Skocz do zawartości

Brava JTD - wymiana silnika


Rekomendowane odpowiedzi

Na ostatniej wizycie u mechanika usłyszałem pocieszające słowa - "ten silnik to tragedia".

Odnosiło się to do braku kompresji, spowodowanych tym problemów z odpalaniem w temperaturach niższych niż -3 st.C i apetytem na olej w ilościach ok 1,5l na 100km frown.gif

Zastanawiam się co dalej. Oczywiście można remontować silnik - koszt pewnie parę tyś. zł ale ostatnio zacząłem się zastanawiać nad wymianą całego silnika.

Problem jest taki że wszędzie widzę ogłoszenia w stylu: silnik 1.9 JTD 105KM a z tego co wiem to mój jest CF3 100KM.

VIN ZFA18200005109455

No i tutaj pojawia się pytanie. Jak wygląda możliwość założenia do mojej Bravy "dowolnego" silnika 1.9 JTD?

Przejmować się mocą silnika czy nie. Jak wygląda kompatybilność osprzętu, mocowań? Co z oprogramowaniem kompa?

Z góry dzięki za sensowne odpowiedzi wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mój jest CF3 100KM.

Zgadza się - Eper potwierdza , że masz już wersję CF-3 100KM .

> No i tutaj pojawia się pytanie. Jak wygląda możliwość założenia do mojej Bravy "dowolnego" silnika

> 1.9 JTD?

Możliwość jest , ale nie plug & play .

> Jak wygląda kompatybilność osprzętu, mocowań? Co z

> oprogramowaniem kompa?

Trochę o kompatybilności elektrycznej smirk.gif

Silnik CF-2 , czyli 105KM nie ma jeszcze sterownia turbo z ECU , EGR jest także inny , jak i również wtryskiwacze , nie posiada klapy gaszącej - to chyba najistotniejsze różnice .

Po swapie motoru z osprzętem w tą stronę , w najlepszym wypadku sterownik silnika widziałby cały czas kilka błędów i auto może by jakoś jeździło , ale na pewno nie tak jak powinno ...

ECU CF-2 i CF-3 nie są ze sobą zgodne pod względem ilości i sygnałów na pinach , mają nawet inne złączki nie mówiąc już o sofcie .

Jeśli masz problem ze znalezieniem silnika 100KM to lepiej rozejrzyj się za CF-3 110KM z Marei + ew. ECU z roczników 2001/02 - na pewno będzie mniej kombinacji niż ze 105KM ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ma wymieniać osprzęt i komputer?

Z pierwszego postu zrozumiałem, ze zużyty jest sam silnik.

Jeśli kupi nowszy silnik, to najprawdopodobniej przełoży bez problemów goły silnik, a osprzęt i komputer zostają.

Trzeba sprawdzić, czy parametry mechaniczne silników pokrywają się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli kupi nowszy silnik, to najprawdopodobniej przełoży bez problemów goły silnik, a osprzęt i

> komputer zostają.

Chyba jednak starszy wink.gif

> Trzeba sprawdzić, czy parametry mechaniczne silników pokrywają się.

Jeśli porównywać tylko goły silnik to dół jest raczej taki sam , ale na 100% jest inna głowica i pokrywa zaworów , więc pod względem mechanicznym - czyli chociażby umiejscowienia otworów/szpilek do mocowania osprzętu może być spory problem .

No , ale może ktoś robił taki downgrade i się odezwie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba jednak starszy

> Jeśli porównywać tylko goły silnik to dół jest raczej taki sam , ale na 100% jest inna głowica i

> pokrywa zaworów , więc pod względem mechanicznym , czyli chociażby otworów/szpilek do

> mocowania osprzętu może być spory problem .

> No , ale może ktoś robił taki downgrade i się odezwie .

Ja robiłem taką przekładkę w Peugeocie 806 i wkładałem silnik z 406. Osprzęt był inny, miska olejowa, łapy, listwa wtryskowa itp.

To co mi nie pasowało to montowałem ze starego silnika, ale wszystkie otwory w kadłubie silnika pasowały.

Tylko ja wkładałem nowszy silnik niż miałem wcześniej, przy odwrotnej operacji może brakować np jakiegoś mocowania w kadłubie i będzie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgadza się - Eper potwierdza , że masz już wersję CF-3 100KM .

> Silnik CF-2 , czyli 105KM nie ma jeszcze sterownia turbo z ECU , EGR jest także inny

Witam.Z tego co mi wiadomo to silniki CF3 w bravo i brava mają normalną turbine.Pasowało by żeby kolega zrobił fotkę suszarki to by było wiadomo.Co do EGR-u to wiadomo że będzie inny niż w wersji CF2 i klapka gasząca też będzie.Może być tak że sam słupek CF3 będzie pasił od maryśki bez większych problemów.

