Skocz do zawartości

Po czym poznać że trzeba wymienić wahacz


stepien2

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepiej brecha między wahacz a zwrotnicę przy trzpieniu i lekko podważasz ... jeśli występuje luz to wahacz do wymiany, jeśli nie ma luzu to OK. Jeszcze warto sprawdzić wszystkie gumy/tuleje gumowe czy nie są oberwane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podnosisz samochód na lewarku i ruszasz kołem na prawo/lewo góra/dół i sprawdzasz czy ma luz.... na

> dole od spodu będzie widać luz na gałce

Jeśli kolega nie ma doświadczenie to może błędnie zdiagnozować w ten sposób luz który pochodzi od końcówki drążka kierowniczego a nie od wahacza.

Jak wyczujesz luz na podniesionym aucie tylko w osi skrętu (czyli prawo i w lewo) to duże prawdopodobieństwo wybicia końcówki drążka - tu najlepiej druga osoba która położy dłoń na samym sworzniu i wyczuje uderzenia.

Tak czy siak - jeśli ktoś nie ma albo ma małe doświadczenie i szuka luzu w zawieszeniu może błędnie zdiagnozować ich lokalizację (winowajcę)

Jeśli kolega chce wyszukać luz od wahacza to tak jak pisałem - brecha i tam gdzie atakujesz tam sprawdzasz. Jeśli masz wybity sworzeń w mocowaniu zwrotnicy to wystarczy tylko obserwacja sworznia podczas gdy druga osoba kręci kierownicą (samochód musi stać na kołach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie stwierdzono małe luzy na nieszczęsnych sworzniach po dwóch stronach. Wstrzymać się z

> wymianą, aż odczuwalne będą te luzy w prowadzeniu auta, czy lepiej od razu wymienić ?

Co znaczy małe...

Po mojemu mały luz to czas do obserwacji i na zbieranie kaski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co znaczy małe...

> Po mojemu mały luz to czas do obserwacji i na zbieranie kaski...

mały luz oznacza, że jak ruszał kołem to był wyczuwalny. Nic nie stuka, puka, opon nie ścina a auto dobrze się prowadzi. Myślę, że na przeglądzie przejdzie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mały luz oznacza, że jak ruszał kołem to był wyczuwalny. Nic nie stuka, puka, opon nie ścina a auto

> dobrze się prowadzi. Myślę, że na przeglądzie przejdzie to.

Wiesz, że przegląd to nie wszystko?

Jak jeździsz dużo i jeszcze np. po dziurawych drogach to warto sie już rozglądać za wahaczami.

Chodzi o bezpieczeństwo. Całe koło trzyma się tylko na tym jednym małym sworzniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiesz, że przegląd to nie wszystko?

> Jak jeździsz dużo i jeszcze np. po dziurawych drogach to warto sie już rozglądać za wahaczami.

> Chodzi o bezpieczeństwo. Całe koło trzyma się tylko na tym jednym małym sworzniu.

Wiem, że przegląd to nie wszystko. Pytanie czy już robić skoro jeszcze nie dają się odczuć. W sumie byłem u 3 osób i każda wyczuwała te małe luzy. Ale nikt nie powiedział bym już leciał na wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się powtórzę...

Po mojemu mały luz to czas do obserwacji i na zbieranie kaski...

Znaczy nie musisz już lecieć wymieniać, ale wymagają doglądania i kontroli.

Nie ma co panikować, ale lekceważyć też nie wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja się powtórzę...

> Po mojemu mały luz to czas do obserwacji i na zbieranie kaski...

> Znaczy nie musisz już lecieć wymieniać, ale wymagają doglądania i kontroli.

> Nie ma co panikować, ale lekceważyć też nie wolno.

A wymieniał ktoś z Was same sworznie? W sumie niby się nie da,

ale jeśli sworzeń jest przynitowany, to w Intercars widziałem same

sworznie w cenie 1/5 ceny nowego wahacza. Przykręca się je na śruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nawet z Tobą już debatowaliśmy na ten temat.

Najpierw musisz kupić wahacz z wymiennym sworzniem.

Dopiero potem można debatować, czyli ew zysk przy następnej wymianie.

Co potencjalnie jest dobrym pomysłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba nawet z Tobą już debatowaliśmy na ten temat.

> Najpierw musisz kupić wahacz z wymiennym sworzniem.

> Dopiero potem można debatować, czyli ew zysk przy następnej wymianie.

> Co potencjalnie jest dobrym pomysłem...

