Skocz do zawartości

Kupno auta z dowodem rejestracyjnym ważnym czasowo


pilzner

Rekomendowane odpowiedzi

Jest karta pojazdu i tymczasowy dowód rejestracyjny.

1. Czy jest możliwe kupno takiego auta i przerejestrowanie go?

2. Jeżeli tak, to czy takie auto kupuje się z ubezpieczeniem OC (ubezpieczenie i tak byłoby wypowiedziane, ale potrzebne byłoby do czasu przerejestrowania auta)?

Pytanie dodatkowe, czy można ubezpieczyć auto w ramach AC do czasu przerejestrowania a nawet przed odbiorem auta od sprzedawcy mając wszelkie dane tego pojazdu? Chodzi o to, by odebrane auto po wyjeździe na ulice było w pełni ubezpieczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można sprzedać nawet bez dowodu, np. z kwitkiem, że policja zabrała.

a KRD na to niemożliwe smirk.gif

Quote:

art 74

2b. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje się warunkowo, jeżeli właściciel pojazdu złoży oświadczenie, że w okresie od tej rejestracji do wydania dowodu rejestracyjnego nie nastąpi zmiana w zakresie własności pojazdu.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a KRD na to niemożliwe

> Quote:

> art 74

> 2b. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje się warunkowo, jeżeli właściciel pojazdu złoży

> oświadczenie, że w okresie od tej rejestracji do wydania dowodu rejestracyjnego nie nastąpi

> zmiana w zakresie własności pojazdu.

A jeśli nastąpi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a KRD na to niemożliwe

> Quote:

> art 74

> 2b. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje się warunkowo, jeżeli właściciel pojazdu złoży

> oświadczenie, że w okresie od tej rejestracji do wydania dowodu rejestracyjnego nie nastąpi

> zmiana w zakresie własności pojazdu.

Sprzedać auto bez dowodu, który zabrała policja np. z powodu wypadku można. Nowy właściciel naprawia samochód, robi badanie techniczne i odbiera zabrany wcześniej dowód z WK.

Paragraf, który podałeś tyczy się wydanego pozwolenia czasowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z czym będą cyrki? Ze sprzedażą?

Przepisy mówią, że do rejestracji potrzebny jest min. dowód rejestracyjny. Znam z opowiadań typu urban legend, że WK nie chciał zarejestrować na "miekkim dowodzie" i znam takie, że jakieś dziwne upoważnienia od poprzedniego właściciela przechodziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo tak stanowi święty zeszyt ś.p. pani Zofii, która w tym WK pracowała 30 lat temu ?

> Jakby Pani w WK powiedziała, że zielonych samochodów nie wolno sprzedawać w lata parzyste, to też

> byś się zastosował ?

Panie mundry-spróbuj tak kupić i się przekonasz, a nie cwaniakujesz zza monitorka. Żal się czyta niektóre teksty na AK...Chyba skoro chcesz się dowiedzieć czy można coś uczynić to dzwonisz do właściwego urzędu a nie do ks. proboszcza,tak? Poza tym doinformuj się na jakich zasadach wydaje się czasowy DR i czym to jest spowodowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wydaje się czasowy DR i czym to jest spowodowane.

Problem jest w tym, że ludzie nie znają prawa. Skoro w ustawie jest napisana lista dokumentów do dostarczenia to powinno się je dostarczyć. Wielokrotnie byłem świadkiem, że petent nie wziął jakiegoś dokumentu, przejechał kawał kilometrów z Pcimia Dolnego i kłóci się z urzędniczką, że "łon to na pewno ma" albo "że łon zapłaci dodatkowo, żeby już po to nie jechać" facepalm%5B1%5D.gif

To nie jest wina tych kobiet w "okienku" tylko takie są przepisy, ale większość wie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba skoro chcesz się dowiedzieć czy można coś uczynić to dzwonisz do właściwego urzędu

Wskażesz mi urząd właściwy w zakresie określania prawa do dysponowania moją własnością ?

