecie był test przyczepy przy ponad -20'C, nie było problemu z nagrzaniem, a właśnie z parowaniem, a raczej oszranianiem się zawiasów, zamków itp mostków termicznych

u mnie przy ok 0'C czuć już nieprzyjemny chłód od podłogi, mimo że jest podwójna z wypełnieniem styropianem

wiem że jeżdżący zimą stosują maty grzejne na podłogę wink.gif

ja widzę też różnicę latem, słońce niewiadkę nagrzewało znacznie mocniej jak hobby

> jedynie problem był z wilgocią skraplającą się na przedniej i tylnej szybie - boki na zmienione na

> podwójne

właśnie, w tych nowych niewiadkach są już szyby podwójne, na pojedynczych woda się strasznie skrapla, nawet latem w chłodniejsze dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Tuż przed świętami dotarła do mnie wiadomość o upadłości zakładów w Niewiadowie. Załoga już dostała wypowiedzenia, trwa spisywanie majątku. Pewne jest, że produkcja będzie kontynuowana do końca maja (kilkanaście kamperów na ducato i jeden terenowy na Iveco 4x4 oraz kilkanaście przyczep - podwykonawstwo dla jakiejś francuskiej firmy). Syndyk na razie mówi załodze, że będzie chciał uratować zakład i utrzymać produkcję, ale jak to wyjdzie w praniu, to się okaże. W każdym razie może być też tak, że części do "Niewiadówek" staną się coraz trudniej dostępne - mówię tu przede wszystkim o elementach poszycia, oknach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Uff, wreszcie się udało clown.gif

Muzeum znalazłem w necie w marcu 2011 (data założenia wątku), ale jakoś zawsze nie było nam po drodze 893goodvibes.gif

Miałem dwa główne cele w tym muzeum:

1) 126p zlosnik.gif (lewy górny róg)

2) Przyczepa namiotowa (prawy dolny róg)

----> FOTO ok.gif

Niestety jak na złość z przyczepą wyszła lipa sick.gif

Tzn fizycznie była, ale nie rozłożona buu.gif

Za to Maluszek był i od niego zaczynam zlosnik.gifok.gif

dsc0007ah.jpg

mal002.jpg

mal003.jpg

mal004.jpg

mal005.jpg

mal006.jpg

mal007.jpg

mal008.jpg

No i cała reszta ekspozycji wink.gif

inne001.jpg

inne002.jpg

inne003.jpg

-----

inne004.jpg

-----

inne005.jpg

inne006.jpg

-----

inne007q.jpg

inne008.jpg

inne009.jpg

-----

inne010.jpg

inne011.jpg

-----

inne012f.jpg

inne013.jpg

-----

inne014.jpg

inne015.jpg

inne016.jpg

inne017q.jpg

-----

inne018.jpg

inne019.jpg

inne020.jpg

inne021.jpg

inne022.jpg

-----

inne023.jpg

-----

inne024.jpg

Miejsce ciekawe, choć mimo wszystko wyobrażałem je sobie troszkę lepiej zlosnik.gif

No i wkurzyło mnie, że Maluch miał za mało powietrza w oponach zlosnik.gif

Na wycieczkę zabraliśmy zaprzyjaźnioną parę i dowiedzieliśmy się wszystkiego na temat spływu kajakowego, w którym weźmiemy udział wink.gif

KONIEC grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uff, wreszcie się udało

> Muzeum znalazłem w necie w marcu 2011 (data założenia wątku), ale jakoś zawsze nie było nam po

> drodze

> Miałem dwa główne cele w tym muzeum:

> 1) 126p (lewy górny róg)

> 2) Przyczepa namiotowa (prawy dolny róg)

> ----

> Niestety jak na złość z przyczepą wyszła lipa

> Tzn fizycznie była, ale nie rozłożona

> Za to Maluszek był i od niego zaczynam

> No i cała reszta ekspozycji

> -----

> -----

> -----

> -----

> -----

> -----

> -----

> -----

> -----

> Miejsce ciekawe, choć mimo wszystko wyobrażałem je sobie troszkę lepiej

> No i wkurzyło mnie, że Maluch miał za mało powietrza w oponach

> Na wycieczkę zabraliśmy zaprzyjaźnioną parę i dowiedzieliśmy się wszystkiego na temat spływu

> kajakowego, w którym weźmiemy udział

> KONIEC

grinser006.gifok.gif

A ja dzisiaj na wiosce odpoczywałem... :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uff, wreszcie się udało

> Muzeum znalazłem w necie w marcu 2011 (data założenia wątku), ale jakoś zawsze nie było nam po

> drodze

> Miałem dwa główne cele w tym muzeum:

> 1) 126p (lewy górny róg)

> 2) Przyczepa namiotowa (prawy dolny róg)

> ----

> Niestety jak na złość z przyczepą wyszła lipa

> Tzn fizycznie była, ale nie rozłożona

> Za to Maluszek był i od niego zaczynam

> No i cała reszta ekspozycji

> Miejsce ciekawe, choć mimo wszystko wyobrażałem je sobie troszkę lepiej

> No i wkurzyło mnie, że Maluch miał za mało powietrza w oponach

> Na wycieczkę zabraliśmy zaprzyjaźnioną parę i dowiedzieliśmy się wszystkiego na temat spływu

> kajakowego, w którym weźmiemy udział

> KONIEC

Ja w zeszłym roku w maju zabrałem tam swoją obecną mulher.gif na część pierwszej randki i jak dotąd jestesmy razem zlosnik.gif.

Samo muzem mnie też trochę rozczarowało, ale kemping i okolica fajne są.

Grzesiek (obecnie współwłaściciel firmy prowadzącej cały obiekt) to mój dobry znajomy, który od lat pasjonuje się caravaningiem ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.