Tak więc na początek parę fotek tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.Z tego co mi wiadomo to silniki CF3 w bravo i brava mają normalną turbine.

Oba mają turbo bez zmiennej geometrii .

Marea CF-3 110KM ma już turbo ze zmienna geo .

Przy czym w CF-3 turbo jest sterowane poprzez overboost z ECU , a w CF-2 jeszcze mechanicznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oba mają turbo bez zmiennej geometrii .

> Marea CF-3 110KM ma już turbo ze zmienna geo .

> Ale w CF-3 turbo jest sterowane poprzez overboost z ECU , a w CF-2 jeszcze mechanicznie .

Mam Maryśkę z silnikiem CF3 i nawet osobiście wyciągałem u siebie turbine i wiem że jest ze zmiennym geo,ale mówię o silnikach w Brava i Bravo.Mimo że jest tam już silnik CF3 to nadal ma zwykłe turbo.CF3 to jak wiesz ekologia a przy niej może być zwykłe turbo za to musi mieć już nowy układ EGR.Fotki kolegi by wszystko wyjaśniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PS. czy na samym silniku jest jakiekolwiek oznaczenie jego typu ?

Nie kojarzę nic takiego , nr a więc i typ silnika i tak jest w VIN .

Zrób fotkę komory silnika od góry to będzie wiadomo jaki naprawdę masz waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli masz problem ze znalezieniem silnika 100KM to lepiej rozejrzyj się za CF-3 110KM z Marei +

> ew. ECU z roczników 2001/02 - na pewno będzie mniej kombinacji niż ze 105KM

Możesz parę zdań na ten temat dopowiedzieć? Co trzeba by było zrobić przy takiej podmianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz parę zdań na ten temat dopowiedzieć? Co trzeba by było zrobić przy takiej podmianie?

OK .

Coś więcej skrobnę później .

Na razie zerknij tutaj :

1 1,9JTD 100KM jak na moje oko .

2. 100KM o ile fotka jest prawdziwa to silnik jest tez z B/B ok.gif

3. kompletny 100KM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OK .

> Coś więcej skrobnę później .

> Na razie zerknij tutaj :

> 1 1,9JTD 100KM jak na moje oko .

> 2. 100KM o ile fotka jest prawdziwa to silnik jest tez z B/B

> 3. kompletny 100KM

Wysłałem zapytania do sprzedających o VIN. Może odpowiedzą.

Ten z drugiego linka podaje kod silnika 182B4 a więc raczej CF2 bo CF3 z tego co wiem ma kod 182B9. Może jakaś stara, "używana" fotka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na ostatniej wizycie u mechanika usłyszałem pocieszające słowa - "ten silnik to tragedia".

> Odnosiło się to do braku kompresji, spowodowanych tym problemów z odpalaniem w temperaturach

> niższych niż -3 st.C i apetytem na olej w ilościach ok 1,5l na 100km

> Zastanawiam się co dalej. Oczywiście można remontować silnik - koszt pewnie parę tyś. zł ale

> ostatnio zacząłem się zastanawiać nad wymianą całego silnika.

> Problem jest taki że wszędzie widzę ogłoszenia w stylu: silnik 1.9 JTD 105KM a z tego co wiem to

> mój jest CF3 100KM.

> VIN ZFA18200005109455

> No i tutaj pojawia się pytanie. Jak wygląda możliwość założenia do mojej Bravy "dowolnego" silnika

> 1.9 JTD?

> Przejmować się mocą silnika czy nie. Jak wygląda kompatybilność osprzętu, mocowań? Co z

> oprogramowaniem kompa?

> Z góry dzięki za sensowne odpowiedzi

jaki przebieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wg licznika 198 tyś km, wg FES'a jakieś 205 tyś km.

A na ile jest prawdziwy?

Bo jak prawdziwy to wg mnie bardzo mało jak na taki pad.gif

A taki niby osławiony JTD

Chociaż mi się wydaje, że jak ma 100 KM to to jest TD a nie JTD

Chociaz nie wiem czym się one różnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A na ile jest prawdziwy?

Kto to wie wink.gif Jestem w Polsce II właścicielem, poprzedni jeździł nim rok. Ile było wyjeżdżone za granicą to nie wiem.