Ok, gdzieś koło maja wrócimy do tematu, mam wtedy duży przegląd

120 kkm + przegląd rejestracyjny i się okaże co i jak smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mocniej teraz obserwuję. Kaskę zaczynam zbierać bo przy okazji zrobię końcówki drążka i wymienię gumy na stabilizatorze. Wahacz oczywiście będzie TRW, ale tu się zastanawiam czy nie kupić wahacza od Bravo z wymiennym sworzniem. Wystarczy wymienić 1 tuleję i będzie pasował do Stilo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A wymieniał ktoś z Was same sworznie? W sumie niby się nie da,

> ale jeśli sworzeń jest przynitowany, to w Intercars widziałem same

> sworznie w cenie 1/5 ceny nowego wahacza. Przykręca się je na śruby.

Dokształciłem się (przypadkowo) w sprawie wahaczy do Stilo i podzielę sie informacjami:

Od 2001 do 2004 - wahacz z główką sworznia 12mm - ASO pond 400zł z gwarancją 2lata, zamiennik TRW od 270zł

Od 2004 do 2006 - wahacz z główką sworznia 14mm - ASO pond 800zł (chyba) z gwarnacją 2 lata, zamiennik? -(krakow_kult mi mówiła ale nie pamiętam)

Od 2006 do końca produkcji - wahacz profilowany z blachy z wymienialnym sworzniem (tu najprawdopodobniej 14mm) - Dowiedziałem sie przypadkowo od sprzedawcy, który sprzedał wahacz odlany 14mm 2004-2006 do Stilo po 2006 i miał zwrot bo nie pasował, sprowadzał później z blachy z wymienialnym sworzniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

U mnie jest tak, ze po podniesieniu auta, na biegu, proba kreceniem kola przod-tyl (w kierunku toczenia) slychac pieknie mechanizm roznicowy:)

Luz ok pol centymenta:)

Na szczescie nie ma luzow na boki:)

Ale wymiane wachaczy, amorow, stabilizatorow i gum na tylnym moscie mam za soba:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest to co szło na pierwszy montaż?

Jeśli pytasz mnie o Stilony po 2006 roku z wahaczami z profilowanej blachy to nie wiem niewiem.gif ja mam sporo starszego 12mm (nie okrojonego w wyposażenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja wiem że mam 14mm, auto produkcja grudzień 2005.

> Ciekawe czy taki blaszany by wszedł...

Leszek zwróć uwagę, że Darek o sworzniu pisze nie o dziurce w tulejce....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli pytasz mnie o Stilony po 2006 roku z wahaczami z profilowanej blachy to nie wiem ja mam

> sporo starszego 12mm (nie okrojonego w wyposażenie)

no właśnie mam po 2006r i ciekawym tematu, bo prędzej czy później trzeba będzie zrobić zawieszenie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokształciłem się (przypadkowo) w sprawie wahaczy do Stilo i podzielę sie informacjami:

> Od 2001 do 2004 - wahacz z główką sworznia 12mm - ASO pond 400zł z gwarancją 2lata, zamiennik TRW

> od 270zł

> Od 2004 do 2006 - wahacz z główką sworznia 14mm - ASO pond 800zł (chyba) z gwarnacją 2 lata,

> zamiennik? -(krakow_kult mi mówiła ale nie pamiętam)

> Od 2006 do końca produkcji - wahacz profilowany z blachy z wymienialnym sworzniem

Prawda co mówisz. Zamówiłem do siebie po 2004 a do 2006 i przyszedł mi Lemforder który okazał się być profilowany z blachy ale - dla roczników po 2006!!! (Pasuje on takze do nowego bravo). Cena tego Lemfordera wynosiła ok 390PLN.

Najmniejszy wybór jest właśnie dla 2004-2006 (ehhh oryginał mi padł po 43kkm - SZOK) - ten występuje jako odlew. Nowy w ASO 850PLN!!!!! Ja kupiłem zamiennik Delphi za 380PLN. Po za nim był Ocap i MagnetiMarelli czyli wybór nijaki...

Od 2001 do 2004 - jak napisałeś - są TRW za gorsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie stwierdzono małe luzy na nieszczęsnych sworzniach po dwóch stronach. Wstrzymać się z

> wymianą, aż odczuwalne będą te luzy w prowadzeniu auta, czy lepiej od razu wymienić ?

Jaja sobie robisz zadając takie pytania?

Wymieniaj jak najszybciej, no chyba, że lubisz adrenalinę na drodze. Samochód z niesprawnym zawieszeniem, jest na drodze, w sytuacjach ekstremalnych nieprzewidywalny w swoim zachowaniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaja sobie robisz zadając takie pytania?