> Poza tym doinformuj się na jakich zasadach wydaje się czasowy DR i czym to jest spowodowane.

A co ma postępowanie administracyjne do prawa własności ?

Widzisz, pośród tych paru klas szkolnych, które udało mi się ukończyć nauczono mnie, że:

1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.

- art. 87 obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej.

Patrzę, szukam i nie widzę w tej wyliczance "świętego zeszytu pani Zofii z WK" ani "tego co powie pani z okienka w WK".

W kodeksie cywilnym nie widzę zapisu że przejście własności samochodu uzależnione jest od zgody WK na tą czynność.

Powiedz mi co się stanie w sytuacji gdy kupię samochód, złożę wniosek o rejestrację i pechowo wychodząc z WK po złożeniu tego wniosku spadnę ze schodów i spadając wpadnę pod przejeżdżający samochód skutkiem czego będzie zejście śmiertelne. Właśnie w tym momencie doszło do przejścia całości mojego majątku na spadkobierców. Czy pani z WK wybiega zza okienka i przewija film do tyłu a następnie sprowadza mnie ze schodów, żebym nie umarł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panie mundry-spróbuj tak kupić i się przekonasz, a nie cwaniakujesz zza monitorka.

Zapewniam Cię, że uda mu się kupić auto nie tylko z dowodem czasowym, ale takie z dowodem wydrukowanym na domowej drukarce, a nawet bez dowodu.

Nie wierzysz? Podpiszemy umowę K/S ja Twoje auto i nie dasz mi w ogóle dowodu rejestracyjnego. Deal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mamy patent na nieśmiertelność ! Kupuję auto i z mocy tego przepisu wiem, że do momentu wydania DR

> nie umrę ! Czyli co miesiąc kupuję najtańsze auto i żyję wiecznie

Nie od dziś wiadomo, że prawo zeszytowe stoi w hierarchii wyżej niż prawa natury!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Problem jest w tym, że ludzie nie znają prawa.

No właśnie, np. Ty. smile.gif

> Skoro w ustawie jest napisana lista dokumentów do

> dostarczenia to powinno się je dostarczyć.

Do tego nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Dyskutujemy o tym:

Quote:

nie wolno sprzedawać auta z tymczasowym dowodem.


To jest bzdura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapewniam Cię, że uda mu się kupić auto nie tylko z dowodem czasowym, ale takie z dowodem

> wydrukowanym na domowej drukarce, a nawet bez dowodu.

> Nie wierzysz? Podpiszemy umowę K/S ja Twoje auto i nie dasz mi w ogóle dowodu rejestracyjnego.

> Deal?

W jaki sposób je zarejestrujesz? Skoro jesteś pewny swoich racji, to ja o czymś nie wiem. Wyjaśnij, bo jestem ciekawy. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie, np. Ty.

> Do tego nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Dyskutujemy o tym:

> Quote:

> nie wolno sprzedawać auta z tymczasowym dowodem.

> To jest bzdura.

ok znaczy jesteś ważniejszy niż KRD - sorry... Twoja religia wygrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A po co mam je rejestrować? Ja chcę je tylko kupić.

Spodziewałem się takiej odpowiedzi hehe.gif

Przypomnę tylko nad czym dyskutyjemy

Quote:

Jest karta pojazdu i tymczasowy dowód rejestracyjny.

1.
Czy jest możliwe kupno takiego auta i przerejestrowanie go?

2. Jeżeli tak, to czy takie auto kupuje się z ubezpieczeniem OC (ubezpieczenie i tak byłoby wypowiedziane, ale potrzebne byłoby do czasu przerejestrowania auta)?


Nie mam nic więcej do dodania. skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale idźmy dalej - wskaż przepis, który uniemożliwia rejestrację takiego pojazdu.

Quote:

Art. 74. 1. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach określonych w ust. 2, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

2. Czasowej rejestracji dokonuje się:

1) z urzędu — po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;

(...)