> Bo jak prawdziwy to wg mnie bardzo mało jak na taki

> A taki niby osławiony JTD

Może ma dwa-trzy razy tyle smile.gif

> Chociaż mi się wydaje, że jak ma 100 KM to to jest TD a nie JTD

To jest JTD. Zwykłe TD miały 75KM.

Problem w tym że JTD były dwa rodzaje (105KM i 100KM) a tego 100KM jest najwyraźniej mniej co widać po ofertach na rynku i wiedzy sprzedających smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ad.1 Niestety wg sprzedającego silnik 105KM.VINu nie ma.

Fotka na 100% przedstawia CF-3 z B/B 100KM - pytałeś go może czy dał prawdziwe zdjęcie w ogłoszeniu ?

> Silnik z Niemiec i tylko 170tyś km

Marna szansa wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A na ile jest prawdziwy?

> Bo jak prawdziwy to wg mnie bardzo mało jak na taki

> A taki niby osławiony JTD

> Chociaż mi się wydaje, że jak ma 100 KM to to jest TD a nie JTD

> Chociaz nie wiem czym się one różnią?

Znam osobiście parę JTDków ktorych właściciele mają 200k km na budziku a realnie ponad 400k km i te silniki chodzą i jeszcze z 200k km jest przed nimi. A to że sypie się osprzęt i wszystko dookoła to standard jak na takie przebiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A taki niby osławiony JTD

w alfie 146 jtd mam 262 tys km , sprowadzony z francji , więc tak naprawdę cholera wie ile ma , kupiony w ciemno za śmieszne pieniądze , ani grama oleju nie bierze

w drugiej 156 jtd 16v 224tys , też nic się nie dzieje

ja złego słowa na jtd nie powiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzisiaj telefon od mechanika - miał się dowiedzieć ile będzie +/- kosztował remont (szlif czego tam trzeba, uszczelnianie itp).

Wyszła mu kwota minimalna 800 zł - najprawdopodobniejsza 2500 zł - maksimum nawet 4000 zł.

Oczywiście dokładnie będzie wiadomo po rozebraniu maszyny.

No i mam zagwozdkę bo wymiana silnika to ok 2000zł (1300 - 1500 za silnik + 500 robocizna) ale tutaj z kolei mam problem z pozyskaniem silnika CF3, sprzedający sami nie wiedzą co sprzedają frown.gif

Inny silnik z przeróbkami to trochę za dużo zabawy - tym bardziej że nie wiem co trzeba by zrobić smile.gif (mechanik też pewnie nie)

BTW: czy w CF3 można zaślepić EGR'a ? Przy okazji rozbierania silnika może bym się na to skusił.

p.s tutaj silniczek chyba po pożarze confused.gif

link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i dzisiaj telefon od mechanika - miał się dowiedzieć ile będzie +/- kosztował remont (szlif

> czego tam trzeba, uszczelnianie itp).

> Wyszła mu kwota minimalna 800 zł - najprawdopodobniejsza 2500 zł - maksimum nawet 4000 zł.

> Oczywiście dokładnie będzie wiadomo po rozebraniu maszyny.

> No i mam zagwozdkę bo wymiana silnika to ok 2000zł (1300 - 1500 za silnik + 500 robocizna) ale

> tutaj z kolei mam problem z pozyskaniem silnika CF3, sprzedający sami nie wiedzą co sprzedają

> Inny silnik z przeróbkami to trochę za dużo zabawy - tym bardziej że nie wiem co trzeba by zrobić

> (mechanik też pewnie nie)

> BTW: czy w CF3 można zaślepić EGR'a ? Przy okazji rozbierania silnika może bym się na to skusił.

> p.s tutaj silniczek chyba po pożarze

> link

Nie wiem jaki mechanik bierze za wymianę silnika 500zł. niewiem.gif

Możesz spokojnie szukać JTD 105 KM będzie pasował bez problemu tylko więcej będzie zabawy z przekładaniem maneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

No i skończyło się na remoncie silnika

Szlif głowicy, cylindrów, tłoków, nowe pierścienie, szklanki, uszczelki itp, itd.

Koszt końcowy 2730zł, dodatkowo wymiana całego rozrządu czyli kolejne 500zł frown.gif

Niestety sprzedawcy z allegro za cholerę nie wiedzą co sprzedają a co gorsza jak się człowiek chce o coś dopytać to albo się nie odzywają albo opowiadają jakieś głupoty.

Przy okazji dowiedziałem się że ktoś już grzebał coś w EGR i go zablokował - odpada więc problem z zaślepieniem.

Teraz pozostaje tylko dotrzeć no i jeździć do końca dni - moich albo bravki wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.