> Wymieniaj jak najszybciej, no chyba, że lubisz adrenalinę na drodze. Samochód z niesprawnym

> zawieszeniem, jest na drodze, w sytuacjach ekstremalnych nieprzewidywalny w swoim zachowaniu .

Ja tu nie piszę o jakimś masakrycznym luzie, że koła latają jak głupie. Nic nie stuka i nie puka. Luz jest bardzo mały, na szarpakach facet nic nie wykrył niepokojącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gumy na stabilizatorze sa wymienne ?

bo ztcp to wymienic sie je da ale to jest bez sensu bo bardzo szybko leca i jedynym racjonalnym wyjsciem jest zakup gum razem ze stabilizatorem

no chyba ze tu tez byly roznice w zaleznosci od rocznika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A gumy na stabilizatorze sa wymienne ?

> bo ztcp to wymienic sie je da ale to jest bez sensu bo bardzo szybko leca i jedynym racjonalnym

> wyjsciem jest zakup gum razem ze stabilizatorem

> no chyba ze tu tez byly roznice w zaleznosci od rocznika

Gumy są na allegro (jakieś rzemiosło) można je wymieniać rozbijając oryginalną obudowę.

p.s.

wymiana stabilizatora to lepsza jazda - trzeba odkręcić kołyskę waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokształciłem się (przypadkowo) w sprawie wahaczy do Stilo i podzielę sie informacjami:

> Od 2001 do 2004 - wahacz z główką sworznia 12mm

> Od 2004 do 2006 - wahacz z główką sworznia 14mm

To główka zworznia ma zmieniony rozmiar gwintu, czy otwór w tuleji metalowo-gumowej?

Ja mam M14x1,25 śrubę tulei przedniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To główka zworznia ma zmieniony rozmiar gwintu, czy otwór w tuleji metalowo-gumowej?

> Ja mam M14x1,25 śrubę tulei przedniej.

Zmiana jest w sworzniu wahacza - czyli ta część która wchodzi w zwrotnicę od dołu i jest ściskana równocześnie zabezpieczana śrubą na przelot. Co do rozmiarów mocowań wahacza - tuleja metalowo-gumowa i poduszka wahacza - są na 99,99% takie same - kołyska uniwersalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmiana jest w sworzniu wahacza - czyli ta część która wchodzi w zwrotnicę od dołu i jest ściskana

> równocześnie zabezpieczana śrubą na przelot. Co do rozmiarów mocowań wahacza - tuleja

> metalowo-gumowa i poduszka wahacza - są na 99,99% takie same - kołyska uniwersalna

na 300000% różne są dziurki w tulejce metalowo gumowej...12 duży wybór, 14 mniej i drożej

To info ze sworzniem było dla mnie nowością spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co do rozmiarów mocowań wahacza - tuleja

> metalowo-gumowa i poduszka wahacza - są na 99,99% takie same - kołyska uniwersalna

Właśnie że zmieniono mocowanie wahacza 6/2004 kod zmiany 8871 ze śruby M12 na M14 i tym się różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie TRW, to wyrzucanie pieniędzy, u mnie wytrzymały rok a zaczęły stukać po 3 miesiącach. Zawsze rozpadają się tylne tuleje gumowo-metalowe i zawsze pierwsza leci prawa. Czy ktoś może polecić pewne wahacze lub dobrego producenta samych tulei?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie stwierdzono małe luzy na nieszczęsnych sworzniach po dwóch stronach. Wstrzymać się z

> wymianą, aż odczuwalne będą te luzy w prowadzeniu auta, czy lepiej od razu wymienić ?

Tydzień temu podczas wymiany oleju, itp. tez miałem małe luzy na wahaczu. Dzsiaj byłem na wymianie wahacza. Po zdemontowaniu starego obejrzałem go dokładnie i zbladłem. Sworzeń był zupełnie zniszczony i lużny. Jedna większa dziura i mogłem wracać na lawecie. Nie czekaj tylko kupuj wahacze i wymieniaj. Nie zapomnij o śrubie sworznia wahacza. Moja była wygięta i mocno sfatygowana. Do Stilo to koszt około 5 PLN (śruba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że i z nowym wahaczem po wjechaniu w dziurę możesz wrócić na lawecie. Niedługo mam przegląda auta i tam sobie dokładnie obejrzę jak to wygląda. Nie zawsze trzeba od razu lecieć i wymieniać. Na spokojnie nazbieram sobie pieniążki na wahacze i końcówki drążka bo przy okazji wymienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.