2a. 160)
Czasowej rejestracji, o której mowa w ust. 2 pkt 1, można dokonać, pomimo braku dołączonych do wniosku o rejestrację dokumentów, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6, 6a i 8. Dokumenty te powinny zostać złożone przed wydaniem dowodu rejestracyjnego.

2b.
Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje się warunkowo, jeżeli właściciel pojazdu złoży oświadczenie, że w okresie od tej rejestracji do wydania dowodu rejestracyjnego nie nastąpi zmiana w zakresie własności pojazdu.

3. Czasowej rejestracji dokonuje się na okres nieprzekraczający 30 dni, z zastrzeżeniem ust. 4. Termin ten może być jednorazowo przedłużony o 14 dni w celu wyjaśnienia spraw związanych z rejestracją pojazdu.


Łopatologicznie Ci to tłumacząc, do rejestracji potrzebujesz "twardego" dowodu rejestracyjnego. Jeżeli go nie dostarczysz od poprzedniego właściciela w ciągu 30 dni, to Ci nie zarejestrują samochodu, bo rejestracja odbywa się z dowodem rejestracyjnym, lub na podstawie zaświadczenia o rejestracji w poprzednim wydziale komunikacji, jeżeli dowód rejestracyjny zgubiono.

Jeżeli jednak da się zarejestrować samochód mając pozwolenie czasowe i odebrać później dowód, to wskaż mi przepisy, bo może naprawdę czegoś nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pokaż mi w takim razie przepis, który zabrania sprzedaży auta z tymczasowym dowodem rejestracyjnym.

> Potem podyskutujemy.

ależ ja Ci go pokazałem.

Wraz z odbiorem tymczasowego DR zobowiązujesz się do utrzymania stanu własności w niezmienionej formie do czasu odbioru ostatecznego dokumentu.

Zmieniając stan własności w tym czasie to oświadczenie robi się nieważne, a przez to tymczasowy DR traci ważność, auto NIE POSIADA dokumentu dopuszczającego do ruchu ani jednego z integralnych dokumentów identyfikujących wymaganych przy przenoszeniu własności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokumentów identyfikujących wymaganych przy przenoszeniu własności.

Wskaż mi przepis uzależniający przejście własności samochodu od przekazania jakiegokolwiek dokumentu rejestracyjnego.

Czy w takim razie niemożliwe jest przeniesienie własności samochodu nie zarejestrowanego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ależ ja Ci go pokazałem.

> Wraz z odbiorem tymczasowego DR zobowiązujesz się do utrzymania stanu własności w niezmienionej

> formie do czasu odbioru ostatecznego dokumentu.

Jeśli nie dotrzymam zobowiązania to narażam się na krzywe spojrzenie bezradnej pani w WK. Łał!

> Zmieniając stan własności w tym czasie to oświadczenie robi się nieważne, a przez to tymczasowy DR

> traci ważność, auto NIE POSIADA dokumentu dopuszczającego do ruchu ani jednego z integralnych

> dokumentów identyfikujących wymaganych przy przenoszeniu własności.

Wskaż mi listę integralnych dokumentów wymaganych przy przeniesieniu własności pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli jednak da się zarejestrować samochód mając pozwolenie czasowe i odebrać później dowód, to

> wskaż mi przepisy, bo może naprawdę czegoś nie wiem.

Na szybko jeden ze sposobów.

Czekasz na upływ ważności pozwolenia czasowego. Po tym okresie następuje stan, w którym pojazd nie jest zarejestrowany.

Art. 72 ust. 1 pkt 5 stanowi, że rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany. Skoro pojazd nie jest zarejestrowany to wymóg złożenia tego dokumentu jest bezzasadny.

Ale dyskusja nie tego dotyczy (patrz moja odpowiedź Ozarkowi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmieniając stan własności w tym czasie to oświadczenie robi się nieważne, a przez to tymczasowy DR

> traci ważność, auto NIE POSIADA dokumentu dopuszczającego do ruchu ani jednego z integralnych

> dokumentów identyfikujących wymaganych przy przenoszeniu własności.

Chcesz powiedziec, ze przy przenoszeniu własności, czyli sprzedaży auta dowód rejestracyjny jest niezbędny? hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chcesz powiedziec, ze przy przenoszeniu własności, czyli sprzedaży auta dowód rejestracyjny jest

> niezbędny?

skoro autor pytania chce go zarejestrować to tak, jest niezbędny

za równoważne dla DR traktowane są też wszelkie pokwitowania jego zatrzymania przez organy upoważnione, ale nie tymczasowy DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na szybko jeden ze sposobów.

> Czekasz na upływ ważności pozwolenia czasowego. Po tym okresie następuje stan, w którym pojazd nie

> jest zarejestrowany.

> Art. 72 ust. 1 pkt 5 stanowi, że rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego,

> jeżeli pojazd był zarejestrowany. Skoro pojazd nie jest zarejestrowany to wymóg złożenia tego

> dokumentu jest bezzasadny.

> Ale dyskusja nie tego dotyczy (patrz moja odpowiedź Ozarkowi).

ja nie kumam czego Ty nie rozumeisz w tym przytoczonym przez SIEBIE samego fragmencie...

Pojazd był zarejestrowany, posiadał wydany dokument dopuszczenia czasowego, sprawa nie tyczy się auta nowego, bez rejestracji czy zabytkowego gdzie dokumenty zaginęły i jest po temu osobny przepis.

Mieszasz dwa stany;

- auto bez DR bo go nie miało (nowe) więc go wymagać do rejestracji nie moża

- auto bez papierów (po wygaśnięciu czasowego przez niedotrzymanie zobowiązania) i tu go wymagać będą, bo auto było zarejestrowane, widnieje w CEPiKu itp itd wszelkie konsekwencje tego.

To, że tymczasowy DR wygasł nie znaczy, że jesteś poza prawem, czy znalazłeś sobie jakąś lukę. Tymczasowy DR wydaje się z jakiegoś powodu, auto nie znika z systemów z tego powodu, natomiast ten dokument jest ściśle przypisany do właściciela i, zgodnie z wcześniej przytoczonym przepisem, nie możesz przenieść własności pojazdu z takim dokumentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tymczasowy DR wydaje się z jakiegoś powodu, auto nie znika z systemów z tego powodu, natomiast

> ten dokument jest ściśle przypisany do właściciela i, zgodnie z wcześniej przytoczonym

> przepisem, nie możesz przenieść własności pojazdu z takim dokumentem.

Dlaczego w kółko powtarzasz tę bzdurę? PoRD nie ma wpływu na rozporządzanie własnością. Nie rozróżniasz prawa administracyjnego od cywilnego.

Inaczej - wyobraź sobie, że w budynku musisz mieć gaśnicę. Tak nakazują przepisy przeciwpożarowe. Czy wg Ciebie z tego powodu nie możesz mi sprzedać gaśnicy wiszącej na ścianie w takim budynku? Bo przecież ona musi tam być, a jeśli ją sprzedasz to jej tam nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przepisem, nie możesz przenieść własności pojazdu z takim dokumentem.

Jest sobie taki przepis w k.c.:

Art. 155. § 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Pokaż mi proszę przepis, który stanowi inaczej - tj. że "umowa sprzedaży pojazdu, dla którego zostało wydane pozwolenie czasowe jest nieważna/bezskuteczna/nie przenosi własności".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie taki przepis w k.c.:

> Art. 155. § 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa

> zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność

> na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

> Pokaż mi proszę przepis, który stanowi inaczej - tj. że "umowa sprzedaży pojazdu, dla którego

> zostało wydane pozwolenie czasowe jest nieważna/bezskuteczna/nie przenosi własności".

http://autokacik.pl/showthreaded.php?Cat=0&Number=286661098&page=0&vc=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Inaczej - wyobraź sobie, że w budynku musisz mieć gaśnicę. Tak nakazują przepisy przeciwpożarowe.

Ja bym Twoją zagadkę odwrócił i zadał pytanie czy można sprzedać budynek bez gaśnicy ?

Biedni notariusze jak się dowiedzą, że muszą dla zapewnienia ważności umów sprzedaży nieruchomości za każdym razem sprawdzić, czy w budynku jest gaśnica .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlaczego w kółko powtarzasz tę bzdurę? PoRD nie ma wpływu na rozporządzanie własnością. Nie

> rozróżniasz prawa administracyjnego od cywilnego.

a Ty nie łączysz przepisów, sprzedaj sobie takie auto, ale kupujący niech się gimnastykuje z rejestracją.

No chyba, że ma robić na kwietnik ok.gif

> Inaczej - wyobraź sobie, że w budynku musisz mieć gaśnicę. Tak nakazują przepisy przeciwpożarowe.

> Czy wg Ciebie z tego powodu nie możesz mi sprzedać gaśnicy wiszącej na ścianie w takim

> budynku? Bo przecież ona musi tam być, a jeśli ją sprzedasz to jej tam nie będzie.

masz rację idealne porównanie. Rozumiem, że potem nie kupisz gaśnicy, bo masz umowę sprzedaży?

Masz mieć DR, dowód czasowy jest przypisany do osoby i koniec tematu.

Masz wyżej przepis który wyraźnie ogranicza Ci możliwość sprzedaży auta z tymczasowym DR, jak Ci się to nie podoba to masz trybunał konstytucyjny, zgłoś ograniczenie prawa własności przez w/w przepis i zobaczymy co Ci odpowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym Twoją zagadkę odwrócił i zadał pytanie czy można sprzedać budynek bez gaśnicy ?

> Biedni notariusze jak się dowiedzą, że muszą dla zapewnienia ważności umów sprzedaży nieruchomości

> za każdym razem sprawdzić, czy w budynku jest gaśnica .....

notariusz odpowiada za stan prawny, nie techniczny smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym Twoją zagadkę odwrócił i zadał pytanie czy można sprzedać budynek bez gaśnicy ?

> Biedni notariusze jak się dowiedzą, że muszą dla zapewnienia ważności umów sprzedaży nieruchomości

> za każdym razem sprawdzić, czy w budynku jest gaśnica .....

hehe.gifok.gif

Ja myślę, że ta dyskusja nie ma sensu. To tak jakbym próbował kogoś przekonać do swoich argumentów z zakresu fizyki kwantowej. Brak mi podstaw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a Ty nie łączysz przepisów, sprzedaj sobie takie auto, ale kupujący niech się gimnastykuje z

> rejestracją.

> No chyba, że ma robić na kwietnik

Niech robi. To bez znaczenia. Te przesłanki nie mają wpływu na ważność umowy.

> Masz wyżej przepis który wyraźnie ogranicza Ci możliwość sprzedaży auta z tymczasowym DR, jak Ci

> się to nie podoba to masz trybunał konstytucyjny, zgłoś ograniczenie prawa własności przez w/w

> przepis i zobaczymy co Ci odpowiedzą.

Obawiam się, że o postępowaniu przed TK też nie masz pojęcia.

Poza tym ten przepis ogranicza prawo dysponowania własnością wyłącznie wg Ciebie. Od kilku godzin tłumaczę Ci, że nie ogranicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz wyżej przepis który wyraźnie ogranicza Ci możliwość sprzedaży auta z tymczasowym DR,

a) prawo polskie nie zna pojęcia "tymczasowy dowód rejestracyjny",

b) proszę rozwiąż taki przypadek:

- składam wniosek o rejestrację pojazdu,

- otrzymuję pozwolenie czasowe,

- cofam wniosek o rejestrację pojazdu, (prawo o ruchu drogowym, art. 73. 1. "Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela , starosta właściwy")

- sprzedaję pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.